Wilczak czechosłowacki (Czechoslovakian Wolfdog) to aktywny, czujny i wytrzymały pies o mocnej budowie, który ma bardzo silny instynkt terytorialny. Wiele łączy go z jego przodkiem wilkiem, zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. Co powinien wiedzieć każdy potencjalny opiekun wilczaka czechosłowackiego? Jaka jest historia tej ciekawej rasy psów?
Rozmiar | wzrost: co najmniej 65 cm – pies, co najmniej 60 cm – suka masa ciała: 26 kg – pies, 20 kg – suka |
Sierść | szata: prosty, przylegający włos, zimą z obfitym podszerstkiem umaszczenie: płowoszare do srebrzystoszarego i charakterystyczną, jasną maską |
Charakter | wytrzymały, aktywny, inteligentny, czujny, odważny, nieufny |
Długość życia | 13–16 lat |
Za protoplastę rasy wilczaka czechosłowackiego uznaje się Karela Hartla, który w 1955 roku skrzyżował psa i wilka. Po kilku niepowodzeniach i dalszych staraniach w 1958 roku przyszły na świat szczenięta owczarka niemieckiego o imieniu Cezar z Brizoveho Haje i wilczycy Brity. Mieszańce były (w ramach eksperymentu) szkolone w Libějovicach do służby w Straży Granicznej. Dalsze próby krzyżowania były bardziej przemyślane, hodowcom zależało na tym, aby połączyć najlepsze cechy zwierząt. Brita była również kojarzona z owczarkiem niemieckim Kurt z Václavky. Tak powstały dwie pierwsze linie wilczaka. Natomiast III linia powstała przez połączenie wilka Argo z suką owczarka niemieckiego o imieniu Asta w 1968 roku. Ostatecznie od 1983 roku prowadzono chów zamknięty, w czystości rasy (bez mieszania wilczej krwi).
Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) rasa wilczaka czechosłowackiego należy do grupy 1. (psy pasterskie i zaganiające) i sekcji I (psy pasterskie). Rasa została oficjalnie uznana przez FCI dopiero w 1989 roku.
Wilczaki czechosłowackie przypominają wilka zarówno z wyglądu, umaszczenia, jak i sposobu poruszania się. To dobrze zbudowane czworonogi (wysokość w kłębie u psa to co najmniej 65 cm, a u suki 60 cm), ich sylwetka ma kształt zbliżony do prostokąta. Poruszają się lekko i z elegancją. Wilczaki mają symetryczną i dobrze umięśnioną głowę, skośne oczy w bursztynowym kolorze i stojące, cienkie, trójkątne uszy. Przednie kończyny wilczaków są proste, natomiast tylne masywne, a ich ogon jest wysoko osadzony i wiszący.
Pielęgnacja wilczaków czechosłowackich nie jest czasochłonna ani kłopotliwa. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów, jeśli to konieczne, i kontroli stanu oczu, aby uniknąć infekcji. Futro powinno być szczotkowane tylko w okresie linienia, a kąpiel wykonywana w razie potrzeby.
Wilczak czechosłowacki to pojętny pies, który bardzo przywiązuje się do opiekuna (wobec obcych ludzi zwykle bywa nieufny). Traktuje całą rodzinę jak swoje stado, do szczęścia potrzebuje kontaktu z ludźmi. Nie jest to zwierzę, które może mieszkać w przydomowej budzie. Kiedy przebywa zbyt długo sam, może zacząć dziczeć, a pozostawiony na wiele godzin w domu niszczyć przedmioty i meble. Jego zaletą jest wytrzymałość i bardzo szybka zdolność do regeneracji, odziedziczona po dzikich przodkach (wilczaki regenerują się o 50% szybciej niż owczarki niemieckie). Nie da się ukryć, że wilczak czechosłowacki to wymagająca rasa nie dla każdego, jego szkolenie nie jest łatwe. Pies potrzebuje cierpliwego i silnego opiekuna, który będzie dla niego przewodnikiem oraz liderem. Czworonóg każdego dnia musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności, wymaga zajęć, dzięki którym ma wyznaczony cel do działania (nie lubi się nudzić). Wilczak czechosłowacki ma doskonały węch i świetną orientację w terenie, dobrze sprawdzi się w wielu psich sportach (np. agility, canicross). Warto dodać, że psy tej rasy szybko się nudzą, potrzebują motywacji i zróżnicowanych zajęć (tresura musi być przemyślana i dobrze zaplanowana). Źle socjalizowane czworonogi mogą być bardzo nieufne, okazywać agresję wobec innych zwierząt i ludzi.
Średnia długość życia wilczaków czechosłowackich to 13–16 lat. Jakie problemy zdrowotne mogą wystąpić u czworonogów tej rasy? Ogólnie wilczaki są bardzo wytrzymałe i cieszą się dobrym stanem zdrowia do późnych lat, choć mają tendencję do występowania pewnych schorzeń. Możliwe dolegliwości to np.: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych czy mielopatia zwyrodnieniowa. U części wilczaków czechosłowackich rozwijają się też zaćma i jaskra.
Wilczak czechosłowacki jest bardzo aktywnym i żywym psem, powinien więc otrzymywać karmę pełnoporcjową w ilości, która zapewni mu optymalną dawkę kalorii i niezbędnych składników odżywczych (dorosły pies może dostawać 1–2 porcje dziennie). Pełnoporcjowa karma gotowa dostarcza zwierzęciu odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych w tym białka, które ma duży wpływ na kondycję okrywy włosowej. Oczywiście opiekun może samodzielnie przygotowywać jedzenie dla czworonoga, jednak to czasochłonne zajęcie, wymagające sporej wiedzy. Wygodnym rozwiązaniem będzie więc korzystanie z karmy gotowej, opracowanej przez specjalistów do spraw żywienia psów.
Przykładowe imiona dla suki wilczaka czechosłowackiego: Fama, Kora, Mira, Rita, Tajga.
Przykładowe imiona dla psa wilczaka czechosłowackiego: Garry, Hugo, Morgan, Nero, Taco.
Standardowa cena szczenięcia wilczaka czechosłowackiego z hodowli zarejestrowanej w FCI to około 3500 złotych. Psy z renomowanych i znanych miejsc mogą kosztować nawet około 5000 złotych. Pamiętajmy, by nigdy nie brać szczeniąt z niesprawdzonych źródeł, ponieważ nie mamy wówczas pewności, że hodowca dołożył wszelkich starań do socjalizacji zwierzęcia w pierwszym etapie jego życia, co jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju wilczaka.
Podsumowując, z tego względu, że wilczaki czechosłowackie źle znoszą wymuszoną samotność, osoby, które spędzają dużo czasu poza domem, nie powinny decydować się na psa tej rasy. Odpowiednio socjalizowany i szkolony od szczenięctwa wilczak może być fantastycznym towarzyszem osób aktywnych o silnym charakterze i sporej ilości wolnego czasu.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.