PEDIGREE PL
Szukaj

Wyżeł weimarski

wyaeea-weimarski-charakter-cena-opis-rasy_1625225758693.png

Wyżeł weimarski (weimaraner) to duży, wszechstronny pies myśliwski, który zwraca uwagę elegancką sylwetką i pięknym, srebrzystym umaszczeniem. To idealny czworonóg dla osób aktywnych i wysportowanych, mogących poświęcić wystarczającą ilość wolnego czasu na jego wychowanie i szkolenie. Co warto wiedzieć, zanim postanowimy, że wyżeł weimarski zostanie nowym członkiem naszej rodziny? Jakie wyzwania nas czekają?

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy wyżeł weimarski
 3. Jak wyglądają wyżły weimarskie?
 4. Jak pielęgnować psy rasy wyżeł weimarski?
 5. Jaki charakter mają wyżły weimarskie?
 6. Jak długo żyją wyżły weimarskie?
 7. Ciekawostki o wyżłach weimarskich
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów wyżłów weimarskich
 9. Jak nazwać psa rasy wyżeł weimarski?
 10. Ile kosztują wyżły weimarskie?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 59–70 cm – pies, 57–65 cm – suka 

masa ciała: 30–40 kg – pies, 25–35 kg – suka 

Sierść

szata: krótka i sprężysta lub dłuższa, jedwabista

umaszczenie: srebrzystoszare, mysioszare, sarnie, białe znaczenia niewielkich rozmiarów, dopuszczalne tylko na klatce piersiowej oraz palcach

Charakter

zrównoważony, czuły, łatwy w prowadzeniu, energiczny, nieustraszony, przyjazny, opanowany

Długość życia

12–14 lat

Historia rasy wyżła weimarskiego

Istnieją różne teorie odnośnie pochodzenia wyżła weimarskiego. Chociaż za kolebkę rasy uznano oficjalnie Niemcy, Francuzi uważają, że to wyżły są potomkami psów szarych św. Ludwika, które brały udział w polowaniach na dziki, wilki i były niezwykle popularne przez dwa stulecia, aż do panowania Ludwika XI (ilu kynologów, tyle różnych zdań na ten temat). Pewne jest natomiast to, że wyżeł był obecny w pierwszej połowie XIX wieku na dworze weimarskim. Początkowo służył do polowania na grubą zwierzynę, a następnie również ptactwo. Od około 1890 roku rozpoczęto planową hodowlę wyżła weimarskiego w czystości rasy (tj. wolnej od domieszek krwi innych ras) i założono księgi hodowlane. Pierwszy klub tej rasy powstał w 1897 roku. Co ciekawe, do 1929 roku nie pozwalano na hodowlę wyżłów weimarskich poza granicami Niemiec.

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) wyżły weimarskie należą do grupy 7., sekcji 1.

Jak wyglądają wyżły weimarskie?

Wyżły weimarskie są psami od średniej do dużej wielkości o harmonijnej budowie i mocnej muskulaturze. Ich głowa ma szlachetny profil, szyja jest lekko wydłużona, grzbiet prosty i wydłużony, a kończyny silne, proste z wyraźnie widocznymi ścięgnami. Szczenięta wyżła weimarskiego mają okrągłe oczy koloru szarobłękitnego, u dorosłych czworonogów przyjmują one bursztynową barwę. 

 Jeśli chodzi o sierść, wyróżnia się dwie odmiany psów tej rasy: 

 • wyżła weimarskiego krótkowłosego (szata mocna, gęsta, lśniąca, gładko pokrywająca sylwetkę, zwykle bez podszerstka lub z niewielką ilością),
   
 • wyżła weimarskiego długowłosego (szata ma 3–5 cm długości, jest miękka, jedwabista i gładka lub lekko falista, występuje niewielki podszerstek).

Jak pielęgnować psy rasy wyżeł weimarski?

Wyżły weimarskie nie są wymagające w pielęgnacji. Wystarczy szczotkować sierść raz w tygodniu. Należy regularnie sprawdzać stan uszu, zębów i systematycznie je czyścić. Wyżły powinno się kąpać rzadko, w razie wyraźnej potrzeby, używając do tego odpowiednio dobranego szamponu. Wyżeł prawie nie ma podszerstka, dlatego źle znosi niskie temperatury, nie może też być narażony na nadmierny wysiłek w upalne dni.

Jaki charakter mają wyżły weimarskie?

Wyżeł weimarski ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki i wyjątkowo czuły węch. Jest łatwy w prowadzeniu, lojalny, zrównoważony, o umiarkowanym temperamencie. To inteligentny, wrażliwy czworonóg, chętny do współpracy i zabawy, uwielbia pieszczoty. Nie jest agresywny i nadaje się na psa rodzinnego, ponieważ dobrze dogaduje się dziećmi (choć najsilniejsza więź będzie zawsze łączyć go z jednym wybranym opiekunem). Warto podkreślić, że psy tej rasy źle znoszą samotność. Jeśli zostawimy zwierzę na długie godziny w domu bez żadnego zajęcia, może dokonać zniszczeń. Wyżeł weimarski to aktywny pies. Potrzebuje on każdego dnia dużej dawki ćwiczeń fizycznych oraz umysłowych. Idealny opiekun psa tej rasy powinien być stanowczy i jednocześnie łagodny oraz energiczny, aby mógł zaspokoić zmysłowe i ruchowe potrzeby zwierzęcia. Wyżeł wymaga wyprowadzania na  kilka spacerów każdego dnia (codziennie powinien mieć możliwość wybiegania się przez 1–2 godziny), więc nie jest to rasa dobra dla zapracowanych osób, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu.

Jak długo żyją wyżły weimarskie?

Średnia długość życia weimarów to 12–14 lat. Ogólnie rzecz biorąc, wyżły weimarskie cieszą się dobrym zdrowiem, choć mają tendencje do zapadalności na pewne choroby. U przedstawicieli tej rasy zdarzają się przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz rozszerzenie i skręt żołądka (z tego powodu po karmieniu pies powinien odpoczywać przez 1–2 godziny). U weimarów mogą pojawić się też problemy z nerkami i alergie pokarmowe. U części czworonogów zdarzają się nawracające zapalenia przewodu słuchowego, dlatego tak ważna jest regularna kontrola uszu.

Ciekawostki o wyżłach weimarskich

 1. Cesarz Wilhelm I wydał dekret, na mocy którego opiekunem wyżła weimarskiego mogła zostać tylko osoba o szlacheckim pochodzeniu (udokumentowanym do czterech pokoleń wstecz). Z tego względu nawet Bismarck nie mógł pozwolić sobie na posiadanie w swoim domu wyżła.
   
 2. Zastosowanie wyżła weimarskiego jest bardzo szerokie – to wierny towarzysz rodziny, świetnie nadaje się dla myśliwego, bardzo dobrze sprawdza się również jako pies użytkowy (np. w policji).

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów wyżłów weimarskich

Wyżeł weimarski nie ma szczególnych wymagań żywieniowych, może być karmiony zarówno mokrą, jak i suchą karmą pełnoporcjową. Jak często podawać mu pokarm? Rekomendujemy 2–3 porcje dziennie. Ze względu na tendencje do otyłości wyżły weimarskie nie mogą być przekarmiane, nie powinny też mieć stałego dostępu do jedzenia. 

Jak nazwać psa rasy wyżeł weimarski?

Przykładowe imiona dla suki wyżła weimarskiego: Abra, Blanka, Brenda, Clara, Dabi.

Przykładowe imiona dla psa wyżła weimarskiego: Baron, Gabor, Fido, Dragon, Hektor.

Ile kosztują wyżły weimarskie?

Cena psa zależy od pochodzenia, wieku oraz płci. Średni koszt wyżła weimarskiego  wynosi w hodowli zarejestrowanej w FCI około 3000 złotych, choć zdarza się, że niektóre szczenięta kosztują nawet dwukrotnie więcej. Jeśli nie chcemy mieć problemów z bardzo lękliwym lub agresywnym psem, wybierajmy szczenięta ze sprawdzonych źródeł. Warto poprosić hodowcę o pokazanie rodziców, przynajmniej suki. Związek Kynologiczny w Polsce wprowadził kilka lat temu obowiązek prześwietleń stawów w kierunku dysplazji biodrowej dla wyżłów weimarskich. Warto zapytać hodowcę, czy rodzice szczenięcia mieli tego typu prześwietlenie i poznać wyniki. Nie zaszkodzi również skontaktować się z innymi osobami, które korzystały z usług danego hodowcy, i poznać ich opinię. 

Cena szczeniąt, które przyszły na świat w wyniku profesjonalnie prowadzonego rozrodu, jest wyższa niż w przypadku zwierząt pochodzących z niezarejestrowanych źródeł. Przyczyną są koszty, jakie ponoszą hodowcy w celu zapewnienia najwyższej jakości swojej pracy. Należą do nich:

 • opieka nad matką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
 • opieka nad szczeniętami,
 • utrzymywanie odpowiedniej dla danej rasy diety,
 • czas poświęcony na troszczenie się o dobrostan zwierząt i ich socjalizację.

Podsumowując, wyżeł weimarski to wszechstronny pies, który jest bardzo aktywny, inteligentny, wierny i żądny nowych wyzwań. Będzie idealnym psem rodzinnym lub kompanem osoby, która chce uprawiać z czworonogiem sporty kynologiczne.

Pedigree imagery
Kup online