PEDIGREE PL
Szukaj

Nowofundland

nowofundland_1640010040788.png

Nowofundland, inaczej wodołaz, to pies niezwykle przyjazny człowiekowi, mający łagodne nastawienie do świata. Jego duże rozmiary mogą nie do końca pasować do tych cech, ale jeśli szukasz kompana do długich spacerów, zabaw i przytulania, nowofundland będzie dla Ciebie idealnym czworonogiem! Co warto wiedzieć o tej wyjątkowej rasie?

Spis treści:

 1. Nowofundland – podstawowe informacje 
 2. Historia rasy nowofundland
 3. Jak wyglądają nowofundlandy?
 4. Jak pielęgnować psy rasy nowofundland?
 5. Jaki charakter mają nowofundlandy?
 6. Jak długo żyją nowofundlandy?
 7. Ciekawostki o nowofundlandach
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów nowofundlanda
 9. Jak nazwać psa rasy nowofundland?
 10. Ile kosztują nowofundlandy?

Nowofundland – podstawowe informacje 

Klasyfikacja FCI

grupa II, sekcja 2.2; wzorzec nr 50

Długość życia

8–11 lat

Charakter

łagodny, przyjazny, pogodny i sprytny; bardzo aktywny i wymagający dużej ilości zabawy 

Rozmiar

wzrost: średnia wysokość w kłębie dorosłego psa to 71 cm, suki – 66 cm

masa ciała: pies – około 63–68 kg, suka – około 50–54 kg 

Szata

sierść: nieprzemakalna, z gęstym podszerstkiem; włosy średniej długości, przeważnie proste, czasami faliste 

 

maść: czarna (klasyczne umaszczenie nowofundlandów), biało-czarna oraz brązowa (odcienie od ciemnej czekolady po złoty brąz)

Historia rasy nowofundland

Od wieków nowofundlandy były psami pracującymi. Rasa powstała w Nowej Fundlandii (wyspa leżąca u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej), od której wywodzi się jej nazwa. Są mieszanką psów miejscowych oraz tych, które wikingowie przywieźli na wyspę po 1100 roku. Czarne, duże zwierzęta wykorzystywano do polowań na niedźwiedzie. W kolejnych okresach na ich wygląd wpływały też inne psy sprowadzane na Nową Fundlandię, ale pierwotny typ pozostał niezmieniony.

Kiedy w XVII wieku zaczęto kolonizować Nową Fundlandię, opisywane tu wodołazy miały już dość jasno określony typ, jednolitą budowę i charakter. Nowofundlandy były wytrzymałe na surowy, zimny klimat, radziły sobie we wzburzonych falach i pomagały w pracy fizycznej. Często używano ich do ratowania tonących, aportowania różnego rodzaju zgub w wodzie, pomagania rybakom w wyciąganiu sieci z morza, a także przenoszenia ciężkich ładunków.

Jeśli chodzi o Polskę, nowofundlandy były znane już w czasie międzywojnia, jednak pierwszy czarno-biały reproduktor, który pozostawił po sobie szczenięta, pojawił się w naszym kraju dopiero w 1996 roku.

Jak wyglądają nowofundlandy?

Nowofundlandy są bardzo duże, znajdują się w pierwszej dwudziestce największych ras psów. Mają masywną budowę i wyraźnie umięśniony tułów, lecz, pomimo dużych rozmiarów, poruszają się harmonijnie. Umięśnione są także ich łapy, zwłaszcza tylne, co jest niezwykle istotne. To właśnie tylne kończyny dają psu napęd, dzięki któremu może tak intensywnie i wydajnie pracować, pływać czy biegać.

Jeśli chodzi o szatę, nowofundlandy mogą pochwalić się nieprzemakalną sierścią o gęstym, lecz miękkim podszerstku, obecnym nawet latem (choć jest go wtedy mniej niż zimą). Najczęściej spotykaną maścią jest czarna (klasyczne umaszczenie), lecz zdarzają się też nowofundlandy biało-czarne oraz mające włosy w różnych odcieniach brązu.

Jak pielęgnować psy rasy nowofundland?

Z punktu widzenia pielęgnacji jedna z najważniejszych spraw to dbanie o sierść nowofundlanda - zwykle trzeba poświęcić sporo czasu na czesanie. Jeśli akurat to faza linienia (najintensywniejsza wiosną), powinno się robić to codziennie. Dzięki temu nie tylko szybciej można pozbyć się włosów, które pies gubi, lecz także zapobiegać powstawaniu kołtunów. Poleca się też regularne usuwanie włosów rosnących pomiędzy palcami, opuszkami, a także pod uszami czworonoga.

Co równie ważne dla sierści nowofundlandów, nie powinno się ich kąpać w zwykłych psich szamponach. Mogą one wpłynąć niekorzystnie na nieprzemakalność, jaką charakteryzuje się sierść tej rasy. Wskazane jest stosowanie specjalistycznych preparatów, które mają w składzie odpowiednie olejki.

Jaki charakter mają nowofundlandy?

Nowofundlandy to psy o bardzo przyjacielskim, łagodnym i pogodnym nastawieniu. Szybko nawiązują dobre relacje z ludźmi, dlatego raczej nie nadają się na psy stróżujące, chociaż w razie potrzeby potrafią dzielnie bronić opiekunów. Bardzo się do nich przywiązują i uwielbiają spędzać czas z bliskimi. Świetnie odnajdują się także w rodzinach z dziećmi, lecz, tak jak wszystkich psów, nie należy pozostawiać ich sam na sam z maluchami. Nowofundlandy potrafią nieraz zapomnieć, że ich rozmiary raczej nie pozwalają na beztroskie wskakiwanie ludziom na kolana.

Co ważne, to zwierzęta, które wymagają dużej dawki ruchu. Są zadaniowe, szybko się uczą i lubią to robić. Wspólne treningi będą więc dobrym rozwiązaniem. Pies zaspokoi wtedy swoje potrzeby związane z aktywnością fizyczną oraz poznawczą, a przy okazji wzmocni relację z opiekunem.

Jak długo żyją nowofundlandy?

Przeciętna długość życia nowofundlandów wynosi 8–11 lat. Ich zdrowiu zagrażają przede wszystkim takie schorzenia jak: dysplazja stawów biodrowych, łokciowych oraz kolanowych, a także rozszerzenie i skręt żołądka. 

Nieraz zdarza się też, że psy tej rasy mają problemy z sercem lub choroby oczu, np. „wiśniowe oko”, czyli wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki.

Ciekawostki o nowofundlandach

Ewolucja tak dobrze przygotowała nowofundlandy do pływania i pracy w wodzie, że ich łapy pomiędzy palcami mają błony pławne.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów nowofundlanda

 • Żywienie psa powinno opierać się na kompletnym i zbilansowanym pokarmie gotowym. Należy dobrać rodzaj pożywienia do rasy (masy ciała) zwierzęcia, a także do jego wieku i poziomu aktywności fizycznej.
 • Należy pamiętać, by nie przekarmiać psa. Dostarczanie mu odpowiedniej ilości kalorii pozwoli na utrzymanie jego masy ciała w normie. Nadmierne kilogramy dodatkowo obciążą stawy nowofundlanda, u którego i tak istnieje wysokie ryzyko wystąpienia dysplazji. 
 • Aby nie doprowadzić do rozszerzenia i skrętu żołądka, należy pamiętać, by nigdy nie karmić psa przed spacerem lub inną intensywną aktywnością. Po posiłku lepiej więc odczekać co najmniej godzinę i dopiero wyjść na dwór. Posiłek najkorzystniej podać czworonogowi po powrocie do domu, lecz co ważne, także nie od razu. Trzeba dać psu chwilę na odsapnięcie, ostudzenie emocji i uspokojenie oddechu. Pełną miskę postawmy przed nim mniej więcej 30 minut od powrotu ze spaceru.
 • Pamiętajmy, by zapewnić nowofundlandowi dostęp do świeżej wody, także podczas spacerów. Psy tej rasy piją bardzo dużo. W trakcie intensywnego wysiłku zdarza się, że wypijają nawet ponad 2 litry wody!
 • Co ważne, podawaj psu pokarmy, które są przeznaczone dla ras dużych lub olbrzymich. Dostosowuj je także do wieku. Jedzenie typu „junior” podaje się zwierzętom w okresie wzrostu, a czworonogi tak dużych ras, jak nowofundland rosną nawet do 2. roku życia! Dopiero po pełnym zakończeniu ich rozwoju można przejść na pokarmy typu „adult” – dla psów dorosłych.

Jak nazwać psa rasy nowofundland?

Nowofundlandy są ogromne, a jednocześnie przyjazne człowiekowi. Dzięki temu przypominają wielkich rozmiarów przytulanki, zwłaszcza szczenięta tej rasy. Wiele osób z tego powodu nadaje im słodkie, delikatne imiona i w zasadzie… wszystko współgra! Do charakteru nowofundlandów na pewno nie pasują przydomki twarde w brzmieniu, które kojarzyłyby się z agresją czy wyniosłością. Nie znaczy to jednak, że nie są to psy pełne godności. Oto propozycje psich imion, które mogą Cię zainspirować:

 • pies rasy nowofundland: Ricco, Sky, Leo (zwłaszcza, jeśli pies ma szatę w kolorze złotego brązu, niczym mały lew!), Tedi, Black lub Heban (dla psów o czarnej maści), Lord, Hagrid (dla miłośników Harry’ego Pottera),
 • suka rasy nowofundland: Betty, Coffee (świetnie sprawdzi się dla psa o czarnej maści), Lili, Mamba, Toffi, Karmel, Lady, Queen.

Ile kosztują nowofundlandy?

Za nowofundlanda trzeba zapłacić około 2500–6000 zł. Na cenę szczenięcia składa się wiele czynników: 

 • opieka nad matką przez całe jej życie, 
 • opieka weterynaryjna nad matką w czasie ciąży oraz nad szczeniętami, 
 • optymalna dla danej rasy dieta,
 • czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.

Co ważne, nie powinno się kupować psów z niesprawdzonych hodowli. Co to oznacza? Każda licząca się placówka jest zarejestrowana w ZKwP, czyli Związku Kynologicznym w Polsce. Sprawuje on kontrolę nad tego typu miejscami, a także wspiera nieustanny rozwój wiedzy np. z zakresu genetyki u osób zajmujących się rozrodem psów. W takiej hodowli psy są również odpowiednio traktowane.

Jeżeli rasa nie jest dla Ciebie istotna, warto postawić na adopcję psa ze schroniska. Niekiedy można tam spotkać psy w typie nowofundlanda. Opłaty za adopcję są zazwyczaj dobrowolne. Przez wzięcie psa ze schroniska zmieniasz życie czworonoga na lepsze i zyskujesz wspaniałego przyjaciela na lata.

Pedigree imagery
Kup online