PEDIGREE PL
Szukaj

Akita amerykańska

akita-ameryka-ska-charakter-cena-opis-rasy_1625223691286.png

Akita amerykańska (dawniej duży pies japoński) to jedna z odmian starej psiej rasy z Kraju Kwitnącej Wiśni, jak sama nazwa wskazuje – wyhodowanej przez Amerykanów. To dumny, czuły i bardzo spokojny pies, który ma silny instynkt drapieżcy. Czy to zwierzę, które wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych?

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy akita amerykańska
 3. Jak wyglądają akity amerykańskie?
 4. Jak pielęgnować psy rasy akita amerykańska?
 5. Jaki charakter mają akity amerykańskie?
 6. Jak długo żyją akity amerykańskie?
 7. Ciekawostki o akitach amerykańskich
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów akit amerykańskich
 9. Jak nazwać psa rasy akita amerykańska?
 10. Ile kosztują akity amerykańskie?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost:  66–71 cm – pies, 61–66 cm – suka 

masa ciała: 35–50 kg

Sierść

szata: podwójna sierść; sterczący, sztywny, twardy włos okrywowy (krótki lub średniej długości) i gęsty podszerstek

umaszczenie: możliwe różne kombinacje kolorystyczne, np. białe, płowe, rude, łaciate

Charakter

inteligentny, niezależny, czujny, poważny, dostojny, spokojny, nieufny wobec obcych

Długość życia

10–12 lat

Historia rasy akita amerykańska

Akita amerykańska wywodzi się od akity japońskiej, która od 1603 roku brała udział w polowaniach na niedźwiedzie i walkach psów. Amerykańscy żołnierze wracający z wojny zabrali w 1947 roku ze sobą japońskie czworonogi do ojczyzny. W 1956 roku powstał pierwszy Amerykański Klub Akity, American Kennel Club uznał rasę w 1972 roku, natomiast FCI dopiero w 2006 roku.

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) rasa akita amerykańska należy do grupy 5. (szpice i psy ras pierwotnych), sekcji V (szpice azjatyckie i rasy pokrewne).

Jak wyglądają akity amerykańskie?

Akita amerykańska wyglądem budzi respekt i często jest mylona z husky. Uwagę zwraca charakterystyczna, masywna, „niedźwiedzia” głowa, duży, czarny nos i gruby, dobrze owłosiony ogon, zwinięty w 3/4 długości lub podwójnie. Ten postawny pies ma małe, trójkątne uszy, szerokie u nasady i ciemnobrązowe, stosunkowo niewielkie oczy z czarną obwódką. Prosty, sztywny włos okrywowy (krótki lub średniej długości) i gęsty, miękki podszerstek podkreślają atrakcyjną prezencję czworonoga. Wzorcowy przedstawiciel rasy akita amerykańska ma solidną, harmonijną budowę ciała i ciężki kościec (waży 35–50 kg).

Jak pielęgnować psy rasy akita amerykańska?

Czy akita amerykańska jest psem, który wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych? Podszerstek akity ma tendencję do filcowania się, musi więc być regularnie wyczesywany zgodnie z włosem (wskazane jest szczotkowanie 2–3 razy w tygodniu). Warto nastawić się na to, że akita dwa razy do roku bardzo obficie linieje, włosy potrafią wychodzić dosłownie kępami, a pies nie wygląda w tym okresie zbyt atrakcyjnie. Jak często kąpać czworonoga? Maksymalnie 4 razy do roku. Warto przyzwyczajać akitę amerykańską do kąpieli od szczenięctwa. Wtedy zwierzę nie będzie aż tak bardzo opierać się zabiegom higienicznym. O czym jeszcze należy pamiętać, chcąc jak najlepiej zadbać o czworonoga? Na pewno o regularnym przycinaniu pazurów, sprawdzaniu stanu uszu i czyszczeniu ich w razie konieczności, aby zapobiec infekcjom.

Jaki charakter mają akity amerykańskie?

Akita amerykańska to lojalny pies o specyficznym charakterze, który przywiązuje się do całej rodziny. Dla czworonoga tej rasy bardzo ważne jest ustalenie hierarchii panującej w stadzie. Opiekun akity musi więc wykazywać się konsekwencją, siłą, mieć mocny charakter i być osobą zrównoważoną – wtedy zdobędzie szacunek psa i zostanie uznany za przewodnika. Warto dodać, że akity amerykańskie są z reguły cichymi zwierzętami, rzadko szczekają. Chociaż są bardzo czujne i uważne, podchodzą do obcych z dużym dystansem (dorosły pies nie będzie tolerować pieszczot od osób postronnych). Czworonogi mogą zachowywać się agresywnie wobec innych psów. Szkolenie akity amerykańskiej nie jest proste. Pies szybko się nudzi, wykazuje niezależność i nigdy nie jest w pełni posłuszny. Opiekun musi więc wykazać się dużą cierpliwością, urozmaicać zajęcia. Warto dodać, że treningi powinny być regularne i krótkie (warto wdrożyć np. ćwiczenia węchowe, tropienie). Samotność nie służy tej rasie, dlatego nie można skazywać akity na długą izolację. Mimo że psy tej rasy są spokojne i ciche, mogą dokonywać zniszczeń, jeśli nie zaspokoimy ich potrzeb ruchowych. Zwierzęta potrzebują co najmniej 3 spacerów dziennie, w tym jednego dłuższego, który trwa 1–1,5 godziny.

Jak długo żyją akity amerykańskie?

Standardowa długość życia akity amerykańskiej to 10–12 lat. Ogólnie rzecz biorąc, psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem i są odporne, jednak istnieje kilka chorób, na które zapadają, np.: rozszerzenie i skręt żołądka, egzemy skórne, dysplazje stawów biodrowych i łokciowych, wywinięcie powieki, katarakta (zaćma), zanik lub odklejanie się siatkówki. U niektórych akit amerykańskich może gromadzić się kamień nazębny.

Ciekawostki o akitach amerykańskich

 1. Akita została uznana w Japonii za narodową rasę psów w 1931 roku.
 2. Pierwsza akita amerykańska przyjechała do Polski w 1990 roku. Była to suka o imieniu Manatsu Rei (nie pozostawiła po sobie potomstwa).

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów akit amerykańskich

Czym karmić akitę amerykańską? Dobrym rozwiązaniem będzie wysokogatunkowa karma gotowa (sucha lub mokra), odpowiednio zbilansowana, bogata w witaminy oraz minerały. Dorosła akita amerykańska potrzebuje dwóch porcji karmy dziennie – rano i wieczorem (szczenięta karmimy częściej- 3 razy dziennie- aż do 7. miesiąca życia). Bardzo ważne jest, aby zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody.

Jak nazwać psa rasy akita amerykańska?

Przykładowe imiona dla suki akity amerykańskiej: Iskra, Hexa, Luisa, Kora, Molly.

Przykładowe imiona dla psa akity amerykańskiej: Cezar, Fox, Koral, Morgan, Oro.

Ile kosztują akity amerykańskie?

Z jakim wydatkiem należy się liczyć, jeśli chcemy zostać opiekunem akity amerykańskiej? Szczenię z rodowodem, które pochodzi z certyfikowanej hodowli, to koszt od 2500 do 6000 złotych. Im lepsze pochodzenie psa i renoma hodowcy, tym wyższa cena. Pamiętajmy, aby unikać szczeniąt z pseudohodowli. Zwierzęta z tego typu miejsc często są chorowite, nie znamy historii ich rodziców i przodków, nie wiemy, w jakich warunkach wzrastały, czy hodowca poświęcił odpowiednią ilość czasu na socjalizację i pielęgnację. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej placówki, cieszącej się dobrymi opiniami. 

Podsumowując, akita amerykańska to przyjazny, spokojny pies z wyrazistym, silnym charakterem, który odpowiednio szkolony i socjalizowany może być oddanym przyjacielem rodziny.