PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Spacer z psem – jak długo i jak często spacerować?

PED_SmallDog_6-detail.png

Spacery z psem to codzienność dla każdego opiekuna domowego czworonoga. Stanowią one sposobność do zacieśnienia więzi z pupilem, a także pozwalają psu spożytkować nadmiar energii. Są też dobre dla zdrowia – zarówno naszego, jak i naszych podopiecznych. Poprawiają apetyt i przyspieszają krążenie krwi w organizmie. Jak przygotować się do takiego pobytu z psem poza domem? Co zabrać ze sobą i dokąd się udać? Czy spacery ze szczeniakiem różnią się od wyjść z dorosłym pupilem?

Spis treści:

  1. Spacer z psem – jak powinien wyglądać?
  2. Pierwszy spacer szczeniaka – co warto wiedzieć?

Spacer z psem – jak powinien wyglądać?

Część opiekunów zastanawia się, gdzie udać się na spacer z psem. Wątpliwość ta dotyczy nie tylko kwestii najpiękniejszych krajobrazów, jakie możemy podziwiać przy okazji przechadzania się z czworonogiem. Opiekunowie obawiają się konsekwencji prawnych związanych z umożliwieniem zwierzęciu swobodnego poruszania się. Czy taki niepokój jest uzasadniony? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie.

Polskie prawo nie określa konkretnych miejsc czy okoliczności, w których pies może poruszać się bez zabezpieczenia (kagańca czy smyczy). W ustawie o ochronie zwierząt czytamy, że zwierzęta w miejscu publicznym muszą  przebywać pod kontrolą ich opiekunów, same zaś czworonogi muszą być oznakowane w sposób umożliwiający ich identyfikację. Z kolei kodeks wykroczeń wskazuje, że karze podlega niezachowanie „zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia”. Interpretacja przepisów należy do obywateli i stróżów prawa, a w dalszej kolejności (w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia o negatywnych konsekwencjach) – do systemu sądownictwa.

Istnieją również przepisy prawa lokalnego, które są ustalane indywidualnie przez władze miast lub większych jednostek terytorialnych (np. gmin czy powiatów). Warto zapoznać się z rozporządzeniami dotyczącymi okolicy, w której mieszkamy bądź tymczasowo przebywamy z naszym pupilem. W niektórych przypadkach regulacje te są sformułowane w sposób ogólny, w innych wskazuje się wprost, jakie obowiązki spoczywają na opiekunach, którzy zabierają swoich czworonożnych ulubieńców w miejsca publiczne.

Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce do swobodnego przechadzania się ze swoim ulubieńcem, możemy poświęcić czas na wspólne aktywności. Krótki, 15-minutowy spacer z psem powinien mieć miejsce nie mniej niż 3 razy dziennie, najlepiej o stałych porach. Dłuższe wyjścia (trwające co najmniej 30 minut), które pozwolą pupilowi zgubić nadmiar energii, warto, w miarę możliwości, organizować przynajmniej raz dziennie.

Zabawy z psem na spacerze to ważny element budowania więzi, a także okazja, aby nasz przyjaciel stracił nieco rozpierającej go od środka energii. Pomysłów na wspólny ruch jest wiele, od aportowania zabawek, przez tory przeszkód, aż po regularne sporty: dogtrekking, flyball czy canicross. Zabawy i aktywności powinny być dostosowane do potrzeb danej rasy. Przykładowo labradory uwielbiają pływać, natomiast border collie to psy zaganiające. Jedne z najbardziej aktywnych  psów to:

  • boksery,
  • charty polskie,
  • jack russell terriery,
  • golden retrievery,
  • hovawarty,
  • husky.

Należy pamiętać, aby bawiąc się z psem korzystać z bezpiecznych akcesoriów. Patyki, kamienie, a nawet piłki tenisowe czy plastikowe ringi typu frisbee nie nadają się do zabawy z psem. Ich użytkowanie może skutkować przede wszystkim uszkodzeniami w obrębie jamy ustnej czworonoga. Dlatego też warto zaopatrzyć się w specjalne kynologiczne zabawki: sznurki, szarpaki, a także wydrążone piłki, które możemy wypełnić smakołykami.

Spacer z psem zaspokaja naturalne potrzeby behawioralne pupila, do których należą m.in. węszenie, poznawanie nowych terytoriów oraz interakcja z innymi przedstawicielami własnego gatunku. Jest to także idealny moment na sesję treningową, która ma na celu nauczenie czworonoga prawidłowego zachowania. Warto rozpocząć treningi od nauki chodzenia przy nodze, a także reagowania na przywoływanie. W dalszej kolejności możemy nauczyć pupila dowolnych umiejętności, a nawet sztuczek. Do najpopularniejszych należą „siad” i „waruj”, ale także podawanie łapy, bieg slalomem czy przybijanie „piątki”.

Bardzo przydatne podczas nauki jest stosowanie specjalnych przysmaków dla psów. Karma uzupełniająca doskonale sprawdza się jako nagroda, a niektóre przysmaki oddziałują również pozytywnie na jamę ustną zwierzęcia. Doskonałym przykładem są tu przekąski dla psów Pedigree DentaStix, których spożywanie pomaga usuwać płytkę nazębną oraz poprawia ukrwienie dziąseł pupila.

Smakołyki podawane pupilowi mogą stanowić źródło nie więcej niż 10% jego dziennej dawki energii pokarmowej. Spożyta podczas treningu liczba kalorii powinna też zostać odliczona od głównych posiłków czworonoga. Stosowanie przysmaków dentystycznych nie może być natomiast traktowane jako zamiennik codziennego szczotkowania zębów pupila.

Pierwszy spacer szczeniaka – co warto wiedzieć?

Pierwsze miesiące życia pupila to czas, kiedy szczególnie niepokoimy się o jego bezpieczeństwo. Nie chcemy narażać malucha na niekorzystne okoliczności, które mogłyby zaburzyć jego rozwój lub wpłynąć negatywnie na nastrój bądź zdrowie ulubieńca.

Kiedy iść ze szczeniakiem na spacer? Aby takie wyjście było bezpieczne dla pupila, musi nastąpić po przyjęciu przez niego wszystkich niezbędnych szczepień. Ostatnia z serii jest immunizacja przeciwko wściekliźnie, która odbywa się w czwartym miesiącu życia czworonoga. Pierwszy spacer szczeniaka może zostać zorganizowany około 2 tygodnie po ostatnim szczepieniu przeciwko chorobom zakaźnym.

Pierwszy spacer z psem nie musi, a nawet nie powinien wiązać się z jego pierwszym pobytem na zewnątrz budynku. Warto zadbać o to, aby szczenię w kontrolowanych warunkach oswajało się z otwartą przestrzenią już wcześniej. Dobrą praktyką jest zabieranie pupila do ogrodu, gdzie może zaczerpnąć świeżego powietrza i postawić łapki na ziemi lub trawie. Dzięki temu pierwsze wyjście na spacer nie będzie dla niego stresującym, lecz wyjątkowo przyjemnym i radosnym doświadczeniem. Jeżeli nie mamy możliwości udania się ze szczenięciem do ogrodu, warto zorganizować kilka krótkich wyjść na balkon, pamiętając o zachowaniu względów bezpieczeństwa.

Gdy już zdecydujemy się na pierwszy spacer z psem, warto zadbać o najdrobniejsze szczegóły tej wyprawy. Szczenię może czuć się niekomfortowo w obroży bądź szelkach, dlatego uprzednie zakładanie mu takiego ekwipunku w domu pozwoli zwierzęciu oswoić się z tą sytuacją. Wychodząc z podopiecznym, powinniśmy mieć przy sobie niezbędne akcesoria (np. woreczki), które umożliwią nam posprzątanie po pupilu. W ciepłe dni warto zaopatrzyć się w wodę dla czworonoga, a także dbać o optymalne pory spacerów – najlepiej jest wychodzić wcześnie rano lub wieczorem, kiedy słońce jest słabsze; zaleca się również poruszanie się z psem po zacienionym terenie, najlepiej z trawiastym podłożem (nie po rozgrzanym asfalcie). Zimą należy pielęgnować łapki ulubieńca – za każdym razem po powrocie do domu warto umyć je czystą, mokrą szmatką, pozbywając się śniegu, soli i piasku.

Wkroczenie na nieznany teren samo w sobie będzie dla malucha ogromnym przeżyciem, dlatego też dobrym pomysłem jest usunięcie (w miarę możliwości) wszelkich innych stresorów. Smycz nie powinna być zbyt ciężka ani krótka, tak aby nasz towarzysz czuł swobodę poruszania się. Z drugiej strony warto zapewnić sobie maksymalną kontrolę nad czworonogiem, ponieważ podczas pierwszych spacerów z psem trudno przewidzieć jego zachowanie w różnych sytuacjach. Początkowo nie należy spuszczać pupila ze smyczy na terenie, który nie jest ogrodzony.

Dobrą praktyką jest uczęszczanie na pierwsze spacery do miejsc, w których nie spodziewamy się tłumów ani dużej liczby ludzi ze zwierzętami. Spokojna i czysta polana stanowi lepszy wybór niż zatłoczony park, gdyż pozwala nam na łatwiejsze kontrolowanie czworonoga, którego nie rozprasza nadmiar bodźców. Podczas spaceru ze szczenięciem musimy szczególnie dbać o jego bezpieczeństwo. Pod żadnym pozorem nie możemy pozwolić pupilowi na obwąchiwanie odchodów innych zwierząt czy spożywanie znalezionych przypadkowo pokarmów. Wszelkie niepokojące zdarzenia należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy też, że spacer jest przede wszystkim przyjemnością – zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila. Cieszmy się spędzonym wspólnie czasem i wykorzystujemy tę okazję, aby zacieśnić więzi z czworonogiem oraz lepiej go poznać.