PEDIGREE PL
Szukaj

Sznaucer miniaturowy

sznaucer-miniaturowy-charakter-cena-opis-rasy_1625225146294.png

Sznaucer miniaturowy (Zwergschnauzer) to przyjazny i energiczny pies, który uwielbia ruch. Mimo niewielkich wymiarów jest nieustraszony i zawsze żądny nowych przygód. Aportowanie, rzucanie piłką, urozmaicone spacery czy pływanie to aktywności, jakie najbardziej uszczęśliwiają tego rezolutnego czworonoga. Jakie cechy charakteru powinien mieć opiekun sznaucera miniaturowego? Czy ten mały pies jest wymagający w pielęgnacji?

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy sznaucer miniaturowy
 3. Jak wyglądają sznaucery miniaturowe?
 4. Jak pielęgnować psy rasy sznaucer miniaturowy?
 5. Jaki charakter mają sznaucery miniaturowe?
 6. Jak długo żyją sznaucery miniaturowe?
 7. Ciekawostki o sznaucerach miniaturowych
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów sznaucerów miniaturowych
 9. Jak nazwać psa rasy sznaucer miniaturowy?
 10. Ile kosztują sznaucery miniaturowe?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 30–35 cm wysokości w kłębie

masa ciała: 4–8 kg 

Sierść

szata: przylegający włos okrywowy; gęsty, krótki i twardy podszerstek

umaszczenie: białe, czarne, „pieprz i sól”, czarno-srebrne

Charakter

wesoły, energiczny, inteligentny, pogodny, uparty i pewny siebie

Długość życia

12–15 lat

Historia rasy sznaucer miniaturowy

Przodkami sznaucera miniaturowego były małe pinczery stajenne, które pilnowały  XIX-wiecznych niemieckich, belgijskich i holenderskich gospodarstw wiejskich (z tego okresu pochodzą pierwsze zapiski na ich temat), tępiąc gryzonie. Największe zasługi dla powstania rasy sznaucer miniaturowy ma niemiecki kynolog Johann Bert (celowa hodowla rozpoczęła się około 1880 roku). Pierwszą parą hodowlaną była suka o imieniu Perle von Chemnitz-Plauen oraz pies Prinz von Rhenstein. Czworonożni przedstawiciele tej rasy zadebiutowali na wystawie we Frankfurcie nad Menem w 1906 roku. 

Według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) rasa sznaucer miniaturowy należy do grupy 2. (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy pasterskie), sekcji I (pinczery i sznaucery). 

Jak wyglądają sznaucery miniaturowe?

Sznaucer miniaturowy waży 4–8 kg, jest grubokościsty, ma kwadratową sylwetkę i krępe proporcje. Prostokątna głowa, która stanowi połowę długości korpusu czworonoga, i charakterystyczna krzaczasta broda to wyróżniki tej wyjątkowej rasy. Sznaucery miniaturowe mają podwójną warstwę sierści (twardy włos pokrywowy i miękki podszerstek). Na  uszach, nogach i brzuchu włosy są mocne i długie, natomiast resztę ciała pokrywa krótki włos (zgodnie ze wzorcem nie może być falisty). Czworonogi mają ciemne, owalne oczy o żywym spojrzeniu, krótkie, wysoko osadzone uszy w kształcie litery V i cienki ogon. Mimo swoich niewielkich gabarytów są silne i wytrzymałe.

Jak pielęgnować psy rasy sznaucer miniaturowy?

Sznaucer miniaturowy nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, choć jeśli chcemy utrzymać sierść w dobrym stanie, ważna jest systematyczność. Należy szczotkować psa 2–3 razy w tygodniu, regularnie sprawdzać stan uszu, dbać o higienę zębów i przycinać pazury (zbyt długie obniżają komfort chodzenia). Wskazane jest strzyżenie zwierzęcia kilka razy w roku. Jak obciąć sznaucera miniaturowego? Najlepiej powierzyć psa w ręce profesjonalisty i skorzystać z pomocy doświadczonego groomera. 

Jaki charakter mają sznaucery miniaturowe?

Sznaucery miniaturowe to bystre i bardzo radosne psy, które rozpiera energia. Mają dużą potrzebę ruchu i zawsze są chętne do zabawy. Cenią bliskość opiekuna i są dobrze nastawione do dzieci, choć kontakty z najmłodszymi członkami rodziny powinny być nadzorowane. Są dosyć nieufne w stosunku do obcych, pozostawione na długie godziny mogą dokonać pewnych zniszczeń z frustracji i nudów. Co ważne, mimo czujności sznaucery miniaturowe nie są nadmiernie szczekliwe, nie będą więc uciążliwe dla sąsiadów, jeśli odpowiednio je wychowamy. Czworonogi tej rasy odnajdą się zarówno w mieszkaniu, jak i domu, trzeba im tylko zapewnić codzienną dawkę ćwiczeń na świeżym powietrzu. Można z powodzeniem uprawiać ze sznaucerami flyball, obedience, agility, frisbee.

Jak długo żyją sznaucery miniaturowe?

Wiele osób zastanawia się, ile żyją sznaucery miniaturowe. To długowieczna rasa, więc możemy cieszyć się towarzystwem tych czworonogów nawet przez 15 lat. Zwierzęta nie są chorowite, to odporne psy, jednak mają tendencje do zapadania na pewne schorzenia. U części z nich występują: choroba von Willebranda, wrodzona hiperlipidemia, postępujący zanik siatkówki, epilepsja (padaczka), zwichnięcie rzepki. Niektóre sznaucery miniaturowe zmagają się również z alergiami pokarmowymi.

Ciekawostki o sznaucerach miniaturowych

 1. Pierwsze sznaucery miniaturowe pojawiły się w USA w 1925 roku.
 2. Słowo „Schnauze”, od którego wywodzi się nazwa rasy sznaucerów, w języku niemieckim oznacza “pysk”. 
 3. Sznaucer miniaturowy to jeden z najinteligentniejszych psów, zajmuje 12. miejsce na liście najbystrzejszych ras.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów sznaucerów miniaturowych

Sznaucery miniaturowe mogą być karmione zarówno mokrą, jak i suchą karmą gotową (optymalnie w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów). Ważne, by była to karma pełnoporcjowa, dostosowana do potrzeb żywieniowych, stanu zdrowia, wieku i poziomu aktywności zwierzęcia. Samodzielne przygotowywanie kompletnych i zbilansowanych posiłków dla psa jest czasochłonne i wymaga sporej wiedzy na temat żywienia. Jeśli jej nie mamy, pokarm może nie zaspokoić potrzeb czworonoga, doprowadzić do niedoborów lub nadmiarów w jego diecie, co nie wpływa pozytywnie na zdrowie sznaucera miniaturowego. Zamiast spędzać długie godziny w kuchni, lepiej spożytkować ten czas na zabawę, podając psu pełnoporcjową karmę gotową.

Jak nazwać psa rasy sznaucer miniaturowy?

Przykładowe imiona dla suki sznaucera miniaturowego: Aura, Iskra, Juka, Kinia, Moli.

Przykładowe imiona dla psa sznaucera miniaturowego: Dizmo, Ivo, Jazz, Korek, Lemon.

Ile kosztują sznaucery miniaturowe?

Ile kosztuje sznaucer miniaturowy? Cena szczenięcia z rodowodem ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce) to około 2000–4500 złotych. Zakup sznaucera bez rodowodu lub z niepewnego źródła (co często jest równoznaczne z miotem z nieprzemyślanych skojarzeń) to ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych i zdrowotnych u psa w przyszłości. Wybierajmy jedynie cenione i zaufane hodowle, które gwarantują, że szczenię ma zdrowy materiał genetyczny i było wychowywane w dobrych warunkach.

Podsumowując, sznaucer miniaturowy to radosny i aktywny czworonóg, który świetnie sprawdzi się w przypadku rodzin ze starszymi dziećmi, wysportowanych par i singli, a nawet seniorów, jeśli nie prowadzą biernego trybu życia.