Pedigree
136 176
https://www.pedigree.pl/szkolenie/szkolenie-i-zabawa/zabawy-z-psem-najlepsze-pomysly-na-spedzanie-czasu-z-pupilem

Zabawy z psem – najlepsze pomysły na spędzanie czasu z pupilem

Wszystkie psy – zwłaszcza w wieku szczenięcym – uwielbiają się bawić. Dzień psiaka po prostu jest niepełny bez paru naprawdę niezłych sesji zabawowych. Starsze osobniki też mogą się nauczyć kilku sztuczek. Zabawy z psem to również wspaniała szansa na socjalizację młodych i starszych psów oraz na nauczenie ich podstawowych zasad posłuszeństwa poprzez zabawę.

 

Jak bawić się z psem – najważniejsze porady

 

 • Bądź ostrożny z młodymi szczeniętami; często są one delikatniejsze niż się wydają.
 • Nie wprowadzaj do zabaw z psem zbyt dużo współzawodnictwa ani agresji – za mocne przeciąganie liny może zniszczyć psu zęby, a w pojedynkach zapaśniczych pies może nauczyć się agresji w stosunku do innych osób albo psów.
 • W żadnym wypadku nie baw się patykami ani kamieniami – patyki mogą rozłupać się w drzazgi w pysku psa, a kamienie mogą zniszczyć mu zęby albo zostać połknięte.
 • Nie baw się plastikowymi frisbee z psem – wirujący dysk może uszkodzić zęby, gdy pies podskoczy, aby go złapać. Do zabawy nie wykorzystuj też plastikowychbutelek, na których łatwo dochodzi do złamań zębów.
 • Nie baw się piłkami tenisowymi – szkliwo na psich zębach jest cieńsze od tego, które znajduje się ludzkich zębach i łatwo ulega erozji na skutek tarcia włókien o powierzchnię zęba.
 • Pies musi nauczyć się Cię słuchać – jeżeli nie wykonuje Twoich poleceń, przerwij zabawę i ignoruj go.

Jeżeli pies gryzie Cię albo szczypie podczas zabawy, ciągle szczeka, natychmiast przerwij zabawę i ignoruj go, dopóki się nie uspokoi.

 

Zabawki dla psa

 

Wybieraj bezpieczne zabawki dla psa, specjalnie dla niego przeznaczone, solidnie wykonane i z pewnych źródeł. Kupuj te, których nie będzie mógł połknąć, ani które się nie rozpadną w drzazgi. Czym musisz się kierować podczas zakupu?

Zabawki powinny być właściwie dobrane do wieku psa, jego wielkości i możliwości. Pamiętaj o tym, że niezależnie od tego, jaką zabawkę wybierzesz, musisz pokazać psu, jak ma się nią bawić. Jeśli bowiem nie będzie wiedział, do czego ona służy, szybko straci nią zainteresowanie. Ciekawą propozycją są różnego rodzaju szarpaki, sznury, piłeczki, a także specjalne zabawki do napełniania smakołykami. Te ostatnie muszą być szczególnie dobrze dobrane, bo za małe mogą zostać szybko zniszczone przez dużego psa, zaś za duże będą nieporęczne i zbyt ciężkie dla psów małych ras oraz dla szczeniaków. A skoro już mowa o szczeniakach, maluchom dedykowane są specjalne zabawki – lekkie, niewielkich rozmiarów.

 

Kolejną kategorią zabawek wartych uwagi są zabawki strategiczne, ćwiczące kreatywność i inteligencję psa. Wymagają one od czworonoga myślenia i zaangażowania, mają różne poziomy trudności. Mogą to być np. różnego rodzaju szufladki, które pies musi otworzyć nie przy użyciu siły, ale sprytu. I one muszą być jednak właściwie dobrane do możliwości psa, aby szybko się nimi nie znudził i nie sfrustrował z tego powodu, że nie może wydobyć ukrytych w skrytkach smakołyków.

Kreatywne zabawki możesz też stworzyć samodzielnie. Najlepszym przykładem są maty węchowe. Jak na pewno wiesz, węch jest nadrzędnym zmysłem psa. Psy wprost kochają węszyć, a co więcej, nie wolno im tego zabraniać, bo to nie tylko sposób na poznawanie świata, ale także m.in. na rozładowanie stresu. Zasada działania maty węchowej jest bardzo prosta – ukrywasz w niej maleńkie kawałki smakołyków, a pies musi je wydobyć.

 

Matę węchową z powodzeniem wykonasz z ażurowej wycieraczki i pasków materiału (np. polarowego koca), które należy przewiązać w oczkach wycieraczki. . Gdy mata będzie skończona, w jej zakamarkach ukryj smakołyki i zachęć psa do ich poszukiwania. Kiedy już zrozumie, o co chodzi w tej zabawie, nie będzie chciał jej skończyć!

 

Zabawy z psem w domu

 

Kiedy pogoda na zewnątrz nie dopisuje, w domu także możesz wymyślić całe mnóstwo zabaw. Jeśli dysponujesz choć odrobiną powierzchni, możesz psu porzucać piłeczkę, przeciągać z nim linę, a nawet zbudować mini tor przeszkód. Świetnym pomysłem na spędzanie czasu z psem w domu jest nauka komend i sztuczek. Poza standardowymi „siad” czy „waruj”, przy odrobinie czasu i chęci możesz nauczyć psa np. przybijania piątki, żółwika, slalomu, cofania, komendy „zdechł pies” i wielu innych.
Jeśli zaś chcesz rozbudzić w swoim pupilu kreatywność i podbudować jego pewność siebie, skuś się na pracę metodą kształtowania. Polega ono na tym, że pies musi sam „wykombinować”, czego od niego oczekujesz – bez żadnych podpowiedzi. Np. stawiasz przed psem pudło, jeśli chcesz, by stanął na nim przednimi łapami. Stoisz i czekasz. Nagradzasz początkowo każdy najmniejszy ruch w stronę pudła, nawet popatrzenie i powąchanie go. Pies szybko się zorientuje, że pudło odgrywa tu jakąś rolę i zwiększy częstotliwość oraz intensywność zachowań, za które dostaje smakołyki.
Kiedy już będzie wiedział, że musi coś zrobić z pudłem, przestań nagradzać go za samo patrzenie na nie. W końcu spróbuje zrobić coś innego, np. szturchnie je łapą. Takim sposobem niebawem zacznie myśleć coraz bardziej kreatywnie i wykonywać coraz bardziej zaskakujące ruchy, aż wreszcie dojdzie do tego, czego od niego oczekujesz. Początkowo metoda ta może się wydawać trudna, ale kiedy pojawią się pierwsze efekty, satysfakcja jest niesamowita!

 

Zabawy ze szczeniakiem

 

Ze szczeniakiem możesz bawić się dokładnie tak samo jak z dorosłym psem, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Oczywiście pamiętaj o tym, by zachować zasady bezpieczeństwa, używając m.in. właściwie dobranych zabawek. Umysł szczenięcia jest niezwykle chłonny i podatny na naukę. To najlepszy czas na ćwiczenia z zakresu posłuszeństwa. Szczenięta uczą się chętnie i szybko – szczególnie, gdy jest to nauka poprzez zabawę, oparta na metodach pozytywnych.
Bawiąc się z maluchem, pamiętaj o jednym – nie pozwól się dotkliwie gryźć. Jeśli młody pies nie opanował umiejętności kontrolowania siły gryzienia (tzw. inhibicja gryzienia) podczas zabaw z rodzeństwem, musisz go tego nauczyć. Kiedy pies zacznie zbyt mocno podgryzać, nie karć go – wstań i odejdź. Nie będzie to kara, ale strata. Po chwili wróć i ponów zabawę.

 

Zabawy z psem na świeżym powietrzu

 

 1. Aportowanie. Pies może nauczyć się współpracy i samokontroli bawiąc się w zabawę „przynieś!” i „połóż”. Trenerzy psów mówią, że dobre umiejętności w zakresie przynoszenia są początkiem wszystkiego. Retrievery hoduje się specjalnie dla tych właśnie umiejętności, ale psy większości pozostałych ras też bardzo lubią tę zabawę.
 2. Zabawa w chowanego. Jedna osoba przytrzymuje psa, a druga się chowa. Gdy ta pierwsza jest już ukryta (nazwijmy tę osobę Janek), mówisz „Gdzie jest Janek? Szukaj Janka!” i chodzisz wokół domu ze swoim psem. Gdy pies znajdzie Janka, skieruj pod adresem psa mnóstwo pochwał albo daj mu smakołyk. Zwierzę będzie wkrótce biegać po domu, szukając każdego członka rodziny według imienia. Szczególną radość z tej zabawy będą czerpały psy gończe, a duży dom bardzo się do tego celu nada!
 3. Zabawa w znajdowanie. Zabawa ta jest tym samym co zabawa w chowanego, przy czym używa się w niej ulubionych zabawek albo przysmaków psa. Jeżeli zabawa ta będzie odbywać się regularnie, pies może nauczyć się wielu nowych słów. O przysmakach przeczytasz więcej w artykule: Przysmaki dla psów – dlaczego warto je kupować?
 4. Trenowanie psa i utrwalanie komend. Ta zabawa uczy psa szybkiej reakcji na komendy, niezależnie od tego, jak bardzo zwierzę jest podekscytowane. Weź psa na smycz i spraw, żeby bawił się w ekscytujący sposób. Następnie wydaj mu znienacka komendę, którą dobrze zna, np. „siad”. Zadbaj o to, aby zachowywać się spokojnie i cicho. Naprowadź na właściwą pozycję, o ile to konieczne.
  Gdy pies usiądzie, pochwal go np. dając mu przysmak Pedigree Biscrok, a następnie wznów zabawę. Jeżeli będziesz to robić konsekwentnie, pies nauczy się Ciebie słuchać niezależnie od okoliczności.
 5. Sporty z psami (sporty kynologiczne)
  Sporty kynologiczne również są świetnym sposobem na spędzanie czasu z psem. Propozycji jest tak wiele, że na pewno znajdziesz coś dla siebie i swojego pupila. Jednym z najbardziej popularnych sportów jest agility, czyli konkurencje oparte na torze przeszkód. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się obedience (posłuszeństwo sportowe) oraz jego „łagodniejsza” i prostsza odmiana, czyli rally obedience (tzw. posłuszeństwo na luzie). Ponadto do wyboru masz takie dyscypliny jak m.in. dogtrekking, flyball czy canicross. Na pewno znajdziesz odpowiednią formę aktywności dla Waszej „drużyny”. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, zanim zaczniecie trenować „na poważnie”.

Pedigree® Feeling Happy Pedigree® Feeling Happy