PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Pies

Jaką rasę psa wybrać? Sprawdź, która pasuje do Ciebie

PED_LargeDog_11-detail.png

Psy mają rozmaite kształty, rozmiary i osobowości. Jest więc prawie pewne, że istnieje pies, który będzie do Ciebie pasować.

Jak wybrać psa? Najważniejsze zasady

Decyzja o przyjęciu do domu psa powinna być uzgodniona z pozostałymi domownikami i oparta na porównaniu własnych oczekiwań oraz możliwości z potrzebami i wymaganiami czworonoga.

 • Uzyskaj jak najwięcej informacji o charakterze i wyglądzie poszczególnych ras psów, aby znaleźć zwierzę najlepiej pasujące do Twojej rodziny.
 • Weź pod uwagę wymagania konkretnej rasy (np. aktywność fizyczna, pielęgnacja) i zastanów się, czy będziesz w stanie im sprostać.
 • Zastanów się, jaka rasa będzie czuła się najlepiej w Twoim domu, biorąc pod uwagę Twój tryb życia i warunki mieszkaniowe.
 • Zwróć uwagę na pozostałych domowników (np. dzieci, inne zwierzęta) i wybierz rasę, która bez problemu zaakceptuje ich obecność.
 • Przeanalizuj, ile czasu i pieniędzy jesteś w stanie poświęcić zwierzęciu oraz przeczytaj, jakie istotne sprawy należy wziąć pod uwagę, wybierając rasę psa.

Wygląd psa danej rasy ma znaczenie

Na początek warto dowiedzieć się czegoś na temat cech wyglądu i charakteru poszczególnych ras. Takie informacje możesz znaleźć we wzorcach ras oraz w podręcznikach na temat psów rasowych. Trzeba pamiętać, że każda rasa przejawia pewne charakterystyczne cechy, lecz mogą być one w różnym stopniu wyrażone u poszczególnych osobników. Na charakter i zachowanie zwierzęcia duży wpływ ma także środowisko, w którym będzie się wychowywało. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej o prawidłowej opiece nad czworonogiem, tak aby zapewnić mu zdrowy i bezpieczny rozwój fizyczny i emocjonalny.

Potrzeby różnych ras psów mogą być inne

Podejmując decyzję o zakupie psa, należy wziąć pod uwagę potrzeby danej rasy. Dowiedz się, jakie są wymagania co do pielęgnacji i aktywności fizycznej zwierzęcia. Część ras (np. psy długowłose lub krótkoczaszkowe) potrzebuje codziennych zabiegów, takich jak czesanie czy mycie okolic oczu i nosa. Niektóre zwierzęta wymagają regularnych kąpieli i strzyżenia. Dowiedz się także, jakiej dawki codziennego ruchu i zabawy będzie oczekiwał pies danej rasy.

Psy pasterskie (np. Border Collie, polski owczarek nizinny, owczarek australijski, owczarek belgijski) są przystosowane do pracy i potrzebują stałego zajęcia. Jeśli zapotrzebowanie na ruch nie zostanie zaspokojone, np. w formie zabawy czy nauki, zwierzę będzie sfrustrowane i może przejawiać różnego rodzaju niepożądane zachowania. Dlatego też postaraj się dobrze dopasować wymagania swojego przyszłego pupila do własnych możliwości.

Wybór psa a warunki mieszkaniowe

Warto uwzględnić swój tryb życia i zastanowić się, która rasa najlepiej będzie z nim współgrać. Przemyśl, ile czasu spędzasz poza domem oraz jak często i na jak długi spacer możesz sobie pozwolić. To pomoże Ci podjąć decyzję, gdyż niektóre rasy, potrzebujące większej ilości spacerów i zabawy, nie będą szczęśliwe, spędzając samotnie długie godziny.

Dodatkowo weź pod uwagę warunki mieszkaniowe. Jeśli dysponujesz dużym domem z ogrodem lub sporym mieszkaniem, gdzie pies mógłby się bawić i stróżować możesz wybierać spośród psów wielu ras. Jeżeli jednak Twoje mieszkanie jest niewielkie, lepszym wyborem będzie mniejszy pupil. Pamiętaj też, że każdy pies, niezależnie od rozmiarów, potrzebuje codziennej dawki ruchu, zabawy i pozytywnego kontaktu z opiekunem.

Pies w domu a domownicy

To, z kim dzielisz swój dom ma bardzo duży wpływ na wybór rasy psa. Jeżeli masz dzieci, postaraj się znaleźć rasę o dużej cierpliwości i łagodnym charakterze, która dobrze toleruje maluchy. Jeśli w Twoim domu mieszkają inne zwierzęta, dowiedz się, jakie rasy będą żyły z nimi w zgodzie. Jest to bardzo ważne, gdyż pozwala na uniknięcie wielu niepotrzebnych stresów – zarówno zwierząt jak i opiekunów. Skoro ogólne zasady mamy już omówione, czas na wybór rasy psa. Sprawdź podział na różne grupy i zobacz, jaki pies do Ciebie pasuje.

Psy pasterskie: wolą być w ruchu

Do grupy psów pasterskich, które hoduje się po to, aby zaganiały owce, bydło, a nawet renifery, zalicza się psy rasy:

 • border collie,
 • owczarki staroangielskie,
 • samojedy.

Są to zwierzęta bardzo lojalne, a najszczęśliwsze są wtedy, gdy robią coś pożytecznego. Mając wodoodporne futro, nie będą chciały spędzać całych dni zwinięte w kłębek u Twoich stóp. Ale jeżeli jesteś typem człowieka lubiącego spędzać czas na świeżym powietrzu i jesteś gotowy na mnóstwo długich spacerów i treningów, to się dogadacie.

Psy użytkowe: lubią pracować

Ta mieszana grupa obejmuje psy, które pierwotnie hodowano w celu wykonywanie określonych prac. Przykładowo, psy rasy lhasa apso hodowano po to, aby strzegły klasztorów tybetańskich, a dalmatyńczyki pierwotnie towarzyszyły powozom zaprzęgniętym przez konie. W tej grupie znajdziesz psy o wspaniałej osobowości, w tym:

 • buldogi,
 • sznaucery,
 • shih tzu.

Psy miniaturowe: małe stworzenia o wielkiej osobowości

Jeżeli pragniesz mnóstwa osobowości w małym ciałku, to pies z grupy psów miniaturowych jest dla Ciebie. Od Yorkshire terierów po pomeraniany, od maltańczyków po pekińczyki – te małe- wielkie charakterki od razu zaczną domagać się swoich praw i będą o nie walczyć. Jeżeli szukasz żywiołowego towarzysza, który będzie wiódł szczęśliwe życie na niewielkiej powierzchni, to jest idealny wybór dla Ciebie.

Psy gończe: psy, które uwielbiają szukać

Począwszy od jamników po charty szkockie, od bassetów po beagle, psy gończe mają rozmaite rozmiary i kształty. Wszystkie posiadają umiejętności łowieckie dzięki swojemu wzrokowi lub węchowi. A przy odpowiedniej ilości ćwiczeń i mnóstwie zabawy, znajdzie się gończy, który z radością dołączy do Twojego stada.

Psy ratownicze, poszukiwawcze, stróżujące

Pomyśl o bokserze, mastifie, huskym i bernardynie. Te psy pełnię szczęścia osiągają wtedy, gdy są użyteczne, więc często pełnią służbę jako psy policyjne albo poszukiwawcze i ratownicze. Dobrze je wytrenuj, a Twoja rodzina zyska przyjaciela i obrońcę na całe życie.

Teriery: lubią kopać w ziemi

“Terra” oznacza ziemię, a te żywiołowe, niewielkie pieski uwielbiają kopać dziury w ziemi. Mają silny instynkt łowiecki i lubią mieć ostatnie słowo. Jeżeli więc masz w domu nieco miejsca do kopania (i nie masz chomika), wówczas pies rasy jak Jack Russell terier , foksterier albo staffordshire bulterier może być dla Ciebie idealny.

Psy myśliwskie: kochają aportować

Z tej grupy wywodzą się zazwyczaj także psy-przewodnicy oraz pozostałe psy asystujące. Jeżeli dobrze wyćwiczysz swojego psa myśliwskiego, to zdobędziesz pogodnego przyjaciela na całe życie. Należą do nich:

 • setery,
 • pointery,
 • labradory,
 • retrievery,
 • spaniele.

Pierwotnie hodowano je po to, aby pomagały swoim opiekunom podczas polowań. Są lojalne, uwielbiają się uczyć i (prawie) zawsze są chętne do sprawiania radości, są więc wspaniałymi psami rodzinnymi.