PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Podróż z psem – jak sprawić, by była dla niego przyjemna?

PED_Puppy_4-detail.png

Dla większości psów podróż (zwłaszcza samochodem) to fantastyczna przygoda. Dla niektórych jednak może to być przerażające i na wskroś niekomfortowe przeżycie. Jak zatem dotrzeć do celu podróży z bezpiecznym, zadowolonym psim pasażerem?

Wskazane jest regularnie zabieranie szczenięcia na krótkie, przyjemne wycieczki samochodowe i nagradzanie go za dobre zachowanie przy pomocy smakołyków i pochwał, a następnie – gdy szczenię skojarzy pobyt w samochodzie z pozytywnym doświadczeniem – stopniowe wydłużanie podróży.

Przygotowania

Pierwszym kluczowym elementem jest obroża i identyfikator z Twoim numerem telefonu. Mikroczip pomoże Wam być znowu razem w przypadku, gdy pies zgubi obrożę.

Jeżeli planujesz długą podróż, a Twój pies denerwuje się w trasie, najpierw idź z nim na kontrolę do lekarza weterynarii. Zapytaj o środki uspokajające – lekarz może przepisać psu preparat, który sam możesz mu podawać. Zapoznaj się też z naszym artykułem: Stres u psa – jak go rozpoznać i łagodzić?

Podróż samochodem

Jeżeli Twój pies ma chorobę lokomocyjną, nie dawaj mu nic do jedzenia co najmniej na godzinę przed rozpoczęciem podróży. Zachowaj też niezwykłą ostrożność przy hamowaniu, przyspieszaniu albo wchodzeniu w ostre zakręty.

Nie powinno się przewozić psów na przednim siedzeniu, ale mogą one siedzieć na tylnym siedzeniu albo w przestrzeni bagażowej w samochodach typu kombi. Małe psy można przewozić w transporterze dla zwierząt, który powinien być przypięty pasem do siedzenia. Większym psom możesz założyć szelki wpinane w pas bezpieczeństwa albo użyć specjalnej klatki. Ma to jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo Tobie i psu w razie wypadku oraz służyć temu, aby pies nie rozpraszał Cię w czasie jazdy.

Podczas podróży z psem niezwykle ważne jest regularne robienie krótkich przystanków, w trakcie których psu należy podawać wodę. Zdecydowanie odradza się podawanie psu jedzenia, zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas postojów. Ze względów bezpieczeństwa na parkingach pies zawsze powinien być trzymany na smyczy. Jeśli Twój pies nie cierpi na chorobę lokomocyjną, ale za to ewidentnie jest zestresowany, w czasie podróży możesz mu zaserwować jakiś fantastyczny smakołyk, na którym będzie mógł skupić swoją uwagę, jak np. Pedigree Jumbone. Pamiętaj o tym, że psy wykazują naturalną potrzebę żucia i gryzienia – jest to też dobry sposób na obniżenie stresu i frustracji.

W żadnym przypadku nie zostawiaj psa samego w samochodzie. Psy – w przeciwieństwie do nas – nie są w stanie kontrolować temperatury ciała poprzez pocenie się i w stojącym samochodzie mogą się szybko przegrzać – do tego stopnia, że stanowi to zagrożenie dla ich życia.

Przewożenie psa w samolocie

Latanie ze zwierzętami, choć nieco skomplikowane tak pod względem logistycznym, jak i formalnym, jest jak najbardziej możliwe. Jeśli więc musisz udać się wraz z psem w podróż samolotem, pamiętaj przede wszystkim o szczepieniu przeciw wściekliźnie i załatwieniu formalności prowadzących do uzyskania zwierzęcego paszportu (więcej na ten temat powie Ci Twój lekarz weterynarii). Różne linie lotnicze mają różne zasady przewozu zwierząt – sprawdź, co piszą na ten temat w swoim regulaminie, i koniecznie uprzedź przewoźnika, że podróżujesz z psem, aby uniknąć przykrych niespodzianek i niedomówień już na miejscu.

Pies w pociągu – o czym pamiętać?

Przewóz psa pociągiem wymaga zazwyczaj wykupienia dla niego dodatkowego biletu. Małe psy, o ile przewozimy je w specjalnym transporterze, mogą podróżować bezpłatnie. Pamiętaj przy tym, że pies nie może przebywać na miejscach do siedzenia ani na łóżkach w wagonach sypialnych. Nie możesz też wchodzić z nim do wagonów gastronomicznych.

Podróż na rowerze z psem

Popularną formą podróżowania krajoznawczego staje się też dog biking, czyli jazda na rowerze z psem. Wymaga ona wielu ćwiczeń oraz opanowania pewnych podstawowych komend przed faktycznym wyruszeniem w teren. Trzeba też zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, jak elastyczna smycz i psie szelki. Jeśli natomiast pies nie ma biec przy rowerze, ale siedzieć w czasie podróży, możesz zaopatrzyć się w specjalną przyczepkę rowerową dla psa. Oczywiście najpierw musisz nauczyć psa, aby bez strachu do niej wchodził i zachowywał się spokojnie w czasie jazdy.

Pedigree imagery
Kup online