PEDIGREE PL
Szukaj

Shar pei

shar-pei_1624269586387.png

Pies z pomarszczoną skórą? Na myśl od razu przychodzi shar pei! Specyficzne zmarszczki i fałdki, a do tego niebieski język to znaki rozpoznawcze tej rasy. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Charakter, pielęgnacja, długość życia, imię dla psa, cena – rasa shar pei pod lupą!

Spis treści:

 1. Shar pei – podstawowe informacje 
 2. Historia rasy shar pei
 3. Jak wyglądają shar peie?
 4. Jak pielęgnować psy rasy shar pei?
 5. Jaki charakter mają shar peie?
 6. Jak długo żyją shar peie?
 7. Ciekawostki o shar peiach
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów psa rasy shar pei
 9. Jak nazwać psa rasy shar pei?
 10. Ile kosztują shar peie?

Shar pei – podstawowe informacje 

Klasyfikacja FCI

grupa 2., sekcja 2.1

Długość życia

9–12 lat

Charakter

opanowany, lojalny wobec opiekunów, jednocześnie uparty i wykazujący dużą niezależność; wobec obcych jest nieufny, sprawdza się jako pies stróżujący; często okazuje dominację wobec innych osobników tej samej płci, może wykazywać silną potrzebę obrony zasobów

Rozmiar

wysokość w kłębie – około 44–51 cm

masa ciała – około 18–25 kg

Szata

sierść: krótka i sztywna, brak podszerstka, włosy proste, odstające od ciała (bardziej przylegają na kończynach); włos długości 1–2,5 cm

 

maść: każda barwa, poza białą; często tylna część ud oraz ogon są nieco jaśniejsze, na grzbiecie i uszach mogą pojawić się przyciemnienia

Historia rasy shar pei 

Shar pei to rasa, która istniała już przed dwoma tysiącami lat. Pochodzi z Chin, najprawdopodobniej z miasta Dialak w prowincji Kwun Tong. Za przodków psów rasy shar pei uznaje się:

 • rasę chow-chow – obie rasy mają niebieskawe języki (co ciekawe, w starożytnych Chinach szczekanie shar peia mającego niebieski język wiązano z odstraszaniem diabła),
 • mastify tybetańskie,
 • psy górskie z Pirenejów.

Niestety, przez lata niewielu przedstawicieli tej rasy przeżyło, do czego przyczyniło się m.in. prawo panujące w komunistycznych Chinach. Shar peie były tak wysoko opodatkowane, że luksusem było ich posiadanie. W 1960 r. jeden z hodowców założył jednak stowarzyszenie, które zajęło się opracowaniem wzorca oraz odtworzeniem genealogii rasy, a na początku lat 70. opublikowano artykuł o shar peiach w amerykańskim czasopiśmie „Dogs”. Stało się to przyczyną wzmożonego zainteresowania ratowaniem rasy. Powstały wtedy w USA nowe hodowle, co jednak nie zmieniło faktu, że wciąż była to jedna z najmniej licznych ras świata. Jako taka trafiła nawet do Księgi rekordów Guinnessa. Na świecie było wtedy zarejestrowanych 45 psów rasy shar pei. W naszym kraju pierwsze shar peie pojawiły się w latach 80.

Jak wyglądają shar peie?

„Pomarszczony pies” lub „pies ze zmarszczkami” to jedne z częściej pojawiających się opisów czworonogów rasy shar pei. Mają one bowiem liczne zmarszczki na głowie oraz fałdy na kłębie, co jest ich najbardziej charakterystyczną cechą. Głowa jest dość duża w stosunku do ciała, czaszka szeroka i płaska, podobnie jak kufa, która wcale nie zwęża się ku nosowi, jak ma to zwykle miejsce u innych ras. Trójkątne uszy są małe i wysoko osadzone, natomiast wysoko osadzony ogon zawija się nad grzbietem. Inny znak rozpoznawczy psów rasy shar pei to niebieski język. Taką barwę często mają też podniebienie, wargi i dziąsła.

Jeśli chodzi o wielkość, shar peie to czworonogi zaliczane do grupy średnich. Są dość mocno zbudowane, a ich sylwetka jest dobrze związana. Psy są większe niż suki.

Jak pielęgnować psy rasy shar pei?

Krótkie włosy psów rasy shar pei sprawiają, że szata nie wymaga częstej i skomplikowanej pielęgnacji. Zazwyczaj wymiana sierści odbywa się na wiosnę i jesienią, choć niewielkie ilości mogą wypadać przez cały rok. Zwykle wystarczy więc raz na jakiś czas przeczesać shar peia szczotką z włosia lub specjalną gumową rękawicą (kupimy je w sklepach zoologicznych). W okresie linienia pomocny może okazać się furminator. 

W przypadku kąpieli zaleca się stosowanie szamponów dla psów krótkowłosych, a jeśli wystąpi problem z przetłuszczaniem się skóry lub jej przesuszeniem, trzeba kupić odpowiednie kosmetyki, np. przeciwłojotokowe lub nawilżające. Trzeba uważać, by w czasie kąpieli do uszu psa nie dostała się woda. Shar peie mają predyspozycje do powstawania stanów zapalnych uszu, dlatego też konieczne jest ich regularne sprawdzanie. 

Biorąc pod uwagę specyficzną budowę ogona psów rasy shar pei, zaleca się systematyczną kontrolę jego okolic. Zawinięcie sprawia, że mogą pojawić się w jego obszarze stany zapalne lub infekcje. Ten sam problem dotyczy fałdów skórnych, które zwierzę ma ca całym ciele. Uważajmy też na zęby shar peia- u tej rasy może występować tendencja do odkładania się kamienia nazębnego. Czyśćmy więc zęby psa za pomocą szczoteczki i specjalnej psiej pasty oraz podawajmy przekąski stomatologiczne. Jeśli jednak kontrola u lekarza weterynarii wykaże, że nie daje to wystarczających efektów, konieczne może być mechaniczne oczyszczenie zębów z kamienia, które specjalista przeprowadza pod narkozą.

Jaki charakter mają shar peie?

To psy spokojne, które przywiązują się do swojej rodziny, zwłaszcza do jednego wybranego opiekuna. Bardzo potrzebują bliskiego kontaktu i to właśnie dzięki niemu najlepiej się socjalizują. Shar peie są opanowane, ale w stosunku do nieznajomych bywają nieufne. Na zdobycie ich zaufania trzeba poświęcić trochę czasu. 

Co istotne, pomimo bliskich relacji z opiekunem, to psy zachowujące dużą niezależność. Nieraz są bardzo uparte i jeśli nie chcą wykonać danego zadania, nie zrobią tego. Mogą w związku z tym sprawiać kłopoty podczas standardowych treningów, co jednak nie świadczy o braku inteligencji czy zasobów poznawczych, a wręcz przeciwnie. Raczej wskazuje to na ich samodzielne myślenie i niechęć do ślepego podążania za poleceniami. To na pewno cenne, choć jeśli chcemy ułatwić sobie życie z shar peiem, warto rozpocząć jego szkolenie jak najwcześniej.

Biorąc pod uwagę nieufność i duże skłonności do obrony zasobów, w tym terytorium, shar pei znakomicie odnajdzie się jako stróż. Jeśli zaś chodzi o warunki lokalowe, to pies, który może czuć się naprawdę dobrze w mieszkaniu w bloku. Bardzo lubi wygodę i przede wszystkim ciepło. Życie na zewnątrz byłoby dla niego trudne do zniesienia, a ogród nie jest koniecznością. Owszem, to zwierzęta, które lubią aktywność, ale na pewno nie stanowi to ich najważniejszej potrzeby. Znacznie istotniejszy jest dla nich komfort, zarówno fizyczny, jak i emocjonalny.

Jak długo żyją shar peie?

Średnia długość życia psa rasy shar pei wynosi 9–12 lat. Jeśli chodzi o jego zdrowie, należy szczególnie uważać na skórę zwierzęcia, ponieważ tak bardzo pomarszczone psy mogą mieć problemy dermatologiczne. Między fałdami ich skóry gromadzi się wydzielina, a przez to powstaje środowisko do rozwoju bakterii, które często wywołują infekcje. Co więcej, shar peie nieraz cierpią też na pierwotny łojotok oraz różnego rodzaju alergie skórne, głównie o podłożu pokarmowym.

Biorąc pod uwagę zdrowie psa rasy shar pei, warto wspomnieć też o skłonnościach do takich schorzeń, jak:

 • dysplazja stawów biodrowych,
 • zwichnięcia rzepki,
 • problemy z oczami, w tym pierwotne zwichnięcia soczewki, zaćma, pierwotna jaskra, przewlekłe powierzchniowe zapalenia rogówki, dystrofia rogówki i inne,
 • amyloidoza nerek,
 • niedoby kobalaminy,
 • przepuklina rozworu przełykowego,
 • gorączka shar pei – prawdopodobnie to choroba uwarunkowana genetycznie, wiąże się jednak nie tylko z gorączką, lecz także z obrzękami stawów i problemami z nerkami. 

Ciekawostki o shar peiach

Czy wiesz, że nazwa shar pei oznacza w języku chińskim „skórę rekina” lub „skórę z piasku”?

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów psa rasy shar pei

 • Karma powinna być dostosowana do wieku psa – typu „junior” dla psów rosnących (shar peie kończą wzrost, kiedy mają około roku), „adult” dla dorosłych.
 • Psom rasy shar pei poleca się kupowanie karmy dla psów dużych – w przypadku karm suchych taka wielkość granulek będzie dla nich najbardziej komfortowa.
 • Jakie składniki pożywienia mogą okazać się szczególnie istotne w przypadku tej rasy? To chociażby chondroityna i glukozamina, które korzystnie oddziałują na chrząstki stawowe, a także nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6) – wspierają zdrowie sierści i skóry.
 • Co istotne, shar peie rzadko kiedy są wybredne, jeśli chodzi o żywienie. Trzeba więc uważać, by nie przekarmić czworonoga. Ilość i kaloryczność karmy należy dostosować m.in. do takich czynników, jak: wiek, rozmiar, aktywność psa itp. Zbyt duża ilość podawanych im kalorii może prowadzić do otyłości, która jest poważną chorobą zagrażającą układom sercowo-naczyniowemu oraz kostno-stawowemu.

Jak nazwać psa rasy shar pei?

Jakie imię powinien nosić ten charakterystyczny pies z pomarszczoną skórą? Wydaje się, że równie oryginalne jak on sam. Chyba nikt nie wyobraża sobie shar peia, do którego będziemy wołać Azor! Jakie zatem imiona mogą Cię zainspirować?

Przykładowe imiona dla psa shar pei: Pekín, Creo, Ricco, Blax, Nugat, Syriusz, Mufasa, Manu, Baloo.

Przykładowe imiona dla suki shar pei: Lady, Abra, Kadabra, Silva, Salma, Gerda, Carmen, Negrita.

Ile kosztują shar peie?

Za shar peia trzeba zapłacić nawet około 3000–6000 zł. Co jednak ważne, stawiajmy tylko na sprawdzone hodowle, które są zarejestrowane w ZKwP – Związku Kynologicznym w Polsce. Mamy wtedy większą szansę nie tylko na zdrowego psa, lecz także takiego, który był odpowiednio traktowany i od najwcześniejszych chwil życia miał zapewnione komfortowe warunki. Wysoka cena szczeniąt z profesjonalnych hodowli wynika z kosztów, jakie są ponoszone przez hodowców. Składają się na nie:

 • opieka nad matką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
 • opieka nad szczeniętami,
 • utrzymywanie odpowiedniej dla danej rasy diety,
 • czas poświęcony na troszczenie się o dobrostan zwierząt i ich socjalizację.

Pamiętajmy też o możliwości adopcji. W schronisku nie zapłacimy nic lub będą to symboliczne kwoty. Na pewno trudniej znaleźć tam psa rasowego, w tym także shar peia, ponieważ większość czworonogów przebywających w schroniskach to mieszańce, ale na pewno nie jest to niemożliwe! Warto w tym celu przeglądać strony internetowe oraz social media wybranych placówek. A nuż znajdziesz tam przyjaciela na lata!