PEDIGREE PL
Szukaj
Zachowanie Psa

Dlaczego pies je trawę?

adopter-un-chiot-abandonne-detail.png

Dlaczego pies je trawę?

Trawa dla psa, który z natury jest względnym mięsożercą, nie jest oczywiście pokarmem bazowym. Jednak prawie każdy pies od czasu do czasu je trawę. Istnieje wiele przypuszczeń na temat przyczyn jedzenia trawy przez psy – od chęci oczyszczenia żołądka, po problemy emocjonalne zwierzęcia. Dowiedz się, dlaczego pies je trawę i czy należy się tym martwić!  

 

Spis treści:

  1. Czym jest trawa dla psa?
  2. Dlaczego psy jedzą trawę – niedobory żywieniowe? 
  3. Pies je trawę i wymiotuje – dlaczego?
  4. Powody jedzenia trawy przez psa – czy to zwierzęcy instynkt?
  5. Jedzenie trawy - ulubiona zabawa  czy problemy behawioralne?
  6. Czy pies może jeść trawę – pozwalać, czy nie?

Czym jest trawa dla psa?

Trawa nie jest naturalnym pożywieniem psów. Nie mają one w układzie pokarmowym enzymów zdolnych do jej trawienia. Gdy pies je trawę, w niewielkim stopniu zostaje ona rozłożona w układzie pokarmowym i praktycznie nienaruszona zostaje wydalona wraz z kałem lub pies pozbywa się jej, wymiotując. 

 

Dlaczego więc pies je trawę, skoro nie stanowi dla niego wartości odżywczych? Powodów może być wiele, od niegroźnych, jak chęć zabawy, po zaburzenia behawioralne i dotyczące układu pokarmowego. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego psy jedzą trawę i nie wiesz, czy jest to powód do zmartwień – poznaj możliwe przyczyny i sprawdź, która może dotyczyć Twojego psa. 

   

Dlaczego psy jedzą trawę – niedobory żywieniowe?

Jedzenie trawy przez psa zwykle nie jest kierowane głodem, jednak część opiekunów zastanawia się, czy zachowanie takie może wskazywać na niedostatecznie zbilansowaną dietę. Czy rzeczywiście jest tak, że gdy pies je trawę,  to chce w ten sposób uzupełnić niedobory żywieniowe? Okazuje się jednak, że również psy przyjmujące w pełni zbilansowane posiłki sporadycznie lubią jeść trawę, a zachowanie takie nie ma związku z występowaniem lub brakiem niedoborów żywieniowych.  

 

Trawa dla psa stanowi źródło błonnika, czy potasu. Nie ma jednak podstaw, by twierdzić, że zwierzę poprzez jedzenie trawy uzupełnia poziom tych związków. 

 

Pies je trawę i wymiotuje – dlaczego?

Opiekunowie często zauważają, że ich czworonożny przyjaciel po zabawie na dworze zwraca treść pokarmową. Zwykle ma to związek z łapczywym jedzeniem trawy, często ostrych i twardych źdźbeł w dużej ilości. Dlaczego pies je trawę i wymiotuje? 

 

Może wynikać to z przejedzenia,  gdy pies otrzymuje zbyt duże porcje pokarmu. Wówczas zwierzę czuje się źle i zjada trawę, by opróżnić żołądek. Pamiętajmy, że psy mają tendencję do zjadania więcej, niż realnie potrzebują, dlatego tak ważne jest, aby podawać im ustalone, precyzyjne dawki karmy. Niektóre zwierzęta są wyjątkowo ciekawe nowych doznań, a przez jamę ustną poznają świat. Większe ilości trawy zjedzone przez psa mogą wywoływać odruch wymiotny. 

 

Jeśli pies je trawę sporadycznie, w trakcie zabawy, a wymiotuje rzadko, wówczas zwykle jest to zjawisko normalne i nie ma powodów do zmartwień. Natomiast jeśli zauważamy nagminnie powtarzające się wymioty i łapczywe jedzenie, warto uważnie przyjrzeć się zwierzęciu i skonsultować z lekarzem weterynarii.

Dlaczego pies je trawę?

Powody jedzenia trawy przez psa – czy to zwierzęcy instynkt?

Jeśli dieta psa jest pełnoporcjowa, a pies jest zdrowy i pełen energii, zwykle nie ma powodów do niepokoju. Uważa się, że psy jedzą trawę ze względu na ich instynkt, a także dla przyjemności. Podobne zjawisko obserwuje się u przodków psa – wilków, które zjadają trawę znajdującą się nie tylko w żołądkach ich zdobyczy. 

 

Jedzenie trawy przez psy i wilki prawdopodobnie ma na celu oczyszczenie żołądka z zalegającej treści pokarmowej. Takie zachowanie nie musi jednak oznaczać, że pies ma problemy zdrowotne. Uważa się, że psy jedzą trawę, ponieważ zachowały pierwotne instynkty. 

 

Jedzenie trawy – ulubiona zabawa, czy problemy behawioralne?

Kolejnym powodem jedzenia trawy mogą być problemy o podłożu psychologicznym. Być może pies ma spaczone łaknienie lub zaburzenia emocjonalne. Nuda, brak bodźców do zabawy, czy poczucie niedostatecznej miłości i uwagi od opiekuna, może przyczyniać się do zaburzeń behawioralnych u psa. 

 

Zastanawiając się, dlaczego pies je trawę często i w dużych ilościach, warto wziąć pod uwagę również samopoczucie zwierzęcia. Zaburzenia behawioralne w takiej sytuacji będą przyczyną wymiotów, ale to nie jedyna możliwość. Spaczony apetyt polega na zjadaniu różnych niejadalnych przedmiotów np. patyków czy kamieni. A tego rodzaju zachowanie stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia psa.  Jeśli jednak Twój ulubieniec od czasu do czasu radośnie skubie trawę i nie niesie to za sobą żadnych konsekwencji, prawdopodobnie pies robi to dla przyjemności i nie ma powodów do obaw.

 

Czy pies może jeść trawę – pozwalać, czy nie?

Jeśli pies jest w dobrej kondycji i nie wykazuje objawów choroby, nie warto zakazywać mu zabaw na trawniku. Być może zwierzę lubi smak i zapach trawy, a jej jedzenie jest formą zabawy – taka jego natura. Warto jednak zastanowić się, czy pies zawsze wykazywał takie zachowanie, czy może je trawę od pewnego czasu, co mogłoby wskazywać na zmiany w jego organizmie lub stres.  

 

Czy pies może jeść każdą trawę? Tylko pod warunkiem, że mamy pewność co do jej czystości. Trawa w miejskich parkach może być zanieczyszczona spalinami, czy środkami chwastobójczymi. Również przydomowe ogródki, czy łąki na wsi często są zanieczyszczone środkami chemicznymi. Wówczas jedzenie trawy może okazać się dla zwierzęcia bardzo szkodliwe, a nawet trujące. 

 

Należy także kontrolować zarówno ilość, jak i sposób, w jaki pies je trawę. Jeśli robi to często, połykając trawę w całości, a następnie wymiotuje, lub wykazuje inne niepokojące nas zachowania lub objawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

 
Pedigree imagery
Kup online