Zabranie psa samochodem na dłuższą wycieczkę albo do weterynarza jest dla większości opiekunów nieuniknione, dlatego tak ważne jest zadbanie o to, by podróż była przyjemna i bezpieczna. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.
Zabezpieczenie psa podczas podróży jest bardzo ważne z kilku powodów.
Pies, który swobodnie porusza się podczas podróży samochodem może stać się przyczyną wypadku poprzez rozproszenie uwagi kierowcy lub gdy przedostanie się w okolice kierownicy i pedałów.
W razie wypadku pies zapięty w szelki lub pasy jest znacznie mniej narażony na odniesienie poważniejszych obrażeń.
Niezabezpieczony pies jest nie tylko zagrożeniem dla siebie, ale również dla innych pasażerów, szczególnie w razie wypadku lub nagłego hamowania.
Oto kilka sposobów na zabezpieczenie swojego czworonoga podczas podróży samochodem.
Przewożenie psa w podróżnym kojcu może okazać się dobrym pomysłem, a nawet ułatwić mu drzemkę. Warto jednak wziąć pod uwagę, że niektóre psy mogą się stresować, jeśli będziesz znajdować się poza zasięgiem ich wzroku.
Pasy lub szelki bezpieczeństwa pozwolą unieruchomić psa i jednocześnie zapewnić mu wygodę podczas podróży. Pamiętaj, że w przypadku szczeniaka należy regularnie dostosowywać długość szelek lub pasów.
W zależności od tego, jaki samochód posiadasz, krata do bagażnika może być wygodnym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojego psa. Krata ma za zadanie oddzielić tylne siedzenia samochodu od bagażnika i pozwolić psu na spokojną i wygodną podróż z tyłu samochodu. Nie jest to jednak najbezpieczniejsze rozwiązanie. W razie wypadku lub nagłego hamowania Twój pies jest narażony na odniesienie obrażeń.
Niektóre psy uwielbiają podróżować, dla innych zdecydowanie nie jest to ulubione zajęcie. Poznaj nasze sposoby na umilenie czworonogom każdej podróży.
Psy, które do podróżowania samochodem przyzwyczają się już za młodu, mają większą szansę na polubienie tej aktywności. Jeśli jednak posiadasz starszego psa, który boi się podróżować samochodem, nie martw się – wciąż możesz przekonać go do tego pomysłu. Postępuj powoli, przyzwyczajając go najpierw do siedzenia w nieruchomym samochodzie. Idealną zachętą do wskoczenia na siedzenie mogą okazać się przysmaki PEDIGREE® z serii Tasty Minis z kwasami Omega 3, witaminą E, wapniem i o niskiej zawartości tłuszczu, dostępne w trzech przepysznych smakach: Wołowina i ser, Wołowina i drób oraz Kurczak i kaczka.
Częste postoje to dobry pomysł, szczególnie w przypadku dłuższych podróży. Pozwolą rozprostować nogi i łapy pasażerom.
Jeśli Twój pies wymiotuje podczas podróży, spróbuj nie karmić go bezpośrednio przed jazdą. Jeśli to nie pomaga, zwróć się po pomoc do lekarza weterynarii.
Jeśli jeden z Twoich pasażerów nosi na grzbiecie sporo futra, upewnij się, że w samochodzie jest wystarczająco chłodno.
Wiatr w sierści to z pewnością przyjemne uczucie dla psa, jednak wystawianie głowy za okno to bardzo zły i niebezpieczny pomysł. Pilnuj, by okna samochodu podczas podróży nie były za szeroko otwarte.
Utrzymanie odpowiedniej temperatury w samochodzie jest szczególnie ważne w okresie letnim, pełnym upalnych dni. Jeśli możesz zaplanować podróż ze swoim czworonogiem na poranek lub wieczór albo zaopatrzyć samochód w chłodzącą matę, z pewnością zwiększysz komfort jego podróży. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie zostawiać psa zamkniętego w samochodzie podczas upału.
Psy mogą podróżować z przodu samochodu, jeśli zadbasz o to, by były odpowiednio zabezpieczone. Pamiętaj, by odsunąć fotel jak najdalej i wyłączyć przednią poduszkę powietrzną pasażera.
Jeśli Twój pies nie lubi podróżowania samochodem, warto dać mu trochę czasu i spróbować oswoić go z tym etapami. A co w przypadku, gdy problemem jest choroba lokomocyjna? Spróbuj nie karmić psa przed podróżą, a jeśli to nie pomoże, udaj się po poradę do lekarza weterynarii.
Sprawdź nasze inne artykuły.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.