PEDIGREE PL
Szukaj

Chihuahua

chihuahua-charakter-cena-opis-rasy_1620725456564.jpeg

Chihuahua słynie z tego, że jest najmniejszym psem świata. Niewiele osób jednak wie, że przedstawiciele tej rasy biją także inny rekord. To psy o bardzo starym rodowodzie, który sięga VIII–IX wieku p.n.e. Są inteligentne, czujne, odważne, a przy tym długowieczne. Długość życia chihuahua wynosi nawet 15 lat.

Spis treści:

  1. Chihuahua – podstawowe informacje
  2. Chihuahua – historia rasy
  3. Jak wyglądają psy rasy chihuahua?
  4. Jak pielęgnować psy rasy chihuahua?
  5. Jaki charakter mają chihuahua?
  6. Jak długo żyją chihuahua?
  7. Ciekawostki o chihuahua
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów chihuahua
  9. Jak nazwać psa rasy chihuahua?
  10. Ile kosztuje chihuahua? 

Chihuahua – podstawowe informacje

Rozmiar wysokość w kłębie: około 13 cm, masa ciała: 1,5–3 kg
Sierść

chihuahua krótkowłose – gładka, gęsta i lśniąca;
chihuahua długowłose – miękka, prosta lub lekko falista;
umaszczenie w dowolnych kolorach i kombinacjach, z wyjątkiem marmurkowego

Charakter  żywy, czujny, ruchliwy, odważny
Długość życia do 15 lat

Chihuahua – historia rasy

Najmniejsze psy świata pochodzą z północnej części Meksyku, ze stanu Chihuahua, którego stolicą jest miasto Chihuahua. Przypuszcza się, że ich przodkami były „techichi” – małe, nieme psy, czczone przez ludy Azteków i Tolteków. Protoplaści chihuahua mieli pomagać duszom przedostać się do krainy umarłych i podobno przynosić szczęście. O tym, jak duże, przesądzało ich umaszczenie – psy maści rudej były najcenniejsze, niebieskie uznawano za święte. Legend na temat chihuahua jest wiele. Wiadomo natomiast, że początkowo najmniejsze psy świata występowały wyłącznie w odmianie krótkowłosej, chihuahua długowłose pojawiły się w wyniku krzyżówek genetycznych nadzorowanych przez hodowców.

Współczesna popularność chihuahua rozpoczęła się na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy psy tej rasy zaczęły pojawiać się na wystawach i były widywane na salonach. Ich sława szybko przeniosła się ze Stanów Zjednoczonych najpierw do Wielkiej Brytanii, a następnie innych krajów Europy. Dziś chihuahua jest sławą Hollywood, towarzyszy gwiazdom i celebrytom. Zresztą te najmniejsze psy są uwielbiane na całym świecie.

Jak wyglądają psy rasy chihuahua?

Chihuahua jest jedyną rasą, której wzorzec FCI nie uwzględnia wzrostu. Bierze się pod uwagę jedynie masę ciała czworonogów. U dorosłych chihuahua nie powinna ona przekraczać 1,5–3 kg. To psy rozpoznawane po niewielkich rozmiarach i charakterystycznym, zagiętym ogonie, unoszącym się wysoko ponad tułowiem. Chihuahua mają zwartą budowę ciała, czaszkę wysklepioną w kształcie jabłka i krótką kufę, szeroką u nasady, lecz zwężającą się w kierunku nosa. Ich oczy są bardzo ciemne, okrągłe i wyraziste. Szata jest krótkowłosa, dobrze przylegająca do skóry, lub długowłosa, gęsta i miękka, tworząca pióra na uszach, łapach i ogonie.

Jak pielęgnować psy rasy chihuahua?

Chihuahua krótkowłose są mniej wymagające niż psy odmiany długowłosej. Krótką, przylegającą sierść trzeba regularnie, lecz niezbyt często wyczesywać. Pielęgnacja nie jest skomplikowana, chociaż utrzymanie porządku w domu może okazać się kłopotliwe. Chihuahua z krótką sierścią linieją praktycznie przez cały rok, a ich gładkie, drobne włosy wbijają się w dywany i tapicerkę. Trzeba pamiętać o skąpym podszerstku chihuahua, wywołującym u tej rasy niechęć do zimna i wilgoci. Krótkowłose źle znoszą zimno i mogą szybko marznąć, dlatego potrzebują ciepłego ubranka. Podobnie jest z długowłosymi, które, mimo obfitszego podszycia, również nie przepadają za niskimi temperaturami. Oprócz puchowej kurtki przyda się też kilka szczotek, ponieważ długa, gęsta sierść czworonogów powinna być wyczesywana codziennie. Dotyczy to zwłaszcza tych okolic, gdzie tworzą się pióra. Za uszami, na łapach i ogonie mogą powstawać kołtuny, które potem trudno rozplątać.

Poza pielęgnacją szaty, przycinaniem pazurów, czyszczeniem uszu i higieną gruczołów okołoodbytowych chihuahua potrzebują jeszcze dokładnego szczotkowania zębów i regularnych kontroli uzębienia w przychodni weterynaryjnej. Psy tej rasy są podatne na problemy stomatologiczne. Dlatego warto podawać im regularnie przysmaki funkcyjne Pedigree® Dentastix®, redukujące przyrost kamienia nazębnego. Poza tym czworonogom systematycznie należy też przecierać oczy, które często łzawią i ulegają podrażnieniom.

Jaki charakter mają chihuahua?

Chihuahua są małe, ale mają silny temperament. To psy inteligentne, czujne i zaskakująco odważne. Kiedy coś je niepokoi, alarmują szczekaniem wszystkich domowników. Na co dzień jednak nie są zbyt hałaśliwe. Łatwe w prowadzeniu, szybko się uczą. Tolerują towarzystwo innych zwierząt, chociaż w stosunku do większych przedstawicieli swego gatunku bywają zaczepne. Chihuahua są bardzo przyjazne i skore do pieszczot. To psy rodzinne, nadają się raczej do domów ze starszymi niż młodszymi dziećmi. Potrzebują sporo ruchu i zabawy. Wprawdzie nie sprawdzą się na długich dystansach, ale bez odpowiedniej dawki codziennej aktywności zaczynają przejawiać niepożądane zachowania. Zresztą podobnie jak większość znudzonych czworonogów. 

Jak długo żyją chihuahua?

Chihuahua to psy długowieczne i dość zdrowe. Gdy zapewnia się im optymalne warunki bytowe, dożywają nawet 15 lat. Najczęściej występujące u tej rasy schorzenia to: wady zastawek serca, wodogłowie i rozszczep podniebienia. Chihuahua ze względu na drobną budowę ciała i dużą głowę miewają problemy okołoporodowe. Ponadto są podatne na choroby narządu ruchu, szczególnie zwichnięcie rzepki, oraz problemy okulistyczne, w tym niedrożność kanalików łzowych.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów chihuahua

Oprócz wyżej wymienionych chorób chihuahua są narażone na hipoglikemię, czyli nagły spadek poziomu glukozy we krwi. Z uwagi na to, a także niewielki żołądek, psy tej rasy potrzebują częstych posiłków, podzielonych na małe dawki. Jednocześnie trzeba uważać, aby nie przekraczać zalecanych porcji dobowych. Chihuahua mają tendencję do nadwagi i otyłości, dlatego ich opiekunowie powinni trzymać się zasad zdrowego żywienia czworonogów i stosować do zaleceń lekarza weterynarii. Najlepsze jedzenie dla chihuahua to pełnoporcjowy pokarm suchy i mokry przeznaczony dla ras małych. Należy go dobierać adekwatnie do wieku, masy ciała, zakresu aktywności i stanu zdrowia czworonoga.

Ciekawostki o chihuahua

Chihuahua to rasa psów uwielbiana przez celebrytów. Jednym z najmniejszych psów świata opiekowała się Paris Hilton. Jej suczka, Tinkerbell, znalazła się w amerykańskim rankingu psów popkultury, stając u boku takich sław, jak Scooby-Doo, Goofy czy Pluto.

Chihuahua zalicza się do psów ozdobnych i do towarzystwa. Chociaż lubią przebywać w domu, nie można ich nazwać leniwcami ani kanapowcami. Chihuahua potrzebują dużo ruchu i częstych spacerów, tym bardziej że mają niewielki pęcherz moczowy.

Jak nazwać psa rasy chihuahua?

Przykładowe imiona dla psów rasy chihuahua: Little, Bianco, Hero, Puszek, Frik, Diego, Luis.
Przykładowe imiona dla suk rasy chihuahua: Kropka, Bianka, Śnieżka, Viva, Diva, Bonita, Pilar.

Ile kosztuje chihuahua? 

Cena szczeniąt chihuahua wynosi kilka tysięcy złotych. Im wyższa, tym większy prestiż hodowli, z której pochodzi i osiągnięcia wystawowe psich rodziców. Poza tym na koszty szczeniąt składa się wieloletnia praca hodowcy w opiece nad zwierzętami, ich pielęgnacja, troska o zdrowie i dobre samopoczucie. Hodowca przekazuje nowym opiekunom zdrowe i zaszczepione szczenię, które przebywało w najlepszych dla siebie warunkach i zostało wstępnie wychowane (uczone higieny, socjalizowane).