PEDIGREE PL
Szukaj

Bolończyk

bolo-czyk_1640009544017.png

Bolończyk to mały, przyjazny i radosny pies do towarzystwa o zrównoważonym usposobieniu, który należy do grupy biszonów. Nie lubi samotności i mocno przywiązuje się do rodziny. Kędzierzawa, śnieżnobiała sierść i ciemne, błyszczące oczy to cechy charakterystyczne tej popularnej rasy czworonogów. Co warto wiedzieć o bolończykach, zanim zostaniemy opiekunem szczenięcia?

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy bolończyk
  3. Jak wyglądają bolończyki?
  4. Jak pielęgnować bolończyki?
  5. Jaki charakter mają bolończyki?
  6. Jak długo żyją bolończyki?
  7. Ciekawostki o bolończykach
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów bolończyków
  9. Jak nazwać psa rasy bolończyk?
  10. Ile kosztują bolończyki?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 27–30 cm – pies, 25–28 cm – suka

masa ciała: 2,5–4 kg

Sierść

szata: długa, puszysta i falista okrywa włosowa

umaszczenie: śnieżnobiałe (dopuszczalne odcienie kości słoniowej)

Charakter

wesoły, uległy, lojalny, przyjazny, czuły, spokojny, delikatny

Długość życia

12–15 lat

Historia rasy bolończyk

Przodkami bolończyków były prawdopodobnie biszony z Wysp Kanaryjskich i Malty. Czworonogi zostały przywiezione przez włoskich marynarzy z Bolonii w XI i XII wieku, szybko zyskały aprobatę arystokracji. Miłośnikami bolończyków byli m.in. hiszpański król Filip II oraz caryca Katarzyna II. Głównym zadaniem tych niewielkich, uroczych psów było umilanie czasu ich opiekunom. Warto wspomnieć, że w opinii niektórych kynologów bolończyki pochodzą z Rosji.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI – Fédération Cynologique Internationale) zaklasyfikowała bolończyka do grupy 9. (psy do towarzystwa i ozdobne), sekcji I (bichony i rasy pokrewne). 

Jak wyglądają bolończyki?

Bolończyki mają zawsze białą, puszystą szatę (nigdy nie leży płasko), krótszą na kufie, są dość krępe i charakteryzują się zwartą budową ciała. Uwagę zwracają duże, szeroko otwarte, ciemnobrązowe oczy o mądrym wyrazie. Psy tej rasy mają wysoko osadzone, zwisające uszy i nieco owalną czaszkę. Zgodnie ze wzorcem FCI dorosły bolończyk osiąga 25–30 cm wysokości w kłębie i waży od 2,5 do maksymalnie 4 kg. 

Jak pielęgnować bolończyki?

Ze względu na białą, gęstą szatę bolończyki są dość wymagające pod względem pielęgnacji. Jeśli chcemy utrzymać piękny wygląd sierści czworonoga, koniecznie musimy ją regularnie szczotkować, najlepiej codziennie (za pomocą metalowego grzebienia lub szczotki). Okrywę włosową należy też co jakiś czas przycinać, najlepiej zdać się na doświadczonego groomera. Bardzo ważne jest również dbanie o czystość oczu i uszu psa, bo dzięki temu zminimalizujemy ryzyko infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych. Pazury przycinamy w razie konieczności (ze względu na niską masę ciała bolończyki nie są w stanie same dostatecznie ich ścierać). Niezbędne są też regularne kąpiele (1–3 razy w miesiącu). Jeśli zwierzę będzie przyzwyczajone do nich od szczenięctwa, nie powinno protestować.

Jaki charakter mają bolończyki?

Bolończyki to wesołe i komunikatywne psy, które lubią przebywać blisko rodziny i źle znoszą długotrwałe rozstania z opiekunem (chętnie podążają za nim krok w krok). Osoby zapracowane, spędzające długie godziny poza domem, nie powinny decydować się na tę rasę. Bolończyki są wrażliwe i bywają nieufne w stosunku do obcych. Nie wyróżniają się wysoką potrzebą aktywności, dobrze więc sprawdzą się w przypadku fanów mniej intensywnego trybu życia. To typowe psy kanapowe, idealnie odnajdą się w roli towarzysza rodzinnego lub kompana dla seniora. Warto mieć świadomość, że te małe czworonogi nie są stworzone do długich spacerów czy wyczerpujących gonitw. Są zrównoważone, bystre i posłuszne, przy odpowiedniej motywacji chętnie uczą się nowych sztuczek. Bolończyki zarażają optymizmem, zawsze mają dobry humor i będą chętnie uczestniczyć w zabawach z dziećmi. Bolończyki nie należą do nadmiernie szczekliwych psów, a ze względu na brak instynktu łowczego, nie uciekają podczas spacerów. 

Jak długo żyją bolończyki?

Bolończyki zalicza się do ras długowiecznych, przeciętny pies żyje od 12 do 15 lat. Czworonogi nie są chorowite, cieszą się ogólnie dobrym zdrowiem, choć mogą być podatne na niektóre schorzenia. Najczęstszym problemem zdrowotnym u bolończyków są choroby układu kostno-stawowego, np. zwichnięcie rzepki kolanowej i syndrom White Shaker (zespół drżenia małych psów). Część psów choruje też na dwurzędowość rzęs oraz cierpi z powodu otyłości. Jak wszyscy przedstawiciele małych ras, bolończyki mają tendencje do odkładania się kamienia nazębnego.

Ciekawostki o bolończykach

  1. W XVI wieku zaszczytem wśród wyższych sfer było dostać w prezencie psa rasy bolończyk.
  2. Na przestrzeni wieków bolończyki były przedstawiane na obrazach wielu słynnych artystów, takich jak np. Tycjan czy Goya.
  3. Alternatywne nazwy bolończyka to np.: bolognese toy dog, bolo, bichon bolognais, botoli.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów bolończyków

Z uwagi na szybki metabolizm czworonóg tej rasy powinien być karmiony często, ale małymi porcjami. Czym można karmić bolończyka? Pies może otrzymywać zarówno mokrą, jak i suchą karmę gotową dla ras małych (w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów), która jest odpowiednio zbilansowana i w 100% zaspokaja jego potrzeby żywieniowe. Samodzielne gotowanie jest czasochłonną czynnością, wymagającą dużej wiedzy na temat żywienia czworonogów. Nie daje też gwarancji zaspokojenia wszystkich potrzeb żywieniowych pupila – łatwo jest doprowadzić do niedoborów lub nadmiarów w jego organizmie. Bolończyki, podobnie jak wszystkie inne psy, nie powinny być przekarmiane (zwłaszcza że mają tendencję do tycia) ani mieć stałego dostępu do jedzenia (opiekun powinien wystawiać miskę z karmą na maksymalnie 30 minut). Należy z umiarem serwować psu przysmaki, nie mogą przekraczać 10% dziennej dawki kalorii. Warto regularnie podawać mu gryzaki dentystyczne, by zmniejszyć tworzenie się kamienia nazębnego.

Jak nazwać psa rasy bolończyk?

Przykładowe imiona dla suki bolończyka: Aura, Gracja, Juka, Koko, Moli.

Przykładowe imiona dla psa bolończyka: Dino, Irys, Gucio, Korek, Lolek.

Ile kosztują bolończyki?

Cena szczenięcia bolończyka zależy od pochodzenia, płci i renomy hodowli. Pies z renomowanej placówki, zarejestrowanej w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) może kosztować od 2500 do 3500 złotych. Pamiętajmy, aby nigdy nie korzystać z usług nieznanych hodowców, a jedynie certyfikowanych miejsc. Mamy wówczas pewność co do stanu zdrowia i odpowiednich warunków, w jakich wychowywane było szczenię. Warto przed nabyciem szczenięcia skontaktować się z osobami, które wzięły psa z danej hodowli, i zapytać o opinię. Zwierzęta z tzw. pseudohodowli często są chorowite (w konsekwencji kojarzenia krewniaczego) i mają problemy behawioralne.

Podsumowując, bolończyki to wdzięczne i spokojne psy o zrównoważonym usposobieniu, które łatwo przyzwyczajają się do nowych warunków. Będą szczęśliwe zarówno w kawalerce, jak i domu z ogrodem. Bolończyk to odpowiedni wybór dla nowicjuszy, osoba niedoświadczona powinna bez problemu poradzić sobie z wychowaniem tego uroczego czworonoga.

Pedigree imagery
Kup online