PEDIGREE PL
Szukaj

Seter irlandzki

seter-irlandzki_1640010187197.png

Seter irlandzki to wyjątkowej urody pies, który zachwyca piękną mahoniową sierścią i elegancką, smukłą sylwetką. Jest wesoły i towarzyski, może pełnić funkcję psa domowego lub brać udział w wystawach oraz konkursach. Jakie cechy charakteru powinien mieć idealny opiekun setera irlandzkiego? Czy pielęgnacja czworonoga tej rasy jest czasochłonna i trudna?

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy seter irlandzki
  3. Jak wyglądają setery irlandzkie?
  4. Jak pielęgnować psy rasy seter irlandzki?
  5. Jaki charakter mają setery irlandzkie?
  6. Jak długo żyją setery irlandzkie?
  7. Ciekawostki o seterach irlandzkich
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów seterów irlandzkich
  9. Jak nazwać psa rasy seter irlandzki?
  10. Ile kosztują setery irlandzkie?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 58–67 cm – pies, 55–61 cm – suka 

masa ciała: 27–32 kg

Sierść

szata: lśniąca, gładka, jedwabista sierść (półdługa przy odmianie jednolitej) 

umaszczenie: mahoniowoczerwone  

Charakter

aktywny, wytrzymały, chętny do nauki, inteligentny, wierny, przyjazny 

Długość życia

12–14 lat

Historia rasy seter irlandzki 

Seter irlandzki należy do grupy długowłosych wyżłów angielskich i może poszczycić się długą, myśliwską historią, choć jego pochodzenie nie jest do końca znane. Prawdopodobnie rasa powstała wskutek krzyżowania setting spaniela (uznawanego za protoplastę setera irlandzkiego) z wyższymi i szybszymi przedstawicielami innych ras, m.in. pointerami, nowofundlandami, chartami, foxhundami i pudlami. Pierwsze wzmianki o seterach irlandzkich ukazały się w 1803 roku w czasopiśmie „A Veteran Sportsman”, a w 1882 roku powstał w Dublinie Klub Setera Irlandzkiego. Z czasem wyodrębniono trzy brytyjskie ośrodki hodowlane seterów i tak powstały hodowle kilku wariantów: w Walii – seterów angielskich, w Szkocji – seterów szkockich, a w Irlandii – seterów irlandzkich. Wzorzec rasy opracowano w 1998 roku i jest on aktualny do dziś. W Polsce pierwsze czworonogi tej rasy pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku.  

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) seter irlandzki należy do grupy 7. (wyżły), sekcji II.

Jak wyglądają setery irlandzkie?

Przeciętny dorosły seter irlandzki waży około 30 kg i ma około 65 cm wysokości w kłębie. Cechuje się harmonijną, atletyczną budową ciała. Ma smukłą i dostojną sylwetkę (jest mniejszy od setera szkockiego i angielskiego). Cechą charakterystyczną tego muskularnego psa myśliwskiego jest mahoniowa, półdługa, jedwabista sierść, która przylega do ciała (z piórem na uszach, nogach, ogonie). Seter irlandzki ma szczupłą, długą głowę i szeroko rozstawione ciemne (orzechowe lub ciemnoorzechowe), średniej wielkości oczy o mądrym spojrzeniu.

Jak pielęgnować psy rasy seter irlandzki?

Jeśli chcemy, aby seter irlandzki miał piękną i zdrową sierść, która jest niewątpliwie jego dużym atutem, konieczne jest częste szczotkowanie (co najmniej 3–4 razy w tygodniu), np. szczotką z miękkim włosiem. W przeciwnym razie dłuższy włos zacznie się kołtunić. Seter irlandzki dobrze znosi niskie temperatury, jednak w okresie silnych mrozów warto smarować mu łapy wazeliną lub specjalna maścią dla psów. Ze względu na ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych lub wirusowych u ras zwisłouchych należy na bieżąco kontrolować stan uszu zwierzęcia. Raz w miesiącu powinno się też podcinać pazury, jeśli jest taka potrzeba.

Jaki charakter mają setery irlandzkie?

Seter irlandzki to energiczny, radosny pies. Ze względu na ruchliwość znakomicie dogaduje się z dziećmi, będąc świetnym kompanem podczas wielu zabaw. Doskonale odnajdzie się więc w roli psa rodzinnego. To czuły czworonóg, który potrzebuje uwagi opiekuna i nawiązuje z nim silną więź. Z reguły jest spokojny, przyjaźnie nastawiony do ludzi i dobrze komunikuje się z innymi psami. Ze względu na instynkt łowiecki seter irlandzki zawsze powinien być wyprowadzany na smyczy (w przeciwnym razie, jeśli zauważy zająca lub inne dzikie zwierzę, prawdopodobnie błyskawicznie zniknie nam z oczu, rzucając się w pogoń). Warto podkreślić, że mimo wielu zalet, jakie ma ten pies, ułożenie setera irlandzkiego wymaga doświadczenia. Zwierzę ma silny instynkt myśliwski, dlatego nie jest polecane dla osób początkujących. Idealny opiekun setera powinien wykazywać się cierpliwością i konsekwencją, prowadzić aktywny styl życia. Czworonóg świetnie sprawdzi się do uprawiania różnych psich sportów, np. agility, canicrossu, dogtrekkingu. Warto zaznaczyć, że jeśli seter irlandzki nie będzie miał zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji umysłowej, może dokonać w domu zniszczeń (ze znudzenia i braku wyznaczonego celu).  

Jak długo żyją setery irlandzkie?

Średnia długość życia setera irlandzkiego to 12–14 lat. Zasadniczo przedstawiciele tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem, jednak mogą zapadać na pewne schorzenia. U niektórych seterów irlandzkich mogą wystąpić, np.: zapalenie spojówek, postępujący zanik siatkówki, alergiczne zapalenie skóry, rozszerzenie i skręt żołądka. Czworonogi mogą też cierpieć na dysplazję stawów biodrowych. U niewielkiego odsetka przedstawicieli tej rasy może występować takie nietolerancja glutenu (celiakia).

Ciekawostki o seterach irlandzkich

  1. Setery irlandzkie mają znakomity węch i jako jedne z nielicznych ras „wysoko łapią wiatr”, tzn. podążają za zapachem utrzymującym się wysoko w powietrzu, a nie tuż przy ziemi.
  2. W przeszłości uważano, że seter irlandzki, szkocki i angielski to trzy różne rasy. Dziś wiadomo, że to warianty tej samej rasy.
  3. Setery irlandzkie długo dojrzewają psychicznie, dzięki czemu nawet u psich seniorów można zaobserwować szczenięcy entuzjazm.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów seterów irlandzkich

Setery irlandzkie mogą być żywione zarówno suchą, jak i mokrą, kompletną i zbilansowaną karmą. Pożywienie powinno być dostosowane do wieku, stanu zdrowia i aktywności czworonoga. Niektórzy opiekunowie przygotowują seterom irlandzkim posiłki samodzielnie, warto jednak mieć świadomość, że to trudne i czasochłonne zadanie (jeśli nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie żywienia psów, łatwo o niedobory lub nadmiary w diecie). Ze względu na ryzyko skrętu i rozszerzenia żołądka należy dopilnować, aby pies odpoczywał po posiłku przez około 1–2 godziny. Jak często karmić setera irlandzkiego? Wystarczające będą 2-3 porcje karmy gotowej dziennie. Pamiętajmy, że zwierzę powinno mieć stały dostęp do miski ze świeżą wodą. 

Jak nazwać psa rasy seter irlandzki?

Przykładowe imiona dla suki setera irlandzkiego: Igła, Norka, Mona, Sanka, Tora.

Przykładowe imiona dla psa setera irlandzkiego: Mint, Odys, Poro, Rudy, Tomi.

Ile kosztują setery irlandzkie?

Koszt zakupu szczenięcia setera irlandzkiego zależy od jego wieku, pochodzenia, płci oraz renomy hodowli. Przyszły opiekun musi liczyć się z wydatkiem około 3500 złotych (szczenię z hodowli zarejestrowanej w FCI). Najlepsze czworonogi ze znanych i cenionych miejsc mogą kosztować nawet o 1000 złotych więcej.

Podsumowując, seter irlandzki to żywiołowy, oddany i przyjazny pies, który odpowiednio szkolony i socjalizowany będzie wspaniałym towarzyszem rodziny z dziećmi lub wysportowanych osób, chętnie angażujących się w uprawianie psich sportów. Ze względu na gabaryty i charakter seter nie jest stworzony do życia w mieszkaniu, będzie znacznie szczęśliwszy w domu z ogrodem, najlepiej położonym blisko lasu.

Pedigree imagery
Kup online