PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Szczeniaka

Ile karmy dla szczeniaka? Zasady dawkowania karmy

puppy-dog-detail.png

W zależności od rasy psy osiągają dorosłość pomiędzy 10. miesiącem a 2. rokiem życia. W tym czasie ich dieta ulega znaczącym zmianom - od mleka matki, przez posiłki mieszane, aż po całkowite przestawienie na gotową karmę pełnoporcjową. Ile gram karmy dla szczeniaka należy podawać pupilowi, w zależności od etapu rozwoju, na którym w danym momencie się on znajduje? Ile posiłków serwować mu w ciągu doby i w jakich odstępach czasowych? Jak czytać tabele, znajdujące się na opakowaniach gotowych pokarmów pełnoporcjowych? Podpowiadamy, jak i ile powinien jeść szczeniak.


Spis treści:

  1. Ile karmy dla szczeniaka po odsadzeniu od matki?
  2. Dzienna dawka karmy dla szczeniaka – ile posiłków serwować pupilowi?
  3. Karma dla szczeniaka – jak czytać tabele na opakowaniach?

 

Ile karmy dla szczeniaka po odsadzeniu od matki?


Odstawienie szczenięcia od matki następuje około 6. lub 8. tygodnia jego życia. Czas ten może być nieco stresujący dla malucha, który, tak samo jak ludzkie dziecko, jest wrażliwy na wszelkie zmiany, zachodzące w jego otoczeniu. Przyzwyczajanie pupila do spożywania pokarmów stałych powinno zatem przebiegać stopniowo od 3-4 tygodnia życia - tak, aby nie obniżyć jego samopoczucia i nie narazić go na niepotrzebne stresy. Sposób, w jaki przeprowadzamy zmianę diety, ma również znaczenie dla funkcjonowania układu pokarmowego zwierzęcia (dotyczy to zresztą psów w każdym wieku). Jeżeli zrobimy to zbyt szybko lub nieumiejętnie, możemy wywołać niepożądane reakcje organizmu, takie jak wymioty, biegunki czy wzdęcia. 

 

Istnieją oczywiście sprawdzone sposoby, z których odpowiedzialny opiekun może skorzystać, chcąc w łatwy i komfortowy sposób odsadzić szczeniaka od matki. Okres przejściowy pomiędzy karmieniem mlekiem a całkowitym przestawieniem na karmę gotową powinien trwać nawet kilka tygodni. Warto zwrócić uwagę, że posiadana od urodzenia umiejętność ssania, jest początkowo jedynym sposobem jedzenia, jaką zna nasz maluch. Otrzymując niewielkie ilości pokarmu stałego, najpierw uczy się go lizać, a następnie, coraz śmielej, gryźć. W międzyczasie wykształcają się u niego zęby mleczne, które przynoszą nowe, nieznane mu dotąd możliwości. Dobrą praktyką jest zatem rozpoczęcie żywienia od podawania szczeniakowi małych porcji miękkiej, mokrej karmy lub rozmoczonej karmy suchej (w formie papki). W kolejnych tygodniach szczenię otrzymuje jedzenie o coraz twardszej konsystencji i w ten sposób uczy się jeść stałe pokarmy- zarówno mokre jak i suche.

Dzienna dawka karmy dla szczeniaka – ile posiłków serwować pupilowi?


Zarówno w przypadku szczeniąt, jak i dorosłych psów, żywienie powinno być oparte na dwóch podstawowych zasadach. Przyjmowane przez czworonoga w ciągu dnia porcje pokarmu powinny być dla niego optymalne pod względem objętości oraz kaloryczności i wartości odżywczych.

 

Przez objętość należy rozumieć wielkość posiłku. Zbyt mała porcja sprawi, że nasz pupil nie będzie czuł się syty, co z kolei może go sprowokować do spożywania przypadkowo znalezionych elementów otoczenia (np. śmieci). Przekarmianie czworonoga będzie natomiast prowadziło do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. nadwagi, otyłości oraz problemów z trawieniem.

 

Odpowiednia kaloryczność i zawartość składników odżywczych to drugi fundament zbilansowanej diety. Aby pozostawać jak najdłużej w dobrym zdrowiu, pies musi przyjmować optymalną dawkę witamin i minerałów, a także białek, tłuszczów, węglowodanów- w tym błonnika. Dla szczeniaków, będących w fazie wzrostu, szczególne znaczenie mają białka, fosfor i wapń. Wszystkie niezbędne składniki odżywcze muszą być zbilansowane z energią pokarmową. Oznacza to, że w dawce jedzenia zawierającej dzienną porcję kalorii powinien być obecny komplet potrzebnych substancji pokarmowych.

 

Odpowiedź na pytanie, ile je szczeniak, nie jest jednoznaczna. Istnieje wiele uwarunkowań, które składają się na ostateczny wniosek, dotyczący objętości pojedynczego posiłku. Są nimi przede wszystkim:

 

  • rasa pupila (w przypadku psów nierasowych – masa ciała);
  • dokładny wiek (szczeniakiem nazywamy zarówno 2-miesięcznego, jak i 8-miesięcznego czworonoga);
  • etap rozwoju (to, czy szczeniak pije jeszcze mleko matki, czy też został już od niego całkowicie odstawiony).

 

Planując, ile suchej karmy dla szczeniaka będzie optymalną porcją dla naszego pupila, należy brać pod uwagę wszystkie te czynniki. Warto również pamiętać, że gotowa karma mokra ma około 4-krotnie mniej kalorii od karmy suchej, co oznacza, że żywiąc psa w ten sposób, należy zadbać o odpowiednią modyfikację objętości i/lub liczby posiłków. 

 

Młody pies ma wyższe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) niż dorosły osobnik. Powinien też otrzymywać posiłki częściej, ale w mniejszych ilościach, z uwagi na mniejszą pojemność żołądka oraz ograniczone zdolności metaboliczne organizmu. Jak często karmić szczeniaka? Zalecana częstotliwość karmienia szczeniąt jest uzależniona od ich etapu rozwoju:

 

  • od 6. do 8. tygodnia życia – cztery do pięciu posiłków dziennie,
  • od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia – trzy do czterech posiłków dziennie,
  • powyżej 7. miesiąca życia – dwa lub trzy posiłki dziennie (częstotliwość żywienia taka sama, jak u psów dorosłych).

 

Objętość podawanych psu porcji powinna być obliczana indywidualnie dla konkretnego osobnika. Warto wspomóc się tu poradą dietetyka lub lekarza weterynarii, a także posłużyć się tabelami, które są umieszczone na opakowaniach pełnoporcjowych pokarmów suchych i mokrych. Znajdują się tam informacje o wartości kalorycznej pożywienia w przeliczeniu na masę pokarmu (np. 100g), a także instrukcja karmienia. Analizując te dane, będziemy mogli ustalić, ile karmy dla psa podać naszemu pupilowi w ramach pojedynczego posiłku.

 

Karma dla szczeniaka – jak czytać tabele na opakowaniach?


W kontekście prawidłowego odżywiania nie warto pozostawiać spraw przypadkowi. Ważne jest nie tylko to, ile karmy dla szczeniaka znajduje się w codziennym jadłospisie naszego pupila i w jakich porcjach oraz odstępach czasowych mu je podajemy. Najistotniejszym elementem żywienia jest jego jakość, a także dopasowanie do potrzeb konkretnego czworonoga. Karma dla małych psów, która jest optymalna dla psa dorosłego, z całą pewnością nie może być podawana szczenięciu. Dlatego też, opiekując się niedojrzałym czworonogiem, powinniśmy zwracać uwagę na etykietę produktu, po który sięgamy w sklepie. Pełnoporcjowe karmy dla psów zawierają następujące składniki odżywcze:

 

  • Białko – psy czerpią je głównie z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli podrobów.  Odpowiednia ilość tego składnika jest fundamentalna, zwłaszcza w żywieniu szczeniąt, których organizmy nieustannie się rozwijają.
  • Tłuszcze i węglowodany są źródłem energii. Te dwa składniki odżywcze są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ nadmiar któregokolwiek z nich prowadzi do nadwagi i otyłości, a w dalszej perspektywie – do rozwoju innych chorób. Dodatkowo tłuszcze umożliwiają przyswajanie niektórych witamin (A,D,E,K).
  • Witaminy wspomagają przebieg procesów metabolicznych w organizmie. W zbilansowanej diecie psa (także szczeniaka) powinna znaleźć się odpowiednia ilość witamin A, D, E i K, a także witamin z grupy B.
  • Składniki mineralne, które są szczególnie istotne w jadłospisie szczeniąt, to wspomagające rozwój układu kostno-stawowego: wapń i fosfor. Niezwykle ważnym elementem diety jest również żelazo, którego niedobór prowadzi do anemii.
  • Błonnik ułatwia trawienie i wspomaga pracę jelit.

 

Kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania każdej żywej istoty jest regularne uzupełnianie poziomu wody w jej organizmie. Należy pamiętać, że karma mokra różni się od karmy suchej przede wszystkim ilością zawartych w niej płynów. W przypadku karm suchych zawartość wody w pożywieniu wynosi 8-10%, podczas gdy karmy mokre zawierają jej około 80%. Jeżeli zatem zauważamy, że nasz szczeniak jest wyjątkowo ruchliwy lub niepokojąco rzadko podchodzi do miski z wodą, warto rozważyć stosowanie karmy mokrej, która zawiera więcej płynów, niż karma sucha.

 

Wybierając karmę dla naszego czworonoga, zwróćmy uwagę, czy na etykiecie została podana zawartość wszystkich wymienionych składników odżywczych. Witaminy i minerały często występują tam pod nazwą „materia nieorganiczna”, zaś fachowe określenie na błonnik to „włókno surowe”.

 

To, ile powinien jeść szczeniak, pokazuje tabela, która również powinna być umieszczona na odwrocie opakowania. Przykładowo, w przypadku pełnoporcjowej karmy suchej Pedigree Junior dla psów ras średnich zalecana dzienna masa posiłków jest następująca.

 

U szczeniąt od 2. do 4. miesiąca życia:

  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 10 kg – 140 g karmy suchej;
  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 20 kg – 235 g karmy suchej;
  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 30 kg – 305 g karmy suchej.

 

U szczeniąt od 4. do 6. miesiąca życia:

  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 10 kg – 195 g karmy suchej;
  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 20 kg – 330 g karmy suchej;
  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 30 kg – 430 g karmy suchej.

 

U szczeniąt od 6. do 9. miesiąca życia:

  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 10 kg – 205 g karmy suchej;
  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 20 kg – 345 g karmy suchej;
  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 30 kg – 465 g karmy suchej.

 

U szczeniąt od 6. do 9. miesiąca życia:

  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 10 kg – 205 g karmy suchej;
  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 20 kg – 345 g karmy suchej;
  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 30 kg – 465 g karmy suchej.

 

U szczeniąt od 9. do 12. miesiąca życia:

  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 20 kg – pupil powinien być żywiony tak, jak pies dorosły;
  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 30 kg – 465 g karmy suchej.

 

U szczeniąt od 12. do 15. miesiąca życia:

  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 20 kg – pupil powinien być żywiony tak, jak pies dorosły;
  • przy przewidywanej masie ciała psa dorosłego do 30 kg – 445 g karmy suchej.


Dawkowanie pełnoporcjowej karmy mokrej Pedigree Junior jest nieco inne, jednak zasada żywienia jest taka sama. Porcjowanie pokarmu jest uzależnione od dokładnego wieku i rasy (lub masy ciała) psa. Instrukcje żywieniowe podane na etykietach karm pełnoporcjowych wskazują jednoznacznie, jak w prawidłowy sposób porcjować daną karmę. Przy diecie opartej wyłącznie na karmie mokrej, zdrowe psy ras średnich powyżej 18. miesiąca życia powinny być żywione jak psy dorosłe, niezależnie od swojej masy ciała. Należy pamiętać, że Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca stosowanie diety mieszanej, pod względem kalorycznym, złożonej w 50% z karmy suchej i w 50% z mokrej. W razie dalszych wątpliwości, dobrą praktyką jest udanie się na konsultację z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Close popup