PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Szczeniaka

Dieta szczenięcia i przejście na pokarm dla dorosłych psów

Facts-Every-Toy-Poodle-Owner-Should-Know_7.jpg

Pojawienie się w domu szczeniaka to wspaniałe wydarzenie dla wszystkich domowników, ale jednocześnie pociąga ono za sobą wiele wyzwań. Jednym z nich jest dopasowanie właściwej diety dla malucha, dzięki której będzie rósł zdrowo. Czym powinien charakteryzować się pokarm dla szczenięcia? Jak zmienić dotychczasową karmę na inną – dla juniorów czy dorosłych psów – by uniknąć przykrych dolegliwości?

 

Wcześniej czy później przychodzi czas na zmianę karmy, dlatego musisz wiedzieć, jak to zrobić. Bez względu na to, czy zamierzasz zmienić karmę od razu, jak tylko szczeniak trafi do Twojego domu (bo np. uważasz, że dotychczasowa karma nie spełnia wymagań), czy będziesz przestawiać go z karmy dla juniorów na tę dla dorosłych psów, obowiązują pewne procedury, których należy przestrzegać. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

 

Co ile karmić szczeniaka?

 

Szczenięta należy karmić o stałych porach. Dzięki tym wskazówkom posiłki będą przebiegać bezproblemowo. Rosnące psy jedzą mniej niż dorosłe, ale za to częściej. Każdego dnia serwuj swojemu szczenięciu taką samą liczbę posiłków:

 

  • Szczenięta od 6 tygodnia życia: 4 do 5 posiłków dziennie dopóki nie osiągną wieku 10 tygodni.
  • Od 10 tygodnia do 5 miesiąca życia szczeniaka: 3 posiłki dziennie.
  • Po osiągnięciu wieku 5 lub 6 miesięcy: 2 posiłki dziennie.

 

Wewnętrzny zegar bijący w brzuszku Twojego szczenięcia uruchomi produkcję soków trawiennych w czasie, kiedy szczenię zwykle dostaje posiłek, niezależnie od tego, czy dasz mu wtedy jedzenie, czy nie. Szczenię nie będzie zaś głodne, gdy dasz mu jeść o innej porze, chyba że będzie to jego zwykła pora karmienia. Zbyt długie czekanie na jedzenie może z kolei doprowadzić u młodego psa do problemów żołądkowo-jelitowych.

 

Jedzenie dla szczeniaków i zmiana pokarmu

 

Przyzwyczajenie jest drugą naturą psów – szczególnie jeżeli chodzi o funkcjonowanie ich organizmu. Gdy ich układ trawienny przyzwyczai się do określonego jedzenia, potrzeba czasu, aby dostosował się do czegoś nowego. Nagła zmiana może prowadzić do wymiotów i biegunki.

 

O ile nierozsądnym jest serwowanie codziennie innego jedzenia dla szczeniaka, zmiana jest czasami nieunikniona – na przykład, gdy obecna karma jest nieodpowiednia i należy zastąpić ją inną karmą dla juniorów lub gdy pies po prostu dorośnie i wymaga przestawienia na pokarm dla dorosłych psów. Stopniowa zmiana to klucz do sukcesu w każdym z wymienionych przypadków. Każdego dnia dodawaj nieco więcej nowego pokarmu do posiłków zwierzęcia dopóki, po upływie około tygodnia, nowe pożywienie całkowicie nie zastąpi dotychczasowego.

 

Szczenięta rosną bardzo szybko, potrzebują więc specjalistycznego jedzenia dla szczeniaków, które zapewni im dodatkową energię, białko, wapń i fosfor, jak np. mokra karma Pedigree Junior. Przedwczesne przestawienie szczeniąt na dietę dla psów dorosłych może doprowadzić do nieprawidłowości w obszarze kośćca i stawów. Ponadto pamiętaj o tym, że bez względu na to, na jaką karmę się zdecydujesz, pokarm powinien być kompletny, zbilansowany i dopasowany do potrzeb rosnącego organizmu.

 

Skąd wiemy, że nadszedł właściwy moment, aby zacząć podawać szczenięciu pokarm dla psów dorosłych? Należy poczekać, aż pies osiągnie fizyczną dojrzałość.

 

Oto kilka ogólnych wskazówek, kiedy zmienić jedzenie szczeniaka na pokarm dla dorosłych psów:

 

  • 6-12 miesięcy w przypadku psów ras miniaturowych, małych i średnich, takich jak chihuahua albo springer spaniel;
  • 12-15 miesięcy w przypadku ras dużych, takich jak labradory i golden retrivery;
  • 18-24 miesięcy w przypadku ras olbrzymich, takich jak dogi i nowofundlandy.
    Jeżeli nie masz pewności, kiedy przestawić swoje szczenię na jedzenie dla psów dorosłych, zawsze możesz zapytać o to swojego lekarza weterynarii.

 

Jak karmić szczeniaka i robić to dobrze?

 

  • Zadbaj o to, aby nic nie zakłócało szczenięciu jedzenia, w przeciwnym razie przyzwyczai się jeść na raty albo zacznie roznosić jedzenie po całym domu.
  • Daj szczenięciu do 30 minut na zjedzenie posiłku. Po upływie tego czas zabierz wszystko, co nie zostało zjedzone, a podczas kolejnego posiłku zaserwuj świeży pokarm. Zwierzę zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody.
  • Po jedzeniu Twoje szczenię może potrzebować spokoju i ciszy albo drzemki, co pomoże mu odpowiednio przetrawić pokarm. Wszelkie ćwiczenia fizyczne planuj więc przed (ale też nie bezpośrednio przed a np. na godzinę przed planowanym podaniem jedzenia) a nie po posiłku!

 

Jeśli dopiero uczysz się, jak karmić szczeniaka, musisz wiedzieć, że podobnie jak my, psy potrzebują wszystkich grup składników pokarmowych: wody, białka, węglowodanów, tłuszczów, minerałów, witamin. Ale ilości i proporcje, jakich potrzebują, zupełnie różnią się od naszych. Co więcej, na każdym etapie swojego życia psu potrzebny jest inny bilans składników odżywczych. W diecie szczeniaka pod uwagę należy wziąć nawet rozmiar i sylwetkę zwierzęcia. Istnieje wiele zmiennych, które trzeba uwzględnić. Czworonogowi może więc być trudno prawidłowo się rozwijać, jedząc pokarm przygotowany w domu. Przeczytaj też nasz artykuł Czym karmić psa? Jak czytać etykiety karm?

 

Dieta szczeniaka – najważniejsze elementy

 

  • Woda jest niezbędna do procesów metabolicznych zachodzących w organizmie szczenięcia – tak naprawdę jego organizm składa się w ok. 70% z wody. Jak wiesz, szczenię traci dużo wody każdego dnia i musi ją regularnie uzupełniać, więc miska z wodą ma kluczowe znaczenie. Woda jest dla szczenięcia zdecydowanie lepsza niż krowie mleko, które u wielu szczeniąt powoduje biegunkę.
  • Białko w diecie szczeniaka i dorosłego psa służy do budowy mięśni – mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są najbardziej skoncentrowanym źródłem białka i najprostszym budulcem dla szybko rosnącego organizmu szczenięcia.
  • Tłuszcz zapewnia energię i pomaga w procesie przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Pomaga też utrzymać zdrową skórę i okrywę włosową. Zbyt duża ilość tłuszczu w pokarmie wiąże się jednak z tym, że szczenię musi zjeść więcej, aby pozyskać inne składniki odżywcze, których potrzebuje – a to jest recepta na otyłość.
  • Węglowodany to podstawowe źródło energii. W naturze psy pozyskują je z owoców i warzyw. W pokarmie dla psów pochodzą one z ugotowanego wcześniej ryżu, zbóż i makaronu.
  • Minerały, dzięki którym szczenię rośnie i rozwija się. Wszystkie szczenięta potrzebują wapnia i fosforu do budowy kości i mięśni oraz żelaza do tworzenia czerwonych krwinek. Naprawdę ważne jest to, aby dostarczać szczenięciu dokładnie takiej ilości składników odżywczych, jaka jest właściwa.
  • Witaminy mają kluczowe znaczenie dla odpowiedniego przebiegu procesów metabolicznych. Witamina A wspomaga wzrok, witaminy z grupy B układ nerwowy, a witamina D kości. Witamina E chroni skórę, zaś witamina K dba o prawidłową krzepliwość krwi. W przeciwieństwie do nas, psy nie wymagają witaminy C w diecie, bo ich organizm produkuje ją sam.
  • Błonnik w diecie szczeniaka i psa dorosłego to cała materia roślinna, która pozostaje niestrawiona, ale dzięki której zwierzę regularnie się wypróżnia. Innymi słowy błonnik należy do węglowodanów niestrawnych i choć powszechnie wiadomo, że jego niedobór w diecie prowadzi do zaparć, rola błonnika nie ogranicza się wyłącznie do ułatwiania wypróżnienia. Ogólnie bowiem normalizuje pracę jelit, dzięki czemu w równym stopniu zapobiega m.in. występowaniu biegunki.
Pedigree imagery
Kup online