PEDIGREE PL
Szukaj

Whippet

whippet-charakter-cena-opis-rasy_1625225243153.png

Whippet (chart angielski) to średniej wielkości pies, który zachwyca pełną wdzięku, smukłą sylwetką i eleganckim chodem. Jest cichym, wrażliwym, zrównoważonym czworonogiem, a jednocześnie bardzo aktywnym podczas spacerów. Kto będzie idealnym opiekunem whippeta? Czy to pies, który wymaga czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych?

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy whippet
 3. Jak wyglądają whippety?
 4. Jak pielęgnować psy rasy whippet?
 5. Jaki charakter mają whippety?
 6. Jak długo żyją whippety?
 7. Ciekawostki o whippetach
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów whippetów
 9. Jak nazwać psa rasy whippet?
 10. Ile kosztują whippety?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 47–51 cm (pies), 44–47 cm (suka)

masa ciała: 12,5–13,5 kg

Sierść

szata: krótka, zwarta i delikatna

umaszczenie: dowolne (wszystkie maści)

Charakter

łagodny, inteligentny, wesoły, energiczny, czujny, wytrwały

Długość życia

12–15 lat

Historia rasy whippet

Whippet pochodzi z Anglii, prawdopodobnie jest efektem krzyżówki greyhoundów z kilkoma innymi rasami. W XIX wieku angielscy sklepikarze, górnicy i robotnicy zainteresowani psimi wyścigami wyhodowali charty, które wyróżniały się zwinnością i doskonale sprawdzały się również podczas polowań. Whippety miały lepsze proporcje, były mniejsze i tym samym tańsze w utrzymaniu niż greyhoundy, uchodzące za psy arystokracji. Whippety były natomiast psami dla niższej klasy społecznej, ale stopniowo zyskiwały popularność wśród innych warstw. Rasa została uznana przez angielski Kennel Club w 1890 roku. Kilka lat później, bo w 1899 roku, powstał Klub Whippeta. 

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI, Fédération Cynologique Internationale) rasa whippet należy do grupy 10 (chart), sekcji III (charty krótkowłose).

Jak wyglądają whippety?

Psy rasy whippet wyróżniają się smukłą, muskularną i proporcjonalną sylwetką oraz długą czaszką, która zwęża się w kierunku nosa. Mają małe uszy w kształcie płatka róży, silne i dobrze umięśnione kończyny oraz długi ogon (lekko wygięty podczas ruchu). Oczy czworonogów są przeważnie brązowe (harmonizują z ubarwieniem szaty, nie mogą być niebieskie). Chart angielski whippet ma krótką, delikatną, przylegającą do ciała szatę. Jeśli chodzi o umieszczenie, wzorzec dopuszcza różne kombinacje wzorów i kolorów. Przeciętny przedstawiciel tej rasy waży 12,5–13,5 kg i, w zależności od płci, ma od 44 do 51 cm wysokości w kłębie (suki są nieco lżejsze i niższe od psów).

Jak pielęgnować psy rasy whippet?

Czy whippety są trudne w pielęgnacji? Nie, ze względu na krótką sierść wystarczy je regularnie szczotkować. Whippety to bardzo czyste czworonogi, doskonale dbające o swoją higienę, niczym koty. Warto jednak wiedzieć, że skóra i sierść są bardzo wrażliwe, powinny więc być pielęgnowane z ostrożnością, z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów i środków (miękkich szczotek oraz szamponów o przyjaznym składzie). Gdy na dworze jest wyjątkowo zimno, chart angielski whippet powinien mieć ubranko, które ochroni go przed mrozem. Opiekun musi regularnie kontrolować stan uszu czworonoga i czyścić je w razie potrzeby, aby zapobiec rozwojowi infekcji.

Jak charakter mają whippety?

Psy rasy whippet przywiązują się do opiekuna i całej rodziny, ale zachowują rezerwę w stosunku do obcych osób. Nie są szczekliwe ani agresywne. Lubią zabawy i tolerują dzieci. Przyzwyczajane od szczenięctwa do pozostawania samemu w domu powinny całkiem dobrze znosić izolację, choć wcześniej należy zapewnić im dłuższy spacer. Warto dodać, że whippety potrzebują codziennego wybiegania luzem, są wysportowane i przynajmniej godzina ruchu dziennie jest im niezbędna do szczęścia. Świetnie odnajdą się też w sportach typu obedience, frisbee czy agility. Mają silny instynkt łowczy. Mimo że zaliczają się do spokojnych psów, potrafią puścić się w pogoń za drobną zwierzyną (wiewiórkami, zającami, ptakami, nieznanymi kotami). Whippety dość łatwo poddają się szkoleniu i dostosowują do życia rodziny, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w przypadku nowicjuszy, jako pierwszy pies w domu. Należy jednak zaznaczyć, że z uwagi na wysoko rozwiniętą inteligencję, czworonogi nie będą ślepo wykonywać wszystkich naszych poleceń i zadań, szczególnie jeśli uznają, że ćwiczenia są nudne. W okresie szczenięctwa bywają hiperaktywne, prowokują inne czworonogi do zabawy podczas spacerów. Takie zachowanie może być nieco uciążliwe dla opiekunów, warto więc uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym w wychowaniu, aby w przyszłości zbierać plony swojej pracy. 

Jak długo żyją whippety?

Średnia długość życia przedstawiciela rasy whippet to 12–15 lat. To zasadniczo zdrowe i odporne psy, które rzadko chorują. Ze względu na cienką skórę i brak podszerstka są dość podatne na wszelkie urazy. Jedną z przyczyn wizyt w gabinecie lekarza weterynarii mogą być biegunki, alergie pokarmowe i kontaktowe. U psów w podeszłym wieku zdarzają się nowotwory, choroby układu krążenia oraz problemy z kręgosłupem. Dzięki potrzebie wysokiej aktywności psom tej rasy nie grożą nadwaga i otyłość.

Ciekawostki o whippetach

 1. Pierwszy przedstawiciel rasy whippet został sprowadzony do Polski z Czechosłowacji w 1965 roku. Była to suka Bastet Jivaro.
 2. Whippet określany jest niekiedy „snapdogiem”, co oznacza psa sprężynę.
 3. Zgodnie z przepisami prawa łowieckiego w Polsce opiekun whippeta musi uzyskać pozwolenie na posiadanie psa od Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów whippetów

Czym karmić whippeta? Nie są to wybredne psy, które wymagają szczególnej diety, powinny dostawać pełnoporcjową karmę gotową (suchą i mokrą), dostosowaną do ich wieku, masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Niektórzy opiekunowie decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. Jest to jednak czasochłonne zajęcie, które wymaga szerokiej wiedzy na temat żywienia psów. Jeśli jej nie posiadamy, łatwo można doprowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych u czworonoga. Jak często karmić psa tej rasy? Whippet powinien jeść 2-3 razy dziennie. Pamiętajmy, aby zawsze miał dostęp do czystej, świeżej wody.

Jak nazwać psa rasy whippet?

Przykładowe imiona dla suki whippet: Fiona, Mona, Prima, Niunia, Tula, Varna.

Przykładowe imiona dla psa whippet: Harley, Magnum, Oskar, Szerin, Trezor, Wolfie.

Ile kosztują whippety?

Z jakim wydatkiem powinny liczyć się osoby, które chcą zostać opiekunami whippeta z rodowodem? Koszt szczenięcia z certyfikowanej hodowli waha się od 3000 do 4500 złotych (im bardziej renomowana i ceniona hodowla oraz lepsi- bardziej uznani- przodkowie zwierzęcia, tym wyższa kwota). Wybierajmy zwierzęta z hodowli, które są zarejestrowane w FCI. Dobrym pomysłem jest również skontaktowanie się z innymi osobami korzystającymi wcześniej z usług danego hodowcy. Ich opinie mogą być nieocenione. Jeżeli zależy nam na psie w typie rasy whippet, ale nie chcemy wydawać tak dużej kwoty na szczenię, warto poszukać czworonożnego kompana bez rodowodu w okolicznych schroniskach dla zwierząt.

Podsumowując, whippet to czuły i delikatny czworonóg o zrównoważonym usposobieniu, który doskonale odnajdzie się w roli psa rodzinnego. Będzie też świetnym kompanem miłośników joggingu i rowerzystów.