PEDIGREE PL
Szukaj

Leonberger

leonberger_1625219762285.png

Leonberger to rasa psów o wyglądzie przywodzącym na myśl lwa, a wszystko dzięki ubarwieniu, wielkości i złocistej grzywie. Złotorude czworonogi wyglądają naprawdę majestatycznie, a przy tym mają dosyć flegmatyczny i zrównoważony charakter. Psy tej rasy mogą stać się wspaniałymi członkami rodziny! 

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy leonberger
  3. Jak wyglądają leonbergery?
  4. Jak pielęgnować psy rasy leonberger?
  5. Jaki charakter mają leonbergery?
  6. Jak długo żyją leonbergery?
  7. Ciekawostki o leonbergerach
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów leonbergerów
  9. Jak nazwać psa rasy leonberger?
  10. Ile kosztują leonbergery?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 72–80 cm – pies, 65–75 cm – suka

masa ciała: 48–75 kg – pies, 41–59 kg – suka

Sierść

szata: długa sierść z charakterystyczną grzywą; umaszczenie: rude, żółte, piaskowe, kremowe i kombinacje tych kolorów; dopuszczalna mała, biała plamka lub linia na piersi

Charakter

nieustraszony, lojalny, posłuszny, oddany, towarzyski

Długość życia

8–9 lat

Historia rasy leonberger

Nazwa tej rasy pochodzi od niemieckiego miasta Leonberg, co oznacza „Lwia Góra”. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób powstała, dominują dwie teorie. W jednej mowa jest o tym, że w XIX wieku Heinrich Essig chciał rozsławić miasto Leonberg na cały świat. Postanowił więc stworzyć rasę, która wyglądem będzie przypominać lwa widocznego w herbie ratusza Lwiej Góry. Do jej stworzenia miały posłużyć nowofundlandy, długowłose bernardyny, pirenejskie psy pasterskie i kuvasze. 

Druga teoria mówi o tym, że rasa leonberger to potomkowie mastifów tybetańskich, które w średniowieczu zostały sprowadzone na tereny Alp. Ponoć już w XVII wieku niemiecka rodzina Metternichów miała psy bardzo podobne do dzisiejszych leonbergerów. 

Jak wyglądają leonbergery?

Duże i majestatyczne – takie właśnie są psy rasy leonberger. Waga (masa ciała) dorosłych samców może wynosić nawet 75 kg, zazwyczaj jednak mieści się w przedziale 48–75 kg, z kolei samice są trochę mniejsze i lżejsze, a ich masa ciała waha się od 41 do 59 kg. Wzrost dorosłego samca wynosi 72–80 cm, a suki 65–75 cm. Sprawia to, że jest to jedna z najwyższych ras psów.

Psy rasy leonberger mają mocny grzbiet, owalną klatkę piersiową i mocne kończyny. Uszy są średniej długości, opadające. Szata tych czworonogów może być stosunkowo twarda, a sierść długa i przylegająca, zazwyczaj prosta, chociaż dopuszczalne jest lekkie falowanie. Wokół klatki piersiowej i szyi tworzy się charakterystyczna grzywa, która jest mocniej zarysowana u samców. Na tylnych łapach widoczne są tzw. portki. Mimo długiej sierści sylwetka psa jest dobrze zarysowana.

Umaszczenie leonbergerów może mieć kolor lwiego żółtego, rudego i rudobrązowego, dopuszczalne są także odcienie piaskowe, takie jak płowożółty i kremowy, oraz kombinacje wymienionych wcześniej kolorów. Maska psa zawsze musi być czarna. Możliwe jest rozjaśnienie podstawowego koloru na spodzie ogona, grzywie i łapach, ale nie może być na tyle silne, żeby zaburzać harmonię podstawowej barwy. Dopuszczalna jest też mała, biała plamka lub linia na piersi.

Jak pielęgnować psy rasy leonberger?

Pielęgnacja leonbergerów nie jest trudna. Poza okresem linienia wystarczy raz w tygodniu porządnie wyczesać psa. Najlepiej używać do tego szczotki przeznaczonej do długiej okrywy włosowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na sierść na ogonie, portkach, w pachwinach i za uszami, ponieważ te miejsca są podatne na kołtunienie się. W okresie zmiany szaty należy się przygotować na częstsze wyczesywanie. 

Do kąpieli warto używać specjalnych szamponów dla psów długowłosych lub z rudą okrywą. Warto użyć suszarki, ponieważ ze względu na dużą gęstość, sierść naturalnie schnie bardzo długo. Podczas suszenia należy delikatnie rozczesywać włosy. Leonbergery uwielbiają wodę, więc czworonoga powinno się suszyć także po kąpieli w jeziorze czy rzece.

Jaki charakter mają leonbergery?

Jaki jest charakter leonbergerów? To odważne i inteligentne psy. Wyróżniają się spokojnym charakterem, czasami bywają flegmatyczne, ociężałe i leniwe. Nie powinny być ani zbyt lękliwe, ani agresywne. Jeśli takie zachowania się pojawiają, należy pracować nad ich wyciszeniem z pomocą behawiorysty. W stosunku do człowieka leonbergery są towarzyskie, lojalne i oddane. Mocno przywiązują się do opiekunów, więc nie lubią przebywać w samotności. Dobrze czują się też w towarzystwie dzieci, ale – podobnie jak w przypadku wszystkich innych psów – należy kontrolować kontakty dorosłego osobnika z dzieckiem.

Przedstawiciele tej rasy chętnie spędzają czas w wodzie. Dla dobrego samopoczucia czworonoga kluczowe są regularne spacery, ale nie powinny być zbyt obciążające. Zaleca się raczej długie wędrówki, a nie wyczynowe biegi. 

Podobnie jak w przypadku jego protoplasty nowofundlanda, leonberger w bloku może mieć za mało przestrzeni. Zwierzęta tej rasy lepiej czują się w domach z ogrodem. Pierwotnie były wykorzystywane jako psy stróżujące, jednak nie nadają się do kojca. To wrażliwa rasa, a izolacja od domowników wpłynie na leonbergera negatywnie. Nie jest to hałaśliwy stróż, ale bardzo dobrze pilnuje swojego terenu. 

Jak długo żyją leonbergery?

Średnia długość życia leonbergera wynosi 8–9 lat, najstarszy przedstawiciel tej rasy żył lat 13. Jeżeli zapewnimy psu właściwą dietę oraz zadbamy o jego potrzeby, przez długie lata będzie się cieszył dobrym zdrowiem. Leonbergery raczej mają dużą odporność na choroby, chociaż, jak wiele dużych ras, są bardziej podatne na groźne dla nich rozszerzenie i skręt żołądka oraz dysplazję stawów biodrowych. Inne schorzenia, na które może częściej zapadać leonberger, to:

  • kardiomiopatia rozstrzeniowa,
  • kostniakomięsak,
  • odwarstwiająca martwica chrzęstno-kostna,
  • zapalenie kości,
  • niedoczynność tarczycy,
  • nadczynność tarczycy,
  • postępujący zanik siatkówki,
  • zaćma,
  • ektropium,
  • entropium.

Ciekawostki o leonbergerach

  • Wśród miłośników rasy leonberger można wymienić wiele znanych osobowości, takich jak: austriacka cesarzowa Sissi, kanclerz Niemiec Otto von Bismarck, kompozytor Richard Wagner, król angielski Edward VII.
  • W filmie Grumpy Cat’s Worst Christmas Ever wyprodukowanym przez stację Lifetime, obok znanego Grumpy Cat występuje pies rasy leonberger, który pada ofiarą porwania.
  • W polskim serialu Komisarz Alex, gdzie głównym bohaterem jest owczarek niemiecki, występuje patolog policyjny o imieniu Leon Berger – fonetycznie brzmi to identycznie jak nazwa rasy leonberger.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów leonbergerów

Dieta leonbergera powinna być dopasowana do jego wieku, rozmiarów i poziomu aktywności fizycznej. Najlepszym wyborem, który pokryje jego wszystkie potrzeby żywieniowe, będzie odpowiednia karma pełnoporcjowa dla psów ras dużych. Właściwy pokarm należy wprowadzić już w wieku szczenięcym. W młodości leonbergery rosną bardzo szybko, więc konieczne jest zapewnienie im optymalnych warunków do rozwoju, także poprzez odpowiednie karmienie. U młodych szczególnie ważne są także działania, które mają na celu zapobieganie nadwadze (odpowiednia dieta, ruch).

Leonbergery dużo jedzą ze względu na swój rozmiar, mają jednak też po prostu spory apetyt, co może skończyć się nadwagą. Nie powinny więc mieć stałego dostępu do jedzenia, należy też unikać podkarmiania ich pomiędzy posiłkami. Przekąski należy stosować raczej jako nagrodę podczas nauki nowych sztuczek i umiejętności. Mogą one dostarczać zwierzęciu maksymalnie 10% dziennej dawki kalorii.

Dobową porcję jedzenia dla leonbergera dobrze jest podzielić na dwa–trzy mniejsze posiłki i podawać je o stałych porach. Niezależnie od tego, czy pies będzie karmiony mokrą, czy suchą karmą, trzeba zapewnić mu stały dostęp do czystej wody.

Jak nazwać psa rasy leonberger?

Przykładowe imiona dla suki leonbergera: Bella, Diana, Gaja, Nelly, Zoja.

Przykładowe imiona dla psa leonbergera: Prezes, Szeryf, Leo, Simba, Zeus.

Ile kosztują leonbergery?

Cena leonbergera waha się od 3000 do 5000 złotych. W Polsce ta rasa nie jest bardzo popularna, więc znalezienie szczenięcia nie zawsze jest łatwe, a koszt zakupu zazwyczaj jest podobny. Wybierając rasowego czworonoga, musimy mieć na uwadze to, że ich hodowcy ponoszą duże koszty związane z hodowlą oraz opieką nad zwierzętami. Należą do nich:

  • opieka nad matką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
  • opieka nad szczeniętami,
  • utrzymywanie odpowiedniej dla danej rasy diety,
  • czas poświęcony na troszczenie się o dobrostan zwierząt i ich socjalizację.

Źródła:

Pedigree imagery
Kup online