PEDIGREE PL
Szukaj

Hawańczyk

hawa-czyk_1640009869131.png

Hawańczyk (bichon havanais, biszon hawański) to mały, radosny pies o przyjaznej aparycji, który bardzo lubi pieszczoty i zabawę z opiekunem oraz dziećmi. Czworonóg należy do grupy ras ozdobnych i do towarzystwa, jest przyjazny oraz całkowicie pozbawiony agresji. Wiele osób nie wie, jakie cechy powinien mieć idealny opiekun hawańczyka. Czy to pies wymagający szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i specjalnej diety?

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy hawańczyków
  3. Jak wyglądają hawańczyki?
  4. Jak pielęgnować hawańczyki?
  5. Jaki charakter mają hawańczyki?
  6. Jak długo żyją hawańczyki?
  7. Ciekawostki na temat hawańczyków
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów hawańczyków
  9. Jak nazwać psa rasy hawańczyk?
  10. Ile kosztują hawańczyki?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 23–27 cm

masa ciała: 4–6 kg 

Sierść

szata: bardzo długa; sierść jest miękka i jedwabista, często pofalowana (może tworzyć loki), obecny delikatny podszerstek lub jego brak

umaszczenie: dopuszczalne jest dowolne umaszczenie, np. czarny, płowy, rudobrązowy, tytoniowy, kolor hawana 

Charakter

towarzyski, inteligentny, łagodny, przyjazny, czujny, lubi pieszczoty

Długość życia

13–15 lat

Historia rasy hawańczyków

Jaka jest historia tej popularnej rasy psów miniaturowych? Hawańczyki trafiły na Kubę w związku z hiszpańską kolonizacją wyspy w XVI i XVII wieku za sprawą marynarzy. Wkrótce psy zyskały dużą popularność wśród bogatej arystokracji. Hawańczyki są prawdopodobnie krzyżówką bichona maltańskiego i małego pieska antylskiego. XIX i XX wiek były mniej łaskawe dla czworonogów, ponieważ wojna amerykańsko-hiszpańska i rewolucja zainicjowana przez Fidela Castro o mały włos nie doprowadziły do wymarcia tej rasy. Na szczęście hawańczyki przetrwały, co więcej, obecnie mają na wyspie status rasy narodowej.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI – Fédération Cynologique Internationale) zaklasyfikowała hawańczyka do grupy 9. (psy do towarzystwa i ozdobne), sekcji I (bichony i rasy pokrewne). Warto wspomnieć, że FCI uznało rasę w 1963 roku.

Jak wyglądają hawańczyki?

Hawańczyk to przedstawiciel rasy miniaturowej, jednak jak na swoje niewielkie gabaryty ma solidną budowę ciała. Zgodnie ze wzorcem typowy czworonóg nie powinien ważyć więcej niż 6 kg i mieć maksymalnie 27 cm wysokości w kłębie. Obficie owłosiona, bardzo długa szata (od 12 do 18 cm), która jest często pofalowana, przez co dodaje psu objętości, to charakterystyczne cechy wyglądu biszonów hawańskich. Hawańczyki występują w różnych kombinacjach kolorystycznych (popularne jest tytoniowe, płowe i rudobrązowe umaszczenie), mają dość duże oczy w kształcie migdałów, w kolorze brązowym (pożądana jest jak najciemniejsza barwa) z ciemno pigmentowaną powieką. 

Jak pielęgnować hawańczyki?

Pielęgnacja hawańczyków wymaga czasu i cierpliwości głównie ze względu na to, że ich długa sierść ma tendencję do kołtunienia się i filcowania. Powstałe splątania często trzeba po prostu wyciąć, a niestety sierść czworonogów tej rasy wolno odrasta. Zaniedbania w tej kwestii odbiją się więc negatywnie na prezencji psa. Konieczne jest częste szczotkowanie szaty (co najmniej 3–4 razy w tygodniu). Zwierzę należy kąpać raczej wtedy, gdy się mocno zabrudzi. Opiekun powinien regularnie sprawdzać i przycinać pazury hawańczykowi oraz czyścić mu uszy, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. 

Jaki charakter mają hawańczyki?

Hawańczyki to niezwykle przyjacielskie i radosne psy o zrównoważonym usposobieniu, które uwielbiają zabawę z dziećmi. Mocno przywiązują się do rodziny, dzięki czemu idealnie odnajdą się w roli psa domowego. Są bystre i inteligentne, ich szkolenie nie jest trudne, ponieważ chętnie wykonują polecenia opiekuna (szybko opanują podstawowe komendy). Co ważne, hawańczyki dobrze tolerują obecność innych zwierząt w domu, dogadają się zarówno z psami, jak i kotami, nie wywołując konfliktów. W przeciwieństwie do wielu innych ras hawańczyki dobrze znoszą rozłąkę z opiekunem, choć jeśli będą same w domu przez dłuższy czas, warto zostawić im gryzaki i zabawki, które umilą kilkugodzinną samotność. Trzeba mieć świadomość, że biszony hawańskie to aktywna rasa. Mają sporo energii i muszą ją rozładować. Te małe, rezolutne psy będą świetnymi kompanami podczas porannego biegania lub długich spacerów. 

Jak długo żyją hawańczyki?

Zasadniczo hawańczyki cieszą się dobrym zdrowiem, są odporną i długowieczną rasą. Standardowo żyją od 13 do 15 lat. Istnieje jednak kilka chorób, które mogą wystąpić u hawańczyków, a są to: zaćma, schorzenia serca i wypadanie rzepki kolanowej (kontuzja typowa dla ras miniaturowych).

Ciekawostki na temat hawańczyków

  • Hawańczyki pojawiły się w Europie w 1981 roku, a w Polsce dopiero w 2002 roku.
  • Psy rasy hawańczyk nieoficjalnie nazywane są “kubańczykami”.
  • Przodkowie dzisiejszych hawańczyków mieli białe umaszczenie.
  • Hawańczyki należą do grupy biszonów, podobnie jak kilka innych ras: bichon frise, maltańczyk, bolończyk, lwi piesek, coton de tuléar.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów hawańczyków

Ze względu na szybki metabolizm hawańczyki powinny być karmione częściej niż pozostałe rasy, ale małymi porcjami (np. 3 razy dziennie). Rekomendowana jest kompletna i zbilansowana karma gotowa, która zaspokoi zapotrzebowanie psa na składniki odżywcze. Najlepiej stosować dietę mieszaną, czyli pożywienie suche i mokre w proporcjach 1:1 (pod względem masy). Ze względu na tendencje do nadwagi u hawańczyków, nie należy ich przekarmiać. Pamiętajmy, że smakołyki nie powinny przekraczać 10% dziennej porcji kalorii. Zwierzę musi zawsze mieć dostęp do miski ze świeżą wodą.

Jak nazwać psa rasy hawańczyk?

Przykładowe imiona dla suki hawańczyka: Kika, Mona, Nasa, Psotka, Suzy.

Przykładowe imiona dla psa hawańczyka: Haczi, Kosmo, Markiz, Neo, Pysiek.

Ile kosztują hawańczyki?

Hawańczyki nie należą do zbyt popularnych ras psów w Polsce, istnieje tylko kilka certyfikowanych hodowli tych czworonogów. Z tego powodu cena bichona hawańskiego to około 5000 zł (za szczenię z hodowli zarejestrowanej w FCI), choć w przypadku psów o świetnym pochodzeniu, koszt może być nawet dwukrotnie wyższy. Pamiętajmy, by nigdy nie kupować psa z niesprawdzonych źródeł – szczenię od nieznanego hodowcy może pochodzić z chowu wsobnego (kojarzenia krewniaczego) i być obarczone chorobami genetycznymi. W takim przypadku nie mamy też pewności, w jakich warunkach pies był wychowywany. Niewłaściwa socjalizacja może być w przyszłości źródłem wielu problemów behawioralnych czworonoga. 

Podsumowując, bichony hawańskie to urocze, energiczne, wesołe psy niewielkich rozmiarów, które nie są problematyczne w wychowaniu i szkoleniu. Odznaczają się długowiecznością i dobrym zdrowiem, łatwo odnajdując się w każdych warunkach. Hawańczyk będzie szczęśliwy zarówno w domu z ogrodem, jak i mieszkaniu w bloku.

Pedigree imagery
Kup online