PEDIGREE PL
Szukaj

Cane corso

cane-corso_1640009675221.png

Cane corso to duży, bystry molos z predyspozycjami do obrony, który podlega próbom pracy (dzięki swoim predyspozycjom może być skierowany do użytkowania w hodowli, tj. jeśli spełni wymogi konieczne dla rasy, uzyska status reproduktora lub suki hodowlanej). Pies tej rasy od lat jest bardzo lubiany i ceniony we Włoszech, dlatego określany jest też cane corso italiano. W Polsce nie cieszy się szczególną popularnością, a liczba hodowli nie jest duża. Jaka jest historia tych wiernych psów i co warto wiedzieć, zanim weźmiemy pod opiekę szczenięta cane corso? Czy każdy opiekun poradzi sobie z wychowaniem czworonoga tej rasy?

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy cane corso
 3. Jak wyglądają cane corso?
 4. Jak pielęgnować psy rasy cane corso?
 5. Jaki charakter mają cane corso?
 6. Jak długo żyją cane corso?
 7. Ciekawostki o cane corso
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów cane corso
 9. Jak nazwać psa rasy cane corso?
 10. Ile kosztują cane corso?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 62–71 cm (pies), 58–66 cm (suka)

masa ciała: 45–51 kg (pies), 40–45 kg (suka)

Sierść

szata: krótki włos okrywowy z niezbyt gęstym podszerstkiem

umaszczenie: czarne, czarne pręgowane, grafitowe, szare, rude, płowe, jasnopłowe

Charakter

odważny, inteligentny, pewny siebie, czujny, zrównoważony

Długość życia

10–12 lat

Historia rasy cane corso

Rasa cane corso pochodzi z Półwyspu Apenińskiego. Bezpośrednim przodkiem „włoskich dogów” był molos rzymski Canis Pugnax, który w krótkim czasie zyskał dużą popularność we włoskich prowincjach, pełniąc funkcję psa stróżującego i pasterskiego (m.in. pilnował majątków szlachty). Warto wspomnieć, że etymologia nazwy cane corso nie jest do końca znana. „Cane” oznacza w języku włoskim „pies”, a drugi człon nazwy rasy pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, które oznacza „stróża”, „obrońcę”. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że w XX wieku psy cane corso niemal wyginęły. Na szczęście udało się uratować tę piękną rasę.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) uznała cane corso za odrębną rasę dopiero w 1996 roku. Psy cane corso należą do drugiej grupy (pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła), a konkretnie do sekcji 2 – molosowate w typie mastif.

Jak wyglądają cane corso?

Cane corso to duży, postawny pies o muskularnej, proporcjonalnej budowie, który według standardu może osiągnąć 45–51 kg masy ciała i 62–71 cm wysokości w kłębie w przypadku samca oraz 40–45 kg masy ciała i 58–66 cm wysokości w kłębie w przypadku suki. Cane corso ma dużą głowę, głęboką bruzdę na czole i wyraźnie zaznaczony łuk brwiowy. Jego sierść jest krótka, błyszcząca, gęsta i ma niewiele podszerstka. Barwy umaszczenia, w jakich możemy podziwiać czworonoga, bywają naprawdę rozmaite (od płowej przez szarą, rudą do czarnej). Dozwolone są pręgi w dowolnym odcieniu i drobne znakowania (np. biała plamka na klatce piersiowej). W przeszłości przedstawicielom tej rasy obcinano uszy i ogony, dziś jest to surowo zabronione.

Jak pielęgnować cane corso?

Cane corso nie wymaga od opiekuna specjalnej ani czasochłonnej pielęgnacji, wystarczy cotygodniowe wyczesanie martwej sierści i regularne czyszczenie uszu psa. Czworonoga należy kąpać w miarę potrzeb, czyli wtedy, gdy jest bardzo brudny. Wskazane jest, aby co 2 tygodnie sprawdzać stan pazurów i przycinać je odpowiednio dużymi cążkami lub skorzystać z pomocy groomera czy też lekarza weterynarii. Opiekun powinien codziennie czyścić zęby psa, aby zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego (za pomocą nakładki na palec lub szczoteczki z pastą do mycia zębów dedykowanej psom).

Jaki charakter mają cane corso?

Cane corso to psy o silnym charakterze, które jednocześnie są bardzo oddane wybranemu opiekunowi (z pozostałymi domownikami mają przyjazne, ale nieco słabsze relacje). Są bardzo inteligentne, wierne i lojalne, przy odpowiedniej socjalizacji dobrze sprawdzą się w roli psa rodzinnego, wspaniale dogadując się z dziećmi (zgodnie ze wzorcem FCI cane corso nadają się do pracy w służbach policyjnych i jako psy tropiące). Przedstawiciele tej rasy nie są z natury agresywni i nigdy nie atakują bez wyraźnej przyczyny. Ze względu na to, że w przeszłości cane corso były wykorzystywane jako psy stróżujące, wykazują nieufność do obcych ludzi i zwierząt, które wejdą na ich teren (mają silną potrzebę ochrony rodziny oraz terytorium). Czworonogi są zrównoważone i bardzo spostrzegawcze, lubią współpracę z opiekunem i dobrze sprawdzają się w psich sportach i szkoleniach, takich jak tropienie czy IPO (International Prüfungs Ordnung) - ta międzynarodowa dyscyplina obejmuje tropienie, posłuszeństwo i obronę. Muszą spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu, aby powęszyć i się wybiegać. Pies cane corso źle znosi samotność, nie powinien być pozostawiony na długi czas sam w domu, ponieważ może się wówczas frustrować, szczekać i niszczyć różne przedmioty. Jest stworzony do życia w gronie osób, które dobrze zna. Jego potrzebę gryzienia i żucia dobrze zaspokoją liczne zabawki i gryzaki. „Włoski dog” nie posiada silnego instynktu łowieckiego, nie ma tendencji do uciekania za zwierzyną na spacerach.

Ze względu na pokaźną posturę pies cane corso powinien poznać podstawy posłuszeństwa w jak najmłodszym wieku (warto zapisać szczenię do psiego przedszkola, gdzie przyswoi podstawowe komendy). Jego opiekunowie powinni być cierpliwi, stanowczy i konsekwentni w szkoleniu, ponieważ psy tej rasy bywają uparte i lubią dominować (jeśli zauważą niekonsekwencję i pobłażliwość ze strony opiekuna, trudno będzie nad nimi zapanować).

Jak długo żyją cane corso?

Psy rasy cane corso żyją około 10–12 lat. Są zdrowymi i silnymi zwierzętami, jednak, podobnie jak przedstawiciele innych, dużych ras, mają tendencje do dysplazji stawów biodrowych i  łokciowych. Inne problemy zdrowotne, z jakimi może zmagać się zwierzę, to rozszerzenie i skręt żołądka oraz padaczka. 

Ciekawostki o cane corso

 1. Pierwszy klub rasy cane corso powstał w 1983 roku.
 2. Czworonogi cane corso są blisko spokrewnione z mastifem neapolitańskim.
 3. Cane corso nie powinien dużo chodzić po schodach (ze względu na sporą masę ciała obciąża to jego układ kostno-stawowy).

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów cane corso

Cane corso nie mają tendencji do nadwagi i otyłości. Ze względu na dużą aktywność w ciągu dnia, potrzebują kompletnej i zbilansowanej karmy podawanej w 3-5 porcjach (w celu zminimalizowania ryzyka skrętu żołądka). Przez około 30 minut po jedzeniu pies nie powinien skakać ani biegać.

Jak nazwać psa rasy cane corso?

Przykładowe imiona dla suki cane corso: Aza, Fala, Kora, Saba.

Przykładowe imiona dla psa cane corso: Dragon, Hektor, Pako, Nero.

Ile kosztują cane corso?

Ile kosztuje szczenię cane corso? Duże znaczenie ma pochodzenie psa. Cena czworonoga z rodowodem to wydatek rzędu około 2500–4000 zł. Warto wybierać szczenięta od sprawdzonych hodowców, zrzeszonych w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Kupując psa cane corso z certyfikowanej hodowli, możemy mieć pewność, że zwierzę przyszło na świat i dorastało w dobrych warunkach. Nabywając psa z rodowodem, mamy możliwość wglądu m.in. w historię medyczną jego przodków.

Podsumowując, cane corso to postawne, wierne i odważne psy o silnym charakterze, które nie są polecane osobom niedoświadczonym (w nieodpowiednich rękach mogą być niebezpieczne). Ich cały potencjał i pozytywne cechy mają szansę się przejawić tylko przy odpowiednim prowadzeniu ze strony doświadczonego opiekuna. Ze względu na gabaryty najlepszym miejscem do życia dla czworonogów tej rasy będzie dom z ogrodem. Jeśli jednak zapewnimy mu częste spacery i odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, jak i umysłowej, bez problemu będzie dobrze funkcjonował również w mieszkaniu.