Szczenięta to słodkie, ciekawskie stworzenia, które non stop odkrywają otaczający je świat. Jednym ze sposobów, w jaki to robią, są ich pyszczki. Gryzienie i żucie to naturalne potrzeby behawioralne psów w każdym wieku. W ten sposób radzą sobie np. ze stresem lub frustracją. Jednak ważne jest, by z czasem, w miarę jak stają się większe i silniejsze, powoli oduczały się gryzienia przedmiotów. Jak mają to zrobić? Poznaj nasze porady.
Szczenięta w pierwszych tygodniach swojego życia lubią podgryzać się nawzajem. To czas, gdy powoli uczą się, by nie gryźć bliskich za mocno i za często. Dlatego bardzo ważne jest, by szczenię pozostało z rodzeństwem i mamą do ukończenia co najmniej ośmiu tygodni.
Wkładanie przedmiotów do pyszczka i gryzienie nie jest tylko zabawą i sposobem na poznawanie świata. Szczenięta, tak jak niemowlaki, również ząbkują i, podobnie jak w przypadku dzieci, proces ten może powodować dyskomfort i wzmożoną potrzebę przeżuwania.
Lekarze weterynarii zgadzają się, że trening oparty na wzmocnieniu pozytywnym jest jedną z najbardziej skutecznych metod szkolenia psów. Polega ona na ignorowaniu niepożądanych zachowań i nagradzaniu tych, których oczekujemy. Nagrody mogą mieć formę ulubionych zabawek, pochwał, ale każdy wielbiciel psów wie, że najbardziej skuteczne będą smakołyki. Idealnie sprawdzą się przysmaki PEDIGREE z serii Tasty Minis Junior z kwasami Omega 3, witaminą E, wapniem i o niskiej zawartości tłuszczu.
Krzyczenie na psa czy stosowanie kar nie wpłynie na jego dobre zachowanie. Takie działanie może tylko osłabić Waszą więź, a na dodatek może sprawić, że Twój przyjaciel zacznie się Ciebie bać.
Niezależnie od tego, czy próbujesz nauczyć swoje szczenię siadania na komendę, czy oduczyć je gryzienia, kluczem do sukcesu jest cierpliwość i systematyczność. Każdy pies uczy się nowych rzeczy we własnym tempie, dlatego bardzo ważne jest, by dać mu czas.
Szczenięta wyglądają słodko, gdy próbują uszczypnąć Cię w palec albo pociągnąć za ubranie podczas zabawy. Musisz jednak pamiętać, by zniechęcać psa do takiego zachowania, ponieważ gdy szczenię stanie się większe i silniejsze, taka zabawa może stać się problemem. Bardzo ciężko oduczyć psa zachowania, do którego był zachęcany w przeszłości.
Gryzienie i żucie to naturalne zachowania każdego psa, dlatego dawanie im przeznaczonych do tego zabawek zawsze jest dobrym pomysłem. Upewnij się tylko, że nie są one zbyt twarde czy zrobione z materiału, który mógłby uszkodzić jego zęby.
W momentach, gdy Twoje szczenię właśnie zabiera się do gryzienia przedmiotów, spróbuj skupić jego uwagę na czymś innym, na przykład na treningu czy zabawie.
Jeśli Twoje szczenię Cię ugryzie, spróbuj zachować spokój i nie reagować w żaden sposób. W takiej sytuacji jakakolwiek reakcja może być odebrana przez nie jako nagroda, a krzyk może je przestraszyć. Dobrym zachowaniem w takiej sytuacji jest po prostu wyjście z pokoju i pozwolenie szczenięciu się uspokoić.
Mimo że gryzienie i żucie to naturalne psie odruchy, istnieją pewne czynniki, takie jak głód, zmęczenie czy nuda, które mogą pogłębiać te zachowania. Pamiętaj, że szczenięta potrzebują m.in. regularnych posiłków, aktywności fizycznej i sporo snu. Upewnij się również, że w najbliższym otoczeniu Twojego psa nie ma żadnych „apetycznych” dla niego przedmiotów, jak na przykład buty czy kapcie.
Każde szczenię uczy się nowych rzeczy w swoim własnym, indywidualnym tempie i każde kończy ząbkowanie w trochę innym momencie. Jeśli zastosujesz powyższe wskazówki, oduczenie gryzienia szczenięcia powinno się udać gdzieś między trzecim a piątym miesiącem jego życia.
W przypadku, gdy problem związany z gryzieniem przedmiotów ma Twój dorosły pies, najlepiej zgłoś się do wykwalifikowanego behawiorysty.
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.