PEDIGREE PL
Szukaj
Zdrowie Psa

Pies po kastracji - czy jego zachowanie się zmienia?

rudy pies z otwartym pyszczkiem siedzący na tle jeziora

Kastracja to prosty zabieg medyczny, przeprowadzany zarówno u psów, jak i kotów, którego celem jest uniemożliwienie rozrodu. Kastracja niesie wiele korzyści zdrowotnych, zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób, a także eliminuje niektóre niepożądane zachowania u pupila. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zmienia się pies po kastracji i na czym polega sam zabieg, przeczytaj nasz artykuł.

Kastracja a sterylizacja - czym się różnią i jak wygląda zabieg?

Kastracja i sterylizacja to pojęcia, których bardzo często używa się zamiennie, a znaczą co innego. Niekiedy też pojęcia sterylizacja używa się w stosunku do samic, a pojęcia kastracja w stosunku do samców. To rozróżnienie również jest błędne, ponieważ obie procedury mogą być przeprowadzone na zwierzętach obu płci. Zabieg sterylizacji jest procedurą powszechnie uważaną za mniej inwazyjną, która polega na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u samic, a nasieniowodów u samców. W wyniku zabiegu przemieszczanie się komórek jajowych i plemników w drogach rodnych zostaje uniemożliwione, co zapobiega zapłodnieniu. Kastracja natomiast jest zabiegiem, podczas którego usuwa się gruczoły płciowe – u samców jądra, a u samic jajniki (często również macicę i jajowody). Procedura ta hamuje wydzielanie nie tylko komórek rozrodczych, ale również hormonów płciowych, co wpływa m.in. na metabolizm i zachowanie psów.

Jak długo dochodzi do siebie pies po kastracji?

Twój pupil powinien dojść do siebie po około dwóch tygodniach. W związku z zastosowanym podczas zabiegu znieczuleniu ogólnym pies może być ospały przez pierwszą dobę. W tym czasie zapewnij mu ciche i ciepłe miejsce do odpoczynku. Brak apetytu jest w pełni normalnym zjawiskiem, dlatego nie martw się, jeśli Twój pupil nie będzie zainteresowany jedzeniem przez pierwszą dobę po zabiegu. Przez około dwa tygodnie po zabiegu aktywność fizyczna powinna być ograniczona do minimum. Podczas spacerów pilnuj, by pies nie zamoczył lub nie pobrudził sobie okolic brzucha. Po operacji ważne jest również, by pupil nie lizał okolic rany, dlatego przez pierwszy tydzień będzie wymagane noszenie kołnierza ochronnego, jeśli oczywiście lekarz weterynarii tak zdecyduje. 

Pies po kastracji - zachowanie

Czynnikami, które wpływają najbardziej na zachowanie psa jest jego uwarunkowanie genetyczne połączone z wpływem otoczenia, w tym socjalizacją i treningiem. Potrzeba rozmnażania również ma znaczenie w zachowaniu psa, ale nie jest ona dominującym czynnikiem, który na nie wpływa. Testosteron zwiększa popęd seksualny oraz chęć oznaczania terenu. Dlatego dzięki kastracji niektóre z zachowań związanych z reprodukcją znikną lub zostaną znacznie zredukowane. Do takich zachowań należą np. wzmożona potrzeba krycia przekształcająca się w pościg za samicami w rui, który może skutkować wypadkiem na drodze, lub agresja w stosunku do innych samców. Czy pies po kastracji jest spokojniejszy? Zarówno w przypadku samic, jak i samców po kastracji obserwuje się większy spokój, stabilność, przywiązanie do domu i do opiekunów oraz koncentrację na budowaniu relacji z człowiekiem.

Czy pies po kastracji może kopulować?

Technicznie rzecz ujmując, pies po kastracji może kopulować, jednak szansa na to, że będzie tego chciał, jest niewielka. Niskie stężenie testosteronu w organizmie Twojego pupila po zabiegu przyczyni się do niskiego libido. Zdarza się jednak, że kastracja nie wyeliminuje wszystkich zachowań seksualnych psa i chęć krycia samic będzie się pojawiać od czasu do czasu. Jeśli tak się dzieje w przypadku Twojego psa, pamiętaj, że jest to zupełnie normalne zjawisko. W przypadku, gdy zachowania występują często i są uporczywe, zwróć się z problemem do lekarza weterynarii lub do behawiorysty.

Czy pies po kastracji cierpi?

Jest to mit. W długim okresie kastracja wpływa pozytywnie na samopoczucie psa. Ze względu na zanik potrzeby rozmnażania Twój pies może w końcu wieść spokojne życie, pozbawione pogoni za samicami i wzmożonego, niezaspokojonego popędu seksualnego. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że pies tak naprawdę cierpi przed zabiegiem. Po kastracji jego samopoczucie się poprawia, ponieważ znika potrzeba krycia samic w rui, której nie może zrealizować.

Smutny pies po kastracji - fakt czy mit?

Złe samopoczucie psa zaraz po zabiegu jest zupełnie normalne. Ze względu na poważne zmiany zachodzące w jego gospodarce hormonalnej początkowo Twój pies może wydawać się osowiały i przejawiać brak energii, jednak to mija. Kastracja niesie wiele korzyści związanych ze zdrowiem Twojego pupila. Po zabiegu eliminuje się lub zmniejsza ryzyko chorób takich jak: nowotwory jajników, jąder, zapalenie gruczołu mlekowego czy ciąża urojona. W przypadku samicy kastracja wykonana przed pojawieniem się pierwszej cieczki zmniejsza również szansę wystąpienia guzów sutka. Poza wydłużeniem życia Twojego pupila zaletą kastracji jest także trwała antykoncepcja, eliminująca posiadanie potomstwa, któremu trzeba byłoby zapewnić stałą i odpowiedzialną opiekę. Im więcej wykastrowanych pupili, tym mniej niechcianych zwierząt w schroniskach i więcej kochanych i zadbanych zwierząt w domach.

Żywienie psa po kastracji

Kastracja psa przynosi wiele korzyści zdrowotnych i pożądanych zmian w zachowaniu pupila, ale konsekwencją zabiegu, o której należy pamiętać, jest ryzyko otyłości. Na skutek usunięcia gruczołów rozrodczych zmienia się cała gospodarka hormonalna pupila. Zmniejszone stężenie testosteronu w przypadku samców i estrogenu w przypadku samic powoduje obniżenie aktywności fizycznej zwierzęcia. Niektóre psy po kastracji mają również problem z regulacją odpowiedniej ilości przyjmowanego pożywienia i zwiększa się ich apetyt. Wszystko to połączone z niekontrolowanym podawaniem przysmaków i nieodpowiednią dietą prowadzi do otyłości. Dlatego bardzo ważne po zabiegu jest przeanalizowanie dotychczasowej diety pupila i zaaranżowanie jej w taki sposób, by była kompletna i zbilansowana. Dowiedz się, jak otyłość psa wpływa na jego zdrowie i jak jej zapobiegać w naszym artykule. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak opiekować się psem i jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje Twój pies, przeczytaj ten artykuł.