PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Porzucony pies – jak mu pomóc, co zrobić?

Common-Diseases-Loss-of-Appetite_3.jpg

Pies nie bez powodu jest uważany za najlepszego przyjaciela człowieka. Od dawna łączy nas z tymi czworonogami szczególna więź. Te przyjazne stworzenia pomagają nam zmniejszyć niepokój, poprawić humor i kochają nas całym sercem (z wzajemnością!). Podczas gdy dajemy masę pieszczot naszym podopiecznym, po ulicy błąkają się setki porzuconych zwierząt. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak pomóc porzuconym psom.

Spis treści:

  1. Co zrobić ze znalezionym psem?
  2. Co zrobić z bezdomnym psem krok po kroku?
  3. Pies porzucony w lesie
  4. Jak podejść do bezdomnego psa?
  5. Adopcja porzuconego psa
  6. Co czuje porzucony pies?
  7. Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Co zrobić ze znalezionym psem?

Tragedią każdego opiekuna jest utrata psiego towarzysza. Czasem zwierzę pobiegnie za wiewiórką podczas porannego joggingu lub ucieknie przestraszone głośnym hukiem. Spróbuj postawić się w sytuacji osoby, która zgubiła swojego podopiecznego. Jeśli jesteś opiekunem, masz świadomość, jak wielka może to być strata.

Co zrobić, gdy znajdziesz psa? W pierwszej kolejności należy zawiadomić policję lub straż miejską – służby te zajmą się zapewnieniem mu opieki medycznej i schronienia. Jeśli znaleźliśmy czworonoga na terenie gminy, ta właśnie jednostka ma obowiązek opieki nad nim. Scenariusz przebiega trochę inaczej, jeśli pies jest chory lub ranny– wtedy możesz zadzwonić bezpośrednio do lekarza weterynarii, który przyjedzie natychmiast na miejsce zdarzenia. Aby to zrobić, musisz jednak dowiedzieć się, który specjalista ma podpisaną umowę na świadczenie takich usług na danym obszarze. Informacji udzielą Ci służby porządkowe (straż miejska, policja) lub pracownicy urzędu gminy. Możesz też zadzwonić pod numer alarmowy i po prostu poinformować, że znaleziono chore lub ranne zwierzę oraz poprosić, by odpowiednie jednostki się nim zaopiekowały. W przypadku zdrowego psa obowiązek przetransportowania go do gabinetu nadal ma gmina, jednak możesz też zrobić to samodzielnie. Pamiętaj, aby nie zostawiać zagubionego lub porzuconego zwierzęcia bez niczyjej opieki.

Co zrobić z bezdomnym psem krok po kroku?

  1.     Zapewnij psu bezpieczeństwo (jeśli uległ wypadkowi, skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub zadzwoń pod numer alarmowy 112).
  2.     Zawiadom odpowiednie służby (policję, straż miejską lub gminę).
  3.     Sprawdź, czy pies ma dołączony do obroży adres lub numer telefonu – skontaktuj się z opiekunem.
  4.     Policja/ straż miejska/ lekarz weterynarii może sprawdzić, czy pies ma wszczepiony chip.
  5.     Zrób zdjęcie psa i zamieść na portalach społecznościowych oraz rozwieś plakaty w okolicy. W ogłoszeniu warto podać: rasę, umaszczenie, znaki szczególne, wielkość (np. do kolan, do bioder, do połowy łydki), czas i miejsce, w którym znaleziono czworonoga, oraz swoje dane kontaktowe.
  6.     Jeśli tymczasowo przygarniesz porzuconego psa, zadbaj o jedzenie i wodę oraz zapewnij mu ciche miejsce na odpoczynek.
  7. Powiadom okoliczne schroniska o znalezieniu zagubionego lub porzuconego psa. Może się okazać, że ktoś wcześniej zgłaszał takie zaginięcie bądź zrobi to w niedługim czasie od Twojego telefonu.
  8.     W przypadku odnalezienia opiekuna dokładnie sprawdź dane osoby, która zgłosi się po odbiór psa.

Pies porzucony w lesie

Jeśli jesteś świadkiem porzucenia psa, zgłoś to do najbliższej jednostki policji lub straży miejskiej. Postaraj się zrobić zdjęcie tablic rejestracyjnych samochodu, który przywiózł czworonoga, i zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia. Warto też powiadomić gminę. Psy porzucone w lesie czują się przerażone, zagubione i zdezorientowane. Czasem również zachowują się agresywne, więc podchodząc do nich, należy zachować szczególną ostrożność.

Porzucenie psa ma swoje konsekwencje – jest formą znęcania się nad zwierzęciem i podlega sankcjom. Zawiadomienie służb w tym przypadku to obowiązek społeczny.

Możesz również skontaktować się z najbliższym schroniskiem, które zapewni czworonogowi opiekę i zajmie się znalezieniem dla niego domu tymczasowego. Zgłoszenie sprawy do instytucji pomagającej zwierzętom nie zwalnia od obowiązku powiadomienia o sprawie policji.

Jak podejść do bezdomnego psa?

Nie wszystkie psy pozwolą się do siebie zbliżyć. Jeśli zwierzę jest agresywne, ze względu na własne bezpieczeństwo najlepiej skontaktować się od razu z odpowiednimi służbami, lekarzem weterynarii lub behawiorystą. Możesz spróbować podejść do zwierzęcia, które się boi (odwraca wzrok, podkula ogon, kładzie się na ziemi). Najlepiej ustaw się bokiem i zbliżaj się łukiem, odwracając tym samym wzrok, głowę lub nawet całe ciało. Przykucnij, unikaj gwałtownych ruchów i podniesionego głosu. Jeżeli widzisz, że pies okazuje nieprzyjazne znaki (warczy, pokazuje zęby), nie dotykaj go i się oddal. Stopniowo możesz skracać odległość między Tobą a czworonogiem. Nie próbuj natomiast iść za psem, który przed Tobą ucieka.

Adopcja porzuconego psa

W przypadku przygarnięcia zwierzęcia, które znaleźliśmy, musimy poinformować policję lub straż miejską i mamy na to tylko dwa tygodnie. Jeśli tego nie zrobimy lub jeżeli nie podejmiemy działań poszukiwania opiekuna, popełnimy wykroczenie grożące grzywną lub naganą. W przypadku gdy opiekun nie zgłosi się w ciągu dwóch tygodni, możemy sami zdecydować się na adopcję porzuconego zwierzęcia. W ten sposób na pewno uszczęśliwisz czworonoga, ale pamiętaj, że powinna to być przemyślana i odpowiedzialna decyzja wszystkich domowników. Rozważ, czy jesteś gotowy na nowego członka rodziny, weź pod uwagę aspekty, takie jak: warunki mieszkaniowe, wydatki związane z utrzymaniem czworonoga, dzieci, praca, czas, inne zwierzęta w domu itd.

Co czuje porzucony pies?

Porzucone psy czasem mają problemy z ponownym zaufaniem człowiekowi. Najbardziej oczywiste znaki, że pies nie radzi sobie z emocjami, dostrzeżesz, gdy będziesz musiał opuścić mieszkanie na kilka godzin – porzucony pies “płacze”, wyje, skomle, biega w kółko, jak tylko sięgniesz po płaszcz. Zwierzę może także doświadczać problemów behawioralnych, co przejawia się np. gryzieniem mebli czy butów, drapaniem podłogi, chowaniem się pod łóżko lub kanapę, a w skrajnych przypadkach również agresją. W takich sytuacjach zawsze warto zasięgnąć porady behawiorysty.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Często odczuwamy smutek i żal z powodu bezradnych, porzuconych zwierząt zmagających się z przeciwnościami losu, zmuszonych żyć na ulicy w trudnych warunkach pogodowych, często chorych i wygłodzonych.

Jest wiele działań, które możemy podjąć, by przeciwdziałać bezdomności zwierząt i je chronić. Po pierwsze, adopcja lub zakup czworonoga powinny być świadomą i odpowiedzialną decyzją opiekuna. Wiąże się ona z wyrzeczeniami, poświęceniem energii i czasu oraz ogromnym nakładem pracy. Przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska da nam wiele satysfakcji i pomoże uratować stworzenie, które doświadczyło niesprawiedliwości losu. W schroniskach czy fundacjach znajdziemy psy rasowe, mieszane, w różnym wieku. Jeśli jednak decydujemy się na zakup, należy kontaktować się wyłącznie ze sprawdzonymi i profesjonalnymi hodowlami należącymi do Związku Kynologicznego w Polsce.

Po drugie, zalecana jest kastracja i sterylizacja bezdomnych psów, a także wszystkich innych zwierząt niehodowlanych. Ma to na celu ograniczenie populacji zwierząt  żyjących na ulicy.

Po trzecie, jeśli chciałbyś mieć psa, a nie dysponujesz odpowiednimi do tego warunkami, możesz zostać wolontariuszem. Zakres obowiązków różni się w zależności od schroniska, ale są to najczęściej: wychodzenie z czworonogiem na spacer, remontowanie bud, wspieranie organizacji charytatywnych, przygotowywanie materiałów zachęcających do wpłaty datków lub organizacja wydarzeń promujących adopcję. Zapotrzebowanie na wolontariuszy jest duże. W przypadku gdy nie chcesz mieć bezpośredniej styczności ze zwierzętami, możesz zajmować się techniczną stroną organizacji, polegającą np. na wprowadzaniu danych na temat zwierząt na stronę internetową schroniska, robieniu zdjęć psom oraz udostępnianiu informacji o czworonogach do adopcji w mediach społecznościowych.

W celu ochrony psów konieczne jest również ich oznaczanie. Nie chodzi tylko o obrożę z numerem telefonu opiekuna, lecz także o mikrochip (umieszczany zwykle między łopatkami zwierzęcia), który należy później zarejestrować w bazie danych (nie jest to proces automatyczny). Odczytanie z niego informacji jest bardzo proste dzięki specjalnym urządzeniom dostępnym np. w klinikach weterynaryjnych.

Warto nauczyć również psa podstawowych komend (np. „do nogi” lub „zostań”). Szkolenie jest przydatne do posłuszeństwa, a także bezpieczeństwa czworonoga. Podczas spacerów staraj się trzymać podopiecznego na smyczy w miejscach o dużym natężeniu ruchu lub nieogrodzonych. Strach może powodować u zwierzęcia niepożądane reakcje, a to może skończyć się wypadkiem lub ucieczką.

Pedigree imagery
Kup online