Posokowiec bawarski (Bayerischer Gebirgsschweisshund) to zrównoważony, inteligentny i pogodny pies o doskonałym węchu i silnym instynkcie myśliwskim, który bardzo przywiązuje się do opiekuna. W Polsce ta rasa psów była do tej pory mało popularna, jednak z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Miłośników posokowców bawarskich znajdziemy nie tylko wśród fanów tropienia. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się przyjąć do domu tego urodzonego łowcę? Jakie cechy charakteru powinien mieć opiekun posokowca?
Spis treści:
Rozmiar |
wzrost: 47–52 cm – pies, 44–48 cm – suka masa ciała: 20–30 kg – pies, 17–25 kg – suka |
Sierść |
szata: włos krótki i gęsty, mocno przylegający, z niewielkim połyskiem umaszczenie: czerwień jelenia, czerwonożółte, soczysta lub brunatna czerwień; wzorzec dopuszcza też umaszczenie ciemnopręgowane i podpalane z ciemnym nalotem; dopuszczalna mała, jasna plamka na klatce piersiowej |
Charakter |
inteligentny, odważny, wytrwały, czujny, aktywny, wierny, pewny siebie |
Długość życia |
11–13 lat |
Rasa posokowców bawarskich wywodzi się od psów gończych, powstała w XIX wieku, a jej twórcą jest Karg-Bebenburg de Reichenhall. Celem hodowcy było powołanie do życia rasy lekkiej, która jest w stanie pracować w trudnym, górskim terenie, gdzie ciężkie posokowce hanowerskie nie dawały sobie rady (za to świetnie radziły sobie na nizinach). Reichenhall skrzyżował więc psy gończe z posokowcami hanowerskimi i ogarami tyrolskimi. Wzorzec rasy zatwierdzono w 1883 roku, a w 1912 roku w Monachium powstał pierwszy i jedyny do tej pory akredytowany Klub Posokowca Bawarskiego.
Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) rasa posokowiec bawarski należy do grupy 6. (psy gończe i rasy pokrewne), sekcji II (posokowce).
Posokowce bawarskie są psami średniej wielkości o bardzo harmonijnej sylwetce, ich kształt wpisuje się w prostokąt. Mają krótką i szeroką kufę, wysoko, szeroko osadzone, dosyć długie uszy (opadające, niepofałdowane) oraz ciemnobrązowe lub brązowe oczy. U zwierząt tej rasy przedpiersie jest dobrze rozwinięte, a brzuch lekko podkasany. Średniej długości ogon jest osadzony wysoko i zwykle noszony poziomo. Psy tej rasy mają krótką, niezbyt błyszczącą sierść (włos jest delikatniejszy na głowie i uszach). Mogą mieć umaszczenie w kolorze soczystej czerwieni, czerwieni jeleniej, ciemnopłowym lub czerwonożółtym.
Pielęgnacja posokowca bawarskiego nie jest kłopotliwa. Wystarczy systematycznie szczotkować sierść za pomocą gumowej szczotki (w okresie linienia wskazane jest, aby wyczesywać martwą okrywę włosową codziennie). Psy tej rasy kąpiemy doraźnie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Regularnie (najlepiej codziennie) należy czyścić posokowcowi zęby - ze względu na predyspozycje do odkładania się kamienia nazębnego.
Posokowiec bawarski to pies myśliwski. Ze względu na spokojny i zrównoważony charakter posokowiec dobrze sprawdzi się również w roli przyjaciela rodziny (jest przyjazny dla dzieci i pozbawiony agresji). Aby był szczęśliwy i spełniony, należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Posokowiec bawarski to towarzyski pies, który źle znosi samotność. Już od szczenięctwa należy go więc stopniowo przyzwyczajać do pozostawania samemu w domu. Warto podkreślić, że nie jest to pies dla każdego, powinien trafić pod opiekę wyłącznie doświadczonych osób, które dysponują odpowiednią ilością wolnego czasu. Szkolenie posokowca bawarskiego nie jest łatwe. To niezależny i uparty pies, dlatego potrzebuje silnego, cierpliwego, konsekwentnego i zdyscyplinowanego opiekuna, który zapewni mu aktywny tryb życia (spacer na smyczy to za mało, czworonóg tej rasy wymaga urozmaiconych zajęć obejmujących, np. tropienie, kopanie i obwąchiwanie).
Przeciętna długość życia posokowców bawarskich wynosi 11–13 lat. To silne i zdrowe czworonogi, jednak mają tendencje do występowania pewnych chorób. Na jakie problemy zdrowotne mogą być narażone? Typowymi dolegliwościami są te związane z uzębieniem i odkładaniem się kamienia nazębnego. U niektórych posokowców pojawia się nawracające zapalenie spojówek, grudkowate zapalenie trzeciej powieki (np. w związku z węszeniem w krzakach), choroby wątroby i trzustki. U części czworonogów dochodzi też do mechanicznego uszkodzenia ogona (ze względu na wysoką aktywność). Rzadziej występującą chorobą o podłożu genetycznym jest dysplazja stawów biodrowych.
Żywienie posokowca bawarskiego powinno być dostosowane do jego trybu życia i aktywności. Dobra będzie zarówno mokra, jak i sucha pełnoporcjowa karma gotowa, która jest zbilansowana pod względem zawartości białka, węglowodanów, tłuszczów witamin i minerałów. Opiekun może też przygotowywać dla czworonoga posiłki samemu, jednak to czasochłonne zajęcie, wymagające dużej wiedzy na temat żywienia psów. Łatwiejszym rozwiązaniem jest podawanie wysokiej jakości karm gotowych. Jak często karmić posokowca bawarskiego? Optymalne będą 2 porcje dziennie (np. rano i po południu lub rano i wieczorem).
Przykładowe imiona dla suki posokowca bawarskiego: Hera, Frida, Loca, Mafia, Saga.
Przykładowe imiona dla psa posokowca bawarskiego: Baron, Garry, Herbi, Jager, Kusy.
Szczenięta posokowca bawarskiego z pochodzeniem FCI to wydatek rzędu co najmniej 1500 złotych. W renomowanych i bardziej znanych hodowlach standardowa cena za zwierzę z rodowodem wynosi 2000–3000 złotych. Pamiętajmy, aby wybierać jedynie sprawdzonych hodowców, którzy cieszą się dobrą opinią w środowisku i dysponują udokumentowanym pochodzeniem rodziców szczenięcia oraz ich przodków (przynajmniej dwóch pokoleń wstecz).
Cena szczeniąt, które przyszły na świat w wyniku profesjonalnie prowadzonego rozrodu, jest wyższa niż w przypadku zwierząt pochodzących z niezarejestrowanych źródeł. Przyczyną są koszty, jakie ponoszą hodowcy podczas swojej pracy: opieka nad matką przez całe jej życie i w czasie ciąży, opieka nad szczeniętami, utrzymywanie odpowiedniej dla danej rasy diety, a także czas poświęcony na troszczenie się o dobrostan zwierząt i ich socjalizację.
Podsumowując, posokowce bawarskie doskonale odnajdą się w relacji z osobą energiczną, dysponującą sporą ilością wolnego czasu i najlepiej mieszkającą w domu z ogrodem. Z całą pewnością nie jest to czworonóg odpowiedni dla zapracowanych i mało aktywnych opiekunów. Posokowiec kocha ruch, wymaga zróżnicowanych form aktywności. Jest dobrym kompanem jako pies sportowy. Można uprawiać z nim np.: agility, flyball i bawić się frisbee.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.