PEDIGREE PL
Szukaj

Owczarek niemiecki długowłosy

pedigree-owczarek-niemiecki-daugowaosy_1624268446275.png

Jako rasa dopuszczona do wystaw owczarek niemiecki długowłosy został uznany dopiero w 2011 roku. Te zwierzęta szybko zyskały popularność. Jeśli są dobrze wychowane, mają przyjacielski charakter, uwielbiają aktywnie spędzać czas z opiekunem, któremu są niezwykle oddane. Ich długa i miękka sierść wymaga starannej pielęgnacji, ale to nie wszystkie potrzeby, jakim musi sprostać opiekun długowłosego wilczura. Dowiedz się, jakie są owczarki niemieckie długowłose!   

Spis treści:

 1. Owczarek niemiecki długowłosy – podstawowe informacje
 2. Historia rasy owczarek niemiecki długowłosy
 3. Jak wyglądają owczarki niemieckie długowłose?
 4. Jak pielęgnować psy rasy owczarek niemiecki długowłosy?
 5. Jaki charakter mają owczarki niemieckie długowłose?
 6. Jak długo żyją owczarki niemieckie długowłose?
 7. Ciekawostki o owczarkach niemieckich długowłosych
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów owczarka niemieckiego długowłosego 
 9. Jak nazwać psa rasy owczarek niemiecki długowłosy?
 10. Ile kosztuje owczarek niemiecki długowłosy? 

Owczarek niemiecki długowłosy – podstawowe informacje

Klasyfikacja

grupa I FCI, sekcja 1, numer wzorca 166

Rozmiar

masa ciała: 30–40 kg (psy), 22–32 kg (suki), niekiedy 10 kg więcej

wysokość w kłębie: 65–70 cm (psy), 

58–64 cm (suki)

Szata

sierść: długa, miękka, nie przylega do ciała

umaszczenie: czarne z podpalaniem rudym, czerwonawym, płowym, jasnoszarym, żółtym; jednolite czarne, szare, śniade, czaprakowe 

Charakter

przyjazny, wierny, oddany, obronny, czujny, nieufny w stosunku do obcych

Długość życia 

9–13 lat

Historia rasy owczarek niemiecki długowłosy

Owczarki niemieckie to rasa pochodząca z Niemiec. Od XIX wieku pracowały jako zwierzęta pasterskie. W 1891 roku wzorzec rasy obejmował trzy odmiany, takie jak: owczarek niemiecki długowłosy, krótkowłosy i szorstkowłosy.

W Polsce w 1990 roku powstał pierwszy Związek Owczarka Niemieckiego Długowłosego pod patronatem Marty Trzcińskiej. Osobniki z długim włosem nie były uznawane przez FCI, co wynikało z przypuszczeń, że długa sierść może przeszkadzać zwierzętom w pracy. Oficjalnie rasa owczarek niemiecki długowłosy została uznana i dopuszczona do wystaw dopiero w 2011 roku. 

Jak wyglądają owczarki niemieckie długowłose?

Owczarek niemiecki długowłosy i krótkowłosy mają zbliżone cechy pod względem charakteru i wyglądu. Różnica między tymi rasami jest widoczna w długości sierści, a także wysokości w kłębie i masie ciała. Psy są zaliczane do ras średnich, osiągają masę od 30 do 40 kg i wysokość w kłębie od 65 do 70 cm. Suki są nieco mniejsze, ważą od 22 do 32 kg i mierzą w kłębie od 58 do 64 cm. Owczarek niemiecki długowłosy może osiągać masę ciała większą od odmiany krótkowłosej nawet o 10 kg.

Sylwetka owczarka niemieckiego jest umięśniona, silny grzbiet lekko opada ku tyłowi. Głowa przedstawicieli tej rasy ma kształt klina, a na niej są osadzone stojące uszy. Barwa oczu zwierzęcia zależy od umaszczenia – im ciemniejszy pigment sierści, tym ciemniejsze powinny być oczy. 

Owczarek niemiecki długowłosy ma szatę składającą się z gęstego podszerstka i długiego, ale miękkiego włosa okrywowego. Najczęściej spotykane umaszczenie u zwierząt tej rasy to:

 • czarne z brązowym podpalaniem, 
 • czarne z podpalaniem rudym, czerwonym, płowym, brązowym, 
 • jasnoszare podpalanie, 
 • czaprakowate wilczaste,
 • żelaziste, 
 • czerwonożółte, 
 • czaprakowate,
 • wilczaste, 
 • ciemnowilczaste.

Jak pielęgnować psy rasy owczarek niemiecki długowłosy?

Wyczesywanie długiej i gęstej sierści owczarków niemieckich należy przeprowadzać mniej więcej co 3 dni. W okresie linienia, czyli dwa razy w roku przez około miesiąc, pies znacznie obficiej gubi gęsty podszerstek, dlatego wyczesywanie warto powtarzać nawet dwa razy dziennie. 

Jeśli ze względu na trud pielęgnacji zastanawiasz się, czy lepszy będzie owczarek niemiecki długowłosy, czy krótkowłosy, powinieneś wiedzieć, że oba typy linieją tak samo intensywnie. Owczarki niemieckie długowłose mają jednak miękką sierść, przez co jest ona dodatkowo bardziej podatna na filcowanie.    

Regularnie należy sprawdzać stan uszu zwierząt tej rasy i ostrożnie usuwać z nich zanieczyszczenia. Konieczne może być także systematyczne wycinanie sierści z poduszek, a w razie potrzeby przycinanie pazurów, o ile owczarek niemiecki długowłosy nie ściera ich naturalnie. 

Jaki charakter mają owczarki niemieckie długowłose?

Owczarki niemieckie długowłose, ze względu na wygląd, określane są potocznie jako wilczur długowłosy. Ich charakter, przy odpowiednim wychowaniu od szczenięcia, jest jednak bardzo przyjacielski. Pies przywiązuje się do całej rodziny, ale głównie do jednego opiekuna.  Pozostaje wierny bliskim, odważnie stając w ich obronie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Zwierzę bywa nieufne w stosunku do obcych.

Przedstawiciele tej rasy z natury są bardzo czujni i energiczni. Nie bez powodu często pełnią funkcje użytkowe, pracując m.in. w służbach policyjnych. Opiekun owczarka niemieckiego długowłosego nie może zapominać o jego żywiołowym temperamencie. Zwierzę potrzebuje dużo ruchu, najlepiej zabaw w towarzystwie człowieka. 

Owczarek niemiecki długowłosy jest bardzo inteligentny i chętny do współpracy, dlatego należy zapewnić mu wiele wyzwań, które będą stymulowały jego umiejętności. Preferowane formy aktywności dla tej rasy to m.in.: zabawy węchowe (tropienie), wspólne bieganie czy pokonywanie toru przeszkód. Nie jest to pies odpowiedni dla osób stroniących od aktywności fizycznej. Co więcej, wychowanie owczarka niemieckiego długowłosego należy prowadzić umiejętnie, opierając się na wiedzy i doświadczeniu. 

Owczarek niemiecki długowłosy może mieszkać zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Potrafi jednak głośno szczekać, co może przeszkadzać sąsiadom. Również z tego powodu nie należy zapominać o potrzebach zwierzęcia i każdego dnia zapewniać mu możliwość wyładowania energii w terenie. Czworonóg, jeśli jest socjalizowany od szczenięcia, dobrze czuje się także wśród dzieci i zwykle lubi wspólne zabawy.   

Jak długo żyją owczarki niemieckie długowłose?

Średnia długość życia przedstawicieli rasy owczarek niemiecki długowłosy to 9–13 lat. Psy mogą cierpieć na schorzenia, m.in.:

 • odkładanie się kamienia nazębnego,
 • dysplazję stawów biodrowych,
 • dysplazję stawów łokciowych,
 • przerost gruczołu krokowego u samców,
 • alergie,
 • choroby nowotworowe.  

Ciekawostki o owczarkach niemieckich długowłosych

 • Inne nazwy, pod jakimi można spotkać owczarka niemieckiego, to m.in. owczarek staroniemiecki i Langhaar Deutscher Schäferhunde.
 • Nosicielem genu odpowiadającego za długi włos mogą być także owczarki niemieckie krótkowłose. Oznacza to, że szczenię długowłose może być potomkiem rodziców krótkowłosych. 
 • Osobniki krótkowłose są czasem badane pod kątem obecności genu recesywnego długiego włosa. 
 • Obecnie zabronione jest krzyżowanie przedstawicieli rasy owczarka niemieckiego długowłosego z krótkowłosymi. 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów owczarka niemieckiego długowłosego 

Pod względem żywienia owczarek niemiecki długowłosy, jak każdy pies, potrzebuje diety kompletnej i zbilansowanej. Ze względu na jego masę ciała należy wybierać dla niego pokarmy odpowiednie dla ras dużych. Zaleca się też podawanie jedzenia zawierającego składniki, które wspierają zdrowie stawów i  wygląd sierści. Rodzaj pokarmu należy dobierać zgodnie z indywidualnymi cechami zwierzęcia, biorąc pod uwagę przede wszystkim jego wiek, masę ciała, stan zdrowia i stopień aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że to pies obciążony większym ryzykiem wystąpienia rozszerzenia i  skrętu żołądka, należy zadbać, aby zwierzę odpoczęło po każdym posiłku.

Jak nazwać psa rasy owczarek niemiecki długowłosy?

 • Przykładowe imiona dla psa rasy owczarek niemiecki długowłosy: Aro, Drago, Rocky, Wolf, Jack.
 • Przykładowe imiona dla suki owczarka niemieckiego długowłosego: Aza, Arke, Kora, Lila, Tula.

Ile kosztuje owczarek niemiecki długowłosy?

Cena za szczenię owczarka niemieckiego długowłosego z rodowodem waha się w przedziale od 3000 do 4000 tysięcy złotych, ale może być znacznie wyższa, w przypadku psów klasyfikujących się do wystaw czy nawet owczarków o czarnym umaszczeniu. Warto pamiętać, aby przed wyborem przyszłego towarzysza zdobyć informacje na temat hodowli, z jakiej pochodzi. 

Pozorna oszczędność u niepewnych hodowców może mieć konsekwencje. Dobre hodowle owczarków niemieckich długowłosych nie tylko zapewniają szczeniętom stałą opiekę weterynaryjną i zdrowe żywienie, lecz także dysponują informacjami na temat stanu zdrowia ich rodziców. Dzięki temu możliwe jest wykluczenie wielu wad genetycznych, często pojawiających się u szczeniąt pochodzących z hodowli, które minimalizują koszty utrzymania zwierząt. 

Nie bez znaczenia pozostaje również czas, jaki hodowcy poświęcają szczeniętom. Dzięki temu owczarki niemieckie długowłose mają stały kontakt z człowiekiem od pierwszych dni życia, co bez wątpienia przyczynia się do prawidłowego kształtowania ich usposobienia w przyszłości.