PEDIGREE PL
Szukaj
Zdrowie Psa

Ile kosztuje szczepienie psa? Kiedy i jakie należy wykonać?

mały biało-czarny pies siedzi na trawie
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Utrzymanie zdrowia psich czworonogów jest jednym z najważniejszych aspektów odpowiedzialnej opieki nad nimi. Regularne szczepienie, które odbywa się już po kilku tygodniach od narodzin szczenięcia, pomaga uchronić zwierzę przed różnymi poważnymi chorobami, a tym samym zapewnić mu długie, szczęśliwe życie. Z artykułu dowiesz się nie tylko, ile kosztuje szczepienie psa, ale też kiedy należy je wykonać i przed jakimi zagrożeniami można w ten sposób zabezpieczyć swojego pupila.

Ile kosztuje szczepienie psa w 2023 roku?

Koszt szczepień psów w 2023 roku doświadczył umiarkowanego wzrostu w porównaniu do lat poprzednich, co wynika z rosnących cen produkcji szczepionek, ich dystrybucji, a także samej opieki weterynaryjnej.

Najważniejsze szczepienia dla psów i ich przeciętne ceny w 2023 roku są następujące:

  • Szczepienie wieloskładnikowe (przeciwwirusowe): 100–200 zł;
  • Szczepienie przeciwko wściekliźnie: 60–100 zł;
  • Szczepienie przeciwko boreliozie: 150–250 zł;
  • Szczepienie przeciwko kaszlowi kenelowemu: 60–150 zł.

Cenniki szczepień mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak region Polski czy rodzaj preparatu. Aby poznać konkretną kwotę, najlepiej skontaktować się z wybranym gabinetem weterynaryjnym.

Dlaczego szczepienia dla psa są tak ważne?

Szczepienia chronią Twojego psa przed chorobami, z których część może zagrażać jego życiu i łatwo przenosić się na inne psy. W przypadku psów korzystających z hoteli dla zwierząt, zajęć grupowych (np. treningów, szkoleń) lub biorących udział w wystawach szczepienia ochronne są szczególnie istotne ze względu na większe ryzyko kontaktu z patogenami wywołującymi choroby.

Ile szczepień musi mieć pies?

W ciągu swojego życia pies powinien być poddawany regularnym szczepieniom z częstotliwością zgodną z zaleceniami lekarza weterynarii oraz wytycznymi producenta preparatu. Dobór szczepionki oraz harmonogram szczepień zależy od wieku, stanu zdrowia, trybu życia oraz miejsca, w którym mieszka czworonóg. Ustalenie kalendarza pozwala również oszacować roczny koszt szczepienia psa.

Pierwsze preparaty – przeciw nosówce i parwowirozie lub dodatkowo chorobie Rubartha (zakaźnemu zapaleniu wątroby) i parainfluenzie – podaje się szczeniętom już w 6–8 tygodniu życia. W zależności od ich wieku dawki odpowiednich szczepionek należy powtórzyć zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, zazwyczaj po 2–4 tygodniach aż do ukończenia 12 tygodnia życia, a potem co roku lub według zaleceń specjalisty. Zupełnie inaczej wygląda sprawa ze szczepieniem przeciwko wściekliźnie, które jest jedynym obowiązkowym w świetle polskiego prawa. Pierwszą dawkę podaje się po ukończeniu 4. miesiąca życia, a potem powtarza regularnie co rok.

Inne szczepienia, takie jak przeciw boreliozie, są zalecane w zależności od regionu i stylu życia psa, a ich częstotliwość może różnić się w zależności od harmonogramu ustalonego przez lekarza weterynarii na podstawie stanu zdrowia oraz indywidualnego ryzyka epidemiologicznego. Pamiętaj, że wszelkie decyzje dotyczące szczepień powinny zostać skonsultowane i ustalone właśnie ze specjalistą.

Kiedy należy wykonać szczepienia psa?

Kiedy szczenię zamieszka w Twoim domu, od razu skontaktuj się z lekarzem weterynarii i ustal harmonogram szczepień od najwcześniejszych tygodni. Poniżej przedstawiamy przybliżony kalendarz podawania konkretnych preparatów:

  • 6–7 tydzień życia – szczepienie przeciwko parwowirozie i nosówce;
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha (zakaźnemu zapaleniu wątroby psów), kaszlowi kenelowemu, leptospirozie;
  • 12–13 tydzień życia – szczepienie przeciwko parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu, leptospirozie;
  • maksymalnie do ukończenia 4 miesiąca życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Podczas ustalania harmonogramu warto pamiętać, że koszt szczepień szczeniaka – ze względu na liczbę preparatów – może być większy niż przy powtarzanych w późniejszych latach pojedynczych dawkach.

Przed jakimi chorobami chronią psa szczepienia?

Szczepionki stanowią niezwykle istotną część w długofalowej ochronie psów przed groźnymi chorobami, których przykłady znajdziesz poniżej. Jednocześnie warto pamiętać, że regularnie podawane preparaty zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii mogą zapewnić pupilom zdrowie i długie życie.

Wścieklizna

Wścieklizna jest niezwykle niebezpieczną chorobą, która może atakować zarówno psy, jak i inne ssaki, w tym również ludzi. Jest to śmiertelna i nieuleczalna choroba, dlatego też szczepienia są tak ważne (i obowiązkowe). Warto dodać, że objawy wścieklizny są dość różnorodne i pojawiają się zazwyczaj w kilka tygodni do kilku miesięcy po zakażeniu. Pierwsze symptomy to często zmiany w zachowaniu psa – oprócz ewentualnych problemów z połykaniem bądź nadmiernym ślinieniem, zwierzę może stać się niepokojąco agresywne lub nadmiernie lękliwe. W późniejszym etapie choroby pojawiają się paraliż i konwulsje, a ostatecznie dochodzi do śmierci.

Nosówka

Nosówka to niezwykle niebezpieczna choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy, a przebieg zależy od zjadliwości patogenu: od zakażeń bezobjawowych aż do ciężkiej postaci, a nawet śmierci. Choć na zachorowanie najbardziej narażone są szczenięta i psy seniorzy, może ona dotknąć psa w każdym wieku.

Choroba Rubartha

Zakaźne zapalenie wątroby psów, czyli choroba Rubartha, także jest chorobą wirusową. Na wczesnym etapie choroby nierzadko występuje gorączka, brak apetytu, wymioty czy biegunka. W późniejszym stadium choroby mogą pojawić się objawy neurologiczne, takie jak drgawki czy ślepota, a także żółtaczka, wynikająca z uszkodzenia wątroby. Nieleczone schorzenie może prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Parwowiroza

Parwowiroza (psi tyfus) jest bardzo zakaźna i niezwykle niebezpieczna. Atakuje jelita, tkanki limfatyczne oraz szpik kostny szczeniąt, a objawy parwowirozy to m.in. utrata apetytu, gorączka, wymioty, biegunka. W ponad 90% nieleczonych przypadków prowadzi do śmierci.

Parwowiroza jest jednym z powodów, dla których tak ważne jest zaszczepienie szczenięcia i niedopuszczenie do tego, aby do tego czasu miało jakikolwiek kontakt z innymi psami i ich odchodami. Do zakażenia nie jest konieczny bezpośredni kontakt pomiędzy psami – wirus może pozostawać w glebie przez okres jednego roku, więc wystarczy, że zwierzę poliże ziemię.

Kaszel kenelowy

Kaszel kenelowy jest wirusową chorobą, która występuje głównie w skupiskach psów, np. schroniskach, hodowlach czy psich hotelach. Wirus atakuje górne drogi oddechowe, a choroba objawia się kaszlem, czasem wysoką gorączką oraz wypływem z nosa i oczu.

Leptospiroza

Leptospirozę wywołują krętki z rodzaju Leptospira, atakujące i mogące powodować trwałe uszkodzenia nerek oraz wątroby. Szczepienie chroni psy przed tymi serotypami (odmianami) bakterii, które są najpopularniejsze w środowisku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dodatkowo wspomóc zdrowie Twojego pupila, odwiedź nasz artykuł o witaminach dla psów, aby zrozumieć, jakie suplementy mogą pomóc w utrzymaniu czworonoga w doskonałej kondycji.

Pedigree imagery
Kup online