PEDIGREE PL
Szukaj

Staffordshire bull terrier

staffordshire-bull-terrier_1624269635744.png

Staffordshire bull terriery, pieszczotliwie nazywane staffikami, to rasa, która pod groźnym wyglądem kryje przyjacielski charakter. Ich przyjazne nastawienie do ludzi sprawia, że staffiki są doskonałymi kompanami i świetnie dogadują się z dziećmi. Wspaniale sprawdzają się także w psich sportach – to prawdziwe wulkany czystej energii!

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy staffordshire bull terrier
  3. Jak wyglądają staffordshire bull terriery?
  4. Jak pielęgnować psy rasy staffordshire bull terrier?
  5. Jaki charakter mają staffordshire bull terriery?
  6. Jak długo żyją staffordshire bull terriery?
  7. Ciekawostki o staffordshire bull terrierach
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów staffordshire bull terrierów
  9. Jak nazwać psa rasy staffordshire bull terrier?
  10. Ile kosztują staffordshire bull terriery?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 35,5–45,5 cm (psy i suki)

masa ciała: 12,7–17 kg – pies, 11–15,4 kg – suka

Sierść

szata: gładki, krótki, przylegający włos; umaszczenie: możliwe rude, płowe, białe, czarne lub błękitne, a także łaciate w podanym wyżej kolorze, pręgowane; niedozwolone są psy czarne podpalane i czekoladowe 

Charakter

inteligentny, nieustraszony, lojalny, śmiały, odważny, czuły

Długość życia

12–14  lat

Historia rasy staffordshire bull terrier

Korzeni rasy należy szukać w XVIII i XIX wieku w Anglii, gdzie krzyżowano ze sobą buldogi oraz teriery w celu uzyskania zwinnych, szybkich psów z mocnymi szczękami (jak wskazuje człon bull terrier w nazwie rasy). Pierwotnie psy wykorzystywano do szczucia uwiązanych byków, a także niedźwiedzi. Kiedy jednak ten sport został zakazany, duże i trudne do ukrycia areny zamieniono na mniejsze, ale nie mniej okrutne - areny do walk psów ze sobą nawzajem. Staffiki były jedną z ras stworzonych właśnie w tym celu. Tych czworonogów używano także do tępienia szczurów. Szybko jednak zyskały sympatię opiekunów, bo mimo że nieustraszone i waleczne w stosunku do innych psów i zwierząt, okazały się przyjacielskie i lojalne wobec człowieka. 

Na początku XX wieku Kennel Club zaakceptował rasę, a w latach 70. XX wieku została wpisana także do American Kennel Club. Często jest mylona z amerykańskim staffordshire terrierem i amerykańskim pit bull terrierem. To rasy, które powstały z krzyżowania angielskich psów, jakie trafiły do Stanów Zjednoczonych wraz z imigrantami.

Jak wyglądają staffordshire bull terriery?

Przedstawiciele tej rasy to raczej niewielkie czworonogi, które wyróżniają się mocnym umięśnieniem oraz zwinnością. Zarówno psy, jak i suki mają 30,5–40,5 cm wzrostu. Psy ważą 12,7–17 kg, a suki 11–15,4 kg. Sylwetka staffordshire bull terrierów jest bardzo charakterystyczna, przysadzista i mocna, szyja krótka i mocno umięśniona, a głowa krótka, głęboka, z szeroką czaszką. 

Krótka sierść czworonogów tej rasy gładko przylega do ciała. Nie występują odmiany długowłose ani szorstkowłose. Możliwych jest kilka rodzajów umaszczenia: rude, płowe, białe, czarne lub błękitne (bardzo rzadkie), łaciate w którymś z wcześniej wymienionych kolorów, a także pręgowane, niedozwolone natomiast czarne podpalane oraz czekoladowe.

Jak pielęgnować psy rasy staffordshire bull terrier?

Pielęgnacja staffordshire bull terrierów jest łatwa. Krótka sierść nie wymaga specjalnych zabiegów, wystarczy regularnie wyczesywać psa specjalną szczotką lub gumową rękawicą. W okresie linienia wiosną i jesienią gubienie włosów może być bardziej uciążliwe, ponieważ sierść krótka psa łatwo wbija się w tapicerkę mebli. 

Do kąpieli należy używać specjalnych szamponów dla psów krótkowłosych. Ich rodzaj można dobrać także do koloru. Na co dzień, kiedy kąpiel nie jest konieczna, w celu usunięcia zanieczyszczeń, warto stosować delikatnie wilgotny ręcznik albo specjalne, mokre chusteczki dla zwierząt. 

Jaki charakter mają staffordshire bull terriery?

Jaki jest charakter staffordshire bull terrierów? To psy o przyjaznym, ale stanowczym charakterze. Są ciekawskie, inteligentne, bardzo odważne i żywiołowe, więc czasami trudno nad nimi zapanować. Kluczowe jest zapewnienie im dużej dawki ruchu dostosowanego do temperamentu. Krótki spacer nie zadowoli staffika! Jeśli pies nie będzie odpowiednio wybiegany, szybko zacznie niszczyć z nudów różne domowe przedmioty. Staffordshire bull terriery są wręcz stworzone do psich sportów!

Wychowanie staffordshire bull terriera należy zacząć od podstawowego treningu czystości i prostych komend. Młode czworonogi są szczególnie żywiołowe i mają skłonność do niszczenia przedmiotów, więc jeśli nie masz zbyt wiele wolnego czasu, lepiej nie zapraszać do domu szczenięcia tej rasy.

Jak długo żyją staffordshire bull terriery?

Średnia długość życia staffordshire bull terriera wynosi 12–14 lat. Odpowiednia dieta i dawka ruchu sprawią, że pies będzie przez wiele lat żył w dobrym zdrowiu. Na ogół staffiki nie są chorowite, ale jest kilka schorzeń, na które mogą zapadać częściej niż psy innych ras. Jedną z typowych dolegliwości jest choroba metaboliczna – L-2-HGA, która atakuje układ nerwowy. Inne choroby, na które chorują staffordshire bull terriery, to:

  • zaćma,
  • przetrwałe hiperplastyczne ciało szkliste,
  • nużyca,
  • alergie pokarmowe,
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
  • kulawizna młodzieńcza,
  • rozszczep podniebienia,
  • alopecja (u niebieskich staffików),
  • głuchota (u białych psów).

Ciekawostki o staffordshire bull terrierach

  • Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli rasy była suka Sui, a opiekował się nią australijski przyrodnik Steve Irwin. Często towarzyszyła mu podczas przygód, pomagała łapać krokodyle i węże, pojawiła się też w kilku odcinkach Łowcy krokodyli.
  • Staffordshire bull terrier ma uścisk szczęk, który został stworzony z myślą o szczuciu byków i walkach psów, nic więc dziwnego, że psy tej rasy mają jeden z najmocniejszych uścisków. Wynosi on 328 PSI (funt na cal kwadratowy) – to więcej niż uścisk szczęk takich ras jak: rottweiler, american bully, bulmastif, bulterier, boxer, owczarek niemiecki czy american staffordshire terrier. 
  • W niektórych krajach posiadanie psów tej rasy ograniczają przepisy – są uznawane za potencjalnie groźne. Pozwolenie służy zapewnieniu zwierzętom opieki odpowiedzialnych i doświadczonych osób.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów staffordshire bull terrierów

Dieta psów rasy staffordshire bull terrier powinna być dopasowana do ich: wieku, kondycji i stanu zdrowia. Czworonogi tej rasy mają charakterystyczne wcięcie w talii i jest ono jak najbardziej pożądane, a jego brak może świadczyć o nadwadze. Ważne, aby dieta była oparta na pełnoporcjowej karmie. Najlepiej wybrać rozwiązania przeznaczone specjalnie dla psów tej rasy, dedykowane rasom średnim. 

Szczenięta powinny być karmione starannie dopasowaną karmą z odpowiednią zawartością białka, która pozwoli na zdrowy rozwój mięśni. Posiłki młodych czworonogów warto podzielić na kilka mniejszych porcji, natomiast dorosłe zwierzęta mogą jeść dwa razy dziennie. Jeśli pies prowadzi intensywny tryb życia i uprawia sporty, do diety dobrze jest wprowadzić preparaty poprawiające kondycję stawów (zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii). 

Jak nazwać psa rasy staffordshire bull terrier?

Przykładowe imiona dla suki staffordshire bull terriera: Aslana, Cruella, Gryzelda, Pysia, Xena.

Przykładowe imiona dla psa staffordshire bull terriera: Amon, Bestia, Gladiator, Gryzak, Stefek, Zombie.

Ile kosztują staffordshire bull terriery?

Cena staffordshire bull terriera waha się od 3000 do 4500 złotych. Podczas zakupu psa cena nie powinna odgrywać najważniejszej roli. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodziców szczenięcia, jego zdrowie i pochodzenie, a także wiarygodność hodowli, z której pochodzi staffik. Szczenięta stafford bull terrierów bez rodowodu są nadal często sprzedawane, ponieważ to popularna rasa i wiele osób próbuje nieuczciwie na niej zarobić.

Ważne, aby wybierać czworonogi tylko ze sprawdzonych, legalnie działających placówek. Wybierając rasowego psa, masz pewność, że jest zdrowy, a hodowca odpowiednio opiekuje się matką i szczeniętami, dbając o prawidłowe odżywianie zwierząt, szczepienia, ewentualne leczenie oraz socjalizację w odpowiednim wieku.

Pedigree imagery
Kup online