PEDIGREE PL
Szukaj

Owczarek niemiecki

owczarek-niemiecki-charakter-cena-opis-rasy_1624269259810.png

Owczarek niemiecki to inteligentny, lojalny, ciekawski pies, który szybko się uczy i jest świetnym tropicielem. Z tego powodu często jest wykorzystywany do różnych zadań przez służby mundurowe (policję, wojsko, straż graniczną). Część osób nie wie, ile żyją owczarki niemieckie i jaka jest historia tej popularnej na całym świecie rasy. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na adopcję lub zakup młodego owczarka niemieckiego? Czym powinien cechować się idealny opiekun owczarka?

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy owczarka niemieckiego
 3. Jak wyglądają owczarki niemieckie?
 4. Jak pielęgnować owczarki niemieckie?
 5. Jaki charakter mają owczarki niemieckie?
 6. Jak długo żyją owczarki niemieckie?
 7. Ciekawostki o owczarkach niemieckich
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów owczarków niemieckich
 9. Jak nazwać psa rasy owczarek niemiecki?
 10. Ile kosztują owczarki niemieckie?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 60–65 cm (pies), 55–60 cm (suka)

masa ciała: 30–40 kg (pies), 22–32 kg (suka)

Sierść

szata podwójna: włos okrywowy i gęsty podszerstek, włos krótki lub długi

umaszczenie: czarny, czarny podpalany, szary, czarnosrebrny, sobolowy, czarny z podpalaniem czerwonobrązowym

Charakter

posłuszny, inteligentny, wytrwały, łagodny, lojalny, przyjazny, energiczny, pewny siebie

Długość życia

9–13 lat

Historia rasy owczarka niemieckiego

Przodkami owczarka niemieckiego były krótkowłose psy gospodarskie. Towarzyszyły pasterzom przy wypasie owiec i strzegły zagród. W wiekach średnich nazywano je hovawartami (warto dodać, że nie były to psy rasowe w dzisiejszym rozumieniu). Protoplastą udokumentowanej hodowli owczarków niemieckich jest Max von Stephanitz z miejscowości Karlsruhe. Hodowca w 1899 roku założył Verein für Deutsche Schäferhunde (Towarzystwo Owczarka Niemieckiego) i zarejestrował pierwszego przedstawiciela tej rasy w księdze hodowlanej owczarków niemieckich, nadając mu imię Horan. Od tego czasu von Stephanitz skupiał się na rozwoju hodowli owczarków. W konsekwencji chowu krewniaczego oraz preferencji niektórych hodowców, które odbiegały od kierunku, jaki wyznaczył założyciel rasy, owczarki niemieckie szybko zaczęły odbiegać wyglądem i charakterem od Horana (u wielu psów zaczęły się problemy z uzębieniem, zwierzęta stały się niezgrabne i zbyt wysokie). W związku z tego typu problemami, jakie pojawiły się na drodze budowania rasy, w 1925 roku na wystawie we Frankfurcie nad Menem wyselekcjonowano osobniki, które miały mieć najsilniejszy wpływ na kształtowanie owczarków niemieckich zgodnie z założeniami Maxa von Stephanitza. W ramach ciekawostki warto dodać, że w związku z II wojną światową po kapitulacji III Rzeszy owczarek niemiecki przez ponad 30 lat był nazywany owczarkiem alzackim (pierwotna nazwa rasy została przywrócona dopiero w 1977 roku). 

Jak wyglądają owczarki niemieckie?

Owczarek niemiecki jest dość dużym psem (zdrowy, dorosły samiec waży 30–40 kg, a samica 22–32 kg) o wysokości w kłębie od 55 do 65 cm (samce są nieco większe od suk). Jego sylwetka jest prostokątna, mocna i harmonijna. Ma idealnie równoległe, umięśnione i proste kończyny, długi, mocny i lekko opadający zad oraz długi, obficie owłosiony ogon. Głowa owczarka niemieckiego jest w kształcie klina, oczy w kształcie migdałów (nie są wyłupiaste) o barwie dostosowanej do umaszczenia, kufa mocna, długa, a uzębienie pełne  (42 zęby: 20 w szczęce i 22 w żuchwie). Z wyglądu nieco przypomina wilka, dlatego potocznie i tak naprawdę błędnie określa się czasami przedstawicieli tej rasy mianem wilczura. Zgodnie ze wzorcem FCI (Fédération Cynologique Internationale) najczęściej spotykanym umaszczeniem u owczarków niemieckich jest czarne z podpalaniem w odcieniu rudym, brązowym, płowym, czerwonym lub jasnoszarym. Warto dodać, że w 2008 roku Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) wyodrębniła dwie pełnoprawne rasy:

 • owczarek niemiecki krótkowłosy,
 • owczarek niemiecki długowłosy.

Jak pielęgnować psy rasy owczarek niemiecki?

Jeśli chodzi o pielęgnację, ta rasa nie wymaga szczególnej troski. Wystarczy regularnie szczotkować i wyczesywać zwierzę (optymalna częstotliwość to 2–3 razy w tygodniu) oraz kąpać maksymalnie 2 razy w roku, najlepiej w okresie linienia, gdy gęsty podszerstek wychodzi kępami. Opiekun owczarka niemieckiego powinien też dbać o czystość uszu i oczu czworonoga oraz jego pazury (obcinać je systematycznie, jeśli pies sam ich nie ściera).

Jaki charakter mają owczarki niemieckie?

Według klasyfikacji FCI owczarek niemiecki podlega próbom pracy (jeśli spełni wymogi konieczne dla rasy, uzyska status reproduktora lub suki hodowlanej). Jaki ma temperament? To wesoły, energiczny, czujny i lojalny pies, który wykazuje wysoką gotowość do współpracy. Owczarek niemiecki jest bardzo wytrwały, uwielbia spędzać czas ze swoimi opiekunami. Bezgranicznie ufa i oddaje się jednej, wybranej osobie, często pełni funkcję psa rodzinnego, ale nie tylko. To znakomity stróż, zaliczany do obronnych, może być więc psem patrolowym, wojskowym, tropiącym, przewodnikiem niewidomych, poszukującym osób zaginionych, narkotyków lub materiałów wybuchowych. Nie bez przyczyny owczarek niemiecki jest uznawany w wielu rankingach za jedną z najbardziej wszechstronnych ras na świecie. Warto podkreślić, że wymaga odpowiedniego szkolenia i socjalizacji na etapie szczenięctwa. Idealny opiekun dla tej rasy to osoba zdecydowama, aktywna i inteligentna, w której pies będzie widział swojego lidera oraz przewodnika.

Jak długo żyją owczarki niemieckie?

Ile żyją owczarki niemieckie? Od 9 do 13 lat. Długość życia zależy od predyspozycji genetycznych, żywienia i trybu życia. Owczarki niemieckie na ogół cieszą się dobrym zdrowiem i są odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Warto jednak mieć świadomość, że to rasa ze skłonnościami do dysplazji stawów biodrowych. Innymi spotykanymi schorzeniami u owczarków niemieckich są np.: przerost gruczołu krokowego, dysplazja stawów łokciowych, zmiany alergiczne, młodzieńcze zapalenie kości i schorzenia oczu. 

Ciekawostki o owczarkach niemieckich

 1. Długowłosy owczarek niemiecki był wykluczony z oficjalnego wzorca przez lata, ponieważ w opinii kynologów długa sierść przeszkadza psom w pracy. FCI uznała długowłosą odmianę dopiero 1 stycznia 2011 roku, dzięki czemu czworonogi mogły brać udział w konkursach i wystawach. 
 2. Owczarek szwajcarski jest odmianą owczarka niemieckiego z białym umaszczeniem (nie podlega próbom pracy).

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów owczarków niemieckich

Żywienie owczarka niemieckiego powinno być zbilansowane. W trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój psu trzeba zapewniać dobrej jakości gotową karmę, która zawiera niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Szczenięta mogą dostawać zarówno mokrą, jak i suchą karmę (2–4 razy dziennie). Dorosłe osobniki ze względu na ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka również powinny być karmione częściej niż przedstawiciele innych ras, czyli 2–4 dziennie, pełnoporcjową karmą suchą i mokrą. Jeśli chcemy zmniejszyć odkładanie się osadu i tworzenie kamienia nazębnego, można dodatkowo proponować psu gryzaki dentystyczne. U starszych czworonogów, ze względu na spowolnienie przemiany materii, należy zwracać szczególną uwagę, aby nie doszło do wystąpienia nadwagi i otyłości.

Jak nazwać psa rasy owczarek niemiecki?

Przykładowe imiona dla suki owczarka niemieckiego: Aza, Bella, Kora, Stella, Lana.

Przykładowe imiona dla psa owczarka niemieckiego: Ben, Dragon, Nero, Wolf, Zeus.

Ile kosztują owczarki niemieckie?

Odpowiedzialna hodowla psów wymaga sporych nakładów finansowych. Szczenię owczarka niemieckiego z rodowodem (z dobrej hodowli) to wydatek rzędu 3000–4000 złotych. Pamiętajmy, że zbyt niska, „okazyjna” cena to ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych i psychicznych u psa. Rekomendujemy wybór zwierzęcia z renomowanej hodowli o pozytywnych opiniach wśród innych opiekunów. Zyskamy wówczas pewność, że pies ma dobre pochodzenie (rodzice i ich przodkowie posiadają rodowód), od urodzenia był odpowiednio adaptowany, karmiony wysokiej jakości pokarmem dla zwierząt, żył w pomieszczeniu o nienagannej czystości, co oczywiście przekłada się na wyższą cenę zwierzęcia. 

Podsumowując, owczarek niemiecki to wdzięczna rasa, idealna dla osób aktywnych fizycznie, o silnej osobowości, które szukają kompana do codziennych ćwiczeń i spacerów oraz będą w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Oczywiście może być też psem rodzinnym. Idealne warunki życia dla owczarka to dom z dużym ogrodem. Pamiętajmy, że zwierzę tej rasy potrzebuje ciągłych wyzwań i silnego kontaktu z opiekunem. Nie jest to kanapowiec, który nadaje się do życia w kojcu – podobnie jak żaden inny pies. Warto mieć tego świadomość, zanim podejmiemy decyzję o wyborze owczarka na nowego członka rodziny.