PEDIGREE PL
Szukaj

Lhasa apso

lhasa-apso-charakter-cena-opis-rasy_1625224066082.png

Lhasa apso to psy ozdobne niewielkich rozmiarów, które zachwycają elegancką aparycją i przyjaznym usposobieniem. Są czujne, inteligentne i serdeczne. Rasa pochodzi z Tybetu i ma długą historię. Co warto wiedzieć, zanim zamieszka z nami lhasa apso? Czy każdy nadaje się na opiekuna tego uroczego psa z Dalekiego Wschodu? 

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy lhasa apso
 3. Jak wyglądają lhasa apso?
 4. Jak pielęgnować psy rasy lhasa apso?
 5. Jaki charakter mają lhasa apso?
 6. Jak długo żyją lhasa apso?
 7. Ciekawostki o lhasa apso
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów lhasa apso
 9. Jak nazwać psa rasy lhasa apso?
 10. Ile kosztują lhasa apso? 

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 25 cm

masa ciała: 6–8 kg – pies, 5–7 kg – suka

Sierść

szata: długi, prosty włos okrywowy, umiarkowany podszerstek

umaszczenie: dowolne (jednolite lub łaciate)

Charakter

wesoły, inteligentny, energiczny, czujny, towarzyski, nieufny wobec obcych

Długość życia

14–15 lat

Historia rasy lhasa apso

Psy lhasa apso są znane od co najmniej 2000 lat. Przedstawiciele tej starej, tybetańskiej rasy żyły w wysokich górach, towarzysząc w codziennym życiu mnichom mieszkającym w himalajskich klasztorach. Tamtejsi duchowni wierzyli w reinkarnację – że po śmierci staną się psem lhasa apso. Z tego powodu czworonogi nie mogły być sprzedawane, a jedynie ofiarowane w ramach prezentu, co było wielkim zaszczytem. Pierwsze psy rasy lhasa apso trafiły do Europy dopiero w XIX wieku za sprawą angielskich podróżników, zyskując dużą popularność wśród mieszkańców Starego Kontynentu. W 1933 roku powstał pierwszy klub Lhasa Apso w Anglii. W tym samym roku kilka czworonogów znalazło się też w Stanach Zjednoczonych, co zaowocowało uznaniem rasy lhasa apso przez American Kennel Club w 1935 roku. Wiele osób zastanawia się, co oznacza nazwa rasy. Słowo „lhasa” pochodzi od nazwy stolicy Tybetu – Lhasy, natomiast „apso” to rasa kóz, której włos jest podobny do sierści psów lhasa apso. 

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) rasa lhasa apso należy do grupy 9. (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcji V (rasy tybetańskie).

Jak wyglądają lhasa apso?

Lhasa apso to krzepkie, obficie owłosione psy o harmonijnej, zwartej sylwetce, które występują w różnych wariantach umaszczenia, np. białym, czarnym, złotym, piaskowym i miodowym. Charakterystyczną cechą wyglądu tych małych czworonogów jest długa, dwuwarstwowa sierść, często opadająca na średniej wielkości, ciemne oczy (nigdy wyłupiaste), ale nieprzeszkadzająca w widzeniu. Psy mają czarny nos, bujną brodę i obficie owłosione, wiszące uszy. Kończyny lhasa apso są mocne, krótkie i proste, a ogon jest noszony nad grzbietem. Idealna wysokość w kłębie (liczona od poziomu ziemi do najwyższego punktu tułowia) dla psów wynosi 25 cm (suki powinny być nieco niższe). Masa ciała dorosłego lhasa apso waha się natomiast od 5 do 7 kg w zależności od płci (suki są nieco lżejsze). 

Jak pielęgnować psy rasy lhasa apso?

Czy czworonogi rasy lhasa apso są wymagające w pielęgnacji? Jak u wszystkich przedstawicieli długowłosych ras, również i u tych psów konieczne jest systematyczne dbanie o sierść, którą opiekun powinien czesać co najmniej 3 razy w tygodniu (w przypadku niektórych zwierząt może okazać się niezbędne codzienne szczotkowanie). Dobrze sprawdzi się  szczotka z naturalnego włosia i druciana o długich igłach. Jeśli pies nie bierze udziału w wystawach, możemy skorzystać też z usługi groomera, który ostrzyże lhasa apso na krótko. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Średnio co 1–1,5 miesiąca należy przycinać włosy na łapach, tak aby sierść nie dotykała ziemi, sprawdzać stan pazurów i czyścić zwisające uszy. Psa należy kąpać w zależności od potrzeby, używając szamponów dedykowanych dla ras długowłosych. 

Jaki charakter mają lhasa apso?

Lhasa apso to radosne i zrównoważone czworonogi, które są z natury spokojne. Bardzo przywiązują się do swojego opiekuna i dobrze znoszą obecność starszych dzieci, chętnie się z nimi bawiąc. Lhasa apso do szczęścia potrzebują kontaktu z człowiekiem, nie powinny być izolowane przez dłuższy czas od rodziny. Mogą być natomiast nieufne wobec obcych osób. Bez problemu akceptują inne zwierzęta w domu, zarówno psy, jak i koty. Nie są to typowe psy kanapowe. Mimo niewielkich rozmiarów lhasa apso bardzo lubią aktywności sportowe, są wszędobylskie, z chęcią penetrują nowe miejsca. Wymagają łagodnego traktowania, źle znoszą krzyki i nie reagują na agresywne metody szkolenia. Idealny opiekun lhasa apso powinien być konsekwentny, cierpliwy i jednocześnie delikatny. Ten mały czworonóg, tak jak każdy inny pies, do utrzymania równowagi psychofizycznej potrzebuje codziennych spacerów.

Jak długo żyją lhasa apso?

Lhasa apso należą do długowiecznych ras psów. Przeciętna długość życia czworonoga wynosi 14–15 lat, choć zdarzają się osobniki, które dożywają 17–19 lat. Na jakie problemy zdrowotne mogą być narażone? Do najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarza weterynarii należą: zwichnięcie rzepki, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, postępujący zanik siatkówki, choroba Legga-Calvégo-Perthesa i dysplazja nerek. Ze względu na krótki nos niektóre zwierzęta cierpią na syndrom brachycefaliczny (manifestuje się m.in. problemami z oddychaniem, termoregulacją, tolerancją wysiłku). Lhasa apso są podatne na choroby oczu, częstym problemem są infekcje spojówek i zatykanie się przewodów nosowo-łzowych.

Ciekawostki o lhasa apso

 1. Tybetańscy mnisi wierzą, że psy rasy lhasa apso przynoszą szczęście.
 2. Pierwszy przedstawiciel rasy lhasa apso trafił do Polski dopiero w 1983 roku.
 3. Mieszkańcy Tybetu uważają, że lhasa apso są reinkarnacją świętych lamów. 
 4. Najdłużej żyjący czworonóg lhasa apso dożył 29 lat.
 5. Lhasa apso cieszy się bardzo dużą popularnością w Wielkiej Brytanii i USA.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów lhasa apso

Psom lhasa apso najlepiej podawać wysokiej jakości, pełnoporcjowe karmy gotowe (mokre i suche), które są dostosowane do płci, wieku i poziomu codziennej aktywności zwierzęcia. Szczenię powinno dostawać 3–4 porcje karmy dziennie, dorosły pies może być karmiony 2-3 razy dziennie. W trosce o uzębienie lhasa apso warto dawać mu od czasu do czasu przysmaki dentystyczne. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, aby nie doprowadzić do nadwagi. Tego typu dodatkowe przekąski nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki kalorii. Pamiętajmy, że bez względu na rasę, pies zawsze musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody.

Jak nazwać psa rasy lhasa apso?

Przykładowe imiona dla suki lhasa apso: Holy, Lusia, Mia, Sisi, Tasia, Vanilia.

Przykładowe imiona dla psa lhasa apso: Leo, Olo, Rocco, Sajmon, Tofik, Vansik.

Ile kosztują lhasa apso?

Z jakim wydatkiem należy się liczyć, jeśli chcemy zostać opiekunem lhasa apso? Szczenię z rodowodem, pochodzące z profesjonalnej, certyfikowanej hodowli (zarejestrowanej w ZKwP), kosztuje około 2500–4500 złotych. Im lepsze pochodzenie i bardziej renomowana hodowla, tym wyższa cena. Wystrzegajmy się „okazji cenowych” zwierząt z pseudohodowli, gdzie psy są rozmnażane bez kontroli, często na drodze chowu wsobnego (kojarzenia krewniaczego) i bez odpowiedniej socjalizacji. Decydując się na szczenię z niepewnego źródła, nie wiemy, w jakich warunkach było wychowywane, co może skutkować problemami zdrowotnymi i behawioralnymi w przyszłości.

Podsumowując, lhasa apso to przyjazne i wesołe psy, które dostosowują się do trybu życia opiekuna. Dobrze czują się zarówno na wsi, jak i w mieście. Przedstawiciel tej rasy to idealny kandydat na pierwszego psa w rodzinie. Doskonale nada się również na towarzysza osoby starszej.