Cane corso to duży, bystry molos z predyspozycjami do obrony, który podlega próbom pracy (dzięki swoim predyspozycjom może być skierowany do użytkowania w hodowli, tj. jeśli spełni wymogi konieczne dla rasy, uzyska status reproduktora lub suki hodowlanej). Pies tej rasy od lat jest bardzo lubiany i ceniony we Włoszech, dlatego określany jest też cane corso italiano. W Polsce nie cieszy się szczególną popularnością, a liczba hodowli nie jest duża. Jaka jest historia tych wiernych psów i co warto wiedzieć, zanim weźmiemy pod opiekę szczenięta cane corso? Czy każdy opiekun poradzi sobie z wychowaniem czworonoga tej rasy?
Spis treści:
Rozmiar | wzrost: 62–71 cm (pies), 58–66 cm (suka) masa ciała: 45–51 kg (pies), 40–45 kg (suka) |
Sierść | szata: krótki włos okrywowy z niezbyt gęstym podszerstkiem umaszczenie: czarne, czarne pręgowane, grafitowe, szare, rude, płowe, jasnopłowe |
Charakter | odważny, inteligentny, pewny siebie, czujny, zrównoważony |
Długość życia | 10–12 lat |
Rasa cane corso pochodzi z Półwyspu Apenińskiego. Bezpośrednim przodkiem „włoskich dogów” był molos rzymski Canis Pugnax, który w krótkim czasie zyskał dużą popularność we włoskich prowincjach, pełniąc funkcję psa stróżującego i pasterskiego (m.in. pilnował majątków szlachty). Warto wspomnieć, że etymologia nazwy cane corso nie jest do końca znana. „Cane” oznacza w języku włoskim „pies”, a drugi człon nazwy rasy pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, które oznacza „stróża”, „obrońcę”. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że w XX wieku psy cane corso niemal wyginęły. Na szczęście udało się uratować tę piękną rasę.
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) uznała cane corso za odrębną rasę dopiero w 1996 roku. Psy cane corso należą do drugiej grupy (pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła), a konkretnie do sekcji 2 – molosowate w typie mastif.
Cane corso to duży, postawny pies o muskularnej, proporcjonalnej budowie, który według standardu może osiągnąć 45–51 kg masy ciała i 62–71 cm wysokości w kłębie w przypadku samca oraz 40–45 kg masy ciała i 58–66 cm wysokości w kłębie w przypadku suki. Cane corso ma dużą głowę, głęboką bruzdę na czole i wyraźnie zaznaczony łuk brwiowy. Jego sierść jest krótka, błyszcząca, gęsta i ma niewiele podszerstka. Barwy umaszczenia, w jakich możemy podziwiać czworonoga, bywają naprawdę rozmaite (od płowej przez szarą, rudą do czarnej). Dozwolone są pręgi w dowolnym odcieniu i drobne znakowania (np. biała plamka na klatce piersiowej). W przeszłości przedstawicielom tej rasy obcinano uszy i ogony, dziś jest to surowo zabronione.
Cane corso nie wymaga od opiekuna specjalnej ani czasochłonnej pielęgnacji, wystarczy cotygodniowe wyczesanie martwej sierści i regularne czyszczenie uszu psa. Czworonoga należy kąpać w miarę potrzeb, czyli wtedy, gdy jest bardzo brudny. Wskazane jest, aby co 2 tygodnie sprawdzać stan pazurów i przycinać je odpowiednio dużymi cążkami lub skorzystać z pomocy groomera czy też lekarza weterynarii. Opiekun powinien codziennie czyścić zęby psa, aby zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego (za pomocą nakładki na palec lub szczoteczki z pastą do mycia zębów dedykowanej psom).
Cane corso to psy o silnym charakterze, które jednocześnie są bardzo oddane wybranemu opiekunowi (z pozostałymi domownikami mają przyjazne, ale nieco słabsze relacje). Są bardzo inteligentne, wierne i lojalne, przy odpowiedniej socjalizacji dobrze sprawdzą się w roli psa rodzinnego, wspaniale dogadując się z dziećmi (zgodnie ze wzorcem FCI cane corso nadają się do pracy w służbach policyjnych i jako psy tropiące). Przedstawiciele tej rasy nie są z natury agresywni i nigdy nie atakują bez wyraźnej przyczyny. Ze względu na to, że w przeszłości cane corso były wykorzystywane jako psy stróżujące, wykazują nieufność do obcych ludzi i zwierząt, które wejdą na ich teren (mają silną potrzebę ochrony rodziny oraz terytorium). Czworonogi są zrównoważone i bardzo spostrzegawcze, lubią współpracę z opiekunem i dobrze sprawdzają się w psich sportach i szkoleniach, takich jak tropienie czy IPO (International Prüfungs Ordnung) - ta międzynarodowa dyscyplina obejmuje tropienie, posłuszeństwo i obronę. Muszą spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu, aby powęszyć i się wybiegać. Pies cane corso źle znosi samotność, nie powinien być pozostawiony na długi czas sam w domu, ponieważ może się wówczas frustrować, szczekać i niszczyć różne przedmioty. Jest stworzony do życia w gronie osób, które dobrze zna. Jego potrzebę gryzienia i żucia dobrze zaspokoją liczne zabawki i gryzaki. „Włoski dog” nie posiada silnego instynktu łowieckiego, nie ma tendencji do uciekania za zwierzyną na spacerach.
Ze względu na pokaźną posturę pies cane corso powinien poznać podstawy posłuszeństwa w jak najmłodszym wieku (warto zapisać szczenię do psiego przedszkola, gdzie przyswoi podstawowe komendy). Jego opiekunowie powinni być cierpliwi, stanowczy i konsekwentni w szkoleniu, ponieważ psy tej rasy bywają uparte i lubią dominować (jeśli zauważą niekonsekwencję i pobłażliwość ze strony opiekuna, trudno będzie nad nimi zapanować).
Psy rasy cane corso żyją około 10–12 lat. Są zdrowymi i silnymi zwierzętami, jednak, podobnie jak przedstawiciele innych, dużych ras, mają tendencje do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Inne problemy zdrowotne, z jakimi może zmagać się zwierzę, to rozszerzenie i skręt żołądka oraz padaczka.
Cane corso nie mają tendencji do nadwagi i otyłości. Ze względu na dużą aktywność w ciągu dnia, potrzebują kompletnej i zbilansowanej karmy podawanej w 3-5 porcjach (w celu zminimalizowania ryzyka skrętu żołądka). Przez około 30 minut po jedzeniu pies nie powinien skakać ani biegać.
Przykładowe imiona dla suki cane corso: Aza, Fala, Kora, Saba.
Przykładowe imiona dla psa cane corso: Dragon, Hektor, Pako, Nero.
Ile kosztuje szczenię cane corso? Duże znaczenie ma pochodzenie psa. Cena czworonoga z rodowodem to wydatek rzędu około 2500–4000 zł. Warto wybierać szczenięta od sprawdzonych hodowców, zrzeszonych w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Kupując psa cane corso z certyfikowanej hodowli, możemy mieć pewność, że zwierzę przyszło na świat i dorastało w dobrych warunkach. Nabywając psa z rodowodem, mamy możliwość wglądu m.in. w historię medyczną jego przodków.
Podsumowując, cane corso to postawne, wierne i odważne psy o silnym charakterze, które nie są polecane osobom niedoświadczonym (w nieodpowiednich rękach mogą być niebezpieczne). Ich cały potencjał i pozytywne cechy mają szansę się przejawić tylko przy odpowiednim prowadzeniu ze strony doświadczonego opiekuna. Ze względu na gabaryty najlepszym miejscem do życia dla czworonogów tej rasy będzie dom z ogrodem. Jeśli jednak zapewnimy mu częste spacery i odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, jak i umysłowej, bez problemu będzie dobrze funkcjonował również w mieszkaniu.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.