PEDIGREE PL
Szukaj

Mops

mops_1640010030191.png

Mops jest doskonałym towarzyszem. Przyjacielski, oddany i wyjątkowo urokliwy, potrafi skraść serce każdego. Jednak oprócz miłości potrzebuje też trochę ruchu, sporo uwagi i troski. Mopsy, jak wszystkie psy krótkoczaszkowe, często chorują. Nie jest to rasa dla każdego. Stworzą zgrany team tylko z tymi, którzy są w stanie opiekować się pupilem bezwarunkowo i znosić jego pochrapywanie zarówno w dzień, jak i w nocy!

Spis treści:

 1. Mops – podstawowe informacje
 2. Mops – historia rasy
 3. Jak wyglądają mopsy?
 4. Jak pielęgnować psy rasy mops?
 5. Jaki charakter mają mopsy?
 6. Jak długo żyją mopsy?
 7. Ciekawostki o mopsach
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów mopsów
 9. Jakie imię dla mopsa?
 10.  Ile kosztują mopsy?

Mops – podstawowe informacje

Rozmiar

wysokość w kłębie 25–30 cm,masa ciała 6,3–8 kg

Sierść

gładka, gęsta, lśniąca, miękka

Charakter

przyjacielski, inteligentny, zrównoważony, wesoły i żywy

Długość życia

12–14 lat

Mops – historia rasy

Historia rasy zaczęła się na Dalekim Wschodzie. Przodkowie mopsów byli członkami większości chińskich dynastii od V wieku p.n.e. Psy przywiezione przez XVI-wiecznych żeglarzy do Holandii szybko odnalazły się na dworach królewskich VIII- i XIX-wiecznej Europy. Urzekły królową Wiktorię Hanowerską, wkradły się w łaski króla Stanisława Augusta. Do XX wieku mopsy zadomowiły się niemal we wszystkich zakątkach Starego Kontynentu. Ich popularność nie słabnie do dziś. Mopsy uwielbia się za ich zatroskane, bystre spojrzenie, wielkie dostojeństwo i nieodparty urok osobisty. To prawdziwie cesarskie pupile. 

Jak wyglądają mopsy?

Małe, krępe, muskularne. Mopsy należą do rasy małych psów molosowatych. Bardzo trafnie opisuje je łacińskie wyrażenie multum in parvo, oznaczające dosłownie „wiele w małym”.

Mopsy mają wielką osobowość, są dobrze umięśnione, zwarte i mocne, chociaż ważą zaledwie 6–8 kg. 

To psy o budowie brachycefalicznej (krótkoczaszkowej). Mają dużą, lecz proporcjonalną względem tułowia głowę pokrytą zmarszczkami i spłaszczoną część twarzową. Skrócona kufa wywołuje niewielki przodozgryz (wysunięcie do przodu żuchwy), co wpisuje się we wzorzec rasy FCI. Taka wada uzębienia jest dopuszczalna, ale sprzyja problemom stomatologicznym. Z tego powodu, oprócz codziennego szczotkowania zębów, mopsy powinny regularnie dostawać przysmaki funkcyjne Pedigree® DentaStix® i przechodzić kontrolę stanu jamy ustnej u lekarza weterynarii. 

Mopsy mają krótką i gładką sierść, najczęściej płową, ale też brzoskwiniową, srebrną i czarną. Linieją właściwie przez cały rok, najbardziej obficie wiosną i jesienią. Ze względu na skąpy podszerstek w chłodne dni potrzebują ciepłego ubranka.

Jak pielęgnować psy rasy mops?

Jakich jeszcze akcesoriów, oprócz ubranek, potrzebują opiekunowie mopsa? Przydaje się gumowa rękawica do sierści lub szczotka z twardym włosiem, do tego furminator. Kompletując wyprawkę, warto też poszukać płytkiej i szerokiej miski oraz odpowiedniego legowiska z niewysokimi brzegami.

Opieka nad mopsem nie jest skomplikowana ani czasochłonna, lecz wymaga systematyczności. Mopsy nie potrzebują częstego szczotkowania, wystarczy przeczesać sierść raz w tygodniu. Kąpiele w razie potrzeby, kilka razy w roku. Mopsy najlepiej kąpać po wieczornym spacerze, ponieważ ich krótka szata dość długo schnie. Wiele uwagi wymaga codzienna pielęgnacja okolicy twarzowej – przecieranie oczu i oczyszczanie fałd skórnych. Ważna jest również higiena uszu i pazurów. Mopsy ze względu na brachycefaliczną budowę ciała są podatne na wiele różnych chorób, dlatego muszą regularnie odwiedzać przychodnię weterynaryjną. To sprawia, że psy tej rasy nie nadają się dla każdego. To wspaniałe czworonogi o wielkim uroku osobistym, ale też wielkim obciążeniu rasowym. Potrzebują troskliwych opiekunów, zdolnych do poświęceń, prawdziwych domatorów. Trzeba wiedzieć, że mopsy źle znoszą samotność. 

Jaki charakter mają mopsy?

Mówi się, że są „tak brzydkie, że aż urocze”. Ich urok tkwi w pogodnym usposobieniu i wielkiej dostojności. To psy o silnym temperamencie. Spośród wszystkich domowników wybierają jednego i dosłownie nie opuszczają go na krok. Uwielbiają wspólne spacery (niezbyt długie) i zabawy (figlowanie). Wyraźnie okazują miłość do opiekuna, zwłaszcza gdy się je docenia. Są posłuszne, chętnie współpracują i szybko się uczą, ale potrafią być uparte. Obrażony mops nie da się łatwo przeprosić. W takich sytuacjach pomóc może tylko ulubiony przysmak. Na przeprosiny świetnie sprawdzą się przekąski Pedigree® – apetyczne gryzaki Jumbone® Mini. Podawane okazjonalnie dadzą pupilowi wiele radości, lecz nie można ich nadużywać. Mopsy mają tendencję do tycia, zwłaszcza gdy się je przekarmia i nie zapewnia wystarczającej dawki ruchu. 

Psy tej rasy wprawdzie przesypiają sporą część dnia, smacznie pochrapując, i niechętnie wychodzą z domu w niepogodę, jednak bardzo lubią się wyszaleć, pobiegać za piłką, pobawić się szarpakiem. Zanudzone dostają „mopsiego rozumu” – rozrabiają i stają się zadziorne. To niezwykle energiczne stworzenia. Uważa się, że czarne mopsy są bardziej ruchliwe od brzoskwiniowych czy płowych. Jeśli to reguła, znajdą się od niej wyjątki. W końcu czworonogi, tak jak dwunogi, mają zindywidualizowaną osobowość. Każdy mops jest inny i każdy z łatwością rozkochuje w sobie domowników. Potwierdzają to doświadczeni opiekunowie, których zdaniem mopsy to najsłodsze i najukochańsze stworzenia na świecie.

Jak długo żyją mopsy?

Konsekwencje tzw. zespołu brachycefalicznego dotyczą w większym lub mniejszym stopniu prawie każdego mopsa. Psy o prawidłowej budowie ciała mają dość duże, dobrze otwarte nozdrza. Zdarza się jednak, że szczenięta rodzą się ze zwężonymi nozdrzami. Częstym zaburzeniem jest również przerost fałdy nosowej, wydłużenie podniebienia miękkiego oraz zmiany w obrębie krtani i tchawicy. Anomalie dróg oddechowych sprawiają przewlekłą trudność w oddychaniu i poruszaniu się. Zwierzęta z komplikacjami zdrowotnymi są mniej wydolne fizycznie i często chorują z powodu otyłości. Do tego mają zaburzenia termoregulacji i są podatne na przegrzanie. Co więcej, głośno chrapią i sapią, grozi im bezdech i niedotlenienie, a także liczne schorzenia kardiologiczne i ortopedyczne. 

Mopsy są obarczone różnymi chorobami, dlatego potrzebują od opiekunów wielkiej troski i odpowiedzialności. Dzięki odpowiedniej opiece i pielęgnacji mogą dożyć w zdrowiu nawet 15 lat. Jednak, aby tak się stało, trzeba dbać o:

 • właściwą dietę czworonoga, opartą na pełnoporcjowym pokarmie dla psów ras małych, dobranym do wieku, aktywności i stanu zdrowia pupila,
 • odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia,
 • stymulację umysłową,
 • systematyczną pielęgnację, obejmującą przemywanie oczu i fałdki nad nosem, czyszczenie uszu, mycie zębów, przycinanie pazurów i wyczesywanie sierści. 

Ciekawostki o mopsach

 • Podobno Wilhelm Orański zawdzięcza życie swemu czujnemu mopsowi, który szczekając, w porę zawiadomił księcia przed najazdem Hiszpanów. 
 • Mopsy przywiezione do Europy miały przycinane uczy, czego ostatecznie zakazała królowa Wiktoria.
 • Mopsy przez większą część swojej historii cieszyły się dużą popularnością, jednak na przełomie XIX i XX wieku przylgnął do nich stereotyp leniwego, rozpuszczonego psa, często otyłego i niezbyt bystrego. Zmieniło się to z końcem ubiegłego stulecia.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów mopsów

 • Mopsy są podatne na nadwagę i otyłość, dlatego potrzebują odpowiedniej diety, opartej na pełnoporcjowym pokarmie dla psów ras małych.
 • Ze względu na tendencję do tycia, mopsom szczególnie zaleca się dietę mieszaną, czyli łączącą pokarm mokry i suchy w stosunku 1:1 pod względem masy produktu.
 • Pełnoporcjowe jedzenie dla mopsów powinno być dostosowane pod względem wieku, masy ciała, aktualnego stanu zdrowia i zakresu aktywności fizycznej pupila.
 • Psy ras krótkoczaszkowych potrzebują pokarmu o wysokiej strawności, z odpowiednio dobranym rodzajem włókna pokarmowego. Przy wyborze suchego pokarmu należy zwracać uwagę na jego kształt, wielkość i teksturę. 

Jakie imię dla mopsa?

Przykładowe imiona dla psa rasy mops: Wang, Frank, Percey, Pershing, Pink, Pug, Ozzy, Dafi

Przykładowe imiona dla suki rasy mops: Jang, Yao Ming, Fiona, Prada, Betsy, Fifi, Maya, Irma

Mops – cena

Za szczenię z hodowli należącej do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP) zapłacimy kilka tysięcy złotych. Wysokie ceny zwierząt tej rasy są uwarunkowane rodowodem i osiągnięciami wystawowymi psich rodziców oraz renomą hodowli. Hodowcy ZKwP mają na względzie dobro rasy, dbają o czworonożnych podopiecznych, nie oszczędzają na wizytach w przychodni weterynaryjnej, szczepieniach ani badaniach.

Pamiętaj! Szczenięta ze sprawdzonych hodowli przechodzą przegląd weterynaryjny, z którego dokumenty warto przejrzeć przed zabraniem podopiecznego do domu. Ponadto każdy rasowy pies z danego miotu dostaje metrykę urodzenia ZKwP, potwierdzającą jego pochodzenie.