Gończy polski potrzebuje dużo ruchu i stymulacji psychofizycznej. Jego opiekun powinien więc być aktywny i dysponować dużą ilością wolnego czasu. Jeżeli zostaną spełnione wszystkie potrzeby tego czworonoga, staje się on przyjaznym i wiernym kompanem. Zapoznaj się z opisem rasy gończy polski i przekonaj się, czy to pies dla Ciebie.
Spis treści:
Rozmiar |
wzrost: psy 55–59 cm, suki 50–55 cm masa ciała: 18–30 kg |
Sierść |
szata: gładka i lśniąca umaszczenie: czarne podpalane, czekoladowe podpalane lub rude w różnych odcieniach |
Charakter |
energiczny, odważny, inteligentny, łagodny |
Długość życia |
14–15 lat |
Gończe polskie, podobnie jak większość europejskich psów gończych, są potomkami znanych w średniowieczu psów św. Huberta. Do Polski sprowadzono je z zachodu Europy, głównie z Francji i Włoch. O polowaniu z psami gończymi na terenie Polski pisano już w XIV wieku.
W czasie II wojny światowej populacja psów gończych w Polsce została zdziesiątkowana. Ich reaktywację rozpoczęto w latach 50. XX wieku na bazie ocalałych osobników. Zajęli się tym dwaj hodowcy – płk Piotr Kartawik i płk Józef Pawłusiewicz. Pierwszy z nich swoje psy przywiózł głównie z Wileńszczyzny. Drugi odnalazł czworonogi w typie gończego w Bieszczadach i na Podkarpaciu. Psy Kartwika były większe, masywniejsze i przeważnie o umaszczeniu czaprakowym (rude z czarną łatą na grzbiecie) – od nich wywodzi się rasa ogar polski. Z kolei zwierzęta Pawłusiewicza były mniejsze, lżejsze i ciemniejsze (czarne podpalane) – to z nich powstała rasa gończy polski, chociaż początkowo również nazywano je „ogarami”.
Obowiązujący obecnie wzorzec rasy powstał w 1983 roku, a w 2000 roku został uzupełniony w zakresie dopuszczalnych umaszczeń. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznała rasę dopiero w 2006 roku.
Masa ciała gończego polskiego to maksymalnie 30 kg jest to więc pies średniej wielkości. Wysokość w kłębie wynosi od 55 do 59 cm u psów i od 50 do 55 cm u suk. Sylwetka czworonoga tej rasy jest lekka i zwinna, a jednocześnie dobrze umięśniona i wysportowana, głowa niezbyt duża, proporcjonalna do tułowia, kufa lekko wypukła, a stop słabo zaznaczony. Trójkątne uszy opadają po bokach głowy.
Sierść gończego polskiego jest dwuwarstwowa. Włosy okrywowe są krótkie, twarde i ściśle przylegają do skóry, a podszerstek bardzo gęsty, co zapewnia temu krótkowłosemu psu komfort podczas deszczowej pogody i przy minusowych temperaturach. Wyróżnia się trzy typy umaszczenia gończego polskiego: rudy, czarny podpalany i czekoladowy podpalany.
Pielęgnacja szaty gończego polskiego nie jest kłopotliwa. Pies ma krótką sierść, którą wystarczy wyczesać raz na tydzień. Czworonóg nie potrzebuje też częstych kąpieli, chyba że mocno wybrudzi się podczas spaceru. Regularnie należy przemywać czworonogowi tej rasy oczy, a pazury przycinać, jeśli sam ich nie ściera.
Najważniejszym elementem pielęgnacji gończego polskiego jest dbanie o jego zwisające uszy, ponieważ są narażone na infekcje. Należy często oglądać małżowiny i regularnie czyścić je płynem wskazanym przez lekarza weterynarii. Po każdej kąpieli uszy trzeba dokładnie osuszyć.
Charakter gończego polskiego jest raczej spokojny i zrównoważony, mimo silnego instynktu łowieckiego. Oprócz ogromnej dawki ruchu potrzebuje też dużo czułości, którą sam chętnie okazuje i się jej domaga. Gończy polski lubi towarzystwo innych czworonogów, dobrze czuje się w domu z psami, zwłaszcza tej samej rasy.
Gończy polski powinien mieć kontakt z innymi psami i obcymi ludźmi. Niezbędna jest odpowiednia socjalizacja już w wieku szczenięcym. Nawet jeśli czworonóg ma dostęp do ogrodu, nie należy rezygnować z codziennych spacerów. Szczenię gończego polskiego warto zapisać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się prawidłowych zachowań wobec innych psów i ludzi. Czworonogi szybko i chętnie się uczą, ale wymagają zachęty do współpracy. Nie znoszą przymusu.
Gończe polskie potrzebują dużo ruchu. Lubią pływać i aportować. Należy zapewnić im codzienne, długie spacery i przynajmniej raz w tygodniu umożliwić wybieganie się na większej przestrzeni. Należy jednak uważać podczas spuszczania psa ze smyczy. Jeśli zwierzę napotka ciekawy trop, może za nim podążyć i się zgubić. Na początku warto wyprowadzać go na długiej lince i uczyć przywoływania, a dopiero później, gdy stanie się w pełni posłuszny, od czasu do czasu, pozwolić mu na bieganie bez smyczy w bezpiecznej przestrzeni.
Gończy polski należy do ras długożyjących. Przeżywa średnio 14–15 lat. Na ogół cieszy się dobrym zdrowiem. Gończy polski choruje rzadko. Najczęściej przytrafiają mu się takie problemy zdrowotne, jak zapalenie ucha (ze względu na zwisające uszy) oraz urazy łap i ścięgien, podczas zbyt intensywnej aktywności fizycznej. Nie odkryto chorób o podłożu genetycznym charakterystycznych dla tej rasy.
Gończy polski jest piątą z kolei polską rasą uznaną przez FCI, obok owczarka podhalańskiego, polskiego owczarka nizinnego, charta polskiego i ogara. Mimo że jako ostatni został uznany za oficjalną rasę, nie jest wcale rasą najmłodszą.
Przykładowe imiona dla suki: Afera, Delta, Mucha, Kawka, Strzałka, Zorka.
Przykładowe imiona dla psa: Bakster, Drops, Freek, Promyk, Robin, Salto.
Cena szczeniąt gończego polskiego wynosi około 2000–2500 zł. Rasowe zwierzęta z dbających o swoich podopiecznych hodowli to niemały wydatek, ponieważ na koszty ich utrzymania składają się, m.in.: opieka nad matką przez całe jej życie oraz nad szczeniętami, w tym leczenie i profilaktyka weterynaryjna, wysokiej jakości dieta oraz odpowiednia socjalizacja.
Warto też przemyśleć kwestię adopcji psa w typie gończego polskiego. W schroniskach i fundacjach zajmujących się pomocą zwierzętom bezdomnym można spotkać psy w typie tej rasy.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.