PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Szczeniaka

Jak często karmić szczeniaka? Porady i zasady

jametlene-reskp-hGKXqee3Zxw-detail.png

Nasi czworonożni ulubieńcy, w zależności od rasy, osiągają dorosłość w wieku od 10 miesięcy do około 2 lat. Do tego czasu pies najpierw jest karmiony mlekiem matki, a następnie stopniowo przyzwyczajany do spożywania pokarmów stałych. Ile razy karmić szczeniaka w ciągu doby, aby mieć pewność, że jego potrzeby są zaspokojone? Jak uniknąć przekarmienia i związanych z nim problemów zdrowotnych? Na jakiej podstawie wybrać odpowiednią dla potrzeb szczeniaka suchą i mokrą karmę? Odpowiedzi na te pytania udzielają eksperci Pedigree!

 

Spis treści:

  1. Jak karmić psa-szczeniaka? Zasady doboru karmy
  2. Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Jak karmić psa-szczeniaka? Zasady doboru karmy

 

Zstanawiasz się, jak karmić psa? Szczeniaki zaczynają być stopniowo odstawiane od matki około 3. lub 4. tygodnia życia. Naszym zadaniem, jako opiekunów, jest przeprowadzenie wówczas powolnego procesu, w którego trakcie będziemy włączać do ich diety coraz więcej pokarmów stałych. Jest to bardzo ważny etap w życiu każdego szczeniaka, ponieważ to właśnie wtedy mamy okazję zacząć nawiązywać z nim głęboką więź emocjonalną. Zaspokajając jego potrzeby, stajemy się najważniejszymi osobami w życiu naszego pupila.

 

Wprowadzanie pokarmów stałych do diety psa powinno przebiegać stopniowo, tak aby miał on czas przyzwyczaić się do zmiany żywienia. Ma to znaczenie zarówno dla kondycji jego układu pokarmowego, jak i dla samopoczucia zwierzęcia. Jaką karmę dla psa wybrać? Warto zacząć od podawania szczeniakowi niewielkich porcji rozmoczonej suchej karmy lub mokrej karmy z saszetki. Z czasem powinniśmy dążyć do całkowitego przestawienia  na pełnoporcjową karmę – suchą lub mokrą.

 

Bardzo ważny w kontekście żywienia jest wybór produktu odpowiedniego do wieku zwierzęcia. Będąc w sklepie, zwróćmy uwagę, że karmy, przeznaczone dla młodych psów, są opatrzone specjalnym oznaczeniem np. „junior”. Specjaliści do spraw żywienia opracowują receptury, które idealnie pokrywają zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze u psów danej rasy i w określonym wieku. Nie ma tu miejsca na przypadkowość, ponieważ eksperymentowanie z jedzeniem byłoby niemal jednoznaczne z eksperymentowaniem ze zdrowiem naszych czworonożnych przyjaciół.

 

Psy znajdujące się w fazie wzrostu powinny przyjmować pokarmy bogate w białka i tłuszcze, ale także odpowiednie dawki witamin i minerałów. Ponieważ ich układ kostno-stawowy intensywnie się rozwija, niezwykle ważne jest dostarczanie z pożywieniem właściwych ilości wapnia i fosforu. Wszystkie te składniki znajdują się w odpowiednio zbilansowanej suchej lub mokrej karmie dla szczeniaków.

 

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

 

Jak często karmić szczeniaka, aby zaspokoić jego potrzeby, a jednocześnie nie przesadzić z objętością lub kalorycznością przyjmowanych przez niego pokarmów? To zagadnienie jest jednym z najważniejszych dla odpowiedzialnych i kochających opiekunów czworonogów. Aby zdrowo rosnąć, nasz pupil potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, dostarczanych do organizmu w regularnych odstępach czasowych. Zarówno niedokarmianie, jak i przekarmianie psa (zwłaszcza młodego), może mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Nieprawidłowe żywienie prowadzi m.in. do zwyrodnień kości i stawów, a także problemów z trawieniem.

 

Odpowiedzi na pytanie, ile je szczeniak, nie da się udzielić jednoznacznie. Jest to uzależnione od jego rasy i masy ciała, a także od stanu zdrowia i innych czynników towarzyszących. Biorąc pod uwagę, że określenie „szczenię” może być używane zarówno w kontekście 2-miesięcznego, jak i 12-miesięcznego pupila, uniwersalna wielkość idealnej porcji pożywienia jest niemożliwa do wskazania.

 

Ogólna zasada jest jednak taka, że młody pies potrzebuje większej ilości pokarmu (a mówiąc dokładniej- składników odżywczych) w przeliczeniu na kilogram masy ciała, niż ma to miejsce w przypadku psa dorosłego. Pory posiłków i ich liczba również powinny być dostosowane do wieku naszego towarzysza. Podczas gdy dojrzały czworonóg powinien otrzymywać  posiłki dwa do trzech razy dziennie, młody pies musi posilać się częściej, ale mniejszymi porcjami. To, jak często karmić szczeniaka, jest uwarunkowane pojemnością jego żołądka oraz zdolnościami metabolicznymi całego organizmu. Szczeniętom w wieku 6-8 tygodni pokarm podaje się cztery do pięciu razy dziennie, od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia – 3-4 razy, a od 7. miesiąca życia dzienną dawkę można podawać w postaci dwóch lub trzech porcji tak jak u psów dorosłych.

 

Dokładne proporcje, dotyczące objętości pojedynczego posiłku, powinny być obliczane indywidualnie dla danego psa. Dużym ułatwieniem są tu tabele, które producenci dobrych karm dla zwierząt umieszczają na opakowaniach swoich produktów. Dzięki nim dowiemy się, ile danego pokarmu należy podać ulubieńcowi w ciągu dnia i jak dzielić go na porcje. Poza tym z etykiet wyczytamy wartość kaloryczną pożywienia w przeliczeniu na sto gramów, a także uzyskamy przydatne informacje na temat składników odżywczych, które znajdują się w danej karmie. Dzięki pełnoporcjowym karmom gotowym przeznaczonym dla szczeniąt możemy podać psu zdrowy posiłek, a tym samym zadbać o jego prawidłowy rozwój.