PEDIGREE PL
Szukaj

Akita

akita_1640007389940.png

Akita to największa japońska rasa psów. Pierwotnie wykorzystywano je podczas polowań, dziś są przede wszystkim zwierzętami do towarzystwa. Chociaż wyglądają jak potulne niedźwiadki, ich wychowanie wymaga konsekwencji i dużo cierpliwości. Dobrze wyszkolone akity są wierne i oddane opiekunowi.

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy akita
  3. Jak wyglądają akity?
  4. Jak pielęgnować akity?
  5. Jaki charakter mają akity?
  6. Jak długo żyją akity?
  7. Ciekawostki o psach rasy akita
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów psów rasy akita
  9. Jak nazwać psa rasy akita?
  10. Ile kosztują akity?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 67 cm – pies, 61 cm – suka – z tolerancją 3 cm powyżej lub poniżej

masa ciała: 25–40 kg

Sierść

szata: krótka, szorstka i prosta z miękkim, gęstym podszerstkiem

umaszczenie: rude, pręgowane, sezamowe lub jednolicie białe

Charakter

spokojny, lojalny, posłuszny i inteligentny

Długość życia

12–14 lat

Historia rasy akita

Rasa pochodzi z prefektury Akita na wyspie Honsiu w Japonii. Stąd jej nazwa. Od XVII wieku w tym rejonie występowały średniej wielkości psy, które nazwano akita matagi i wykorzystywano do polowań na dziki, niedźwiedzie oraz jelenie. Zwierzęta te brały też udział w walkach psów. W XVIII wieku stały się japońskim symbolem szczęścia i zdrowia, a przywilej ich posiadania należał do osób szlachetnie urodzonych. Od 1868 roku krzyżowano je z psami tosa i mastifami. W efekcie uzyskano czworonoga gabarytów dzisiejszej akity. W 1908 roku cesarz zakazał walk psów. Rasa została jednak zachowana i do dziś akity są największymi psami pochodzącymi z Japonii. W 1931 roku te zwierzęta uznano za pomnik przyrody.

Akity niemal wyginęły po drugiej wojnie światowej. Futer psów (z wyjątkiem owczarków niemieckich) używano w tym czasie w Japonii do wyrobu mundurów wojskowych. Aby uchronić akity przed wyginięciem, krzyżowano je z owczarkami niemieckimi. Proces przywracania rasy po wojnie był długotrwały, ale w rezultacie udało się uzyskać stabilny, czysty typ w obecnie znanym kształcie.

Jak wyglądają akity?

Akita to duży pies o mocnej i harmonijnej budowie. Charakteryzuje się szeroką, zaokrągloną głową, małymi, spiczastymi uszami i długimi nogami. Na jego czole widnieje wyraźna bruzda. Oczy są ciemne i stosunkowo małe, o trójkątnym kształcie. Gruby i długi ogon jest noszony wysoko i mocno zawija się nad grzbietem.

Włos okrywowy psów rasy akita jest szorstki i prosty, a podszycie miękkie i gęste. Tułów, zad oraz ogon pokryte są nieco dłuższym włosem niż reszta ciała. Akita występuje w kilku umaszczeniach: rudopłowym i sezamowym (rudopłowy włos z czarnymi końcówkami) oraz białym. Najbardziej oryginalnym wyglądem wyróżniają się akity pręgowane. Wszystkie wersje kolorystyczne (oprócz akity białej) muszą mieć tzw. urajiro, czyli białe wybarwienia po bokach kufy, na policzkach, spodzie żuchwy, szyi, klatce piersiowej, tułowiu i ogonie oraz po wewnętrznej stronie kończyn.

Jak pielęgnować akity?

Akita nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Pies linieje obficie dwa razy w roku – wiosną i jesienią. W tym czasie trzeba go codziennie czesać. Ciekawe jest to, że nie linieje równomiernie, jak większość czworonogów, ale, podobnie do wilków, zrzuca sierść partiami. Najpierw linieją portki, potem nogi, tułów, szyja, a na końcu ogon. Psa rasy akita kąpie się tylko w razie potrzeby, np. gdy mocno wybrudzi się podczas spaceru, używając specjalnego szamponu dla psów o twardej sierści (niezmiękczającego).

Oprócz podstawowych psich zabiegów, takich jak codzienne mycie zębów, regularne czyszczenie uszu i przycinanie pazurów (jeśli pies sam ich nie ściera), trzeba szczególnie zadbać o oczy akity, ponieważ są wyjątkowo wrażliwe.

Jaki charakter mają akity?

Akita to pies o spokojnym charakterze. Ceni kontakt z człowiekiem i przywiązuje się do opiekuna, ale jest powściągliwy w okazywaniu uczuć i nie domaga się pieszczot zbyt często. Potrzebuje jednak dużo uwagi i sporej dawki ruchu w ciągu dnia.

Jest obdarzony silnym instynktem terytorialnym, więc dobrze radzi sobie w roli stróża. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią socjalizację akity. Nawet jeśli mieszka w domu z dużym ogrodem, pies powinien być wyprowadzany na spacery, podczas których będzie miał kontakt z innymi czworonogami i ludźmi. W przeciwnym razie może stać się agresywny w stosunku do obcych.

Należy pamiętać o tym, że akity były pierwotnie wykorzystywane podczas polowań. Mają więc silny instynkt łowiecki. Pies puszczony samopas może podążyć za tropem i oddalić się zbytnio od opiekuna, dlatego zaleca się wyprowadzanie akity na długiej lince.

Akita jest inteligentnym czworonogiem, ale bywa uparta i niezależna, dlatego potrzebuje cierpliwego i konsekwentnego opiekuna, który poświęci wystarczająco dużo czasu na szkolenie. Trening warto rozpocząć już u akity szczenięcia, korzystając z pomocy doświadczonego trenera. Zwierzę uczy się chętnie, lubi urozmaicone i nietrwające długo ćwiczenia.

Niektóre akity wykorzystuje się w policji, wojsku i ratownictwie. Biorą udział w takich psich sportach jak: agility, canicross, dogtrekking, bikejoring, przeciąganie ciężarów czy zaprzęgi.

Jak długo żyją akity?

Przeciętna długość życia psów tej rasy to 12–14 lat. Psy japońskie akita cieszą się na ogół dobrym zdrowiem. Gęsta szata, która doskonale chroni przed mrozem, śniegiem i wilgocią, zapewnia im odporność i wytrzymałość. Przez to jednak akita może gorzej znosić upały, dlatego latem należy zapewnić psu chłodne miejsce do odpoczynku i pamiętać o wodzie do picia. Na dłuższy spacer latem lepiej wybrać się wieczorem niż w południe. Akity mają predyspozycje do takich chorób, jak:

  • katarakta (zaćma),
  • jaskra,
  • postępujący zanik siatkówki (PRA),
  • dysplazja siatkówki (RD), w wyniku której często dochodzi do odklejenia siatkówki i utraty wzroku,
  • niedoczynność tarczycy,
  • rozszerzenie i skręt żołądka,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • zapalenie gruczołów łojowych (wrodzona choroba skóry),
  • zespół Vogta-Koyanagiego-Harady,
  • nabyta nużliwość mięśni,
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
  • alergie o różnym podłożu.

Ciekawostki o psach rasy akita

  • Akita to rasa stanowiąca część japońskiego dziedzictwa narodowego. Figurki przedstawiające te zwierzęta są symbolem siły i pomyślności. Ofiarowuje się je osobom chorym, życząc szybkiego powrotu do zdrowia, a także młodym parom i noworodkom, aby przyniosły im szczęście.
  • Pies rasy akita o imieniu Hachiko jest bohaterem pięknej historii o przyjaźni między zwierzęciem a człowiekiem. Przez pięć lat codziennie odprowadzał swojego opiekuna na dworzec kolejowy i czekał na jego powrót. Po śmierci pana Hachiko przez kolejnych 10 lat nadal przychodził na dworzec. W 1935 roku pies zmarł, a na jego cześć postawiono pomnik z brązu, który do dziś można podziwiać na stacji Shibuya w Tokio.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów psów rasy akita

Dieta psa rasy akita powinna być dostosowana do jego wieku, wielkości i trybu życia. Optymalnym wyborem będzie pełnoporcjowa karma gotowa dla psów ras dużych. Mimo że akity nie są nadmiernie łakome i w kwestiach żywienia bywają wybredne, to nie można pozwolić im na stały dostęp do jedzenia. Należy ustalić, jakie jest dobowe zapotrzebowanie energetyczne czworonoga, i dokładnie taką porcję odmierzać każdego dnia. Karmę najlepiej podawać w 2–3 posiłkach o stałych porach. Po jedzeniu wskazany jest co najmniej godzinny odpoczynek, żeby zapewnić prawidłowe trawienie.

Jak nazwać psa rasy akita?

Przykładowe imiona dla suki akity: Carmen, Granda, Merida, Nikita, Osaka, Tokio.

Przykładowe imiona dla psa akity: Atos, Chuck, Macho, Rambo, Samuraj, Tytus.

Ile kosztują akity?

Cena akity wynosi średnio 2500–3500 zł. Najszlachetniejsze osobniki mogą kosztować nawet 4500 zł. Warto zdawać sobie sprawę, że cena psa akita z dbającej o swoich podopiecznych hodowli jest wysoka, ponieważ składają się na nią koszty poniesione na: opiekę nad matką przez całe jej życie, opiekę weterynaryjną w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednią dietę oraz socjalizację.

Close popup