PEDIGREE PL
Szukaj

Cavalier king charles spaniel

cavalier-king-charles-spaniel_1640009796588.png

Cavalier king charles spaniel bardzo przypomina swojego przodka - king charles spaniela. Jest jednak od niego nieco wyższy i ma dłuższą kufę. Cavaliery to miłe psy rodzinne, które ze względu na łagodny charakter, często spotyka się w dogoterapii.

Spis treści:

  1. Cavalier king charles spaniel – podstawowe informacje
  2. Historia rasy
  3. Opis rasy cavalier king charles spaniel
  4. Jak pielęgnować cavaliera?
  5. Jaki charakter ma cavalier king charles spaniel?
  6. Cavalier king charles spaniel – długość życia
  7. Ciekawostki o rasie
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów cavalierów
  9. Przykładowe imiona dla cavaliera
  10. Ile kosztuje pies tej rasy?

Cavalier king charles spaniel – podstawowe informacje

Rozmiar

wysokość w kłębie: 25–35 cm

masa ciała: 5,4–8 kg

Sierść

długa, miękka, jedwabista, zakończona frędzlami; umaszczenie czarne podpalane, rubinowe (rubi), trójkolorowe, blenheim (kasztanoworude łaty na białoperłowym tle)

Charakter

wesoły, przyjacielski, uczuciowy, nieskory do lęku i nerwowości

Długość życia

około 13 lat

Historia rasy

Cavalier, jak i inne psy rasy spaniel, wywodzi się z hiszpańskich i francuskich płochaczy (psów cenionych w myślistwie). W swojej historii częściej niż na polowaniach spędzał czas na dworach i salonach, dzięki czemu dziś wpisuje się do sekcji psów ozdobnych i do towarzystwa. 

Prawdopodobnie rodowód cavalierów sięga XVI wieku. Były to pupile angielskich królów, na co wskazuje ich przydomek. Kawalierzy, znani też jako rojaliści, brali udział w wojnie domowej XVII-wiecznej Anglii, opowiadając się za przywróceniem na tron Karola II Stuarta. Podobno książę Walii tak bardzo upodobał sobie te długouszne czworonogi, że chciał zabierać je wszędzie, nawet do parlamentu. Ponieważ jednak zwierzęta nie miały tam wstępu, Karol II wydał specjalny dekret. Jego mocą spaniele królewskie nazwano cavalierami, a wszelkie drzwi stanęły dla nich otworem.

Kolejne stulecia przyniosły w historii rasy duże zmiany. W Europie popularność zyskały małe psy o krótkich kufach, których wygląd stał się wzorem dla hodowców. Zgodnie z aktualną modą zaczęto łączyć spaniele z mopsami i pekińczykami, otrzymując szczenięta z coraz krótszą częścią twarzową. A jednak to nie one zwróciły uwagę Amerykanina, Roswella Eldridge’a, który w okresie międzywojnia przybył do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu spanieli z XVII-wiecznych obrazów. W tym czasie w Anglii powszechnie występowały spaniele miniaturowe (king charles spaniel), a psów o wyglądzie dawnych cavalierów nie akceptowano. Nieugięty Eldridge zaoferował za nie sowitą kwotę, czym zwrócił uwagę hodowców, a tym samym zmienił wzorzec rasy. W 1945 roku cavalier king charles spaniel z długą kufą został oficjalnie zatwierdzony przez British Kennel Club.

Opis rasy cavalier king charles spaniel

Cavalier jest jedną z najpopularniejszych ras psów z długimi uszami. To czworonogi o miłym wyrazie twarzy, który dopełniają okrągłe, ciemne oczy i czarny nos. Cavaliery są psami małymi, lecz nie miniaturowymi. Osiągają w kłębie maksymalnie 35 cm przy masie ciała nieprzekraczającej 8 kg. Proporcjonalna budowa ciała i swobodny, elegancki sposób poruszania się dodają im wdzięku. Cavaliery mają ponadto piękną, jedwabiście gładką sierść, występującą w czterech odmianach. 

  • Cavalier czarny podpalany ma kruczoczarną sierść z nasyconymi podpaleniami na oczach, policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona.
  • Spaniel ruby ma jednolite umaszczenie w odcieniu głębokiej czerwieni.
  • Cavalier w odmianie blenheim jest perłowobiały z kasztanoworudymi znaczeniami.
  • Cavalier tricolor ma czarne i białe łaty, z równomiernie rozmieszczonymi podpaleniami.

Jak pielęgnować cavaliera?

Sierść cavaliera nie jest zbyt obfita, dlatego nie sprawia problemów w pielęgnacji. Jednak, aby szata nie straciła swoich walorów, należy ją regularnie szczotkować. Zwłaszcza po spacerach, podczas których w długi włos łatwo wplątują się listki i gałązki, a zimą śniegowe kule. Do pielęgnacji cavaliera sprawdzi się szczotka pudlówka, choć ze względu na ostre igiełki, trzeba jej używać bardzo ostrożnie. Na co dzień lepiej wybrać zwykły grzebień lub szczotkę z naturalnego włosia. Z jej pomocą łatwo wypielęgnować sierść czworonoga i zapewnić mu miły masaż, za czym cavaliery wręcz przepadają. Warto przy tym wspomnieć, że rodowite spaniele tej rasy są prawie pozbawione podszerstka (cavaliery niewystawowe mają go więcej) i potrzebują dodatkowego okrycia w zimne dni. 

Cavaliery nie są zbyt wymagające pod względem higieny, jednak trzeba regularnie oczyszczać im oczy i uszy, aby zachować ich zdrowie. Ze względu na specyficzną budowę twarzoczaszki (lekko wyłupiaste oczy) oraz długie, zwisające uszy, psy tej rasy są podatne na infekcje narządów wzroku i słuchu. Mogą mieć też problemy stomatologiczne, dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej czworonoga, poprzez szczotkowanie zębów i podawanie przysmaków dentystycznych PedigreeⓇ DentaStixⓇ. Ponadto opiekunowie powinni pamiętać o przycinaniu psu pazurów i kontrolowaniu jego gruczołów okołoodbytowych u lekarza weterynarii.

Jaki charakter ma cavalier king charles spaniel?

Cavalier to wesoły, przyjacielski i bardzo uczuciowy pies. Prawdziwy przyjaciel rodziny i kompan dziecięcych zabaw. Czworonogi tej rasy doskonale dogadują się ze wszystkimi domownikami, bez względu na wiek. Są pogodne, oddane, cierpliwe, spokojne i zupełnie bezkonfliktowe. Mają wspaniały charakter. Trzeba przy tym pamiętać, że spaniele, jako dawne płochacze, potrzebują dużo ruchu i zabawy. Płynie w nich myśliwska krew, więc należy zapewnić im odpowiednią ilość aktywności fizycznej oraz stymulacji sensorycznej. Oprócz długich spacerów i aportowania, warto proponować im wszelkie zabawy węchowe, treningi tropienia i ćwiczyć komendy. Cavaliery są pojętne, ale niestety zupełnie pozbawione lęku. Mając na uwadze ufność i wielką ciekawość świata, trzeba ich dobrze pilnować, a do tego zapewnić mnóstwo uwagi. Spaniele królewskie źle znoszą samotność. Jeśli chcemy, aby czas, w którym nie ma Was w domu, mijał naszemu pupilowi weselej, warto rozważyć adopcję dwóch psów tej rasy. 

Cavalier king charles spaniel – długość życia

Cavaliery żyją około 13 lat i są dość zdrowe. Mimo to mają predyspozycje do niektórych chorób, najczęściej o podłożu genetycznym.

Oprócz wspomnianych już infekcji przewodu słuchowego i problemów okulistycznych, psy rasy cavalier king charles spaniel są podatne na choroby:

  • narządu ruchu (dysplazje stawów, zwichnięcie rzepki, dystrofię mięśni),
  • serca (przewlekła endokardioza zastawki dwudzielnej dotyczy ⅓ psów tej rasy),
  • otyłość,
  • układu nerwowego (syringomyelia, jamistość rdzenia kręgowego),
  • układu pokarmowego (przewlekłe zapalenie trzustki),
  • metaboliczne (cukrzyca),
  • hormonalne (nadczynność tarczycy).

Ciekawostki o rasie

  • Cechą charakterystyczną rasy jest plamka w kształcie rombu zlokalizowana na głowie, pomiędzy uszami.
  • Cavaliery mają łagodny charakter, dlatego często pełnią funkcję terapeutów w dogoterapii. Ich doskonałe powonienie czyni z tych spanieli świetne psy tropiące.
  • Jednym z najsłynniejszych w historii cavalierów był Dash, pupil królowej Wiktorii, z którym wspólnie przeżyła 10 lat. W 1840 roku władczyni pochowała czworonożnego przyjaciela w parku królewskim Windsorów, a na nagrobku kazała wyryć epitafium swojego autorstwa. 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów cavalierów

Cavaliery to przyjacielskie psy, których trudno nie rozpieszczać. Smakołyki trzeba jednak podawać im sporadycznie, ponieważ mają ogromny apetyt i są podatne na tycie. Nadwaga sprzyja m.in. chorobom serca, na które spaniele są szczególnie narażone. Lepiej nagradzać je więc miłym gestem, dobrym słowem i wspólną zabawą zamiast apetyczną przekąską. Jeśli chcemy podać ją podopiecznemu, pamiętajmy, aby zmniejszyć odpowiednio dobową dawkę posiłku.

Zalecanym pokarmem dla cavalierów jest pełnoporcjowe jedzenie dla psów ras małych, dostosowane do wieku, masy ciała, aktualnego stanu zdrowia i zakresu aktywności fizycznej. Według ekspertów z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham najlepszym sposobem żywienia jest dieta mieszana, złożona z pełnoporcjowych pokarmów suchych i mokrych w proporcji 1:1 pod względem masy produktów. Dzięki temu zwierzę otrzymuje zbilansowane posiłki, a jednocześnie może utrzymać prawidłową masę ciała (do tego oczywiście potrzebny jest także codzienny ruch na świeżym powietrzu). Pełnoporcjowe mokre jedzenie w około 80% składa się z wody, sprzyja więc dobrej kondycji fizycznej czworonoga i pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Pełnoporcjowe pokarmy suche są bardziej sycące, a ich gryzienie wspomaga oczyszczanie zębów z płytki bakteryjnej. 

Przykładowe imiona dla cavaliera

Przykładowe imiona dla psów rasy cavalier king charles spaniel:

Alfik, Baster, Cavi, Charles, Crimson, Drops, Ginger, Kingly, Red, Russet, Pinto, Zorro.

Przykładowe imiona dla suk rasy cavalier king charles spaniel:

Ali, Bessie, Bonita, Coco, Carmen, Dona, Gina, Kalia, Nene, Rosa Gold, Rubi, Raksha.

Ile kosztuje pies tej rasy?

Szczenięta cavalier king charles spaniel kosztują średnio od 2000 zł do 4000 zł. Cena zależy od rangi hodowli i osiągnięć wystawowych psich rodziców, ale składa się na nią również wieloletnia praca hodowcy, jego wiedza oraz czas poświęcony na opiekę nad podopiecznymi. Psy z dobrych hodowli są zadbane, mają zapewnione dobre warunki bytowe i kompleksową opiekę weterynaryjną. Wielu hodowców, w trosce o dobro rasy, wykonuje swoim podopiecznym testy genetyczne i tak dobiera pary hodowlane, aby wykluczyć typowe dla cavalierów schorzenia. Dzięki temu szczenię z hodowli może stać się naszym przyjacielem na długie lata, których nie zakłóci poważna choroba. Wybierając psy z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce bądź adoptując psa ze schroniska, postępujemy odpowiedzialnie!

Pedigree imagery
Kup online