PEDIGREE PL
Szukaj

Dalmatyńczyk

pedigree-dalmaty-czyk_1624268383704.png

Psy rasy dalmatyńczyk mają bardzo towarzyski charakter, uwielbiają zabawę i aktywność  fizyczną. Bardzo przywiązują się do opiekuna i nie lubią być same, nie będą jednak odpowiedni dla każdego. Potrzebują dużo troski i konsekwentnego wychowania. Dowiedz się więcej o dalmatyńczykach i poznaj dokładny opis rasy!  

Spis treści:

  1. Dalmatyńczyk – podstawowe informacje
  2. Historia rasy dalmatyńczyk 
  3. Jak wyglądają dalmatyńczyki?
  4. Jak pielęgnować psy rasy dalmatyńczyk?
  5. Jaki charakter mają dalmatyńczyki?
  6. Jak długo żyją dalmatyńczyki?
  7. Ciekawostki o dalmatyńczykach
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów dalmatyńczyka
  9. Jak nazwać psa rasy dalmatyńczyk?
  10. Ile kosztuje dalmatyńczyk?

Dalmatyńczyk – podstawowe informacje

Klasyfikacja

grupa VI FCI, sekcja 3, nr wzorca 153

Rozmiar 

wzrost w kłębie: psy 56–61 cm, suki 54–59 cm

masa ciała: psy 27–32 kg, suki 24–29 kg

Szata 

sierść: krótka, gęsta, lśniąca, twarda

umaszczenie: białe z czarnymi lub brązowymi cętkami o średnicy 2–3 cm, większymi na tułowiu 

Charakter 

czujny, odważny, bardzo energiczny, skory do zabawy, oddany, przyjacielski, towarzyski, zrównoważony, wolny od agresji

Długość życia 

12–13 lat

Historia rasy dalmatyńczyk 

Pochodzenie dalmatyńczyków nie jest pewne. Istnieje kilka teorii na temat historii powstania tej rasy. Niektórzy uważają, że wizerunek przodków dalmatyńczyków pojawiał się już przeszło 4 tysiące lat temu na greckich i egipskich malowidłach oraz grobowcach. Rasa najpewniej wywodzi się z terenów o ciepłym klimacie, na co wskazuje duża odporność dalmatyńczyków na wysoką temperaturę. 

Z kolei pierwszy opis rasy dalmatyńczyk powstał w Chorwacji w 1719 roku. Nazwa tych zwierząt być może wywodzi się od historycznej krainy – Dalmacji. Tam też psy wykorzystywano jako gończe i obronne. Inna teoria głosi, że nazwa psów została nadana na cześć księdza i pisarza Jurija Dalmatina, który w 1570 roku otrzymał kilka dalmatyńczyków od księżnej z Czech. 

Rasa dalmatyńczyk zyskała dużą popularność w XVIII wieku w USA i Anglii. W dawnych czasach przedstawiciele tej rasy towarzyszyli powozom zamożnej ludności, były wizytówką bogatych rodzin.

Pierwszy wzorzec rasy został opracowany w 1882 roku, a kilka lat później uznano go oficjalnie. W Polsce dalmatyńczyki pojawiły się już przed II wojną światową, natomiast ich hodowla na większą skalę rozpoczęła się po 1968 roku. Obecnie rasa cieszy się sporą popularnością.

Jak wyglądają dalmatyńczyki?

Dalmatyńczyk jest zaliczany do psów dużych. Samce tej rasy osiągają masę ciała od 27 do 32 kg i wzrost w kłębie od 56 do 61 cm. Suki są nieco mniejsze – ważą od 24 do 29 kg i mierzą w kłębie od 54 do 59 cm. 

Psy tej rasy mają umięśnioną i proporcjonalną sylwetkę w kształcie krótkiego prostokąta. Grzbiet jest wyraźny, a zad lekko opadający, ogon natomiast długi i szablasto wyciągnięty. Głowa dalmatyńczyków ma stożkowaty kształt i jest osadzona na długiej, mocnej szyi. Trójkątne uszy są szeroko osadzone i opadają na policzki. Owalne oczy przedstawicieli tej rasy zwykle są ciemne.

Dalmatyńczyk prezentuje się wyjątkowo elegancko, ma proporcjonalne, długie i dobrze umięśnione kończyny. Psy są szczególnie rozpoznawalne ze względu na swoją szatę. Ich sierść jest krótka, twarda, bardzo gęsta i lśniąca. Cechą charakterystyczną rasy dalmatyńczyk jest umaszczenie białe w czarne, rzadziej brązowe cętki. Szczenięta rodzą się z cętkami, niekiedy są one widoczne w postaci zabarwienia pigmentacyjnego na skórze, innym razem psy mogą wydawać się całe białe. Plamki o średnicy 2–3 cm są rozmieszczone na całym ciele, drobniejsze na głowie i kończynach, natomiast nieco większe na tułowiu.

Jak pielęgnować psy rasy dalmatyńczyk?

Pielęgnacja krótkiej szaty dalmatyńczyka nie jest trudna. Sierść warto wyczesywać raz w tygodniu za pomocą gumowej szczotki lub rękawicy. Psy linieją dwa razy w roku, wtedy też warto zwiększyć częstotliwość wyczesywania. 

Nieco bardziej kłopotliwe może okazać się sprzątanie po psie tej rasy. Dalmatyńczyk ma twardą sierść, przez co włosy mogą wbijać się w domowe tkaniny i trudno je z nich usunąć. 

Kąpiel przeprowadzamy w razie potrzeby, gdy zwierzę się zabrudzi. Należy wybierać szampony przeznaczone dla czworonogów z krótką sierścią. Systematycznie można przecierać ich szatę wilgotnym ręcznikiem, dzięki czemu usuniemy kurz i zanieczyszczenia, zapewnimy też w ten sposób sierści połysk. 

Psom rasy dalmatyńczyk należy regularnie czyścić uszy i w razie potrzeby skracać pazury. Warto również zwrócić uwagę na stan jamy ustnej i czyścić zwierzęciu zęby. Zaleca się podawać czworonogom specjalne przekąski wspomagające usuwanie osadu nazębnego.

Jaki charakter mają dalmatyńczyki?

Dalmatyńczyk to bardzo energiczny pies, niemal zawsze chętny do zabawy. Ta rasa nie będzie odpowiednia dla osób, które nie mogą poświęcić zwierzęciu czasu na wspólną aktywność. Czworonóg będzie natomiast doskonałym kompanem osób uprawiających sporty. Chętnie towarzyszy opiekunowi podczas biegania lub jazdy rowerowej. Należy jednak pamiętać, że szczenięta dalmatyńczyka nie powinny być zmuszane do nadmiernego wysiłku. 

Pies rasy dalmatyńczyk najlepiej czuje się wśród domowników, dogaduje się z dziećmi i zwykle jest łagodny w stosunku do nich. Zawsze jednak należy pamiętać, aby nauczyć dzieci odpowiedniego traktowania zwierzęcia. Dalmatyńczyk jest psem zrównoważonym, ma jednak niezależny charakter i nie będzie podporządkowywał się maluchom. Nie lubi też natarczywości, choć zwykle nie stroni od pieszczot. Źle ułożony pies może być uparty, dlatego jego opiekun powinien być konsekwentny. Wychowanie czworonoga dobrze zacząć już od okresu szczenięcego.  

Dalmatyńczyki bardzo przywiązują się do opiekuna i pozostałych członków rodziny, są im wierne i oddane. Źle znoszą samotność i nie powinny być długo pozostawiane same w domu. Nie jest to więc pies odpowiedni dla osób zapracowanych.

Psy rasy dalmatyńczyk mogą mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i mieszkaniu. Zwykle nie są hałaśliwe i nie przeszkadzają sąsiadom, o ile opiekun zapewni im odpowiednie rozrywki na łonie natury. Czworonogi tej rasy zdecydowanie nie powinny mieszkać w kojcu i muszą mieć zapewniony stały kontakt z domownikami. Są odporne na niskie temperatury. 

Jak długo żyją dalmatyńczyki?

Dalmatyńczyk to stosunkowo zdrowa rasa. Ile żyją dalmatyńczyki? Przy należytej opiece średnia długość życia przedstawicieli tej rasy to 12–13 lat. Mogą jednak występować u nich schorzenia, takie jak:

  • zapalenie nerek i/lub układu moczowego,
  • kamica moczanowa,
  • alergie pokarmowe,
  • rozszerzenie i skręt żołądka,
  • schorzenia stawów,
  • schorzenia kręgosłupa,
  • choroby przyzębia,
  • zapalenie uszu.  

Ciekawostki o dalmatyńczykach

  • W historycznej Dalmacji psy tej rasy były wykorzystywane jako zwierzęta cyrkowe. 
  • Niegdyś dalmatyńczyki były pomocnikami Straży Pożarnej w Nowym Jorku, gdzie biegały przed wozami, sygnalizując ich przybycie. 
  • Przedstawiciele tej rasy to główni bohaterowie filmu 101 dalmatyńczyków. 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów dalmatyńczyka

Dalmatyńczyki to zwierzęta bardzo aktywne, ale raczej nie potrzebują karm wysokoenergetycznych. Zwykle mają spory apetyt, dlatego należy uważać, aby ich nie przekarmiać, zwracając szczególną uwagę na kaloryczność posiłków.

Dorosłemu czworonogowi pokarm zwykle podaje się dwa razy dziennie. Ze względu na ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka należy ograniczyć aktywność zwierzęcia przez około 2 godziny po jedzeniu, co dotyczy ras średnich, dużych i olbrzymich. 

Wychowując dalmatyńczyka, warto zadbać, aby pił dużo wody. Wspomaga to prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych i jest korzystne ze względu na występowanie u tej rasy schorzeń układu moczowego. 

U niektórych dalmatyńczyków konieczne może okazać się stosowanie karm przeznaczonych dla psów z alergią. Dalmatyńczyk senior, z powodu skłonności do schorzeń stawów i kręgosłupa, może natomiast potrzebować pokarmu wzbogaconego niektórymi składnikami. W takich przypadkach wybór karmy zawsze należy podjąć po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Jak nazwać psa rasy dalmatyńczyk?

  • Przykładowe imion dla psa rasy dalmatyńczyk: Cezar, Fafik, Łatek, Milkuś, Gryk. 
  • Przykładowe imiona dla suki dalmatyńczyka: Kropka, Plamka, Betty, Milka, Mila.

Ile kosztuje dalmatyńczyk?

Dalmatyńczyki to doskonałe psy rodzinne, o ile szczeniaki pochodzą z dobrej hodowli, gdzie o ich socjalizację dba się od pierwszych dni życia. Cena za szczenię z rodowodem to średnio 2500–3500 zł i więcej. 

Warto pamiętać, że psy bez rodowodu niestety często nie mają zapewnionej należytej opieki. Zdarza się, że dalmatyńczyk, którego cena jest niższa, cierpi na głuchotę lub jest bardziej skłonny do niektórych schorzeń. W dobrych hodowlach dalmatyńczyki są poddawane badaniom audiometrycznym. 

Wyższa cena dalmatyńczyków wynika z faktu, że ich hodowcy dbają nie tylko o zdrowie szczeniąt, lecz także ich matki, natomiast dzięki doświadczeniu odpowiednio dobierają osobniki do rozrodu. Zapewniają zwierzętom również zdrową dietę, opiekę weterynaryjną i kontakt z człowiekiem, co wpływa na ich prawidłowy rozwój w późniejszych latach życia.