Owczarek belgijski występuje w czterech odmianach różniących się między sobą długością sierści i umaszczeniem. Dużą popularnością cieszy się malinois – pies krótkowłosy, przypominający nieco owczarka niemieckiego. Podobieństwo jest widoczne nie tylko w wyglądzie, lecz także poziomie aktywności fizycznej zwierząt. Są wyjątkowo wytrzymałe i bardzo trudno je zmęczyć. Z tego powodu coraz częstszym widokiem są psy policyjne rasy owczarek belgijski. Chcesz dowiedzieć się więcej o tych niezwykłych czworonogach? Przedstawiamy podstawowe informacje na temat malinoisów: cenę szczeniąt, opis rasy i wskazówki dotyczące wychowania.
Spis treści:
Rozmiar |
średni |
Sierść |
krótka lub długa (w zależności od odmiany) |
Charakter |
pierwotnie pies pasterski, obecnie wszechstronnie użytkowy pies pracujący (obronny, stróżujący, tropiący) oraz pies rodzinny |
Długość życia |
10–14 lat |
Założycielem rasy owczarka belgijskiego był Adolf Reul, profesor Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Cureghem. Pod koniec XIX wieku założył on pierwszą celową hodowlę. Początkowo należały do niej różnorodne pod względem budowy i okrywy włosowej psy pasterskie, występujące na terenie całego kraju. Oficjalny wzorzec rasy został opracowany w 1892 roku, a do 1910 roku był jeszcze modyfikowany. Ostatecznie ukształtowały się cztery odmiany owczarków belgijskich, które różnią się pod względem długości sierści i umaszczenia, jednak wykazują identyczną morfologię, temperament oraz przydatność do pracy.
Zgodnie z klasyfikacją FCI owczarek belgijski należy do grupy 1. (psy pasterskie i zaganiające), sekcji 1. (psy pasterskie).
Rasa występuje w czterech odmianach:
Sierść wszystkich owczarków belgijskich jest gęsta i zwarta, wyposażona w wełnisty podszerstek.
Cechy budowy ciała tej rasy to:
Optymalna wysokość w kłębie owczarków belgijskich wynosi 60–66 cm dla psów oraz 56–62 cm dla suk. Masa ciała dorosłego osobnika to około 25–30 kg u psów i 20–25 kg u suk.
Ze względu na krótką szatę owczarek belgijski malinois uchodzi za odmianę najłatwiejszą w utrzymaniu. Jego sierść należy szczotkować 1–2 razy w tygodniu, podczas gdy odmiany długowłose powinny być czesane codziennie. Do kąpieli trzeba używać szamponu dostosowanego do długości włosa zwierzęcia. Inne zabiegi pielęgnacyjne, które zaleca się wykonywać regularnie u wszystkich owczarków belgijskich, to szczotkowanie zębów oraz przycinanie pazurów.
Owczarek belgijski ma charakter silny, lecz podatny na kształtowanie. Ważną informacją jest to, że zwierzę potrzebuje dużo ruchu, a treningi są dla niego najlepszą nagrodą. Dobrze sprawdza się podczas zajęć sportowych – agility, flyball, obedience czy frisbee. Nie znosi bezczynności, a brak zajęcia może przekładać się u niego na niewłaściwe zachowania (agresję, nadpobudliwość czy nadmierną bojaźliwość). Owczarek belgijski mocno przywiązuje się do opiekuna, lecz umiarkowanie toleruje inne zwierzęta (problematyczne są kontakty z osobnikami tej samej płci). Należy pamiętać, że zabawa psa z dziećmi zawsze powinna odbywać się pod kontrolą dorosłych - niezależnie od rasy czworonoga.
Owczarek belgijski (malinois, lakenois i inne) ma silny instynkt terytorialny. Zwierzę doskonale sprawdza się w roli stróża, jednak ma to również konsekwencje w postaci umiarkowanej lub niskiej tolerancji wobec obcych. Nie jest jednak z natury agresywny. Bywa hałaśliwy (gdy napotka intruza), ale atakuje tylko w ostateczności. Ten niezwykle inteligentny czworonóg potrzebuje do szczęścia nie tylko aktywności fizycznej, lecz także umysłowej.
Przeciętna długość życia owczarków belgijskich wynosi 10–14 lat. Ta rasa jest bardzo odporna i wytrzymała fizycznie. Wśród typowych dla tych zwierząt problemów zdrowotnych możemy wymienić:
Schorzeniom wynikającym z uwarunkowań genetycznych można przewidzieć, dobierając do rozrodu wyłącznie osobniki nieobciążone danym zaburzeniem. W ten sposób postępują odpowiedzialni hodowcy. Umożliwiają oni również potencjalnym opiekunom zapoznanie się z dokumentacją (w tym historią chorób) dotyczącą rodziców i innych bliskich krewnych szczenięcia.
Warto wiedzieć, że wszystkie owczarki belgijskie wykazują nadwrażliwość na środki używane w celu wywołania narkozy, co należy mieć na uwadze w przypadku ewentualnych operacji (np. leczenia chirurgicznego, kastracji lub sterylizacji).
Żywienie psa powinno być oparte na pełnoporcjowych pokarmach gotowych. W przypadku owczarków belgijskich należy wybierać te produkty, które są przeznaczone dla ras średnich. Ważne jest również dostosowanie jedzenia do wieku zwierzęcia – optymalny dla szczeniąt skład i konsystencję mają pokarmy z linii „junior”, natomiast dorosłym czworonogom zaleca się podawanie pożywienia oznaczonego jako „adult”. Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham rekomendują stosowanie diety mieszanej – złożonej z pokarmów suchych i mokrych w proporcji 1:1 pod względem masy produktów (np. 200 g jedzenia suchego i 200 g jedzenia mokrego w ciągu dnia). W przypadku psów pracujących proporcje można (a czasem trzeba) zmienić na korzyść pokarmów suchych, które są około czterokrotnie bardziej kaloryczne niż dania mokre.
Karmienie psa po ukończeniu przez niego 7. miesiąca życia powinno odbywać się 2 do 3 razy dziennie. Nie należy podawać zwierzęciu posiłku bezpośrednio przed wysiłkiem fizycznym lub po nim. Porcjowanie ustala się na podstawie wieku czworonoga, jego masy ciała oraz poziomu aktywności fizycznej. Pomagają w tym tabele żywienia, znajdujące się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych. Dobrą praktyką jest także skonsultowanie sposobu żywienia psa z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.
Warto zdecydować się na nazwanie zwierzęcia wyrazem dwusylabowym, który będzie łatwy do wymówienia. Popularne imiona dla owczarków belgijskich to:
Koszt zakupu czworonoga może być różny, w zależności od miejsca, z którego go weźmiemy. Niewielki wpływ ma także odmiana – w przypadku owczarków belgijskich malinois cena może być nieco wyższa ze względu na ich popularność. Za psa z rodowodem zapłacimy od 3000 do 4000 zł. Oczywiście ostateczna kwota za owczarka belgijskiego malinois z hodowli zależy m.in. od jego potencjału wystawowego. Szczenięta najlepiej rokujące do zdobywania nagród mogą być nieco droższe.
Rasowe psy z profesjonalnych hodowli są drogie, ponieważ koszty ich utrzymania są wysokie. Składają się na nie:
Jeśli nie planujemy, by pupil brał udział w wystawach czy konkursach, możemy zdecydować się na zwierzę w typie owczarka belgijskiego malinoisa – szczeniaki i psy dorosłe możemy czasem spotkać w okolicznych schroniskach dla zwierząt.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.