Zrozumienie zachowania psa to dla opiekuna krok do nawiązania głębszej więzi ze swoim czworonożnym przyjacielem. Psy dają nam sygnały, zarówno za pomocą odgłosów, jak i mowy ciała, a ich odczytanie może nawet pomóc rozwiązać poważniejsze problemy, w tym te behawioralne. Dowiedz się, jak odczytać zachowanie psa i jak reagować w różnych sytuacjach!
Spis treści:
Zachowanie psa zawsze powinno się interpretować, patrząc na całokształt, a nie wyłącznie na jeden element ciała czy wydawane odgłosy. Szczekanie lub machanie ogonem może świadczyć zarówno o radości oraz podekscytowaniu, jak i strachu. Do najczęstszych postaw, jakie można zaobserwować u tych czworonogów, należą te ukazujące:
Poza wymienionymi emocjami zachowanie psa może również wskazywać na jego miejsce w hierarchii w stadzie. Pies, który zaakceptował opiekuna jako przewodnika, może okazywać swoje zaufanie i oddanie poprzez pokazywanie brzucha, przysiadanie z utrzymywanym nisko, intensywnie merdającym ogonem, może też pochylać głowę i kłaść uszy po sobie. Prawdopodobnie nie będzie też chciał patrzeć opiekunowi prosto w oczy. Jeśli jednak Twój pupil uważa, że to on jest przywódcą tego stada, będzie jeżył sierść, podnosił uszy i ogon oraz patrzył Ci prosto w oczy. Może też powoli machać ogonem, a nawet nieco powarkiwać.Takie zachowanie zawsze wymaga konsultacji z behawiorystą.
Niekiedy, na przykład podczas spaceru, Twój pupil może natknąć się na różne zachowania innych psów. Nie zawsze są one przyjazne, a czasem zwyczajnie irytujące dla Twojego czworonoga. W takiej sytuacji pies najczęściej stosuje jedną z dwóch strategii: zachowań uspokajających lub dystansujących. Zazwyczaj zwierzęta najpierw wysyłają sygnały uspokajające, a jeśli te zostaną zignorowane przechodzą do sygnałów ostrzegawczych (dystansujących).
Zachowania uspokajające to sygnały świadczące o tym, że Twój pies nie chce wywołać konfliktu z drugim zwierzęciem. Najczęściej będzie to oblizywanie i mlaskanie, charakterystyczne ziewanie, odwracanie głowy, podnoszenie łapy, mrużenie oczu, spowolniony ruch lub całkowite zastygnięcie, machanie ogonem czy nawet położenie się z łapami do góry. W tej strategii mieści się również zaproszenie drugiego psa do zabawy. Twój pupil robi to za pomocą unoszenia zadu i wyciągania wyprostowanych, tylnych łap. Jeśli drugi pies będzie zainteresowany, oba czworonogi powinny zacząć radosną zabawę, ganiając się i zapraszając do niej opiekunów.
W przypadku zachowań dystansujących Twój pupil pokazuje, że nie ma ochoty na kontakt z drugim czworonogiem. Do jego odstraszenia wykorzystuje warczenie, pokazywanie zębów, szczekanie i stroszenie sierści. Takiego ostrzeżenia nie można bagatelizować. Jeśli drugi pies je zignoruje, Twój czworonożny przyjaciel gotów jest go zaatakować.
Nieodpowiednie zachowanie psa może mieć związek z wieloma czynnikami. Jednym z najczęstszych jest niezaspokojenie naturalnych potrzeb zwierzęcia. Poza oczywistymi potrzebami fizjologicznymi będą to:
Niespokojne zachowanie psa to często wynik braku zaspokojenia powyższych potrzeb. Wiele zależy również od rasy czy charakteru czworonoga. Jeśli decydujesz się na psa rasy bardzo aktywnej, w tym pracującej czy uwielbiającego biegi charta, musisz zaoferować mu konkretne warunki. Z całą pewnością mieszkanie w bloku i kilka krótkich spacerów na dobę sprawią, że pies nie będzie czuć się dobrze. Aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, postaw na naukę pozytywną, opierającą się na nagradzaniu, a jednocześnie zadbaj o stałą, dzienną rutynę, która jest tym zwierzętom niezwykle potrzebna. Wybierz również odpowiednie miejsce na odpoczynek pupila. Powinno się ono znajdować w spokojnym miejscu, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. Pamiętaj też o przestrzeganiu zasady spokojnego azylu – psie miejsce odpoczynku to obszar, w którym należy zostawić czworonoga w spokoju. Musi czuć, że w tym miejscu nikt nie będzie go niepokoić, co zapewni mu spokój i komfort. Aby zaspokoić potrzebę gryzienia i żucia, koniecznie podaruj zwierzęciu odpowiednie zabawki. Nie mogą to być jednak twarde poroża, czy kości, które mogą uszkadzać zęby zwierzęcia, a dodatkowo Twój pupil mógłby połknąć ich fragmenty, a przez to poranić przewód pokarmowych lub doprowadzić do niedrożności układu pokarmowego. Nieodpowiednie są także wędzone uszy, tchawice itp, które stwarzają ryzyko połknięcia większego kawałka, stającego się ciałem obcym w przewodzie pokarmowym oraz stanowią zagrożenie mikrobiologiczne. Odpowiednio dobrane przysmaki i zabawki pozwolą Ci również uniknąć pogryzionych sprzętów domowych.
Jak już zostało wspomniane, aby zachowanie psa było prawidłowe i powszechnie akceptowalne, muszą zostać zaspokojone jego najważniejsze potrzeby. Jedną z nich jest właśnie jedzenie. Znaczenie ma tu nie tylko wybór wartościowej, pełnoporcjowej karmy, lecz także sposób oraz pora podawania posiłków.
Psy to zwierzęta względnie mięsożerne( a nawet nazywane wszystkożercami), które mają tendencję do jedzenia do zjadania większej ilości jedzenia niż potrzebują. Dlatego nie powinny mieć stałego dostępu do pokarmu- grozi to nadwagą i otyłością. Dorosłemu psu wystarczą zazwyczaj 2-3 posiłki w ciągu doby podawane o stałych porach. Pozostawiony w miseczce pokarm należy zabrać po około 15-30 minutach od momentu, gdy pies zaczął jeść. Pamiętaj również, aby zadbać o jakość karmy. Musi odpowiadać na wszelkie potrzeby zwierzęcia, dla zachowania doskonałej kondycji i samopoczucia.
Każdy pies jest inny, dlatego często to, co dla jednego będzie naturalne, dla innego może być dziwne i wymagać bliższego przyjrzenia się zwierzęciu. Tym, co powinno szczególnie zaniepokoić, będą wszelkie nagłe i wyraźne zmiany. Jeśli pupil wcześniej był bardzo aktywny, a teraz mógłby spać przez cały dzień albo dotychczas uwielbiał pieszczoty, a teraz pokazuje zęby i warczy, gdy tylko chcesz go dotknąć, warto sprawdzić, czy coś mu nie dolega. Najlepiej skontaktować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii, a jeśli nie stwierdzi on nieprawidłowości, również z behawiorystą.
Problemem będzie też agresywne zachowanie psa. Nigdy nie należy na nie pozwalać czy tym bardziej wzmacniać. Sposób na jego zahamowanie zależy w dużej mierze od przyczyny agresji. Może nią być niezaspokojenie naturalnych potrzeb zwierzęcia, przewlekły stres i strach (pojawia się w wyniku traumy np. jako zachowanie bitego psa), a także jako skutek różnych chorób czy poważnych zaburzeń behawioralnych.
Zachowanie psa można odczytywać, patrząc na ogół, a nie szczegół. Merdanie ogonem może mieć różne podłoże, a jego interpretacja zależy od ogólnego zachowania psa oraz wydawanych przez niego dźwięków. Niezwykle istotne jest też zapewnienie zwierzęciu komfortu oraz zaspokojenie jego podstawowych potrzeb. Przed adopcją czy zakupem z hodowli zawsze upewnij się, że wymagania i preferencje danego zwierzęcia będą mogły byc zrealizowane przy Twoim trybie życia. Pamiętaj również, by akceptować potrzeby swojego pupila – jeśli ewidentnie nie polubił jakiejś osoby lub zwierzęcia, nie zmuszaj go do kontaktu, tylko jak najszybciej zażegnaj sytuację konfliktową. A jeśli podejrzewasz u czworonoga głębszy problem, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii i behawiorystą, którzy wskażą Ci możliwe rozwiązania.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.