PEDIGREE PL
Szukaj

Mastif tybetański

mastif-tybeta-ski_1640009969372.png

Mastif tybetański to rasa psów stróżujących, które cechują się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Są doskonałymi kompanami i przywiązują się do opiekuna. Należy jednak pamiętać, że mastif tybetański to ogromny pies, jego masa ciała może przekraczać nawet 70 kg, dlatego opiekun powinien być odpowiednio przygotowany, by sprostać potrzebom zwierzęcia. Poznaj charakterystykę tej rasy!

Spis treści:

  1. Mastif tybetański – podstawowe informacje
  2. Historia rasy mastif tybetański
  3. Jak wyglądają mastify tybetańskie?
  4. Jak pielęgnować psa rasy mastif tybetański? 
  5. Jaki charakter mają mastify tybetańskie? 
  6. Jak długo żyją mastify tybetańskie? 
  7. Ciekawostki o mastifach tybetańskich 
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów mastifa tybetańskiego
  9. Jak nazwać psa rasy mastif tybetański?
  10. Ile kosztują mastify tybetańskie? 

Mastif tybetański – podstawowe informacje 

Klasyfikacja FCI

grupa II, sekcja 2, nr wzorca 230 

Długość życia

10–12 lat

Charakter

czujny i wytrwały, oddany rodzinie, indywidualista, bywa uparty

Rozmiar

wzrost: minimum 66 cm w kłębie (pies), 61 cm (suka)

masa ciała: 45–73 kg (pies), 34–54 kg (suka)

Szata

sierść: bardzo gęsta, gruby podszerstek i twardy włos okrywowy; gęsta grzywa zwłaszcza u samców mastifa tybetańskiego

maść: czarna, czarna podpalana, błękitna, błękitna podpalana; złota (od rudego do kremowego), śniada (rudy z nalotem); dopuszczalne białe znaczenia na piersi i końcach palców


Historia rasy mastif tybetański 

Mastif tybetański jest uznawany za jedną z najstarszych ras psów na świecie. Zwierzęta pochodzą z Tybetu, gdzie strzegły bydła i domostw tamtejszej ludności. Istnieją przypuszczenia, że mastif tybetański to przodek wszystkich psów molosowatych, które najczęściej charakteryzują się masywną budową i zwisającą skórą. W rzeczywistości z rejonów Himalajów pochodzi znacznie więcej spokrewnionych ras z tej sekcji, a podobieństwa między nimi wynikają ze zbliżonych warunków bytowania. 

Oryginalna nazwa psów tej rasy to brog-khyi, natomiast określenie mastif tybetański zostało nadane tym czworonogom przez brytyjskich kynologów. Nazwę tę psy zawdzięczają podobieństwu do ras znanych na wyspach, takich jak spaniel tybetański i tybetański terrier. Jednak poza wielkością mastif tybetański ma z nimi niewiele wspólnego. 

O psach tej rasy najprawdopodobniej wspominał już Arystoteles, a także Marco Polo, który zachwalał umiejętności i wygląd mastifów. Do krajów europejskich zwierzęta zostały sprowadzone dopiero pod koniec XX wieku. W Polsce pierwsza hodowla mastifów tybetańskich została zapoczątkowana w 1995 roku, po sprowadzeniu psów z Czech.

Jak wyglądają mastify tybetańskie? 

Mastif tybetański to rasa psów bardzo dużych, o potężnej i masywnej budowie ciała. Zwierzęta te osiągają wzrost powyżej 66 cm w kłębie, natomiast ich masa ciała (waga) wynosi nawet 73 kg. Nieco mniejsze suki mierzą ponad 61 cm i ważą ok. 34–54 kg. Mastify tybetańskie mają dużą głowę, opadające uszy i brązowe oczy średniej wielkości. Ogon przedstawicieli tej rasy jest długi i zagięty nad zadem. 

Mastify tybetańskie mają bardzo mocne kończyny, dzięki czemu poruszają się swobodnie i dumnie. Gęsta sierść okrywowa i gruba warstwa podszerstka sprawiają, że są wyjątkowo odporne na niską temperaturę. Głowa jest dodatkowo chroniona długą grzywą, szczególnie gęstą u samców. 

Spotyka się przedstawicieli tej rasy o maści: czarnej, czarnej podpalanej, błękitnej i błękitnej podpalanej. Mastif tybetański czerwony to potoczne określenie maści rudej. Tak zwane podpalenia, czyli jasne plamy, występują m.in. nad oczami, a także na klatce piersiowej i kończynach. 

Jak pielęgnować psa rasy mastif tybetański?

Pielęgnacja mastifa tybetańskiego nie jest skomplikowana. Zwierzęta tej rasy, ze względu na długą i gęstą sierść, wymagają, by wyczesywać je przynajmniej raz w tygodniu. Mastify potrzebują nieco więcej zaangażowania ze strony opiekuna w okresie linienia, kiedy sierść warto wyczesywać codziennie. 

Do długiej sierści mogą przylegać rzepy, zwłaszcza jeśli zwierzę bawi się w miejscach z okazałą roślinnością. W takich przypadkach należy regularnie usuwać wszelkie zanieczyszczenia z sierści, żeby uniknąć konieczności ich późniejszego wycinania wraz z fragmentem futra. 

Pies rasy mastif tybetański powinien spacerować na solidnej obroży lub szelkach przeznaczonych dla psów dużych z gęstą sierścią. Podobnie jak w przypadku każdej innej rasy, warto systematycznie kontrolować stan oczu, uszu i pazurów. 

Jaki charakter mają mastify tybetańskie? 

Mastif tybetański ma silny i zdecydowany charakter. To pies spokojny i opanowany. Łatwo przyzwyczaja się do opiekuna i nie jest zadowolony ze zmian, dlatego warto zapewnić mu stabilizację. Przedstawiciele tej rasy bywają nieufni wobec obcych. 

Mastifa tybetańskiego można na wiele godzin zostawić samego w ogrodzie, gdzie będzie mógł spełniać swoje najważniejsze zadanie, czyli czujnie pilnować posesji. Nie należy jednak zapominać, że mastif tybetański potrzebuje uwagi opiekuna, mimo że może nie okazywać uczuć. Niemniej jednak decyzja o tym, jak długo mają trwać czułości, zwykle należy do czworonoga. 

Wyczuwając zagrożenie, pies może donośnie szczekać. Przez wielu opiekunów uznawane jest to za zaletę, ponieważ zwierzę w ten sposób sygnalizuje obecność intruza. Jest to pies, który nie będzie się dobrze czuł w małym mieszkaniu. Najdogodniejszym otoczeniem dla niego jest dom z dużym ogrodem, ale należy wyprowadzać go na spacery także w miejsca mu nieznane. Mastif tybetański nie powinien jednak mieszkać tylko w ogrodzie. Musi mieć kontakt z opiekunem i wszystkimi członkami rodziny. 

Między innymi ze względu na uparty charakter mastif tybetański potrzebuje opiekuna konsekwentnego, który ma spore doświadczenie. Zwierzę tej rasy nie jest odpowiednie dla osoby, która po raz pierwszy wychowuje czworonoga. Co więcej, opiekun psa tybetańskiego powinien mieć świadomość, jak ważna jest wzajemna relacja i dbałość o wszystkie potrzeby tak potężnego psa. Ta rasa raczej nie jest polecana dla rodzin z małymi dziećmi. Kontakt z najmłodszymi powinien być poprzedzony odpowiednią socjalizacją zwierzęcia już w okresie szczenięcym. 

Jak długo żyją mastify tybetańskie? 

Mastify tybetańskie żyją średnio 11 lat. To rasa stosunkowo zdrowa, jednak zdarzają się choroby, takie jak:

  • epilepsja,
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • problemy ze wzrokiem, w tym ślepota,
  • rozszerzenie i skręt żołądka – należy unikać aktywności fizycznej zwierzęcia po posiłku. 

Ponadto te zwierzęta, ze względu na gęstą sierść i dużą masę ciała, są bardziej narażone na udar cieplny, dlatego w upalne dni należy chronić je przed pełnym słońcem.

 Ciekawostki o mastifach tybetańskich 

  • Mastif tybetański towarzyszył m.in. Aleksandrowi Wielkiemu i podróżnikowi Marco Polo.
  • Mieszkańcy krajów azjatyckich wierzyli, że jasne podpalenia nad oczami u czarnych mastifów to dodatkowa para oczu, która chroni je podczas snu. 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów mastifa tybetańskiego 

Pies rasy mastif tybetański raczej nie wykazuje skłonności do przejadania się, jednak warto dbać o zachowanie jego optymalnej masy ciała. Nadwaga u psów olbrzymich jest szczególnie groźna, obciąża stawy i prowadzi do wielu chorób, dlatego pokarm powinien być pełnoporcjowy i odpowiednio kaloryczny. Co ważne, dobrze, by mastif tybetański otrzymywał dawkę pokarmu 4–5 razy dziennie, ponieważ psy ras dużych mają skłonność do rozszerzenia i  skrętu żołądka. Warto więc zadbać, aby pies nie jadł przynajmniej 30 minut przed i po wysiłku fizycznym. 

Jak nazwać psa rasy mastif tybetański?

  • Przykładowe imiona dla suki rasy mastif tybetański: Mina, Mordi, Aksa, Zorta.
  • Imiona dla psa mastifa tybetańskiego: Ergo, Broks, Molo, Maxi, Kreed.

Ile kosztują mastify tybetańskie? 

To, ile zapłacimy za mastifa tybetańskiego, zależy głównie od danej hodowli. Szczenię z rodowodem, jednak nieklasyfikujące się do wystaw, zwykle kosztuje od 3000 złotych wzwyż. Cena może jednak być znacznie wyższa, jeśli zależy nam na szczenięciu wystawowym. 

Warto pamiętać, że wysoka cena szczenięcia wynika przede wszystkim z kosztów jego utrzymania. Opieka uwzględniająca wsparcie lekarza weterynarii, zarówno dla miotu, jak i matki w trakcie całego jej życia, a także koszty żywienia i czas poświęcany na socjalizację szczeniąt rzutują na ostateczną cenę mastifów tybetańskich z rodowodem. Wybierając sprawdzoną hodowlę, mamy jednak pewność, że zwierzę będzie odpowiadało wzorcowi nie tylko pod względem wyglądu, lecz także charakteru.

Pedigree imagery
Kup online