Wszystkie psy – zwłaszcza w wieku szczenięcym – uwielbiają się bawić. Dzień psiaka po prostu jest niepełny bez paru naprawdę niezłych sesji zabawowych. Starsze osobniki też mogą się nauczyć kilku sztuczek. Zabawy z psem to również wspaniała szansa na socjalizację młodych i starszych psów oraz na nauczenie ich podstawowych zasad posłuszeństwa poprzez zabawę.
Jeżeli pies gryzie Cię albo szczypie podczas zabawy, ciągle szczeka, natychmiast przerwij zabawę i ignoruj go, dopóki się nie uspokoi.
Wybieraj bezpieczne zabawki dla psa, specjalnie dla niego przeznaczone, solidnie wykonane i z pewnych źródeł. Kupuj te, których nie będzie mógł połknąć, ani które się nie rozpadną w drzazgi. Czym musisz się kierować podczas zakupu?
Zabawki powinny być właściwie dobrane do wieku psa, jego wielkości i możliwości. Pamiętaj o tym, że niezależnie od tego, jaką zabawkę wybierzesz, musisz pokazać psu, jak ma się nią bawić. Jeśli bowiem nie będzie wiedział, do czego ona służy, szybko straci nią zainteresowanie. Ciekawą propozycją są różnego rodzaju szarpaki, sznury, piłeczki, a także specjalne zabawki do napełniania smakołykami. Te ostatnie muszą być szczególnie dobrze dobrane, bo za małe mogą zostać szybko zniszczone przez dużego psa, zaś za duże będą nieporęczne i zbyt ciężkie dla psów małych ras oraz dla szczeniaków. A skoro już mowa o szczeniakach, maluchom dedykowane są specjalne zabawki – lekkie, niewielkich rozmiarów.
Kolejną kategorią zabawek wartych uwagi są zabawki strategiczne, ćwiczące kreatywność i inteligencję psa. Wymagają one od czworonoga myślenia i zaangażowania, mają różne poziomy trudności. Mogą to być np. różnego rodzaju szufladki, które pies musi otworzyć nie przy użyciu siły, ale sprytu. I one muszą być jednak właściwie dobrane do możliwości psa, aby szybko się nimi nie znudził i nie sfrustrował z tego powodu, że nie może wydobyć ukrytych w skrytkach smakołyków.
Kreatywne zabawki możesz też stworzyć samodzielnie. Najlepszym przykładem są maty węchowe. Jak na pewno wiesz, węch jest nadrzędnym zmysłem psa. Psy wprost kochają węszyć, a co więcej, nie wolno im tego zabraniać, bo to nie tylko sposób na poznawanie świata, ale także m.in. na rozładowanie stresu. Zasada działania maty węchowej jest bardzo prosta – ukrywasz w niej maleńkie kawałki smakołyków, a pies musi je wydobyć.
Matę węchową z powodzeniem wykonasz z ażurowej wycieraczki i pasków materiału (np. polarowego koca), które należy przewiązać w oczkach wycieraczki. . Gdy mata będzie skończona, w jej zakamarkach ukryj smakołyki i zachęć psa do ich poszukiwania. Kiedy już zrozumie, o co chodzi w tej zabawie, nie będzie chciał jej skończyć!
Kiedy pogoda na zewnątrz nie dopisuje, w domu także możesz wymyślić całe mnóstwo zabaw. Jeśli dysponujesz choć odrobiną powierzchni, możesz psu porzucać piłeczkę, przeciągać z nim linę, a nawet zbudować mini tor przeszkód. Świetnym pomysłem na spędzanie czasu z psem w domu jest nauka komend i sztuczek. Poza standardowymi „siad” czy „waruj”, przy odrobinie czasu i chęci możesz nauczyć psa np. przybijania piątki, żółwika, slalomu, cofania, komendy „zdechł pies” i wielu innych.
Jeśli zaś chcesz rozbudzić w swoim pupilu kreatywność i podbudować jego pewność siebie, skuś się na pracę metodą kształtowania. Polega ono na tym, że pies musi sam „wykombinować”, czego od niego oczekujesz – bez żadnych podpowiedzi. Np. stawiasz przed psem pudło, jeśli chcesz, by stanął na nim przednimi łapami. Stoisz i czekasz. Nagradzasz początkowo każdy najmniejszy ruch w stronę pudła, nawet popatrzenie i powąchanie go. Pies szybko się zorientuje, że pudło odgrywa tu jakąś rolę i zwiększy częstotliwość oraz intensywność zachowań, za które dostaje smakołyki.
Kiedy już będzie wiedział, że musi coś zrobić z pudłem, przestań nagradzać go za samo patrzenie na nie. W końcu spróbuje zrobić coś innego, np. szturchnie je łapą. Takim sposobem niebawem zacznie myśleć coraz bardziej kreatywnie i wykonywać coraz bardziej zaskakujące ruchy, aż wreszcie dojdzie do tego, czego od niego oczekujesz. Początkowo metoda ta może się wydawać trudna, ale kiedy pojawią się pierwsze efekty, satysfakcja jest niesamowita!
Ze szczeniakiem możesz bawić się dokładnie tak samo jak z dorosłym psem, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Oczywiście pamiętaj o tym, by zachować zasady bezpieczeństwa, używając m.in. właściwie dobranych zabawek. Umysł szczenięcia jest niezwykle chłonny i podatny na naukę. To najlepszy czas na ćwiczenia z zakresu posłuszeństwa. Szczenięta uczą się chętnie i szybko – szczególnie, gdy jest to nauka poprzez zabawę, oparta na metodach pozytywnych.
Bawiąc się z maluchem, pamiętaj o jednym – nie pozwól się dotkliwie gryźć. Jeśli młody pies nie opanował umiejętności kontrolowania siły gryzienia (tzw. inhibicja gryzienia) podczas zabaw z rodzeństwem, musisz go tego nauczyć. Kiedy pies zacznie zbyt mocno podgryzać, nie karć go – wstań i odejdź. Nie będzie to kara, ale strata. Po chwili wróć i ponów zabawę.