PEDIGREE PL
Szukaj

Dog argentyński

dog-argenty-ski-charakter-cena-opis-rasy_1624268258880.png

Dog argentyński (dogo argentino) to zwinny, wyjątkowo wierny i silny pies o doskonałym węchu, zaliczany do grupy molosów. Wymaga zdecydowanego opiekuna i właściwego prowadzenia (ta rasa uznawana jest w Polsce za agresywną i wymagane jest pozwolenie na zakup jej przedstawicieli). Co warto wiedzieć o dogach argentyńskich? Jakie inne cechy powinien mieć opiekun czworonogów tej rasy?

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy dog argentyński
  3. Jak wyglądają dogi argentyńskie?
  4. Jak pielęgnować psy rasy dog argentyński?
  5. Jaki charakter mają dogi argentyńskie?
  6. Jak długo żyją dogi argentyńskie?
  7. Ciekawostki o dogach argentyńskich
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów dogów argentyńskich
  9. Jak nazwać psa rasy dog argentyński?
  10. Ile kosztują dogi argentyńskie?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 62–68 cm (pies), 60–65 cm (suka)

masa ciała: 40–45 kg (pies), 35–40 kg (suka)

Sierść

szata: krótka, przylegająca i gładka w dotyku, z podszerstkiem (w zimnym klimacie) lub bez

umaszczenie: jednolicie białe, dopuszczalne jedno czarne lub ciemne znaczenie wokół oka (nie może obejmować więcej niż 10% obszaru głowy psa)

Charakter

inteligentny, wierny, czuły, niezależny, odważny, pewny siebie, może mieć skłonności do zachowań agresywnych

Długość życia

10–12 lat

Historia rasy dog argentyński

Za twórców rasy doga argentyńskiego uznaje się braci Antoniego i Agustina Nores Martinez, którzy postanowili skrzyżować bojowego psa z Kordoby (Perro de Pelea Cordobés) z innymi rasami (m.in.: buldogiem, pointerem, dogiem niemieckim, mastifem, wilczarzem irlandzkim, bulterierem i bokserem). W wyniku wielu prób krzyżówek powstał dog argentyński, odznaczający się odwagą, odpornością na ból, siłą i doskonałym węchem, dzięki czemu był idealnym psem do polowania na dużą zwierzynę (np. dziki, jaguary, pumy). Aby móc odróżnić doga od dzikiej zwierzyny podczas polowania, Antonio Martinez dążył do uzyskania białego umaszczenia. Ostatecznie udało mu się to osiągnąć. Wzorzec doga argentyńskiego został zaakceptowany przez Argentyńską Organizację Kynologiczną (FCA – Federación Cinológica Argentina) w 1964 roku, natomiast Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) uznała rasę w 1973 roku. 

Jak wyglądają dogi argentyńskie?

Masywna, proporcjonalna sylwetka doga argentyńskiego bez wątpienia budzi respekt. To dobrze umięśniony, duży pies w typie molosa, który ma umaszczenie w kolorze białym. Zgodnie ze wzorcem nieakceptowalna jest maść czarna (tj. dog argentyński czarny). Ma prosty, lekko opadający grzbiet, szeroką klatkę piersiową, silną głowę w typie mezocefalicznym (z kufą średniej długości). Szczęki doga argentyńskiego schodzą się w zgryzie nożycowym (zgodnie ze wzorcem dopuszczalny jest też zgryz cęgowy). Dog ma wysoko osadzone uszy (w przeszłości cięte, tj. kopiowane, aktualnie w wielu krajach kopiowanie uszu i ogona jest zakazane), zaokrąglone na końcach. Oczy zwierzęcia są ciemne lub orzechowe. 

Jak pielęgnować psy rasy dog argentyński?

Pielęgnacja doga argentyńskiego jest bezproblemowa i nie zajmuje wiele czasu. Ze względu na krótką sierść wystarczy przeczesywać ją gumową rękawicą lub miękką szczotką. Mimo że dogi nie gubią dużo sierści w okresie linienia, ma ona tendencje do wbijania się w tapicerkę mebli i dywany. Kąpiel należy przeprowadzać sporadycznie, tylko w razie konieczności, używając hipoalergicznych środków. Warto mieć świadomość, że wszystkie psy o białym umaszczeniu i krótkiej sierści są podatne na oparzenia słoneczne, więc w razie upałów dog argentyński powinien mieć zapewnione zacienione miejsce do odpoczynku. Niezależnie od pogody należy też zawsze udostępniać zwierzęciu miskę świeżej wody. 

Jaki charakter mają dogi argentyńskie?

Dogi argentyńskie mają mocny charakter, są świadome swojej siły, ich wychowanie wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia. Nie nadają się dla nowicjusza, niewłaściwie prowadzone mogą stać się zagrożeniem dla innych, wykazując zachowania agresywne wobec ludzi i zwierząt. Przy prawidłowej socjalizacji i wychowaniu już od pierwszego dnia, gdy czworonóg trafi do naszego domu, nie będzie sprawiał problemów. Bazą do nawiązania dobrych relacji z dogiem argentyńskim jest jasne ustalenie hierarchii w stadzie. Warto podkreślić, że dogi lubią pieszczoty, bardzo przywiązują się do opiekuna i bezgranicznie mu ufają. Będą świetnym stróżem i obrońcą domu, chociaż nie są szczekliwe. Ze względu na znakomity węch i skuteczne tropienie często są wykorzystywane do pracy w służbach mundurowych (np. podczas akcji ratunkowych do poszukiwań zaginionych osób). Z natury to psy myśliwskie, dogi argentyńskie potrafią być bardzo uparte, dlatego z powodu silnego instynktu łowieckiego ich szkolenie nie jest łatwe. Idealny opiekun powinien charakteryzować się dużą cierpliwością, stanowczością i konsekwencją w działaniu. Musi poświęcić sporo czasu na ułożenie psa i zaspokajanie jego potrzeb behawioralnych m.in. codziennie zapewniać mu odpowiednią dawkę ruchu i stymulację intelektualną. 

Jak długo żyją dogi argentyńskie?

Biorąc pod uwagę gabaryty dogów argentyńskich, żyją one dość długo, bo 10–12 lat. Cieszą się dobrym zdrowiem, choć mają predyspozycje do pewnych problemów zdrowotnych, takich jak: rozszerzenie i skręt żołądka, głuchota czy dysplazja biodrowa. U przedstawicieli tej rasy zdarzają się też alergie i nietolerancje pokarmowe, dlatego należy dbać o odpowiednie żywienie czworonoga, eliminując pokarmy alergizujące.

Ciekawostki o dogach argentyńskich

  1. Głuchota, którą obciążona jest rasa dogo argentino, to „spadek” po przodku – białym bulterierze. Badanie BAER (ang. Brainstem Auditory Evoked Response) pozwala wykryć głuchotę u małych szczeniąt doga argentyńskiego. 
  2. Dog argentyński ma silny instynkt opiekuńczy i wykazuje się delikatnością w stosunku do dzieci, ale nigdy (tak jak w przypadku wszystkich psów) nie należy zostawiać dzieci ze zwierzęciem bez nadzoru.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów dogów argentyńskich

Dogi argentyńskie powinny dostawać pełnoporcjową karmę gotową, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie czworonoga na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Bardzo ważne jest kontrolowanie wagi doga argentyńskiego, niedopuszczenie do nadwagi i otyłości, ponieważ może to skutkować wystąpieniem nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu kostno-stawowego.

Jak nazwać psa rasy dog argentyński?

Przykładowe imiona dla suki doga argentyńskiego: Furia, Tajra, Sawa, Stella, Lara.

Przykładowe imiona dla psa doga argentyńskiego: Brytan, Dragon, Owen, Nero, Zeus.

Ile kosztują dogi argentyńskie?

Cena doga argentyńskiego z rodowodem od godnego zaufania, certyfikowanego hodowcy to około 3000–6000 złotych. Świadomy wybór miejsca, z którego adoptujemy lub kupujemy szczenię, jest wyjątkowo ważny. Tylko w legalnych hodowlach zwierzęta są właściwie traktowane, przechodzą odpowiednią socjalizację i mają zapewnioną opiekę medyczną. Rozmnażane tam psy mają udokumentowane pochodzenie, dzięki czemu uzyskujemy pewność, że zarówno ich wygląd, jak i charakter, jest zgodny z oficjalnym wzorcem rasy. 

Podsumowując, mimo że dog argentyński ma wiele zalet, z powodu władczego charakteru czworonoga nie każdy opiekun poradzi sobie z jego wychowaniem. Ten silny, niezależny pies wymaga gruntownego przeszkolenia i żelaznej konsekwencji. Jego ułożenie jest prawdziwym wyzwaniem, wymaga doświadczenia i wiedzy. Warto zdawać sobie z tego sprawę, zanim podejmiemy decyzję o jego zakupie.

Pedigree imagery
Kup online