PEDIGREE PL
Szukaj

Owczarek szetlandzki

owczarek-szetlandzki_1640010266623.png

Owczarek szetlandzki (potocznie sheltie) to elegancki, długowłosy pies w typie wilkowatym, który należy do grupy psów pasterskich. Zdaniem wielu osób sheltie wygląda jak miniaturka owczarka szkockiego collie i taki właśnie był pierwotny cel twórców rasy. Hodowcy chcieli jak najbardziej upodobnić owczarka szetlandzkiego do szkockiego. Co warto wiedzieć o czworonogach pochodzących z brytyjskich Wysp Szetlandzkich, zanim zdecydujemy się, aby dołączyły do naszej rodziny? 

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy owczarka szetlandzkiego
 3. Jak wyglądają owczarki szetlandzkie?
 4. Jak pielęgnować owczarki szetlandzkie?
 5. Jaki charakter mają owczarki szetlandzkie?
 6. Jak długo żyją owczarki szetlandzkie?
 7. Ciekawostki o owczarkach szetlandzkich
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów owczarków szetlandzkich
 9. Jak nazwać psa rasy owczarek szetlandzki?
 10. Ile kosztują owczarki szetlandzkie?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 37 cm – pies, 35,5 cm – suka

masa ciała: 7–10 kg

Sierść

szata: dwuwarstwowa; gęsta, długa sierść wierzchnia, zwarty i delikatny podszerstek, obfita kryza

umaszczenie: tricolor, niebieskie marmurkowe, śniade, czarno-białe

Charakter

łagodny, inteligentny, energiczny, wesoły, czujny, wytrwały, nieufny wobec obcych

Długość życia

12–15 lat

Historia rasy owczarka szetlandzkiego 

Owczarek szetlandzki, jak wskazuje nazwa, pochodzi z Wysp Szetlandzkich, gdzie w VIII wieku po raz pierwszy zauważono niewielkie psy, które zostały nazwane przez Norwegów (władających w tym czasie Wyspami Szetlandzkimi) „peerie”, co znaczy „mały”. Prawdopodobnie przodkowie dzisiejszych sheltie przypłynęli na wyspy wraz z wikingami, pomagając przy wypasie zwierząt (pilnowały owiec). Z czasem podjęto wiele prób kojarzenia przodków owczarków szetlandzkich z lokalnymi psami, a także king charles spanielami, pomeraniami i islandzkimi psami yakki. Obecny wygląd sheltie to efekt krzyżowania z owczarkami collie, które przybyły na Wyspy Szetlandzkie w połowie XIX wieku. W 1908 roku sheltie trafiły do Szkocji, gdzie założono Shetland Collie Club. Nazwa jednak nie spodobała się hodowcom szkockich owczarków collie i doprowadziła do konfliktu między miłośnikami obu tych ras. W rezultacie zmieniono ją w 1914 roku na English Shetland Sheepdog Club.

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) rasa owczarek szetlandzki jest zaliczana do grupy 1. (psy pasterskie i zaganiające), sekcji I (owczarki). 

Jak wyglądają owczarki szetlandzkie?

Owczarki szetlandzkie to psy pełne gracji i wdzięku, przyciągają uwagę piękną, gęstą, długą szatą (szczególnie efektowny jest obfity kołnierz, kryza, ogon i bogato obrośnięte sierścią tylne kończyny). Mają delikatną głowę w kształcie długiego, tępego klina z wyraźnie zaznaczonym stopem i ciemnobrązowe lub niebieskie oczy (u psów marmurkowych) w kształcie migdała. Nos owczarka szetlandzkiego zawsze jest czarny. Przeciętny przedstawiciel tej rasy waży 7–10 kg i ma 35–37 cm wysokości w kłębie (proporcje owczarków szetlandzkich odpowiadają miniaturze collie). 

Jak pielęgnować owczarki szetlandzkie?

Wbrew pozorom owczarek szetlandzki nie jest uciążliwy w pielęgnacji. Chcąc zachować jego piękną sierść w dobrej kondycji, wystarczy szczotkować ją 2–3 razy w tygodniu (w okresie linienia częściej). Ważne, aby regularnie sprawdzać stan delikatnych uszu owczarka szetlandzkiego i ostrożnie je czyścić - zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Jeśli pies sam dostatecznie nie ściera pazurów podczas spacerów, trzeba je przycinać. Kąpiele należy przeprowadzać w razie potrzeby (zazwyczaj wystarczy 1–2 razy do roku).

Jaki charakter mają owczarki szetlandzkie?

Owczarki szetlandzkie to wesołe i towarzyskie czworonogi, które bardzo przywiązują się do opiekuna, wykazując ograniczone zaufanie do obcych osób (są dość nieufne, ale nie lękliwe). Nie powinny być izolowane, źle znoszą wielogodzinną samotność. To świetni towarzysze dla dzieci, nie wykazują zachowań agresywnych. Psy tej rasy są bardzo bystre i posłuszne, dzięki czemu ich szkolenie nie jest dużym wyzwaniem. Owczarki szetlandzkie kochają ruch, można uprawiać z nimi wiele psich sportów, np. agility. Sheltie bez problemu akceptują też inne zwierzęta domowe. Warto dodać, że owczarki są wrażliwe na hałas i bywają szczekliwe, należy więc od szczenięctwa uczyć ich komendy np. „cisza”, zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku i nie chcemy, aby przeszkadzały sąsiadom. 

Jak długo żyją owczarki szetlandzkie?

Owczarki szetlandzkie to długowieczne psy, żyją średnio 12–15 lat. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i rzadko chorują. Wiele osób zastanawia się, jakie problemy zdrowotne mogą pojawić się u przedstawicieli tej rasy. Do przypadłości, które dotykają część owczarków szetlandzkich, zaliczamy m.in.: postępujący zanik siatkówki, kataraktę (zaćmę), głuchotę, dysplazję stawów biodrowych, chorobę von Willebranda, przetrwały przewód tętniczy (Botalla) czy zespół Fanconiego.

Ciekawostki o owczarkach szetlandzkich

 1. Owczarek szetlandzki to bardzo bystry czworonóg, zajmuje 6. miejsce na liście najinteligentniejszych psich ras.
 2. Owczarek szetlandzki z powodzeniem może być wykorzystywany do dogoterapii.
 3. Prof. Jadwiga Dyakowska w latach 60. XX wieku sprowadziła do Polski pierwszego owczarka szetlandzkiego. Rasa zyskała u nas popularność dopiero w latach 90.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów owczarków szetlandzkich

Owczarek szetlandzki jak każda rasa wymaga kompletnego i zbilansowanego jedzenia  - najłatwiej to osiągnąć podając mu karmę gotową (może dostawać zarówno mokrą, jak i suchą karmę). Ważne, aby pokarm był odpowiednio zbilansowany. Sheltie powinien otrzymywać posiłki o stałych porach, ponieważ częste podjadanie może doprowadzić do nadwagi. Z uwagi na obfitą okrywę włosową owczarka szetlandzkiego należy wybierać karmy zawierające składniki, które wpływają na piękny wygląd sierści i zdrową skórę, np. z NNKT, cynkiem. 

Jak nazwać psa rasy owczarek szetlandzki?

Przykładowe imiona dla suki owczarka szetlandzkiego: Ara, Ivy, Dazzy, Juna, Kajra, Moly.

Przykładowe imiona dla psa owczarka szetlandzkiego: Duffy, Iskra, Jimmy, Kusy, Lemon.

Ile kosztują owczarki szetlandzkie?

Koszt zakupu szczenięcia owczarka szetlandzkiego zależy od jego płci, pochodzenia i renomy hodowli. Sheltie z hodowli zarejestrowanej w FCI to wydatek od 4500 do nawet 6000 złotych. Nie są to niskie kwoty, jednak pamiętajmy, że nabywając szczenię owczarka szetlandzkiego z certyfikowanej hodowli, mamy pewność co do jego stanu zdrowia, dobrej puli genowej i odpowiedniej socjalizacji w pierwszym, jakże ważnym etapie życia. Biorąc psa z niepewnego źródła, narażamy się na ryzyko posiadania czworonoga z chowu wsobnego (kojarzenia krewniaczego) i występowanie u niego różnych związanych z tym chorób. 

Podsumowując, owczarki szetlandzkie to piękne, wesołe i energiczne psy o wielkim sercu, które przywiązują się do rodziny. Jeśli zastanawiacie się nad czworonogiem, który jest przyjazny, aktywny, lubi dzieci i jednocześnie ma atrakcyjną prezencję, owczarek szetlandzki będzie dobrym wyborem.