PEDIGREE PL
Szukaj

Zachowanie zdrowej masy ciała

hero icon

Otyłość psów jest coraz większym problemem. Eksperci podają, że około 50% zwierząt domowych ma nadwagę bądź jest otyłych. Otyłość jest bardziej powszechna wśród psów niektórych ras (w tym u ras labrador retriever, cocker spaniel czy king charles spaniel), a jej ryzyko wzrasta z wiekiem. Czynnikiem ryzyka jest również płeć - suki cierpią z powodu nadwagi częściej niż samce, chociaż po kastracji na problemy z nadmierną masą ciała narażone są zwierzęta obu płci.

Kluczem do kontrolowania masy ciała psa jest zachowanie równowagi pomiędzy ilością spożywanego jedzenia i zużywanej energii. I tutaj wkraczasz Ty. Zachowanie przez psa idealnej masy ciała jest związane z rodzajem i ilością podawanej mu karmy, jak również stylem życia psa i poziomem jego aktywności.

Waltham S.H.A.P.E. Przewodnik o psach

waltham logo

Czy wiesz, że zwykłe spojrzenie na psa i omacanie go to prosty sposób na dowiedzenie się, czy ma odpowiednią masę ciała, czy nie?

Istnieje wiele metod określania składu ciała i ilości tkanki tłuszczowej w organizmie zwierząt towarzyszących. W środowisku klinicznym najszerzej akceptowaną i najpraktyczniejszą metodą oceny kondycji organizmu jest ta łącząca ocenę wzrokową z badaniem palpacyjnym.

S.H.A.P.E™ (ang. Size, Health And Physical Evaluation = Ocena wielkości, stanu zdrowia i aspektów fizycznych) to system pomiaru składu ciała opracowany przez WALTHAM™, który wymaga odpowiedzi na serię pytań. Korzystając z diagramu, psa poddaje się szeregowi badań, w wyniku których zwierzę otrzymuje określoną ocenę odpowiadającą jego opisowi.

Ocena

Opis

A

Bardzo chudy: Całkowita ilość tkanki tłuszczowej w organizmie Twojego psa jest znikoma lub żadna. Zalecenie: Natychmiast zasięgnij porady lekarza weterynarii.

B

Chudy: Całkowita ilość tkanki tłuszczowej w organizmie Twojego psa jest niewielka. Zalecenie: Zasięgnij porady lekarza weterynarii, aby upewnić się, że pies dostaje odpowiednią ilość karmy. Co 2 tygodnie dokonuj ponownej oceny przy pomocy diagramu S.H.A.P.E.

C

Szczupły: Ilość tkanki tłuszczowej w organizmie Twojego psa plasuje się w dolnej granicy przedziału wzorcowego. Zalecenie: Zwiększ nieco ilość karmy podawanej zwierzęciu. Monitoruj co miesiąc przy pomocy diagramu S.H.A.P.E., a jeżeli nie nastąpi zmiana, zasięgnij porady lekarza wterynarii.

D

Idealny: Twój pies posiada optymalną całkowitą ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Zalecenie: Monitoruj co miesiąc, aby upewnić się, że pies nadal zalicza się do tej kategorii, a podczas kolejnej wizyty poproś lekarza weterynarii, aby go zbadał.

E

Lekka nadwaga: Twój pies plasuje się w górnej granicy przedziału wzorcowego i ma niewielki nadmiar tkanki tłuszczowej w organiźmie. Zalecenie: Zasięgnij porady lekarza weterynarii, aby upewnić się, że Twój pies dostaje odpowiednią ilość karmy, i rozważ zwiększenie poziomu aktywności zwierzęcia. Unikaj podawania mu nadmiernej ilości przysmaków i monitoruj co miesiąc przy pomocy diagramu S.H.A.P.E.

F

Średnia nadwaga: Całkowita ilość tkanki tłuszczowej w organiźmie Twojego psa jest zbyt duża. Zalecenie: Zasięgnij porady lekarza weterynarii w celu bezpiecznego wdrożenia odpowiedniego planu redukcji masy ciała, obejmującego zwiększenie poziomu aktywności. Co 2 tygodnie dokonuj ponownej oceny przy pomocy diagramu S.H.A.P.E.

G

Znaczna nadwaga: Całkowita ilość tkanki tłuszczowej w organiźmie Twojego zwierzęcia jest o wiele za duża, co wpływa na stan jego zdrowia i samopoczucie. Zalecenie: Natychmiast zasięgnij porady lekarza weterynarii, aby wprowadzić plan redukcji masy ciała w celu zmniejszenia wagi Twojego psa, zwiększenia poziomu jego aktywności i poprawy stanu zdrowia.

 

Nota bene: U pewnych ras oraz na różnych etapach życia zwierzęcia wzorcowe oceny S.H.A.P.E. mogą być inne. Jeżeli nie masz pewności, skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii.

Pedigree imagery
Kup online