PEDIGREE PL
Szukaj

Dog kanaryjski

dog-kanaryjski_1640009789318.png

Dog kanaryjski (dogo canario, dawniej perro de presa canario) to średniej wielkości, silny i masywny pies z bogatą historią, który ma zrównoważony charakter i w razie konieczności będzie zaciekle bronił swojego opiekuna. W Polsce ta rasa psów oficjalnie jest uznawana za potencjalnie niebezpieczną. Czy w takim razie dog kanaryjski nadaje się na rodzinnego towarzysza? Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zaproszenie go pod nasz dach?

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy dog kanaryjski
  3. Jak wyglądają dogi kanaryjskie?
  4. Jak pielęgnować psy rasy dog kanaryjski?
  5. Jaki charakter mają dogi kanaryjskie?
  6. Jak długo żyją dogi kanaryjskie?
  7. Ciekawostki o dogach kanaryjskich
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów dogów kanaryjskich
  9. Jak nazwać psa rasy dog kanaryjski?
  10. Ile kosztują dogi kanaryjskie? 

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 60–66 cm

masa ciała: 50–65 kg – pies; 40–55 kg – suka

Sierść

szata: krótka, gruba sierść, przylegająca do ciała, brak podszerstka

umaszczenie: płowe, pręgowane; obowiązkowa czarna maska (nie może sięgać powyżej oczu), dopuszczalne białe znaczenia na szyi, gardle i klatce piersiowej

Charakter

oddany, inteligentny, dominujący, popędliwy, pewny siebie, bywa agresywny

Długość życia

9–11 lat

Historia rasy dog kanaryjski

Początki istnienia rasy datuje się na XVI wiek. Jak sama nazwa wskazuje, czworonogi pochodzą z Wysp Kanaryjskich, gdzie pełniły funkcję psów bojowych, stróżujących i pilnujących stad. Powstały z kojarzenia kanaryjskich psów pasterskich z molosami, które przywieźli na wyspy hiszpańscy konkwistadorzy, oraz importowanymi z Anglii buldogami w taki sposób, aby uzyskać pożądane cechy, dzięki którym będą odnosić zwycięstwa w walkach. Szczyt popularności dogów kanaryjskich przypada na lata 40. XX wieku, kiedy walki psów były bardzo modne. Oficjalny zakaz walk czworonogów automatycznie spowodował spadek popularności dogo canario. Liczne perypetie sprawiły, że rasa niemal wyginęła, odradzając się dzięki entuzjastom dogów w latach 70. XX wieku.

 

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) rasę dog kanaryjski zaliczono do grupy II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcji 2.1 (molosy typu mastifa). Nowy, oficjalny wzorzec został zatwierdzony przez FCI w 2001 roku.

Jak wyglądają dogi kanaryjskie?

Zgodnie ze wzorcem FCI dorosła suka dogo canario powinna ważyć 40–55 kg, a pies 50–65 kg. Dogi kanaryjskie są średniej wielkości czworonogami o silnych mięśniach i ciężkich kościach, zaliczanymi do molosów. Mają masywną głowę, mięsistą, swobodnie zwisającą górną wargę, czarną maskę i głęboką klatkę piersiową. Swoim groźnym wyglądem budzą w wielu osobach respekt. Mimo krępej budowy ciała i masywnej postury dogi kanaryjskie są bardzo zwinne i sprawne, nigdy powolne czy ociężałe. Co ciekawe, poruszają się z lekkością i gracją, przypominając koty w kłusie. 

Jak pielęgnować psy rasy dog kanaryjski?

Dog kanaryjski nie jest absorbujący w pielęgnacji, wystarczy raz w tygodniu wyczesywać jego krótką sierść (np. za pomocą gumowego zgrzebła). Warto mieć jednak świadomość, że ościsty włos doga kanaryjskiego z łatwością wbija się w dywany i tapicerkę meblową, co może być dla niektórych uciążliwe. Psa należy kąpać tylko w razie konieczności (kilka razy w roku). Zwisające uszy muszą być regularnie sprawdzane i czyszczone, jeśli chcemy uniknąć infekcji. Co jakiś czas warto też kontrolować stan zębów oraz pazurów.

Jaki charakter mają dogi kanaryjskie?

Dogi kanaryjskie są pewne siebie, niezwykle oddane opiekunowi i łagodne dla wszystkich członków rodziny, ale nieufne wobec obcych. Z uwagi na ekspresyjność i rozmiary nie są rekomendowane dla rodzin z małymi dziećmi. Nie przepadają za innymi czworonogami i mogą je prowokować. Dogi kanaryjskie bywają popędliwe, gwałtowne i mają tendencje do zachowań agresywnych, dlatego ich opiekun powinien być doświadczony w pracy z psami bojowymi, cierpliwy i konsekwentny w działaniu. Pies musi zobaczyć w opiekunie pewnego siebie lidera, bo gdy wyczuje jakąkolwiek słabość, może dążyć do dominacji i niechętnie wykonywać polecenia. Mimo że dogi kanaryjskie są bardzo inteligentne i podatne na szkolenie, bywają uparte. Szczenięta dogo canario należy starannie socjalizować i wychowywać od pierwszego dnia, gdy trafią do nowego domu. Czworonogi tej rasy odznaczają się dużą czujnością, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w roli psa stróżującego (instynktownie będą bronić powierzonego im terenu). Ze względu na brak podszerstka nie są odporne na niskie temperatury i nie mogą mieszkać cały rok na zewnątrz. Warto dodać, że dogi kanaryjskie mają dużą potrzebę ruchu, wymagają długich spacerów urozmaiconych zabawami, potrzebują się codziennie wybiegać. Nie jest to więc rasa dla osób, które prowadzą bierny tryb życia. 

Jak długo żyją dogi kanaryjskie?

Średnia długość życia doga kanaryjskiego to 9–11 lat. Podobnie jak inni przedstawiciele dużych ras, dogo canario są podatne na występowanie pewnych schorzeń. U części czworonogów występuje dysplazja stawów biodrowych, która może objawiać się sztywnym chodem, niechęcią do ruchu i częstym przysiadaniem (pierwsze objawy pojawiają się u 6–12-miesięcznych szczeniąt). Inne możliwe dolegliwości to: zapalenie stawu łokciowego, syndrom Wobblera, a także młodzieńcze zapalenie kości, rozszerzenie i skręt żołądka. Dogi kanaryjskie nie mają skłonności do nadwagi. 

Ciekawostki o dogach kanaryjskich

  1. Na posiadanie doga kanaryjskiego w Polsce potrzebne jest zezwolenie.
  2. Sprzedaż dogów kanaryjskich jest zakazana w Nowej Zelandii i Australii.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów dogów kanaryjskich

Wiele osób zastanawia się, czym karmić doga kanaryjskiego. Nie są to wybredne czworonogi, mogą dostawać zarówno karmę mokrą, jak i suchą (kompletną i zbilansowaną), która będzie odpowiadać ich zapotrzebowaniu energetycznemu. Porcje powinny być dostosowane do wieku, masy ciała oraz codziennej aktywności fizycznej zwierzęcia. Pamiętajmy, że pies musi otrzymywać karmę gotową, dedykowaną dla ras dużych. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru sposobu karmienia psa, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierząt. Pamiętajmy, że zwierzę powinno zawsze mieć stały dostęp do miski ze świeżą wodą.

Jak nazwać psa rasy dog kanaryjski?

Przykładowe imiona dla suki doga kanaryjskiego: Ara, Juka, Kora, Xena, Vega.

Przykładowe imiona dla psa doga kanaryjskiego: Barry, Hektor, Neron, Takos, Vader.

Ile kosztują dogi kanaryjskie?

Cena szczenięcia doga kanaryjskiego z rodowodem to wydatek rzędu 3000– 4000 złotych. Pamiętajmy, aby korzystać jedynie z certyfikowanych i renomowanych hodowli, które są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce (należy on do FCI). Mamy wówczas gwarancję, że pies był wychowany w dobrych warunkach, socjalizowany na wczesnym etapie rozwoju i będzie cieszył się dobrym zdrowiem.

Podsumowując, dogi kanaryjskie to oddane i nieustraszone czworonogi, które odnajdą się zarówno w domu z ogrodem, jak i w miejskich warunkach. Ze względu na skłonności do zachowań agresywnych nie są polecane osobom niedoświadczonym. Ich opiekun musi mieć silny charakter i wiedzę na temat szkolenia psów bojowych. Przy jasno ustalonej hierarchii w stadzie te waleczne zwierzęta bez problemu się podporządkują. 

Pedigree imagery
Kup online