PEDIGREE PL
Szukaj

Jack russell terrier

jack-russell-terrier_1640009953951.png

Jack russell terrier to inteligentny, czujny i niezwykle aktywny pies o wesołym usposobieniu, który należy do grupy terierów i podlega próbom pracy (jeśli zwierzę spełni wymogi konieczne dla swojej rasy, otrzyma status suki hodowlanej lub reproduktora). Lubi towarzystwo ludzi i zabawy na świeżym powietrzu. Jakie cechy jack russell terriera decydują o wyjątkowości tej sympatycznej, ale też wymagającej rasy? Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się, by ten aktywny i inteligentny pies dołączył do naszej rodziny?

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy jack russell terrier
 3. Jak wyglądają jack russell terriery?
 4. Jak pielęgnować psy rasy jack russell terrier?
 5. Jaki charakter mają jack russell terriery?
 6. Jak długo żyją jack russell terriery?
 7. Ciekawostki o jack russell terrierach
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów jack russell terrierów
 9. Jak nazwać psa rasy jack russell terrier?
 10. Ile kosztują jack russell terriery?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 25–30 cm 

masa ciała: 5–6 kg 

Sierść

szata: gładka lub szorstka, ale zawsze twarda i gęsta

umaszczenie: białe z czarnymi lub płowymi łatami

Charakter

inteligentny, energiczny, uparty, otwarty, pracowity, ufny

Długość życia

13–16 lat

Historia rasy jack russell terrier 

Jaka jest historia jack russell terriera? Protoplastą tej niezwykłej rasy jest angielski pastor John Russell, który urodził się w 1795 roku w Dartmouth, był zapalonym myśliwym i chciał stworzyć idealnego psa do płoszenia z nor lisów i borsuków. W 1980 roku został opiekunem suki o imieniu Trump, która była matką rasy russell terrierów. Po śmierci Johna Russella w 1883 roku kontynuowano prace nad doskonaleniem rasy, aż dopiero w 1990 roku została oficjalnie uznana przez brytyjski Kennel Club (przez lata russell terriery były doskonale znane myśliwym, ale nie brały udziału w wystawach, brakowało też perfekcyjnego wzorca). Ostatecznie w 1999 roku wyodrębniono dwie odmiany rasy:

 • jack russell terrier (odmiana krótkonoga, zwana angielską),
 • parson russell terrier (tzw. odmiana australijska, przedstawiciele tej linii mają nieco dłuższe nogi). 

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) przychyliła się do tego podziału.

Jak wyglądają jack russell terriery?

Wzorcowy pies rasy jack russell terrier jest niewielki, ma 25–30 cm wysokości w kłębie i około 43 cm w obwodzie klatki piersiowej, krępy tułów, prostokątną sylwetkę, mocno umięśnione tylne nogi i wysoko osadzony ogon. Nos jack russell terriera zawsze jest czarny, a uszy małe (opadające lub guzikowate). Zwierzę ma małe, ciemne oczy w kształcie migdałów, mocną kufę i bardzo silne szczęki. Jeśli chodzi o umaszczenie, dominuje kolor biały z czarnymi lub rudymi znaczeniami. Sierść tego psa jest zawsze gęsta i krótka (szorstka lub drutowata). Ile waży dorosły przedstawiciel tej rasy? Jack russell terrier dorosły waży około 5–6 kg. Przeciętna długość życia to 13–16 lat, więc możemy zaliczyć te psy do ras długowiecznych. 

Jak pielęgnować psy rasy jack russell terrier?

Czy jack russell terrier wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych? Nie. Wystarczy wyczesywać psa 2–3 razy w tygodniu w okresie intensywnego linienia, czyli wiosną i jesienią. Latem i zimą szczotkowanie można ograniczyć do jednego w tygodniu. W zależności od długości i tempa porostu włosa wskazane jest trymowanie z częstotliwością co 1–3 miesiące. Dbając o regularne wyczesywanie i trymowanie sierści, sprawimy, że będzie ona lśniąca i zdrowa, a my nie będziemy musieli nieustannie odkurzać kanap, dywanów i innych miejsc, w których bywa czworonóg. 

Jaki charakter mają jack russell terriery?

Jack russell terrier jest szybkim i zwinnym psem. To prawdziwy wulkan energii, który będzie świetnym towarzyszem różnych aktywności opiekuna. Nieduży czworonóg o myśliwskiej naturze jest nieustraszonym łowcą, żądnym nowych przygód i wyzwań, uwielbia aportować. Jest miłośnikiem piłeczek i frisbee (pamiętaj, aby zawsze używać jedynie tych przeznaczonych specjalnie dla psów). Ma bardzo dobry węch, który z radością wykorzystuje w zabawie. Wykazuje skłonność do ucieczek na spacerach. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej opanował komendę przychodzenia na zawołanie, choć czasami i ona może zawieść, gdy poniesie go instynkt myśliwski. Co ważne, jack russell terrier nigdy nie bywa agresywny i jest dość ufny, łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi, uwielbia zabawy z dziećmi. Jest bardzo wytrzymały i łatwo adaptuje się do nowych warunków, dzięki czemu można go zabrać ze sobą wszędzie, gdzie tylko chcemy. Wykazuje skłonność do nagłej ekscytacji i nie potrafi być spokojny, zdecydowanie nie jest to pies salonowy. 

Warto wspomnieć, że jack russell terrier bywa szczekliwy i nieustępliwy, ma silny charakter, więc wymaga odpowiedniego wyszkolenia (ma naprawdę duży potencjał szkoleniowy). Dobrze odnajdzie się w sportach agility. Czym powinien cechować się idealny opiekun tego czworonoga? Stanowczością i żelazną konsekwencją. Musi poświęcać psu sporo uwagi, ponieważ jack russell terrierowi należy zagwarantować codzienną dawkę ruchu i rozrywkę, a także zmęczyć go fizycznie oraz zapewnić stymulację psychiczną. Znudzony może kopać doły w ogrodzie lub niszczyć różne rzeczy w mieszkaniu. Trzeba zapewniać mu odpowiednie bodźce poprzez angażujące zajęcia. Te niezależne i uparte psy mogą próbować niekiedy podważyć hierarchię w domowym ładzie, dlatego tak ważna jest konsekwencja i stałe reguły. 

Jak długo żyją jack russell terriery?

Psy rasy jack russell terrier żyją 13-16 lat, nie mają większych problemów zdrowotnych, rzadko chorują i są odporne. Możliwą kontuzją, spotykaną u czworonogów mniejszych ras z uwagi na wysoką aktywność fizyczną, jest zwichnięcie rzepki kolanowej. Zwierzęta mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego i chorób przyzębia. Warto zatem od pierwszych miesięcy życia przyzwyczajać szczenię do mycia zębów. Inne możliwe choroby diagnozowane u przedstawicieli tej rasy to: zaćma, wtórna i pierwotna jaskra, głuchota oraz dystrofia neuroaksonalna.

Ciekawostki o jack russell terrierach

 1. Opiekunami i miłośnikami czworonogów rasy jack russel terrier jest wiele znanych postaci, np. książę Karol, Serena Williams oraz Mariah Carey.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów jack russell terrierów

Jack russell terrier powinien otrzymywać dobrze zbilansowaną, pełnoporcjową karmę mokrą lub suchą, która będzie dostosowana do jego aktywności, stanu zdrowia, wieku i masy ciała. Jak często karmić pupila? Wystarczy 2 razy dziennie — o stałej porze, pozostawiając miskę z jedzeniem na maksymalnie 20-30 minut. Pamiętajmy, że pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.

Jak nazwać psa rasy jack russell terrier?

Przykładowe imiona dla suki jack russell terrier: Mila, Nela, Sisi, Lili.

Przykładowe imiona dla psa jack russell terrier: Bary, Devin, Spot, Zigi.

Ile kosztują jack russell terriery?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje szczenię jack russell terriera. Jest to uzależnione przede wszystkim od renomy hodowcy i osiągnięć przodków szczenięcia. Może to być od około 2500 do 5000 zł i więcej (w przypadku utytułowanych przodków i najlepszych linii hodowlanych cena jest wyższa). Pamiętajmy, że okazyjna cena jack russell terriera może okazać się pozorną oszczędnością, a także może wiązać się z nieodpowiednimi warunkami utrzymania zwierząt, co nie jest etyczne. Rozsądnym wyborem jest wzięcie szczenięcia z rodowodem, z pewnej i znanej hodowli. Mamy wówczas pewność, że młode zwierzę miało zapewnione optymalne warunki do prawidłowego rozwoju.

Podsumowując, Jack Russell Terrier to czuły, inteligentny i oddany pies o silnym instynkcie łowieckim. Musi się wybiegać, więc nadaje się na idealnego kompana osób prowadzących aktywny tryb życia, które mają już pewne doświadczenie w szkoleniu psów. Przy odpowiedniej socjalizacji może stanowić świetne towarzystwo dla starszych dzieci, niestrudzenie bawiąc się z nimi na świeżym powietrzu przez długie godziny. Jack russell terrier będzie szczęśliwy zarówno w małym mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Poświęcając temu wesołemu czworonogowi dużo uwagi, unikniemy problemów behawioralnych i nawiążemy silną więź, czerpiąc ogromną satysfakcję ze wspólnie spędzonego czasu.