Szczeniaki to słodkie, ciekawskie stworzenia, które non stop odkrywają otaczający je świat. Jednym ze sposobów, w jaki to robią, są ich pyszczki. Szczeniak gryzie i żuje, ponieważ to jego naturalne potrzeby behawioralne. W ten sposób radzi sobie np. ze stresem lub frustracją. Jednak ważne jest, by z czasem, w miarę jak staje się większy i silniejszy, powoli oduczył się gryzienia ludzi i przedmiotów. Jak ma to zrobić? Tego dowiesz się w tym artykule.
Wkładanie przedmiotów do pyszczka i gryzienie nie jest tylko zabawą i sposobem na poznawanie świata. Mleczne zęby u psa, tak jak w przypadku niemowlaka, również wypadają, a proces ten może powodować dyskomfort i wzmożoną potrzebę przeżuwania. Szczeniaki w pierwszych tygodniach swojego życia lubią też podgryzać się nawzajem. To czas, gdy powoli uczą się, by nie gryźć bliskich za mocno i za często. Dlatego bardzo ważne jest, by szczeniak pozostał z rodzeństwem i mamą do ukończenia co najmniej ośmiu tygodni.
Wiemy już, dlaczego szczeniak gryzie, ale kiedy przestaje? Na to, do kiedy szczeniak gryzie, wpływa wzmożona chęć przeżuwania i chwytania zębami, która zwykle zanika w wieku 8-10 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że każdy szczeniak uczy się nowych rzeczy w swoim własnym, indywidualnym tempie i każdy kończy ząbkowanie w trochę innym momencie. Proces oduczania gryzienia można natomiast ułatwić lub przyspieszyć poprzez trening. W przypadku, gdy problem związany z gryzieniem dotyczy Twojego dorosłego psa, najlepiej zgłoś się do wykwalifikowanego behawiorysty.
Co zrobić, gdy szczeniak gryzie? Jest wiele sposobów, aby go tego oduczyć, a jednym z najlepszych jest trening oparty na wzmocnieniu pozytywnym, który można przeprowadzić samodzielnie. Gdy ta metoda nie poskutkuje, najlepszym wyjściem będzie udanie się z problemem do behawiorysty. A na czym polega trening w domu? Zobacz poniżej.
Lekarze weterynarii zgadzają się, że trening oparty na wzmocnieniu pozytywnym jest jedną z najbardziej skutecznych metod szkolenia psów. Polega ona na ignorowaniu niepożądanych zachowań i nagradzaniu tych, których oczekujemy. Nagrody mogą mieć formę ulubionych zabawek, pochwał, ale każdy wielbiciel psów wie, że najbardziej skuteczne będą smakołyki.
Krzyczenie na psa czy stosowanie kar nie wpłynie na jego dobre zachowanie. Takie działanie może tylko osłabić Waszą więź, a na dodatek może sprawić, że Twój przyjaciel zacznie się Ciebie bać.
Niezależnie od tego, czy próbujesz nauczyć swojego szczeniaka siadania na komendę, czy oduczyć go gryzienia, kluczem do sukcesu jest cierpliwość i systematyczność. Każdy pies uczy się nowych rzeczy we własnym tempie, dlatego bardzo ważne jest, by dać mu czas.
Szczeniak gryzący po ręce czy nodze, albo próbujący pociągnąć za ubranie podczas zabawy, może wyglądać słodko. Musisz jednak pamiętać, by zniechęcać psa do takiego zachowania, ponieważ gdy stanie się większy i silniejszy, taka zabawa może stać się problemem. Bardzo ciężko oduczyć psa zachowania, do którego był zachęcany w przeszłości.
Gryzienie i żucie to naturalne zachowania każdego psa, dlatego dawanie im przeznaczonych do tego zabawek zawsze jest dobrym pomysłem. Upewnij się tylko, że nie są one zbyt twarde czy zrobione z materiału, który mógłby uszkodzić jego zęby.
W momentach, gdy Twój szczeniak gryzie ręce czy nieodpowiedni przedmiot, spróbuj skupić jego uwagę na czymś innym, na przykład na treningu czy zabawie.
Jeśli Twój szczeniak Cię ugryzie, spróbuj zachować spokój i nie reagować w żaden sposób. W takiej sytuacji jakakolwiek reakcja może być odebrana przez niego jako nagroda, a krzyk może go przestraszyć. Dobrym zachowaniem w takiej sytuacji jest po prostu wyjście z pokoju i pozwolenie szczeniakowi się uspokoić.
Mimo że gryzienie i żucie to naturalne psie odruchy, istnieją pewne czynniki, takie jak głód, zmęczenie czy nuda, które mogą pogłębiać te zachowania. Pamiętaj, że szczeniaki potrzebują m.in. regularnych posiłków, aktywności fizycznej i sporo snu. Upewnij się również, że w najbliższym otoczeniu Twojego psa nie ma żadnych „apetycznych” dla niego przedmiotów, na przykład butów czy kapci.
Każdy szczeniak uczy się nowych rzeczy w swoim własnym, indywidualnym tempie i każdy kończy ząbkowanie w trochę innym momencie. Jeśli zastosujesz powyższe wskazówki, oduczenie gryzienia szczeniaka powinno się udać gdzieś między trzecim a piątym miesiącem jego życia. W przypadku, gdy problem związany z gryzieniem ma Twój dorosły pies, najlepiej zgłoś się do wykwalifikowanego behawiorysty.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak dbać o swojego szczeniaka? Dowiedz się, kiedy możesz go po raz pierwszy wykąpać.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.