Psie zęby są bardziej wytrzymałe od ludzkich, a przy tym spełniają znacznie więcej funkcji. Nie służą wyłącznie do rozdrabniania pokarmu, lecz stanowią narzędzie, za pomocą którego nasze pupile są w stanie chwytać i przenosić obiekty, bawić się, a nawet komunikować z innymi członkami stada. Zęby są zatem niezwykle istotnym elementem psiego ciała i w związku z tym powinno się o nie szczególnie dbać. Ponieważ czworonogi nie są w stanie robić tego samodzielnie, naszym zadaniem jako opiekunów, jest udzielenie im wsparcia i pomocy w tym zakresie. Codzienne szczotkowanie zębów oraz stosowanie przekąsek dentystycznych, takich jak PedigreeⓇ DentaStix, to klucz do sukcesu w dbaniu o higienę psiej jamy ustnej. Niekiedy jednak zdarza się, że pomimo naszych wysiłków, pojawia się problem “zepsutych zębów” u psa. Jedną z najpopularniejszych dolegliwości jest gromadzenie się płytki nazębnej. Jej zaniedbanie prowadzi do mineralizacji osadu, który stanowi doskonałe podłoże do namnażania się bakterii i tworzenia kamienia nazębnego. Jak usunąć kamień nazębny u psa domowym sposobem? Czy jest to w ogóle możliwe? A może lepiej zapobiegać niż leczyć? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Spis treści:
Płytka nazębna odkłada się w wyniku reakcji spożywanego pokarmu ze znajdującymi się w jamie ustnej bakteriami. Opiekunowie, którzy zastanawiają się, czym usunąć kamień nazębny u psa, zazwyczaj odnajdują w Internecie domowe sposoby pozbywania się płytki nazębnej, czyli właśnie tego delikatnego osadu. Metodą na utrzymanie zębów czworonoga w dobrej kondycji jest przede wszystkim ich codzienne czyszczenie zębów u psa, które dodatkowo może być wspomagane poprzez stosowanie przekąsek dentystycznych, takich jak PedigreeⓇ DentaStix. Dobrym pomysłem jest również podarowanie czworonogowi specjalnej zabawki - gryzaka stomatologicznego lub używanie czyścika z mikrofibry zawierającego jony srebra.
Dieta psa także ma znaczenie. Płytka nazębna ściera się, gdy nasz pupil zjada suchą karmę pełnoporcjową, bądź otrzymuje nagrody w postaci specjalnych przysmaków dla psa (tzw. karm uzupełniających). Między innymi dlatego Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca stosowanie u czworonogów diety mieszanej, złożonej w 50% z karmy mokrej i w 50% z karmy suchej pod względem masy produktów.
Nieprawidłowości w dbaniu o higienę jamy ustnej skutkują zmianą płytki nazębnej na kamień nazębny u psa, co następuje w wyniku mineralizacji osadu. Problem ten jest znacznie bardziej złożony i zdecydowanie trudniejszy do opanowania, niż tylko nieestetycznie wyglądający, żółty nalot na szkliwie.
Pierwszym wyczuwalnym sygnałem, że w jamie ustnej naszego pupila dzieje się coś niedobrego, jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z pyszczka. Istnieje bezpośrednie połączenie pomiędzy przykrym i ciężkim oddechem u psa a kamieniem nazębnym. Nagromadzony na szkliwie osad jest doskonałym środowiskiem dla bakterii, które z kolei żywią się resztkami spożywanej przez pupila karmy. Dlatego tak ważne jest codzienne szczotkowanie psich zębów i regularne- raz na pół roku- uczęszczanie na kontrole w gabinecie weterynaryjnym. Innym widocznym objawem odkładania się kamienia nazębnego jest zwiększona produkcja śliny u naszego pupila.
Czy usuwać kamień nazębny u psa? Zdecydowanie tak. Zaniedbanie w tym zakresie może powodować dalsze problemy zdrowotne, przede wszystkim stany zapalne dziąseł czy odsłonięcie szyjek zębowych. Nieleczony kamień nazębny u psa daje objawy w postaci nadwrażliwości lub bólu przy spożywaniu posiłków, co często prowadzi do niechęci do jedzenia. Ponadto stan zapalny może przerodzić się w ropień, którego rozległość bywa bardzo duża. Następuje wówczas zauważalna zmiana w wyglądzie pupila, w postaci widocznego wybrzuszenia i asymetrii na pyszczku- najczęściej w okolicy pod oczami.
Kamień nazębny u psa pojawia się częściej u przedstawicieli ras miniaturowych i brachycefalicznych, czyli takich, które mają charakterystycznie skrócony pyszczek (np. bokser, maltańczyk czy buldog francuski). W grupie ryzyka znajdują się także czworonogi mające wady zgryzu.
Domowe sposoby na kamień nazębny u psa niestety nie istnieją. Jedyne, co możemy i powinniśmy robić, to zapobieganie problemom dentystycznym u naszego pupila poprzez dbanie o higienę jego jamy ustnej. Jeśli jednak podczas wizyty weterynaryjnej okaże się, że nasze wysiłki nie przyniosły pożądanych rezultatów, należy skorzystać z odpowiedniego zabiegu. Jak usunąć kamień nazębny u psa? Nie zrobimy tego samodzielnie. Tym, co usunie kamień nazębny u psa, jest wyłącznie specjalistyczne urządzenie – skaler. Współczesne gabinety weterynaryjne korzystają ze sprzętów ultradźwiękowych, które są wyjątkowo precyzyjne, dzięki czemu zapobiegają szybkiemu nawracaniu problemu.
W przypadku usuwania kamienia nazębnego u psa cena zabiegu waha się w granicach od 100 do 400 zł i zwykle jest uzależniona od następujących czynników:
Zabieg skalingu przeprowadzany jest w narkozie i trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Warto powtarzać go raz do roku, aby mieć pewność, że stan jamy ustnej naszego pupila znajduje się pod stałą, profesjonalną kontrolą. Zdarza się, że podczas zabiegu usuwa się niektóre zęby, jeżeli lekarz weterynarii stwierdzi z pewnością, że nie da się ich już uratować. Taka praktyka jest jednak stosowana rzadko, najczęściej u starszych psów.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.