PEDIGREE PL
Szukaj

Boston terrier

boston-terrier_1640009676402.png

Ze względu na charakterystyczne umaszczenie, przypominające smoking, boston terrier nazywany jest amerykańskim dżentelmenem. To pies o eleganckim wyglądzie i wesołym usposobieniu, który bardzo przywiązuje się do opiekuna. Przedstawiamy opis rasy boston terrier – jej historię, wygląd i najważniejsze cechy charakteru.

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy boston terrier
 3. Jak wyglądają boston terriery?
 4. Jak pielęgnować psy rasy boston terrier?
 5. Jaki charakter mają boston terriery?
 6. Jak długo żyją boston terriery?
 7. Ciekawostki o boston terrierze
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów boston terriera
 9. Jak nazwać psa rasy boston terrier?
 10. Ile kosztują boston terriery?

Podstawowe informacje

Rozmiar

trzy kategorie wagowe: poniżej 6,8 kg; 6,8–9 kg; 9–11,35 kg

wzrost: od 25 do 40 cm (proporcjonalnie do kategorii wagowej)

Sierść

szata: krótka, delikatna, lśniąca

umaszczenie: pręgowane, czarne lub „focze” (czarne z brunatnym odcieniem)

Charakter

przyjacielski, towarzyski, energiczny, inteligentny

Długość życia

11–15 lat

Historia rasy boston terrier

Jak sugeruje sama nazwa, boston terrier to rasa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Jego historia rozpoczęła się w połowie XIX wieku w Beacon Hill w Bostonie. Rozmiłowani w koniach i psach imigranci z Wysp Brytyjskich postanowili wyhodować idealnego w ich pojęciu psa: inteligentnego, wesołego, taniego w utrzymaniu i... odpowiedniego do walk, które były w tych czasach bardzo popularne. Zaczęto więc kojarzyć ze sobą buldogi i bojowe teriery.

Na skutek tych krzyżowań powstały dwa typy psów: „terierowaty”, z którego z czasem powstały pitbull terriery i staffordshire terriery, oraz „buldogowaty”, z którego właśnie pochodzi boston terrier. Psy „buldogowate” początkowo były wykorzystywane do łapania gryzoni w stajniach i powozowniach na Myrtle Street w Bostonie. Stamtąd szybko trafiły do domów, stając się psami do towarzystwa.

Obecny wygląd boston terriera to zasługa dwóch reproduktorów – Barnard’s Toma i Atkinson’s Toby’ego, które przekazały swemu potomstwu krótkie kufy i „korkociągowate” ogony. Po raz pierwszy zaprezentowano boston terriery w 1878 roku jako amerykańskie bulteriery. W 1891 roku powstał Boston Terrier Club of America, a nazwę oficjalnie zmieniono na boston terrier.

Jak wyglądają boston terriery?

Boston terrier to niewielki pies o cechach brachycefalicznych (krótkoczaszkowych). Ogon jest naturalnie krótki – prosty lub „korkociągowaty”. Wiele osób nie dostrzega różnicy między boston terrierem a buldogiem francuskim. Obie rasy są do siebie łudząco podobne, a rozbieżności bardzo subtelne. Terrier bostoński jest nieco smuklejszy i ma dłuższą kufę, dzięki czemu nie miewa tak częstych problemów z oddychaniem.

Wyróżnia się trzy kategorie wagowe: boston terrier miniaturka – poniżej 6,8 kg; standardowy – 6,8–9 kg; duży – 9–11,35 kg. Nie ma znaczących różnic w wyglądzie między suką a psem rasy boston terrier.

Sierść boston terriera jest bardzo krótka, gładka i pozbawiona podszerstka. Umaszczenie może być pręgowane, focze (czarne z rudym odcieniem) lub czarne. U wszystkich boston terrierów występują charakterystyczne, białe znaczenia, kontrastujące z ciemnym umaszczeniem, które nadają im eleganckiego wyglądu: biała otoczka na pyszczku, biała strzałka między oczami, biała pierś.

Jak pielęgnować psy rasy boston terrier?

Krótka szata terriera bostońskiego jest łatwa w pielęgnacji. Pies linieje dwa razy w roku (wiosną i jesienią), należy wtedy czesać go codziennie za pomocą gumowej rękawicy lub szczotki z twardym włosiem. Poza okresem linienia po spacerach wystarczy przecierać sierść psa wilgotnym ręcznikiem.

Kąpiele boston terriera powinny odbywać się w miarę potrzeby, z użyciem szamponu dla psów o wrażliwej skórze. Trzeba również systematycznie przycinać czworonogom pazury, regularnie myć zęby oraz dbać o czystość uszu. Warto skupić się na codziennej pielęgnacji okolic oczu – przecierać je gazikiem namoczonym w specjalnym preparacie, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Dzięki temu usuniemy drobne zabrudzenia i zminimalizujemy ryzyko wystąpienia infekcji oczu.

Jaki charakter mają boston terriery?

Boston terrier ma pogodne usposobienie. Ten wesoły i przyjacielski pies mocno przywiązuje się do opiekuna. Źle znosi samotność. Łagodny charakter boston terriera czyni z niego doskonałego kompana dla dzieci w każdym wieku. W przypadku maluchów kontakty z psami zawsze powinny odbywać się jednak pod kontrolą dorosłych.

Terrier bostoński jest żywiołowy i chętny do aktywności. Trzeba zapewnić mu sporą ilość ruchu każdego dnia, by mógł spożytkować drzemiące w nim pokłady energii. Chętnie aportuje i lubi długie spacery.

Inteligencja, spryt, chęć do nauki i sprawność fizyczna boston terriera sprawiają, że jego szkolenie nie nastręcza trudności. Łatwo go zmotywować przysmakami dla psów. Lubi urozmaicone i niezbyt długie ćwiczenia. Szczenię boston terriera warto zabrać do psiego przedszkola – pozwoli to skierować treningi na właściwe tory i przeprowadzić odpowiednią socjalizację.

Jak długo żyją boston terriery?

Przeciętna długość życia boston terriera waha się od 11 do 15 lat, w zależności od kondycji zdrowotnej danego osobnika. W porównaniu do innych ras brachycefalicznych boston terriery stosunkowo dobrze znoszą wysokie temperatury i nie mają problemów z oddychaniem. Należy jednak chronić zwierzęta przed przegrzaniem i nie narażać ich na długie przebywanie na słońcu. Z kolei w czasie mrozów warto zakładać psu ubranko i skrócić czas spacerów.

Typowe choroby boston terrierów dotyczą oczu. To m.in.: owrzodzenie rogówki, zaćma młodzieńcza i jaskra. Duże gałki oczne są narażone na urazy, np. podczas buszowania w gęstych zaroślach, dlatego należy kontrolować, co zwierzę robi podczas spaceru.

Inne problemy zdrowotne, z którymi boryka się ta rasa, wynikają z ich brachycefalicznej budowy, m.in.: wydłużenie podniebienia miękkiego, zapadnięcie tchawicy, problemy trawienne (skłonność do gazów w jelitach), wrażliwość na narkozę. Boston terriery mogą również cierpieć na: wypadanie rzepki kolanowej, martwicę główki kości udowej, spondylozę i dysplazję stawów biodrowych. Mają skłonność do alergii.

Ciekawostki o boston terrierze

 • Chociaż w żyłach boston terriera płynie krew psów bojowych, wyhodowano go do towarzystwa i dziś jest ceniony jako przyjaciel rodziny. Na drodze selekcji u przedstawicieli tej rasy została całkowicie wyeliminowana skłonność do agresji.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów boston terriera

Dieta boston terriera powinna uwzględniać jego wiek, masę ciała, aktywność fizyczną, a także specyficzną, skróconą budowę szczęki. Optymalnym wyborem będzie pełnoporcjowa karma gotowa dla psów ras małych, np. Pedigree® Vital Protection™.

Karma dla boston terriera nie może być zbyt kaloryczna. Trzeba podawać ją zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym czworonoga. Dzienną dawkę pokarmu należy podzielić na 2–3 mniejsze posiłki podawane o stałych porach. Dzięki temu zwierzę nie będzie się przejadało. Jeśli dieta boston terriera jest odpowiednia, nie ma on skłonności do tycia. Warto zapewniać czworonogowi regularny wysiłek fizyczny i kontrolować podawanie przekąsek. Przysmaki mogą stanowić maksymalnie 10% dziennej dawki energii.

Wybierając karmę dla boston terriera, dobrze zwrócić uwagę na wielkość i kształt granulek, aby pies bez problemu mógł ją pobrać z miski i dobrze pogryźć przed połknięciem.

Jak nazwać psa rasy boston terrier?

 • Przykładowe imiona dla suki boston terriera: Becky, Gipsy, Lola, Minnie, Nera, Peggi.
 • Przykładowe imiona dla psa boston terriera: Elegant, Mike, Prince, Rocky, Toby, Tomy.

Ile kosztują boston terriery?

Cena terriera bostońskiego wynosi od około 4000 do nawet 8000 zł. Decydując się na rasowe zwierzę, pamiętajmy, że niższa cena nie może być kluczowym kryterium wyboru. Dbające o swoich podopiecznych hodowle boston terriera ponoszą wysokie koszty na m.in.: opiekę nad matką przez całe jej życie, opiekę weterynaryjną w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednią dietę oraz czas poświęcony na socjalizację. Ponadto u tej rasy występują trudności podczas porodów, co również wpływa na cenę. Szczenięta boston terriera mają dużą głowę w stosunku do reszty ciała i często konieczne jest zastosowanie cesarskiego cięcia.

Rasy brachycefaliczne, takie jak boston terrier czy buldog francuski, cierpią z powodu budowy ciała. Często chorują i wymagają specjalnej opieki. Warto więc dobrze przemyśleć ich zakup.