PEDIGREE PL
Szukaj
Higiena Zębów Psa

Dziąsła u psa i ich kolory - o czym mogą świadczyć?

Pedigree-Jemma-hero.png

Wygląd dziąseł u psa, a zwłaszcza ich kolor, może wiele zdradzić o stanie zdrowia czworonoga. Zmiany w jamie ustnej psa świadczą nie tylko o problemach z zębami, ale również o innych schorzeniach w obrębie całego organizmu, np. blade dziąsła u psa to jeden z objawów anemii. Na co zwrócić uwagę podczas przeglądu jamy ustnej pupila?

 

Spis treści:

  1. Jak powinny wyglądać zdrowe dziąsła u psa?
  2. Kolory dziąseł u psa - o czym mogą świadczyć?
  3. Chore dziąsła u psa

 

Jak powinny wyglądać zdrowe dziąsła u psa?

Higiena jamy ustnej powinna być jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które powinniśmy wykonywać psu każdego dnia. Podczas czyszczenia zębów specjalną szczoteczką i pastą do zębów dla psa, powinniśmy dokładnie przyglądać się dziąsłom. Jeśli ich stan odbiega od prawidłowego, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.

 

Zdrowe dziąsła u psa mają charakterystyczny różowy kolor. Po naciśnięciu palcem stają się jasnoróżowe lub prawie białe. Dziąsła u psa wracają do normalnego koloru natychmiast po zwolnieniu nacisku. Świadczy to o prawidłowym przepływie krwi w naczyniach włosowatych. Zdrowe dziąsła są też błyszczące, śliskie i mokre. Powinny być gładkie i nie mogą mieć żadnych zgrubień. Pomarszczone, suche i lepkie oznaczają, że pies jest prawdopodobnie odwodniony.

 

Kolor dziąseł u psa może nieco różnić się w zależności od rasy. Upewnij się, jaki odcień jest prawidłowy dla Twojego czworonoga. Na przykład czarne dziąsła u psa, a raczej czarne plamki na dziąsłach, nie muszą oznaczać nic groźnego - najczęściej wynikają z umaszczenia czworonoga i obecności czarnego pigmentu w skórze. Powodem do niepokoju mogą być natomiast ciemne dziąsła u psa, jeśli wcześniej były jednolicie różowe, a także nienaturalnie jasne dziąsła u psa.

 

Kolory dziąseł u psa - o czym mogą świadczyć?

Jeśli zauważysz jakąkolwiek zmianę w kolorze dziąseł u psa, powinieneś jak najszybciej wybrać się z nim do lekarza weterynarii. Inna niż różowa barwa może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, niekoniecznie związanych ze schorzeniami stomatologicznymi. 

 

Dziąsła chorego psa mogą przybierać różne odcienie w zależności od tego, co mu dolega. Poniżej przedstawiliśmy tylko niektóre przykłady chorób. Stan zdrowia zwierzęcia powinien ocenić lekarz weterynarii - tylko on, na podstawie specjalistycznych badań, może postawić dokładną diagnozę.

 

O czym może świadczyć kolor dziąseł u psa:

  • białe, blade lub bladoróżowe dziąsła u psa - niedokrwistość (anemia), zatrucie, babeszjoza, zaburzenia krzepnięcia krwi, krwawienie wewnętrzne, choroby nerek, wstrząsy, wzdęcia, hipotermia;
  • ciemnoczerwone dziąsła u psa - zapalenie dziąseł, udar cieplny, wysokie ciśnienie krwi, zatrucie tlenkiem węgla;
  • jasnoczerwone dziąsła u psa - miejscowe podrażnienie (np. spowodowane żuciem zbyt twardych zabawek), zapalenie dziąseł, zakażenie;
  • żółte dziąsła u psa - problem z wątrobą, niedokrwistość, degradacja czerwonych krwinek;
  • sine, niebieskie lub fioletowe dziąsła u psa - niewystarczająca ilość tlenu we krwi, problemy z oddychaniem, zapalenie płuc, zakrzepica zatorowa płuc, niewydolność serca, niskie ciśnienie krwi, hipotermia, udar, tętniak.

 

Choroby dziąseł u psa

Nie tylko kolor dziąseł jest symptomem choroby. Należy dokładnie zwrócić uwagę na ich wygląd. Podrażnione, krwawiące, owrzodzone, opuchnięte dziąsła u psa mogą świadczyć o chorobach przyzębia. Pierwszym stadium tego problemu jest zapalenie dziąseł. Nieleczone może przerodzić się w zapalenie przyzębia, a następnie paradontozę. Na choroby przyzębia najczęściej zapadają przedstawiciele małych ras (np. Yorkshire terriery, pekińczyki, jamniki), ponieważ mają one małe szczęki, w których stłoczone są stosunkowo duże zęby. Choroby dziąseł u psa częściej pojawiają się u czworonogów chorujących na cukrzycę, niewydolność nerek i wątroby czy zaburzenia odporności. 

 

Do najczęstszych symptomów zapalenia dziąseł u psa należą: 

  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
  • opuchnięte dziąsła u psa,
  • utrata apetytu,
  • niechęć do gryzienia twardego jedzenia,
  • brązowe dziąsła u psa, a dokładnie brązowy nalot na zębach wzdłuż dziąseł,
  • nadmierne wydzielanie śliny,
  • krwawiące lub mocno przekrwione dziąsła u psa,
  • rozchwianie zębów,
  • powiększone migdałki,
  • krwawienie dziąseł.

 

Bakterie rozwijające się w chorych dziąsłach u psa mogą przedostać się do innych części organizmu, powodując infekcje mięśnia sercowego, nerek, wątroby i płuc.

 

Aby zapobiegać chorobom zębów i dziąseł u psa, konieczna jest odpowiednia profilaktyka, czyli: 

  • codzienne szczotkowanie zębów - dzięki temu usuwamy resztki pokarmu i ograniczamy namnażanie się bakterii w jamie ustnej, 
  • podawanie przysmaków dentystycznych, np. Pedigree® DentaStix - mają odpowiednią, elastyczną konsystencję oraz zawierają substancje czynne ograniczające tworzenie kamienia nazębnego,
  • stosowanie odpowiedniej diety dla psa - rekomendowane jest żywienie mieszane składające się zarówno z mokrej, jak i suchej karmy, która sprzyja oczyszczaniu zębów z płytki bakteryjnej.
Close popup