Pedigree
136 176
https://www.pedigree.pl/szkolenie/podstawowe-szkolenie/szkolenie-psa-najwazniejsze-wskazowki-dla-opiekunow

Szkolenie psa – najważniejsze wskazówki dla opiekunów

Szkolenie psa często traktowane jest jako konieczność, obowiązek. Tymczasem może to być wspaniała przygoda i zabawa, zarówno dla Ciebie jak i dla psa! Spędzanie czasu z psem na kolejnych sesjach treningowych bardzo zbliża, buduje więź i zaufanie psa do właściciela. Postaw na szkolenie pozytywne i ciesz się razem ze swoim pupilem z kolejnych sukcesów!

 

Szkolenie szczeniaka – czy nie za wcześnie na naukę?

 

Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na to, aby zacząć szkolić swojego psa. Oto, co należy wiedzieć na początek.

 

 • Powtarzanie pewnych czynności pomaga szczeniakowi nauczyć się tego, czego od niego oczekujesz.
 • Nagradzanie psa za dobre zachowanie raz za razem to klucz do szczęścia i posłuszeństwa Twojego psa.
 • Regularne ćwiczenia sprawią, że Twój pies nie zapomni tego, czego się nauczył.

 

Pies mnie nie słucha – co robić?

 

Wspomnieliśmy o tym, że smakołyki i pochwały są motywacją dla psa, zwłaszcza na początku szkolenia. Kara natomiast nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Wręcz przeciwnie, istnieje prawdopodobieństwo, że Twój pies będzie zdezorientowany co do tego, za co otrzymuje karę i w konsekwencji nauczy się nie tego, co trzeba. Może nawet nauczyć się niepożądanego zachowania po to tylko, aby zwrócić Twoją uwagę.

 

Z garścią pysznych smakołyków i mnóstwem pochwał możesz nauczyć swojego psa niemalże wszystkiego. Po prostu uczyń z tego zabawę i przestrzegaj zasady P-N-W obowiązującej przy szkoleniu psów:

 

 • powtarzaj;
 • nagradzaj;
 • wzmacniaj.

 

Nagrody dla psa – pomoc w szkoleniu

 

Mówiąc o nagradzaniu psa, nie mamy na myśli wyłącznie smakołyków. Nagrodą mogą być przysmaki w połączeniu z pochwałą słowną oraz głaskaniem. Oto kilka podpowiedzi.

 

 • Nagradzaj swojego psa zaraz po tym, jak wykaże się posłuszeństwem, aby powiązał nagrodę z właściwym zachowaniem.
 • Nagroda w postaci czegoś do jedzenia powinna być naprawdę apetyczna – nie zadziała jednak skutecznie zaraz po posiłku, bo najedzony pies będzie miał małą motywację pokarmową.
 • Zadbaj o to, aby smakołyk był zdrowy, np. Pedigree Biscrok, i podawaj go dokładnie tyle, ile potrzeba, aby pies pozostał zmotywowany (i zgodnie z instrukcją na etykiecie produktu).
 • Korzystaj ze smakołyków, aby pies dowiedział się, które zachowanie nagradzasz, a następnie stopniowo przejdź do pochwał ustnych oraz głaskania. Nagrody socjalne dla wielu psów są w równym stopniu motywujące co smakołyki.

Jak szkolić psa, aby był posłuszny?

 

 • Ty jesteś szefem. Masz w głowie myśl: „Pies mnie nie słucha i to już się nie zmieni”? Jeżeli pozwalasz psu z pełną swobodą królować w Twoim domu, to założy, że to on jest liderem stada i może robić, co tylko zechce. Bądź konsekwentny dopóki pies nie pozna, co mu wolno, a czego nie – np. zakaz wskakiwania na sofę i łóżko. Zawsze mów do niego spokojnym, stanowczym głosem. Być może na początku będziesz mieć problem z tym, jak szkolić psa prawidłowo, ale z czasem oboje będziecie robić postępy. 
 • Bądź konsekwentny. Jeżeli pozwolisz psu wskoczyć na łóżko, ale Twoja partnerka/Twój partner go zgoni, to tylko zdezorientujesz swojego psa. Pamiętaj, że wszystkie osoby zaangażowane w życie psa muszą uzgodnić, co wolno, a czego nie – a potem się tego trzymać. Należy także zachować konsekwencję w wydawaniu komend. Większy sukces osiągniesz stosując jedną prostą komendę, taką jak „Nie” zamiast ciągu słów „Nie rób tego!” „Przestań to robić” i „Oj!”. Niech wszyscy stosują te same komendy, a psu łatwiej będzie każdego z Was zrozumieć.
 • Nie besztaj psa po fakcie. Jeżeli któregoś dnia wrócisz do domu i znajdziesz swoje kapcie w strzępach, będzie już za późno, aby zbesztać psa za ich pogryzienie. Pies nie powiąże tego, co zrobił wcześniej z byciem zbesztanym. Najlepsze efekty osiąga się poprzez wzmocnienie pozytywnych zachowań, a nie poprzez karanie za te niepożądane. Mówiąc o nagradzaniu, na początku wypróbuj pyszne psie smakołyki, (tu przykład,link) a potem stosuj je na równi z nagrodą słowną czy pieszczotami.
 • Pokaż psu, co masz na myśli. Jeżeli chcesz, aby pies usiadł, przypomnij mu to, o czym mówisz, wprowadzając go w pozycję siedzącą, a jednocześnie wypowiadając słowo komendy. Następnie pochwal go i nagródź. Jeżeli chcesz, żeby przyniósł zabawkę, podprowadź psa do niej, jednocześnie powtarzając słowo komendy.
 • Używaj tego samego słowa do tej samej komendy. Twój pies nie jest w stanie stwierdzić, że słowa “siad” i “usiądź” są ze sobą powiązane. Zadbaj o to, aby chwalić swojego psa tylko wtedy, gdy postąpi właściwie w reakcji na odpowiednie słowo. Pies bardzo różnie odbiera to, co mówisz, w zależności od tonu Twojego głosu. Znane słowo, wypowiedziane innym tonem, może absolutnie nic dla niego nie znaczyć. Postaraj się zawsze mówić radosnym, pewnym siebie głosem – nawet jeżeli nieswojo się z tym czujesz, robiąc to po raz pierwszy w przestrzeni publicznej.
 • Postaraj się nie popadać we frustrację. Zachowanie Twojego psa może być czasami niewiarygodnie frustrujące i denerwujące. Ale gdy pupil zapomni czegoś, czego – według Ciebie – się nauczył, to przyczyna może tkwić w jego zmęczeniu, nadmiernej ekscytacji, głodzie… albo w zwykłym zapomnieniu. Jak więc szkolić psa i nie zwariować? Zapewne będziesz potrzebować przerwy, zanim znów będziesz w stanie uśmiechnąć się do swojego psa, ale panuj nad sobą i zbierz siły, aby zacząć od nowa mnóstwo razy powtarzając, nagradzając i wzmacniając.
 • Ma być prosto i zabawnie. Pies w okresie dojrzewania (ze względu na gwałtowne zmiany hormonalne zachodzące w jego organizmie) zapewne zapomni tego, czego się uczył, przestanie Cię słuchać i będzie próbował zbuntować się przeciwko Twojemu autorytetowi. Nie będzie się w tym względzie znacząco różnił od nastolatków, a zatem… Zachowanie psa w okresie dorosłości będzie zdeterminowane tym, jak poradzisz sobie z jego dojrzewaniem. Stanowcze i częste przypominanie zasad – i mnóstwo pochwał oraz nagród – przyniesie Wam obojgu korzyści w perspektywie długoterminowej. Jeżeli odłożyłeś na bok trening posłuszeństwa, nadszedł czas, aby stał się on częścią codziennych zajęć Twojego psa. Jeżeli to możliwe, postaraj się każdego dnia poświęcić nieco czasu na taki trening.

 

Pozytywne szkolenie pod okiem instruktora

 

Jeśli mimo wskazówek i pewnego zasobu wiedzy teoretycznej nie czujesz się pewnie w roli przewodnika swojego psa, zwróć uwagę na bogatą ofertę kursów i szkoleń. Zacznij od przedszkola dla szczeniąt. Nie są to typowe zajęcia z zakresu posłuszeństwa, bo głównym celem przedszkola jest socjalizacja szczenięcia, ale już na tym etapie zyskasz wiele cennych wskazówek i opanujesz wraz z psem pewne podstawy, jak „siad”, „waruj”, „na miejsce”, itp. Zanim zadecydujesz się na konkretne przedszkole, sprawdź jego program. Nic nie powinno stać na przeszkodzie, by poobserwować jedne zajęcia – jeśli prowadzący nie wyraża na to zgody, poszukaj po prostu innego kursu.

 

Jeśli Twój pies jest już za duży na przedszkole (zwyczajowo przyjmowane są na nie szczeniaki do 6 miesiąca życia), przejrzyj oferty szkoleń z zakresu podstaw posłuszeństwa. Zapoznaj się dokładnie ze strukturą kursu i upewnij się, że prowadzący stosuje wyłącznie metody pozytywne.

 

Twój pies do tej pory nie miał zbyt dużego kontaktu z innymi czworonogami? Ma trudności ze skupieniem uwagi w ich obecności? Wybierz szkolenie indywidualne. Choć jest nieco droższe niż grupowe, Twój pies na pewno o wiele bardziej z niego skorzysta niż podczas zajęć w grupie.

 

Pamiętaj o tym, że wszelkie ćwiczenia wykonywane na zajęciach musisz doskonalić w domu. Nie traktuj tego jednak w kategoriach zadania domowego. Baw się z psem, poświęcaj mu czas, angażuj się aktywnie w jego rozwój i ciesz ze wspólnych sukcesów!

Pedigree® Feeling Happy Pedigree® Feeling Happy