PEDIGREE PL
Szukaj

Pinczer miniaturowy

pedigree-pinczer-miniaturowy_1624269400716.png

Pinczer miniaturowy to najmniejsza z trzech ras pinczerów. Zwierzęta mierzą zaledwie 20–30 cm w kłębie, jednak ich charakter z całą pewnością nie odzwierciedla wielkości. Ta elegancka miniaturka potrafi zaskoczyć temperamentem. Jak powinno wyglądać wychowanie pinczera miniaturowego? Jakie są i czego potrzebują czworonogi tej rasy? Dowiedz się więcej o pinczerach! 

Spis treści:

 1. Pinczer miniaturowy – podstawowe informacje 
 2. Historia rasy pinczer miniaturowy
 3. Jak wyglądają pinczery miniaturowe? 
 4. Jak pielęgnować psy rasy pinczer miniaturowy?
 5. Jaki charakter mają pinczery miniaturowe?
 6. Jak długo żyją pinczery miniaturowe?
 7. Ciekawostki o pinczerach miniaturowych  
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów pinczera miniaturowego 
 9. Jak nazwać psa rasy pinczer miniaturowy?
 10. Ile kosztują pinczery miniaturowe?

Pinczer miniaturowy – podstawowe informacje 

Klasyfikacja FCI

grupa 2 FCI (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła),
sekcja 1 (pinczery i sznaucery)

Długość życia

12–15 lat

Charakter

inteligentny, energiczny, oddany, przyjazny, zadziorny, pewny siebie, silny temperament

Rozmiar

wzrost: 20–30  cm w kłębie

masa ciała: 4–5 kg

Szata

sierść: krótka, przylegająca, lśniąca

umaszczenie: czarne podpalane (czarne z rudymi znaczeniami) lub rude (brązowe, jednolite) 

Historia rasy pinczer miniaturowy

Wzmianki o psach przypominających pinczera miniaturowego pojawiają się już pod koniec XIX wieku. Rasa powstała poprzez ścisłą selekcję pinczera średniego. Wybierano najmniejszych przedstawicieli tej rasy i dzięki temu stworzono ich miniaturowe odzwierciedlenie. Zwierzęta o niewielkich rozmiarach początkowo służyły m.in. do tępienia gryzoni. 

Pierwsze wzorce psów rasy pinczer miniaturowy zostały opracowane przez Związek Uszlachetniania Psów Rasowych w Niemczech. Wówczas jednak uwaga nie została skupiona na pinczerach średnich i miniaturowych, a na sznaucerach. Z kolei pinczery doczekały się dzisiejszego wzorca m.in. dzięki staraniom Wernera Junga. 

Niestety, dziś tak uwielbiany pinczer miniaturowy przez długi czas nie zyskał uznania. Rasę uważano za nieużyteczną. Prawdopodobnie to determinacja Josefa Berta pozwoliła na rozwój rasy psów o niewielkich rozmiarach, przy jednoczesnym zachowaniu ich wytrzymałości i odwagi. Ostatecznie rasa pinczer miniaturowy, której przedstawiciele są miniaturą pinczera średniego bez oznak karłowatości, została uznana w roku 1936, kiedy ustalono górną granicę wzrostu (30 cm). 

Początkowo pinczer miniaturowy był hodowany w celu uzyskania zwierząt do tępienia gryzoni. Pomagały mu w tym, poza niewielkim rozmiarem, inne cechy, takie jak m.in. czujność i zadziorność. Rasa zyskała jednak uznanie również podczas wystawy w Chicago, gdzie psy zdobyły pierwsze miejsce w kategorii najlepszych zwierząt do towarzystwa i takie przeznaczenie pinczera miniaturowego utrzymuje się do dziś.   

Jak wyglądają pinczery miniaturowe? 

Rasa pinczer miniaturowy przypomina pinczera średniego i dobermana. Psy powinny wyglądać podobnie, oczywiście bez cech karłowatości. Mierzą od 25 do 30 cm wysokości w kłębie, osiągają masę ciała od 4 do 6 kg. Pomimo niewielkich rozmiarów, pinczer miniaturka jest silny i dobrze umięśniony.  

Pinczery miniaturowe mają kwadratową sylwetkę, mocny i zwarty tułów. Na lekko opadającej linii grzbietu widać wyraźnie zaznaczony kłąb. Wydłużona głowa dodaje zwierzętom elegancji. Oczy pinczera miniaturowego są ciemne, o owalnym kształcie. Uszy natomiast zwykle mocno stojące, niekiedy załamane. Czworonogom tej rasy dawniej przycinano ogony, obecnie jednak to zakazane i hodowle pinczera miniaturowego zaprzestały takich działań. Ogon zwierzęcia powinien być długi i szablasto noszony (prosty, skierowany ku górze). 

Szata psów tej rasy jest krótka i gęsta. Sierść wyraźnie połyskuje, dzięki czemu czworonogi prezentują się elegancko i schludnie. Pinczer miniaturowy może być brązowy lub czarny podpalany, czyli z jaśniejszymi akcentami na kończynach, części twarzowej i klatce piersiowej.  

Jak pielęgnować psy rasy pinczer miniaturowy?

Gęste włosy przedstawicieli tej rasy rzadko wypadają, dlatego pinczer miniaturowy zwykle nie sprawia problemów w utrzymaniu czystości. Sierść wystarczy wyczesywać raz w tygodniu miękką szczotką i przecierać delikatnym ręcznikiem. Kąpiel przeprowadzamy w razie potrzeby, tak aby zachować u psa piękną i połyskującą szatę. 

Należy pamiętać, że pinczer miniaturowy, m.in. ze względu na krótką sierść, nie jest odporny na niskie temperatury. Podczas jesiennych i zimowych spacerów warto zakładać czworonogowi ubranko, które ochroni go przed wyziębieniem.   

Na zębach pinczerów może osadzać się kamień nazębny. Jak wszystkie rasy miniaturowe i małe, mają one predyspozycje do chorób przyzębia, dlatego tak ważne jest dbanie o higienę ich jamy ustnej (codzienne szczotkowanie) oraz właściwa dieta i regularne kontrole u lekarza weterynarii. Systematycznie należy również sprawdzać długość pazurów. Mogą one nie ścierać się dostatecznie. W takich przypadkach należy je przycinać, np. podczas wizyty u lekarza weterynarii. 

Jaki charakter mają pinczery miniaturowe?

Psy rasy pinczer miniaturowy mają wyjątkowy charakter. Są wierne i przyjacielsko nastawione do ludzi. Swoją miłość kierują do członków rodziny, a także innych zwierząt, które z nimi mieszkają. Jednocześnie są czujne i nieufne w stosunku do obcych, dzięki czemu doskonale pilnują swojego terytorium. 

Pinczer miniaturowy bywa zadziorny i cechuje go ogromna odwaga, także w stosunku do znacznie większych psów. Decydując się na jego wychowanie, trzeba mieć na uwadze, że pomimo niewielkich rozmiarów, warto traktować go jak dużego psa. Zwierzę nie wymaga ciągłego noszenia, chociaż zwykle uwielbia potulne leżakowanie na kolanach opiekuna. Ponadto pinczer miniaturowy potrzebuje aktywności, zabaw i wyzwań intelektualnych. Pies potrafi wiele godzin spędzać na zabawie, spacerach i węszeniu w ogrodzie, o ile w pobliżu znajduje się jego opiekun.

Obecnie pinczery miniaturowe chętnie towarzyszą ludziom niemal we wszelkich czynnościach. Ich charakter i przyjazne usposobienie sprawiają, że to psy idealne dla rodzin. Zwierzęta zwykle spośród domowników wybierają jedną, maksymalnie dwie osoby, którym pozostają szczególnie oddane. Przedstawiciele tej rasy mogą mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w niewielkiej kawalerce. Pozostawione same bywają jednak szczekliwe, co może denerwować sąsiadów. Zwierzęciu należy poświęcać możliwie najwięcej czasu. 

Jak długo żyją pinczery miniaturowe?

Rasa cechuje się stosunkowo dużą odpornością na choroby i warunki otoczenia, z wyjątkiem niskiej temperatury. Ile żyją pinczery miniaturowe? Odpowiednie wychowanie tych zwierząt i sprostanie ich potrzebom zwykle pozwala na cieszenie się ich towarzystwem przez długi czas. Przeciętna długość życia pinczera to 12–15 lat, ale wiele psów tej rasy żyje dłużej. 

Pinczer miniaturowy zwykle jest bardzo skoczny, dlatego mogą pojawiać się u niego zwichnięcia rzepki. Poza tym te zwierzęta nie są obarczone wadami genetycznymi i chorobami, o ile pochodzą z renomowanej hodowli. W przeciwnym razie u psów mogą pojawiać się schorzenia, takie jak: cukrzyca, zwichnięcie rogówki czy zapadnięcie tchawicy. 

Ciekawostki o pinczerach miniaturowych  

Rasa pinczer miniaturowy bywa potocznie określana jako ratlerek miniaturka. Ta nazwa nie jest jednak poprawna. Mianem ratlerków określa się raczej zwierzęta z cechami karłowatości, takimi jak cienkie kończyny, wytrzeszczone oczy i mniejsza masa ciała. Opis rasy przypominającej powyższe cechy odpowiada ratlerowi czeskiemu, który jest uznawany tylko w Czechach.  

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów pinczera miniaturowego 

Psy małych ras mają szybki metabolizm. Jeśli dodatkowo są ruchliwe, dobrze, gdy jedzą mniejsze porcje, ale często. Pinczer miniaturowy powinien otrzymywać karmę odpowiednią dla ras małych, zarówno pod względem zawartości składników odżywczych oraz kaloryczności, jak i konsystencji oraz średnicy granulek  odpowiedniej do wielkości pyszczka.  Zaleca się stosowanie diety mieszanej, złożonej z pokarmów suchych i mokrych w takich samych proporcjach (1:1) pod względem masy produktów. Jedzenie wilgotne pomaga psu utrzymywać optymalne nawodnienie organizmu oraz szczupłą sylwetkę. Suche granulki wspierają natomiast zdrowie jamy ustnej czworonoga.

Należy pamiętać, że te zwierzęta zwykle nie są wybredne, przez co mają skłonność do nadwagi, zwłaszcza jeśli nie zostaje im zapewniona odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Warto więc skrupulatnie przeliczać kaloryczność porcji.

Podając zwierzęciu przysmaki zmniejszające osadzanie się kamienia nazębnego, należy wybierać te dostosowane do niewielkiej szczęki pinczera. Zawarte w nich kalorie również należy uwzględniać w dziennym bilansie.  Suma przekąsek podawanych zwierzęciu powinna pokrywać maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania na energię pokarmową.

Jak nazwać psa rasy pinczer miniaturowy?

Pinczery miniaturowe to jedne z najmniejszych psów, dlatego doskonale pasują do nich potulne imiona. Charakter, silny temperament i aktywność sprawiają jednak, że wielu opiekunom kojarzą się z siłą i elegancją. Wydaje się więc, że do pinczera miniaturowego pasuje niemal każde imię, a jego wybór zależy tylko od opiekuna.  

 • Przykładowe imiona dla samca pinczera miniaturowego: Aldo, Rem, Dżej, Kobo, King, Timon, Will, Tofik, Drops. 
 • Przykładowe imiona dla suki rasy pinczer miniaturowy: Luna, Lola, Mini, Nora, Wenus, Erina, Tunia.

Ile kosztują pinczery miniaturowe?

Szczenię rasy pinczer miniaturowy kosztuje ok. 2,5–5,5 tysiąca złotych i więcej. Cena dotyczy zwykle osobników z rodowodem, pochodzących z renomowanych hodowli, które troskliwie dbają o miot i zapewniają opiekę weterynaryjną także matce. 

Cieszące się dobrą opinią hodowle pinczera miniaturowego nie oszczędzają na diecie zwierząt, dbają także o wychowanie psów oraz ich stały kontakt z człowiekiem, co wymaga nakładu czasu i pracy. Pinczery miniaturowe oferowane za niższą cenę niestety mogą odbiegać od wzorca tej rasy, a brak socjalizacji zwierząt w okresie szczenięcym rzutuje na ich zachowanie w trakcie całego życia.

Pedigree imagery
Kup online