PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Szczeniaka

Jak oduczyć szczenię gryzienia przedmiotów?

PED_Puppy_8-detail.png

Szczenięta to słodkie, ciekawskie stworzenia, które non stop odkrywają otaczający je świat. Jednym ze sposobów, w jaki to robią, są ich pyszczki. Gryzienie i żucie to naturalne potrzeby behawioralne psów w każdym wieku. W ten sposób radzą sobie np. ze stresem lub frustracją. Jednak ważne jest, by z czasem, w miarę jak stają się większe i silniejsze, powoli oduczały się gryzienia przedmiotów. Jak mają to zrobić? Poznaj nasze porady.

Dlaczego szczenięta gryzą przedmioty?

Szczenięta w pierwszych tygodniach swojego życia lubią podgryzać się nawzajem. To czas, gdy powoli uczą się, by nie gryźć bliskich za mocno i za często. Dlatego bardzo ważne jest, by szczenię pozostało z rodzeństwem i mamą do ukończenia co najmniej ośmiu tygodni.

Wkładanie przedmiotów do pyszczka i gryzienie nie jest tylko zabawą i sposobem na poznawanie świata. Szczenięta, tak jak niemowlaki, również ząbkują i, podobnie jak w przypadku dzieci, proces ten może powodować dyskomfort i wzmożoną potrzebę przeżuwania.

Jak poradzić sobie z gryzieniem przedmiotów przez szczenięta – porady

Trening oparty na wzmocnieniu pozytywnym

Lekarze weterynarii zgadzają się, że trening oparty na wzmocnieniu pozytywnym jest jedną z najbardziej skutecznych metod szkolenia psów. Polega ona na ignorowaniu niepożądanych zachowań i nagradzaniu tych, których oczekujemy. Nagrody mogą mieć formę ulubionych zabawek, pochwał, ale każdy wielbiciel psów wie, że najbardziej skuteczne będą smakołyki. Idealnie sprawdzą się przysmaki PEDIGREE z serii Tasty Minis Junior z kwasami Omega 3, witaminą E, wapniem i o niskiej zawartości tłuszczu.

Karanie psa i krzyczenie na niego to zły pomysł

Krzyczenie na psa czy stosowanie kar nie wpłynie na jego dobre zachowanie. Takie działanie może tylko osłabić Waszą więź, a na dodatek może sprawić, że Twój przyjaciel zacznie się Ciebie bać.

Najważniejsza jest cierpliwość i systematyczność

Niezależnie od tego, czy próbujesz nauczyć swoje szczenię siadania na komendę, czy oduczyć je gryzienia, kluczem do sukcesu jest cierpliwość i systematyczność. Każdy pies uczy się nowych rzeczy we własnym tempie, dlatego bardzo ważne jest, by dać mu czas. 

Nie zachęcaj do gryzienia

Szczenięta wyglądają słodko, gdy próbują uszczypnąć Cię w palec albo pociągnąć za ubranie podczas zabawy. Musisz jednak pamiętać, by zniechęcać psa do takiego zachowania, ponieważ gdy szczenię stanie się większe i silniejsze, taka zabawa może stać się problemem. Bardzo ciężko oduczyć psa zachowania, do którego był zachęcany w przeszłości.

Daj szczenięciu coś innego do gryzienia

Gryzienie i żucie to naturalne zachowania każdego psa, dlatego dawanie im przeznaczonych do tego zabawek zawsze jest dobrym pomysłem. Upewnij się tylko, że nie są one zbyt twarde czy zrobione z materiału, który mógłby uszkodzić jego zęby. 

Skup jego uwagę na innych rzeczach

W momentach, gdy Twoje szczenię właśnie zabiera się do gryzienia przedmiotów, spróbuj skupić jego uwagę na czymś innym, na przykład na treningu czy zabawie.

Zawsze staraj się zachować spokój

Jeśli Twoje szczenię Cię ugryzie, spróbuj zachować spokój i nie reagować w żaden sposób. W takiej sytuacji jakakolwiek reakcja może być odebrana przez nie jako nagroda, a krzyk może je przestraszyć. Dobrym zachowaniem w takiej sytuacji jest po prostu wyjście z pokoju i pozwolenie szczenięciu się uspokoić.

Odpoczynek, regularne posiłki i ćwiczenia

Mimo że gryzienie i żucie to naturalne psie odruchy, istnieją pewne czynniki, takie jak głód, zmęczenie czy nuda, które mogą pogłębiać te zachowania. Pamiętaj, że szczenięta potrzebują m.in. regularnych posiłków, aktywności fizycznej i sporo snu. Upewnij się również, że w najbliższym otoczeniu Twojego psa nie ma żadnych „apetycznych” dla niego przedmiotów, jak na przykład buty czy kapcie.

Ile czasu zajmuje oduczenie szczenięcia gryzienia?

Każde szczenię uczy się nowych rzeczy w swoim własnym, indywidualnym tempie i każde kończy ząbkowanie w trochę innym momencie. Jeśli zastosujesz powyższe wskazówki, oduczenie gryzienia szczenięcia powinno się udać gdzieś między trzecim a piątym miesiącem jego życia.

Co zrobić, gdy mam dorosłego psa?

W przypadku, gdy problem związany z gryzieniem przedmiotów ma Twój dorosły pies, najlepiej zgłoś się do wykwalifikowanego behawiorysty.

 

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Pedigree imagery
Kup online